Якими будуть зарплати, пенсії і курс гривні в 2017-м: проект держбюджету

Міністерство фінансів розробило основні напрямки річної бюджетної політики: долар подорожчає, зарплати і пенсії зростуть, а рівень безробіття буде на рівні 8,1%


 

В Україні головний фінансовий документ – бюджет країни на рік – традиційно приймуть "під ялинку". Ще в минулому місяці на сайті Верховної Ради з'явився проект постанови (резолюція) про основні напрямки бюджетної політики. Цей документ стане дорожньою картою при розробці держбюджету. Сайт "Сегодня.ua" розбирався, як в наступному році, згідно з планами Міністерства фінансів, зміниться рівень життя українців, наскільки виростуть ціни і яким буде курс долара.

ВВП виросте, держборг скоротиться, а долар подорожчає

"У 2014 році держборг від ВВП становив близько 40%. Критичний рівень вважається 60%. Зараз ми вже перевищили давно 60%. На сьогодні є великий ризик, що у нас буде 100% держборг. Зараз він на рівні 86%. Це показує, що Україні складно обслуговувати свої зовнішні борги... Треба, щоб показник держборгу від ВВП повернувся на рівень нижче 60%", – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. 

"Треба, щоб показник держборгу від ВВП повернувся на рівень нижче 60%", – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

У цьому році розмір граничного державного боргу становить 1 501 005 мільйонів гривень – 66,4% від ВВП і розмір гарантованого державою боргу становить 444 008 мільйонів гривень – 19,6% від ВВП (у сумі 86% від ВВП). У бюджеті на наступний рік розмір граничного боргу планують скоротити на 0,6% – до 66% від ВВП.

При цьому дефіцит бюджету, згідно з проектом, може скоротитися з 3,7 по 3% від ВВП. "Діра" в держбюджеті, як уточнюють у Міністерстві фінансів, покривається за рахунок приватизації або нового боргу. А це, в свою чергу, збільшує боргове навантаження на країну. Для погашення кредитів уряду доводиться витрачати валюту, що призводить до девальвації гривні, розповідає виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

"Восени йдуть великі виплати за зовнішніми боргами. Повинні повертати гроші МФВ та іншим організаціям + імпорт газу, ми побачимо, що доведеться витратити тільки цієї осені від 3 до 5 мільярдів доларів", – говорить експерт про причини майбутню девальвацію гривні восени цього року.

Так, обмінний курс національної валюти відносно долара в 2017 році досягне позначки 27,2 гривні (на цей момент 24,8 гривні за курсом Нацбанку).

__-01_05

 

Незважаючи на це, в уряді в 2017-м прогнозують зростання реального ВВП на 3% (в цьому році – на 2%). При цьому МВФ прогнозують зростання світової економіки на 3,4% – Україна відстане як мінімум ще на 0,4%. Олег Устенко впевнений: для того, щоб наздогнати рівень життя західних сусідів, українська економіка повинна зростати швидше, ніж світова.

"Щоб піднятися з того дна, на якому зараз знаходиться Україна, потрібно показувати темпи зростання вище, ніж зростає світова економіка. В іншому випадку ми ризикуємо постійно відставати. Наприклад, світова економіка в цьому році зросте приблизно на 4%, ми повинні рости як мінімум на 4%. На жаль, в цьому році у нас реальні темпи зростання економіки будуть на рівні 1,5%, це означає, що відставання від світової економіки збільшиться ще більше", – розповідає економіст. 

"Щоб піднятися з того дна, на якому зараз знаходиться Україна, потрібно показувати темпи зростання вище, ніж зростає світова економіка", – говорить експерт.

Ще один важливий показник – рівень інфляції – в наступному році, згідно з документом, призупинить своє зростання. Так, якщо в цьому році інфляція запланована на рівні 12%, в наступному році цей показник повинен скоротитися до 8,1%.

Наскільки виростуть зарплати і пенсії

У червні цього року президент України Петро Порошенко підписав указ про підвищення мінімальної зарплати і пенсії в грудні до 1600 і 1274 гривень відповідно. В результаті соціальні стандарти за підсумками року збільшаться на 16%, в той же час рівень інфляції, як планують в Кабміні, досягне 12%. У цьому році, згідно з проектом, темпи зростання соцстандартів також випередять рівень інфляції. 

"У Державному бюджеті України заплановано підвищення прожиткового мінімуму та рівня його забезпечення темпами, не менше ніж на 2 процентних пункти більше показника прогнозного індексу споживчих цін", – йдеться в документі. 

Так, якщо інфляція в 2017-му буде на рівні 8,1%, то соціальні стандарти зростуть на 10,1%. Відповідно, в наступному році мінімальна зарплата буде 1700 гривня, а пенсія – 1400 гривень. При цьому рівень безробіття (серед українців віком від 15 до 70 років) повинен скоротитися з 9,9 до 8,7%. 

Однак цих темпів зростання, як кажуть економісти, недостатньо. Щоб доходи українців повернулися на рівень 2014 року, пояснюють експерти, при сучасних цінах мінімальна зарплата в наступному році повинна бути не менше 2562 гривень, а пенсія – 2000 гривень. Так, з 2014 року ціни виросли як мінімум на 80%, а соціальні стандарти – всього на 31%.

 

__-

"Кумулятивний інфляція була достатньою високою. Вона склала за кілька років 70%. Для того, щоб реальні доходи зросли – соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується більш усередненого показника, це рівень інфляції за станом до трьох років: 2014, 2015 і 2016 рр. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку в 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати зарплату в 1,9 разу більше", – пояснює Олег Устенко. 

"Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати зарплату в 1,9 разу більше", – пояснює Олег Устенко.

У бюджеті також закладуть кошти на підвищення зарплат чиновникам, згідно з новим законом "Про держслужбу". Так, якщо сьогодні в структурі заробітної плати держслужбовця 30% становить посадовий оклад, а 70% – надбавки і премії, то після завершення реформування буде навпаки: 70% – посадовий оклад і 30% – стимулюючі доплати. Також, відповідно до закону, вводиться трирівнева диференційована система з урахуванням юрисдикції держорганів.

Держоргани поділять залежно від того, на яку територію поширюються їх повноваження: територію всієї країни, однієї або декількох областей, одного або декількох районів. Кожна категорія матиме по 9 груп оплати праці.

Посадові оклади на першому етапі повинні скласти: в держорганах центрального рівня – від 3,6 до 12 тисяч гривень, в областях – від 2,5 до 10 тисяч гривень, а на районному рівні – від 1,7 до 8 тисяч гривень. На наступних етапах вони будуть рости.

Серед пріоритетних завдань також "здійснення заходів, спрямованих на зменшення дефіциту Пенсійного фонду". Які саме заходи планують здійснювати уряд – не уточнюється. Зазначимо, за підсумками цього року "дірка" в бюджеті Пенсійного фонду складе 145 мільярдів гривень – це 1/5 всієї дохідної частини річного бюджету країни.

Дефіцит фонду державного бюджету буде покриватися за рахунок іноземних кредитів. Крім того, серед пріоритетів – налагодження система пошуку тих, хто ухиляється від сплати податків, розвиток електронних сервісів для платників податків, ліквідація податкової міліції, забезпечення соціальних гарантій військовослужбовців тощо. Ще один важливий момент – зниження рентної ставки на видобуток газу з 50 по 29%. Йдеться про газ з глибиною залягання 5000 м. Зниження податкового навантаження відобразитися на собівартості видобутку "блакитного палива". До слова, як розповів в інтерв'ю "Сегодня.ua" глава "Укргазвидобування" Олег Прохоренко, гроші від ренти на видобуток газу йдуть на субсидії для українців. При цьому сума, яку держави витрачає на "знижку на" комуналку "виростить разом з тарифами.

Також в проекті не забули згадати "Євробачення", яке в наступному році, завдяки Джамалі, проведуть в Україні. Гроші на конкурс знайдуть в бюджеті.

До слова, нині проект постанови про основні напрями бюджетної політики все ще знаходиться на узгодженні. Після всіх правок, в середині вересня, документ розгляне і затвердить парламент.

Відзначимо, головний фінансовий документ країни традиційно беруть "під ялинку". Бюджет 2016-го прийняли в ніч на 25 грудня. За останні вісім років вчасно був прийнятий тільки бюджет на 2013-й рік. Бюджет за минулий рік також був прийнятий після 4-ї години ранку 25 грудня.

Більшість голосувань припали на останні числа грудня. А двічі бюджет приймали з істотним запізненням. В кінці 2013-го політична криза досягла свого піку, в країні розпалювалася Революція гідності. Тому кошторис на 2014 рік Верховна Рада розглядала тільки 16 січня. Ще пізніше – 27 квітень 2010 парламент приймав бюджет на 2010 рік. Кабінет міністрів Юлії Тимошенко вніс документ в грудні, але Верховна Рада розглядати його відмовилася.Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (18)
Світлана
12.08.2016
ГЛУХІ МОЖНОВЛАДЦІ ПОЧУЙТЕ НАРЕШТІ РАЙОНИ Нема у нас надбавок і премій і не було останні 3 роки, звідки взяти 70% про які ви п,,,,те????????????????????
Марія
12.08.2016
Треба просто припинити красти, повернути в країну раніше вкрадене, не тільки всими "папєрєднікамі", а й тими, хто зараз при владі, почати нарешті саджати до в'язниці ворюг та корупціонерів всих рангів. А зарплати всих чиновників та депутатів повинні залежати від прожиткового мінімуму та добробуту народу України.
Катя
12.08.2016
В нас країна велика, і є мільйони можливостей маневрувати зв'язками, ресурсами, народом. Це буде тривати ще довго. І наш народ дозволятиме робити все це, бо сам він нічого не робить для країни (тому що зв'язані руки) ... хоч ми і "єдине джерело влади"... Це замкнуте коло.
ирина
12.08.2016
каждый раз, когда вижу заглавие новости по типу этой, то мне уже реально страшно открывать и читать её.. потому что я знаю, что там будет очередной придуманый способ, как на законодательном уровне сделать так, чтобы моя реальная з/п стала ещё меньше...((( когда уже больная фантазия этих "слуг" уймется?
Лариса
12.08.2016
Провокатори при владі скоріш "турбуються" про велику кількість " баласту" - пенсіонерів, інвалідів, бюджетників, аніж про те, щоб спромогтися реформувати економіку для кращого життя вище перерахованих категорій. І судячи скорочення чисельності населення України вони "успішно виконують свою місію" - це повторюється з року в рік, десятиріччя , за десятиріччям....
справедливость
12.08.2016
Як що аналізувати фінансовий стан країни то виходить, що борг країни росте, а список самих богатих людей країни не міняється. За останній час їхні статки збільшилися, а чому?Тому, що своя ЖОПА ближче до тіла. І ще парадокс: у нас дуже розумний і працьовитий народ, то чому ж ці обранці з народу як тільки попадають до Верховної ради стають "нелюдями", напевно там при вході є камера схову куди вони здають свою совість.
Лариса справедливость
12.08.2016
Нічого вони не здають, "СИСТЕМА Геноциду" не міняє своїх "Смотрящих" - ось в чому велика Біда України
справедливость
12.08.2016
ЯК БИ ВСІ ЛЮДИ ЖИЛИ ВИКОНУЮЧИ ЗАПОВІТ БОЖИЙ, АБО ХОЧАБ ПО СОВІСТІ, ТО МИ Б НАПЕВНО ВЖЕ ЖИЛИБ У РАЮ. А ТАК ЯК Є БУДЕ НЕ ДОВГО - СКОРО ПРИЙДЕ ХРИСТОС. І КОЖНА ЛЮДИНА ВІДПОВІСТЬ ЗА СВОЇ ДІЛА.
справедливость
12.08.2016
БОЖИХ БЛАГОСЛОВІНЬ УСІМ, УСІМ. ХОРОШИХ ВИХІДНИХ. МИРУ І ДОБРА.
Гоша
12.08.2016
Знаєте, як кажуть, НА БОГА НАДІЙСЯ, А САМ НЕ ПЛОШАЙ.
справедливость Гоша
12.08.2016
А РІЧ ЙДЕ САМЕ ПРО ТЕ ЩОБ НАМ ЖИТИ ПО ЗАПОВІТУ БОЖОМУ, А НЕ НАДІЯТИСЯ НА НЬОГО. ТОМУ ГОША ЖИТИ ПО СОВІСТІ ЗАВЖДИ ВАЖЧЕ , АЛЕ МОЖНА. СПРОБУЙТЕ І У ВАС ВСЕ ВИЙДЕ. ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО
Коля
12.08.2016
На відміну від авторів цієї статті свій прогноз (і не тільки для України) я обгрунтую беззаперечними історичними фактами.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Після розвалу Радянського Союзу тодішні керманичі союзних республік отримали можливість "законно" розкрадати державне майно, яке стало їм підконтрольне. Природньо, вони використали цю можливість -- так з"явилися перші мільйонери, які потім стали олігархами, мільярдерами та меценатами. Для свого необмеженого збагачення вони продавали за кордон державні ресурси, у тому числі і невідновлювані, тому бувші союзні республіки знекровлені та слабкі у військовому відношенні; їх важка промисловість знищена майже повністю. Крім того, в них постійно відбувається галопуюче знецінення національних грошей, яке зовні виглядає як постійне підвищення цін і тарифів. Але ж люди розуміють, що способом інфляції влада їх грабує; тобто можна спрогнозувати, що протестні рухи в бувших союзних республіках будуть зростати...
Игорь
12.08.2016
В 2016 році ріст ВВП прогнозують на рівні відсотка. Дивлячись на матеріали статті, то вони досить перебільшені. Якщо не буде загострення конфлікту на сході країни, тоді можемо розраховувати на 2 відсотки зростянна ВВП в 2017 році. Що ж до скорочення зовнішніх боргів, це з нашим дефыцитом пенсыйного фонду навряд чи буде в найближчы три роки.
Fkscf
12.08.2016
Я вражений!!! - читай переклад з виробничих висловів!!!
Ольга
16.08.2016
Один тільки "трьоп" і брехня. ВСЕ РОБЛЯТЬ ТІЛЬКИ ДЛЯ СЕБЕ
Сергій
17.08.2016
Цивільним пенсіонерам пенсії збільшували в 2015 році на 100 грн, 2016 року в травні і ще в грудні на 150 грн. А пенсіонерам силових ведомст (МВС, МО, МНС тощо) 50% - збільшували в 2008 році, а іншим 50% - збільшували в 2012 році. Тобто як було у старшого офіцера майора з вислугою 27 років пенсія +1777 грн 60 коп так і залишилася! Так за що нам жити - купувати ліки, їжу, одяг, оплачувати всі послуги ЖКГ і т.д. Коли нарешті і нам почнуть збільшувати пенсії ?????? Зараз прибиральниця більше отримує пенсію ніж ми !!! До яких пір????????? А якщо воювати так повинні ми брати участь в АТО
Коля
17.08.2016
Багато українців взагалі не мають ні зарплат, ні пенсій ; звільнені з роботи у зв"язку з "ліквідаціями" державних установ , тобто з ініціативи держави, по незалежним від працівників причинам , живуть по декілька років на утриманні своєї сім"ї та перебиваються випадковими підробітками . А щоб не давать їм субсидії тепер держава штучно приписує їм дохід у розмірі двох прожиткових мінімумів... У якій ще країні є така турбота про людину?

Натали
17.08.2016
Наше правительство думает,что мы совсем дураки, чем больше берут кредитов на западе тем больше у нас появляется миллиардеров.Господа , хорошие доброжелатели народа , прекратите пиз..ть деньги народа и все будет хорошо! Возьмите себе зарплату бюджетника, проживите на этот доход: заплатите коммунальные, соберите детей в школу и д/сад, и накормите их на эти деньги . И не дай Бог вам заболеть (даже не очень серьезно), вам будет полный пипец ! Загляните в глаза нашим детям
и старикам, до чего вы их довели? Хочу чтобы кто-нибудь из чиновников нашего правительства это прочитал. Крик души " КОГДА ЖЕ ВЫ НАЖРЕТЕСЬ? И хватит отмывать деньги на войне.Или вы ради наживы ничем не брезгуете ? Пожалейте хотя бы своих потомков, из-за вас на них "аукнется" или вам даже на них наплевать?
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі