12.05.16

Щодо врахування премій, які нараховані у грудні 2015 року для «обнуління» індексації, при обчисленні середньої зарплати

Автор: Міністерство соціальної політики України Лист від 11.04.2016 р. № 405/13/84-16


Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо врахування премій при обчисленні середньої заробітної плати згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), та повідомляє.

Пунктом 3 Порядку визначено, що премії, які не носять разового характеру, включаються при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження.

Умови преміювання, в тому числі порядок нарахування та розміри премій, визначаються установами та організаціями самостійно.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» міністри, керівники інших центральних органів виконавчої влади, голови обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів мали вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов’язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 p., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Тобто працівникам бюджетних установ виплачувалась у грудні 2015 року премія за виробничі досягнення у більшому розмірі з урахуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1013.

Враховуючи вищевикладене, премія працівникам бюджетних установ, яка була виплачена у грудні 2015 року з урахуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1013, має враховуватись при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереженнязгідно з Порядком.

Директор Департаменту О. Товстенко

Коментар редакції

Груднева премія для «обнулення» індексації включається до розрахунку відпускних

Нарешті фахівці Мінсоцполітики висловили свою офіційну позицію з приводу долі премії, яку бухгалтери бюджетних установ та організацій повинні були нарахувати у грудні 2015 року для «обнулення» індексації. Ідеться про те, чи включається вона до розрахунку відпускних та інших виплат, що розраховуються згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).

Наведемо текст нашого запиту з такого злободенного питання:

«Працівникам бюджетної установи у грудні 2015 року з метою «обнулення» суми індексації було виплачено премію. У наказі на виплату такої премії було зазначено формулювання такого змісту: «…на виконання положення п. 3 постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 у грудні 2015 року виплатити працівникам премію в сумі…».

Чи враховується така премія при розрахунку середньої заробітної плати для оплати відпускних?»

Річ у тім, що у грудні 2015 року з метою «обнулення» індексації бухгалтери писали саме таке формулювання в наказі (розпорядженні)про преміювання. Пов’язано це було з тим, що суми таких премій необхідно було попередньо визначити бухгалтеру, причому у більшості випадків прямим розрахунком (як різницю між сумою належної індексації та сумою підвищення посадового окладу, надбавок, доплат) індивідуально по кожному працівнику. Пояснити причину таких різних сум у розрізі кожного працівника як самим співробітникам, так і перевіряючим органам якраз і дозволяє посилання на постанову КМУ від 09.12.2015 р. № 1013.

Подивимось, що нам говорить Порядок № 100 щодо включення премій у розрахунок середньої зарплати для визначення відпускних? Із положень цього Порядку випливає, що для розрахунку середньої зарплати премії розділяються на два види. Перший вид премії — виробнича, що включається до розрахунку середньої зарплати (п. 3), другий вид — одноразова, яка до розрахунку середньої зарплати не включається (п.п. «б» п. 4).

Фахівці Мінсоцполітики вважають, що груднева премія, виплачена працівникам для «обнулення» індексації, є виробничою. Тому вона включається до розрахунку середньої зарплати для розрахунку відпускних та інших виплат, що розраховуються згідно з Порядком № 100.

Ми цілком згодні з такою думкою Мінсоцполітики. Адже вказане вище формулювання у наказі (розпорядженні) на виплату премії, на наш погляд, зовсім не свідчить про те, що вона автоматично стає одноразовою. У цьому формулюванні просто вказано про те, що причиною виплати такої премії є постанова КМУ від 09.12.2015 р. № 1013. Погодьтеся, що ніяких об’єктивних причин для виплати виробничої премії бюджетними організаціями, які економлять кожну копійчину, у грудні 2015 року не було.

Тетяна Руда, головний редактор

 

 
Газета «Оплата праці»


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це

Коментарі (13)
eMelya
12.05.2016
Это говорит о том, что сначала приходят бредовые идеи, а потом придумывают как это увязать с законом.
Скажите, у кого в Положении о премировании, если таковое есть на предприятии, указана "премія за виробничі досягнення" да ещё и сумма заложена в бюджет?
АЛЛА eMelya
17.05.2016
Наприклад , моя заробітна плата з січня по квітень включно , як раз менша на сумму індексації , яка виплачувалась в листопаді , а доплати як були в цілому 50% від окладу так і залишились. Так просто нас обдурили, навіщо мені підняття з/ п на 150 грн., краще платили б індексацію згідно закону . Придурки, інших слів нема !
Лариса
12.05.2016
В последнем абзаце главный редактор явно противоречит себе.Причин для выплаты производственной премии (которая в принципе не одноразовая, а просто не систематическая) в декабре не было. А формулировка в приказе со ссылкой на ПКМУ 1013 как раз говорит об одноразовости этой премии, потому что другого такого постановления нет и не планируется
Ирина
12.05.2016
Полностью поддерживаю Ларису
Лариса
12.05.2016
Може хтось щось скаже , чи правильно те, що в бюджетній установі не можна платити індексацію,хоча всюди читаю, що зокрема оклади 2 розряду не змінювалися з вересня 2015 р.і індексація має бути в тому розмірі, що у вересні + поточна уже в 2016 р.А кого не спитаю , всі твердять - не можна.
Настя
12.05.2016
Ці питання вже настільки "обсмоктані". Було в попередніх номерах чітко розяснено, що заробітна плата праацівників бюджетних установ має бути не нижчою ніж у грудні 2015 року. Тобто ві платите ту саму індексацію, тільки називаєте її наприклад премія, надбавка, і щомісячно її виплачуєте. Все ніяких питань і не може виникати. Індексація взагалі спрямована на те щоб покрити ріст цін, а як можна далі людям платити меньше у 2016 за 2015 рік. Ціллю такого обнулення, було змінити усім базовий місяць і всіх порівняти ОСЬ САМЕ ГОЛОВНЕ. Ну а хто хоче тей і вишукує в цьому обнуленні дірки, щоб не платити індексацію. Так індексація бюджетникам світить аж раптом у серпні 2016 року, бо вже зараз травневе підвищення. Не обманюйте і не ображайте своїх працівників, платіть їм далі суму індексації що склалась у грудні 2015 року у вигляді надбавок і премій.
валентина Настя
12.05.2016
Як заплатить? Була б тільки рада, але керівник говорить немає законних підстав та кошторису, фінансове управління говорить що нікому не платять і їм з Мінфіну небуло вазівки що це обовязкова виплата і немає додаткових коштів на ці цілі. Як вплинути і на кого незнаю. Знаю одне і відчуваю що заробітна плата у 2016 році моя зменшилась на 800 грн в порівнянні з груднем 2015 року.
Тетяна Настя
13.05.2016
Аналогічна ситуація - у грудні виплатили премію, а з січня - знову на мінімумах. Нам у бухгалтерії кажуть, що не положено, грошей нема. Ми знайшли документ там про не зменшення виплат освітян йдеться. Понесли в профком. Все одно - результату немає. А де конкретніше "чітко розяснено, що заробітна плата праацівників бюджетних установ має бути не нижчою ніж у грудні 2015 року"? Підкажіть, будь ласка.

Настя Тетяна
17.05.2016
тетяна, я читала в бюджетній бухгалтерії, стаття від 10.05.16 року, вже я тут її не бачу, але ми встигли роздрукувати, і там чітко написано що навіть нинішнє травневе підвищення не має вплинути на встановлені надбавки. Пошукайте за цей період. Починається зі злів Топ новина. Якщо б ви відстояли ще в грудну, січні свої права, то б в подальшому все так і платилось. Незакладено в кошторисі.....та це для кого відговорка, а якщо б і далі приходив індекс інфляції на рівні 1000 грн, де б тоді вони шукали кошти. наш директор теж ніяк не погоджувалась і в цій статті ми їй доказали що все робили правильно. Найшли на кому економити, на нещасних бюджетниках.
Елена Тетяна
15.06.2016
Письмо Минфина от 11.03.2016 №31-08040-03-21/6924
Олена
12.05.2016
Про виплату яких премій і надбавок працівникам, що отримують зарплату по ЄТС, іде мова ? При затвердженні річного фонду оплати праці враховані виключно прогнозовані оклади по ЄТС та виплата обов'язкових підвищень та надбавок, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення 50% посадового окладу. З чого платити стимулюючі надбавки та премії? Цікаво яке фінансове управління пропустить у річному фонді оплати праці запланувати стимулюючі виплати? Чи є такі в Україні? Ми б раді були заплатити працівникам те, що у грудні законно чи незаконно "обнулили", але ресурсу просто немає...
Сергій
17.05.2016
Коли я хочу поплакать, я читаю обговорення постанов КМУ.
Степан
17.05.2016
Перед самим новим роком колег потішили премією. По 900 грн отримав кожен, крім мене. Отримав 450. Зате гол. бух отримала 1500... Минуло майже півроку, а в мене й досі якийсь неприємний осад лишився... Якихось доган чи іншого роду стягнень не мав. Допитатися в бухгалтерії про причину такого розподілу преміальних якось не випадало... Та відчуваю, що там щось нечисте...
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі