Андрій Рева: Якби щороку осучаснювалися пенсії, то сьогодні середня пенсія була б 4-5 тисяч гривень, а середня зарплата - близько десяти

Виступаючи на засіданні Уряду, що пройшло 8 серпня, Прем’єр-Міністр України Володимир Гройсман зазначив: „Зараз ми зіткнулися з тим, що праця наших людей недооцінена”. Це прозвучало в контексті необхідності підвищення мінімальних заробітних плат. Загалом система нарахування заробітних плат вимагає реформування, бо за нинішньої підняти зарплати неможливо.


„Є така апорія древнього філософа Зенона Елейського „Ахіллес і черепаха”. Чи дожене Ахіллес черепаху? Але доганяти він повинен певним чином: черепаха робить рух і ту ж саму відстань повинен проходити Ахіллес. Тобто за той час, доки черепаха буде йти, Ахіллес повинен її наздогнати. Виходить, що кожного разу, коли Ахіллес проходить ту відстань, яку пройшла перед цим черепаха, незважаючи на те, що черепахи хода мікроскопічна, вона буде попереду нього. І що цікаво, чим ближче Ахіллес до черепахи, тим повільніше вони рухаються разом.

Ця дельта буде все меншою і меншою, - наводить паралелі Міністр соціальної політики Андрій Рева. - От якщо ми подивимося на змагання мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму, а ще до цього додамо перший тарифний розряд, то побачимо, що, чим ближче перший тарифний розряд підходить до мінімальної заробітної плати, чим менша між ними відстань, тим повільніше вони рухаються разом. Тому що задача, що її перед собою поставили автори соціальної системи, яка увесь минулий час формувалася в Україні, полягала в тому, аби зробити одразу, все і негайно. Тобто ми мусимо одночасно підняти заробітну плату – у бюджетній і не бюджетній сфері, тарифи, ну і, звичайно ж, соціальні стандарти. І ще маємо навантаження, або плюс від певної категорії людей, котрі собі через закони пролобіювали прив’язку заробітної плати до мінімальної зарплати, – виходять астрономічні цифри. Ясно, що ця задача вирішитися не мала: Ахілл ніколи не міг догнати черепаху в таких умовах. При цьому люди мали паперові гарантії, що їхня зарплата буде не нижчою певного рівня, що перший тарифний розряд буде приблизно „таким” – і вони були дуже цим задоволені. І до чого це привело за останні два роки? Індекс споживчих цін збільшився на 204%. А мінімальна заробітна плата за цей час виросла на 19%. У цьому році, якщо нічого не міняти, на 6% вона виросла в травні і на 10% виросте в грудні. Цього достатньо? Риторичне запитання.

Ставимо задачу: підняти заробітну плату. Проаналізувавши можливості, ми бачимо, що в рамках цієї системи більше, ніж на 10% мінімалку й прожитковий мінімум ми не піднімемо. Але нас це не влаштовує. Значить, потрібно шукати альтернативний вихід. Який? По-перше, ми відв’язуємо прожитковий мінімум і мінімальну зарплату. Прожитковий мінімум так, як і планувалося, зросте на 10% і разом це – 16%. До речі, вище, ніж індекс інфляції – 12,5% – тобто люди нічого не втратили. Навпаки, нехай і мікроскопічне, але буде поліпшення. А відв’язавши мінімальну заробітну плату від прожиткового мінімуму, ми забезпечимо зростання на 50%. Тобто ми наступаємо не по всьому фронту, а визначаємо точку, де здійснюємо прорив, концентруємо зусилля і забезпечуємо його на 50%”.

Що це дає? На думку Міністра, в приватному секторі, там де є тіньові зарплати, це нічого не дає людям, оскільки вони, як отримували зарплату в конвертах, так і продовжуватимуть отримувати. „Проблеми” виникають у роботодавців: тепер вони будуть змушені з цієї зарплати більше платити в бюджет і більше відраховувати єдиного соціального внеску. Для людей плюс у тому, що в них збільшується розмір „світлої” зарплати й також збільшується ЄСВ у Пенсійний фонд, що має призвести до збільшення пенсії. У зарплаті виграють ті, кому все платили по-білому, офіційно. У бюджетній сфері: плюс і до зарплати, і до єдиногосоцвнеску. Це дасть додатковий ресурс в бюджет і дозволить підвищувати соціальні стандарти до запропонованого рівня.

 „Наступного року, якщо вдасться ще на 50% підняти мінімальну зарплату, то вона може становити більше 3000 грн, – каже Андрій Рева. – При середній заробітній платі 5500 грн – це вже буде європейське співвідношення між мінімальною і середньою зарплатами. Водночас, завдяки цьому збільшиться приток грошей, і, фактично, почнеться детінізація економіки. А це дозволить провести осучаснення пенсій і зробити цей процес постійним. Якби кожен рік осучаснювалися пенсії, а для цього потрібно просто мати ресурс, то в нас сьогодні середня пенсія була б десь 4-5 тисяч гривень. А середня зарплата - близько десяти”.

Тепер щодо тих, хто отримує соціальну допомогу. Серед них є і ті, хто може працювати, але не працює. І якщо прожитковий мінімум і мінімальна зарплата мають різницю у 100 гривень, то який сенс працювати. А якщо мінімальна зарплата відрізняється у два–три рази від прожиткового мінімуму, то, на думку Міністра, сидіти на соціалці стає економічно не вигідно. Це змушує людину йти працювати. Цим самим збільшуються бюджетні відрахування. Відповідно, витрати на соціалкузменшуються. І це також дозволить підвищувати соціальні стандарти.Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (17)
ирина
11.08.2016
та шо взялись трындеть о повышении з/п и пенсий, а че никто не из "слуг" не говорит, что цены поднимутся пропорционально в лучшем случае, а так обгонят повышение з/п раза в 2-3 раза
Ikar ирина
11.08.2016
ціни піднімуться, якщо резервом для підняття буде "друк" коштів (що начебто суперечить домовленностям з МВФ), не можуть ціни бути вищими ніж в Європі, зараз і так навіть харчову продукцію вигідніше вести звітти, тому що нашим баригам аби ціни повищи і дохід побільше
Наталія
11.08.2016
Опать почему то хочется сказать - языком болтать не мешки ворочать, В который раз все это слышим.
Роман
11.08.2016
Лишь бы поболтать!!! А с ценами что вы будете делать? Нужно экономику развивать и поднимать чтобы доллар вернуть к грн. а тогда уже рассказывать о поднятиях пенсий и зарплат. На данный момент у нас в стране не сделано ровный счетом НИФИГА чтобы развить экономику. Ни один вор не посажен, ни одно предприятие не вернулось в госсобственность...все разпродали и разкрали а людям лапшу вешают!!! Вас поганых дармоедов расстреливать нужно на 100-й день работы!!!!
Сергій Роман
11.08.2016
Тільки не на 100-й день, а вже на 2-й!
Читач Сергій
11.08.2016
Невже Ви не знаєте нашу історію? Розстріли вже проходили. І кого розстрілювали? В всякому разі не тих, кого варта було б...
обкрадена українка
11.08.2016
Поверніть голову та віддайте мені мою зароблену пенсію!!! При офіційному стажі 37років (зараз мені 56 років)я повинна скитатись по світу і просити Бога ,щоб хоч хто-небудь взяв на яку -небудь роботу за копійки.А "воно" меле про якісь стандарти європейські.Знайшли на кому відігратись-пенсія жінкам у 60,чоловікам -65!!!
Розчарована
11.08.2016
Моральні уроди !!!!!!!!
Павло
11.08.2016
Коли розмір прожиткового мінімуму на сьогодні взятий "із пальця", про яке співвідношення між ним і мінімальною заробітною платою може йти річ? Рева із цією своєю теорією виступає на кожному форумі і носить ся з нею, як з яйцем, яке розбити - сущий пустяк.
,,, Павло
12.08.2016
клоун, а не міністр
Коля
11.08.2016
Печально
Наталія
12.08.2016
У кого така зарплата і пенсія???????дуже цікаво
Іван
12.08.2016
ціни будуть підніматися, тому що в країні нема конкуренції! весь бізнес в Україні належить кільком олігархічним кланам, які легко домовляються між собою. Тому лайно вироблене в Україні, зроблене із лайна і такої ж якості, зроблене руками українських робітників (які заробляють в рази, а тепер уже і десятки разів менше ніж їх європейські колеги) виходить дорожчим, ніж його європейські, якісні аналоги!
Коля
12.08.2016
Отже, за Ревою, найвищий рівень життя був в Україні у 1992-1996 роках, адже тоді зарплати і пенсії зростали майже кожен місяць удвічи. Уявіть, що середня зарплата на початку 1992 року була 200 крб.,, а наприкінці цього ж року -- 10000 крб ! А у 1995 році середня зарплата вже досягала 8-9 млн. крб.(!) Тоді ми всі були мільонерами! Правда, квартплата також була 4-5 млн. крб. щомісяця, а хлібина коштувала близько 50000 крб... . Висновки напрошуються самі.
Игорь
12.08.2016
Не надо никакого повышения зарплат и пенсий. В один карман кладут из другого забирают. Любое повышение зарплат и соцвыплат приводит к многократному взлёту цен на товары и услуги. Мы уже это переживали и не раз. Лучше остановили бы неконтролируемый рост цен. В развитых странах, где работают рыночные отношения спрос и предложение формируют цены. Но только не в Украине. У нас всё наоборот - при любом раскладе цены в лучшем случае не меняются или замедляют рост. А в худшем...и вспоминать не хочется. При такой государственной политике я не вижу никакой перспективы и светлого будущего нашего поколения в этой стране. Может нашим детям и внукам повезёт больше?!
Коля Игорь
14.08.2016
Не разделяю ваш пессимизм, поскольку олигархи власть придержащие у нас сейчас живут прекрасно и перспективу светлого будущего для себя и своих детей и внуков видят очень неплохую...
оляга
15.08.2016
ОТ як БИ в РОТІ ВИРОСЛИ ГРИБИ!
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі