Прем'єр-міністр представив урядовий проект пенсійної реформи

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні Уряду 17 травня представив основні положення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій», що пропонує Уряд у рамках пенсійної системи, яка має запрацювати після ухвалення українським Парламентом з 1 жовтня 2017 року.


У ході презентації Глава Уряду відзначив, що завданням Кабінету Міністрів був і залишається розвиток національної економіки та можливість віддати українським громадянам те, «що належить їм по праву».  Саме тому з початку року в Україні було підвищено мінімальну заробітну плату, а зараз обговорюється рішення про збільшення пенсій.

«За рік ми вдвічі збільшили мінімальну заробітну плату, зараз підвищимо пенсії для українських пенсіонерів. Будемо рухатися далі, накопичувати кошти для того, щоб віддавати більше людям. Пенсія не повинна бути милостинею - це має бути гідна плата за те, що людина гідно працювала. Відновлення цієї соціальної справедливості і відміна зрівнялівки, яка абсолютно усіх демотивує», - наголосив Глава Уряду.

Він зауважив, що вже зараз Уряд закладає можливість щорічної і автоматичної індексації пенсій, що сприятиме росту добробуту громадян та відчуттю турботи про людей праці.

«Наше головне завдання - віддати належне тим, хто сьогодні працює і виробляє національний продукт, хто своєю працею розвиває національну економіку. При цьому ми не повинні забувати про тих, хто десятиріччями працював на благо нашої країни і сьогодні знаходиться на заслуженому відпочинку, але на превеликий жаль, у складних і скрутних умовах», - наголосив Володимир Гройсман.

Він підкреслив, що запропоновані Урядом зміни – це системна робота, яка змінює механізми, що існували раніше, та закладає нові фінансові й соціальні основи відносин між державою та громадянами. Разом з тим Володимир Гройсман подякував Президенту України Петру Порошенку та екс-прем’єр-міністру Арсенію Яценюку за їх внесок у стабілізацію економічної ситуації в країні, що дозволило сьогодні проводити необхідні реформи.

У ході засідання Уряд схвалив проект запропонованих змін і направив його для подальшого розгляду до Національної Ради Реформ. Глава Уряду звернеться до Президента України з проханням якнайшвидше провести таке засідання. Далі проект закону буде направлено в Парламент для обговорення та ухвалення – як того вимагає План дій Уряду та обов’язки України, закріплені в програмі співпраці з міжнародними партнерами.

«Після ухвалення  цього закону я беру на себе повну відповідальність за запровадження цього закону і за позитивний результат для українських пенсіонерів. Готовий нести за це абсолютно повністю свою персональну політичну відповідальність», - підкреслив Прем’єр-міністр. 

Представляючи законопроект, Глава Уряду наголосив, що система пенсійного забезпечення, за якої більшість пенсіонерів знаходяться за межею бідності, потребує негайних змін. Так, з 12 млн пенсіонерів 8 млн отримує тільки мінімальну пенсію 1312 грн (з травня цього року), яка становить лише близько 50% вартості «споживчого кошику» фактичного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Середній розмір пенсії по Україні становить 1828 грн (станом на 1 квітня 2017 року).

Крім того, система нарахування пенсій є несправедливою. Формула розрахунку, яка включає застосування коефіцієнтів, доплат надбавок, суми індексації, є незрозумілою, і це не дозволяє людям розрахувати свою майбутню пенсію і негативно впливає на стимули сплачувати внески. Також повністю втрачена диференціація розмірів пенсій в залежності від заробітку. На даний час 8 млн осіб призначається доплата до мінімальної пенсії. Також спостерігається дискримінація за роком виходу на пенсію.

Існуюча система також продукує дискримінацію за роком виходу на пенсію. Останнє осучаснення пенсій проводилось у травні 2012 року, тоді як мінімальну зарплату підвищували 9 разів. Як результат, має місце дискримінація пенсіонерів за роком виходу на пенсію – розмір пенсій за однакової кількості страхового стажу та заробітку може відрізнятися більш ніж у 3 рази, а пенсіонери біднішають з часом.

Несправедливість при сплаті внесків для формування майбутнього пенсійного забезпечення породила низький рівень охоплення пенсійним страхуванням зайнятого населення, 25% зайнятого населення не сплачує ЄСВ (16,3 млн осіб – зайняте населення). Із 26 млн населення віком від 18 до 60 років страхові внески на постійній основі самі сплачують 10,5 млн, за 1,5 млн - сплачує держава.

 

Ініціативи Уряду по забезпеченню підвищення пенсій і сталості пенсійної системи 

Першим кроком пенсійна реформа, запропонована Урядом, передбачає осучаснення пенсій. Для цього Уряд запроваджує єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат.

Запроваджується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн (раніше - в залежності від року призначенні пенсії від 1197,91 грн до 3764,40 грн), тобто показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже утричі. У результаті підвищення пенсій у разі здійснення осучаснення зарплати до 3 764,40 грн більше 5 млн українських пенсіонерів з 1 жовтня2017 року після ухвалення цього  законопроекту Парламентом отримають підвищення пенсій від до 200 грн і більше 1 тис. грн щомісячно, з них близько 4 млн українських пенсіонерів – отримають від 300 грн і більше 1 тис. грн підвищення щомісячно, підкреслив Прем'єр-міністр. 

Мета пенсійної реформи - забезпечення бездефіцитності Пенсійного фонду у середньостроковій перспективі, що відбудеться через встановлення вимог до тривалості страхового стажу та мінімального розміру страхового внеску.

Раніше людина сплачувала до Пенсійного фонду менше, ніж отримувала. Так, станом на 1 січня 2015 року працівник у середньому сплачував 194 тис. 392 грн до Пенсійного фонду, натомість отримував після виходу на пенсію 204 тис. 984 грн, з 2016 року ця різниця зросла - з 127 тис. 327 грн до 231 тис. 984 грн. Ця різниця і формувала дефіцит Пенсійного фонду.

«Сплачуєш менше - отримуєш більше, фактично, за рахунок тих, хто сумлінно працював та сплачував свої внески. Це шлях у нікуди, до ліквідації пенсійної системи країни», - наголосив Володимир Гройсман.Саме до цього роками доводили деякі українські політики, що збільшували «подачки» на рівні мінімальної пенсії, забирали у громадян можливість отримати справедливу пенсію, збільшували дефіцит Пенсійного фонду і руйнували саму систему, зазначив він.

Після підвищення Урядом мінімальної заробітної плати в країні внески до Пенсійного фонду сягнули 295 680 грн  і перевищили видатки - 269 352 грн. 

Прем'єр-міністр наголосив, що розробляючи пенсійну реформу, Уряду вдалося уникнути підвищення пенсійного віку. «Пенсійний вік залишається на рівні 60 років для людей, які мають страховий стаж 25 років», - зазначив Глава Уряду.

При цьому запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу - громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років). «Пенсійна система - це не соціальна допомога, а це внески людини, яка працює, для забезпечення своєї старості. Фактично, так працюють усі пенсійні системи світу», - зазначив він. 

Уряд також передбачив скасування особливих умов виходу на пенсію, крім військовослужбовців. У цьому контексті передбачено замінити механізм відшкодування пенсій за віком на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеної ставки єдиного внеску розміром 15 та 7% за працівників, зайнятих на роботах, передбачених списками №1 та №2, що будуть розширені, та запровадження з 1 січня 2019 року через Накопичувальний пенсійний фонд накопичувальних професійних пенсійних програм для окремих категорій осіб віком молодше 35 років.

Також з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров`я, соціального захисту та інших, «яким було вигідніше вийти на пенсію через низьку заробітну плату». У цьому контексті Прем'єр-міністр зазначив, що Уряд минулого року збільшив заробітні плати для вчителів та лікарів та продовжить таке підвищення. «Український вчитель, український лікар має отримувати достойну заробітну плату», - підкреслив він. 

Уряд ставить за мету досягнення стабільності пенсійної системи, що забезпечить справедливі пенсії і в майбутньому. У цьому контексті Кабінет Міністрів пропонує скасувати обмеження розміру пенсій працюючим пенсіонерам (85% від розміру пенсії, але не менш 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили непрацездатність).

Також Уряд передбачає у законопроекті автоматичну норму щодо щорічної індексації (перерахунку) пенсій для захисту від інфляції: із урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менш ніж на 50% росту середньомісячних зарплат за три роки та на 50% індексу споживчих цін. «Це гарантія того, що ніхто більше в країні не буде залишати потреби українських пенсіонерів на потім. Ми закладаємо системну норму, яка буде забезпечувати осучаснення і підвищення пенсій щороку. Це є надзвичайно важливий крок, цього до нас ніхто не робив», - підкреслив Володимир Гройсман.

Крім того, Уряд пропонує передбачити на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% з 1 жовтня, а не з 1 грудня, як було заплановане Державним бюджетом. Таким чином, ця реформа з 1 жовтня дозволить підвищити пенсії 9 млн українських пенсіонерів з 12 млн. 

Говорячи про фінансову основу пенсійної реформи, Володимир Гройсман зазначив, що додаткова потреба в коштах на проведення «осучаснення» пенсій з 1 жовтня 2017 року становить 11,2 млрд грн та близько 800 млн грн для того, щоб наблизити підвищення соціальних стандартів з 1 жовтня, а не з 1 грудня. Разом ця сума становить 12 млрд грн.

За 4 місяці 2017 року Уряд вже забезпечив надходження до Пенсійного фонду додаткових 7,9 млрдгрн після підвищення мінімальної зарплати. Очікується, що до кінця року додаткові надходження до Пенсійного фонду становитимуть більше 4 млрд грн, що будуть спрямовані на виплату необхідних 12 млрд грн. Таким чином, «кошти з 1 жовтня у нас вже є», - наголосив Володимир Гройсман.

У 2018 році додаткова потреба в коштах на виплату «осучаснених» пенсій з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму становитиме 30 млрд грн. Разом з тим, додаткові надходження від ініціатив, передбачених законопроектом, та зростання власних надходжень Пенсійного фонду України, що вже сьогодні відбувається, становитимуть у сумі якраз 30 млрд грн, яких буде достатньо для осучаснення і виплати пенсій у 2018 році, зазначив Глава Уряду. Все, що перевищуватиме цей показник, йтиме на погашення дефіциту Пенсійного фонду та забезпечення стійкості пенсійної системи.

www.kmu.gov.uaПомітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (21)
Олена
18.05.2017
Чи будуть братися до уваги внески сплачені до створення ПФУ, 1980-2000 роки? Які підтверджуючі документи для підтвердження стажу? Трудова? Довідки від роботодавця?
Наталія Олена
22.05.2017
По любому будуть враховуватися ці роки по трудовій.Всі пдтверджуючі довідки можна взяти в трудових архівах.
Татьяна Наталія
22.05.2017
Я бы не была так уверена на этот счет. Примут новый закон, и все дела. На примере с индексацией мы уже убедились, как это работает.
Таня
18.05.2017
Лозунги из зазеркалья
Игорь
18.05.2017
После каждого такого "повышения" уровень жизни только снижается.
Лучше бы опустили или хотя бы остановили рост цен. К сожалению государство
от этого вопроса полностью самоустранилось. Дикий рынок, в котором нет места пенсионерам.
Коля Игорь
18.05.2017
Хто виграє і хто програє, якщо зарплати і пенсії підвищують у 2 рази, а ціни і тарифи зростають у 5 разів? Виграє, однозначно, друкар грошових знаків, тобто влада, а громадяни, відповідно, програють.
-------------------------------- Навіть одночасне підвищення зарплат і цін в одну й ту саму кількість разів знецінює ваші гроші, які вже є у вашому гаманці, у ту саму кількість разів. Практично це означає , що ви зможете купити у ту саму кількість разів менше товарів і послуг, ніж до знецінення.--------------------------------------------------------------------------------------------------
У нормальних країнах знецінення національних грошей вважається порушенням, за яке уряд може бути притягнутим до відповідальності.
Вікторія
18.05.2017
Я не розумію, для чого доплачувати за стаж, якщо його не вистачає? Де його взяти, ніхто не може скажати, чи може у нас зараз багато бюджетних огранізацій і для всіх вистачає робочих місць? ЗРОБІТЬ НОРМАЛЬНІ УМОВИ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛЮДЕЙ ГІДНОЮ РОБОТОЮ ІЗ ВИСОКОЮ ЗАРПЛАТОЮ ЯК У СУДДІВ!!! А не так, як зараз, люди живуть від зарплати до зарплати!!! Сім'ї молоді не можуть купити собі житло, бо не мають за що ( із зарплатою в 3200 грн і вартістю квартири 1 000 000 грн). ПРОСТО БАРДАК!!!
Ikar Вікторія
18.05.2017
наприклад краще докупити рік стажу та отримувати пенсію...чім втрати всі сплачені внески
Тетяна Ikar
21.05.2017
Ikar, на...віщо мені докупляти стаж, якщо у мене є гроші? Ну, це теоретично, так як практично маємо 3200 зараз, ну і до цього не фонтан.
Злая Зая
18.05.2017
Премьерчик пи..дит, как песню поет! Могутный талантище!
Люда
18.05.2017
А пенсії 949,00 грн. - це нормально? Де в селі знайти роботу, щоб мати стаж? Ніхто з наших можновладців не думає.
Ikar Люда
18.05.2017
а отримувати пенсію тим хто нічого не платив нарівні з легальними працівниками нормально?
Ксена
18.05.2017
Тепер пенсіонери ЗАЖИВУТЬ!!!!
Жанна
18.05.2017
Бла, бла,бла. Всім на рівні, всім на рівні! А прокурорські як шли в 40 років на пенсію, так і йдуть.
Злая Зая Жанна
18.05.2017
Власть своих верных псов поощряет
Коля
18.05.2017
Багато осіб непенсійного віку взагалі не мають ні зарплат, ні пенсій ,-- звільнені з роботи з ініціативи держави, тобто по незалежним від працівників причинам позбавлені засобів існування, тому вимушені жити на утриманні своїх сімей.---------------------------- --------------------------------------------- І як же їм тепер не порадіти за працюючих пенсіонерів (за віком), які почали отримувати підвищені зарплати і пенсії.
Олег
19.05.2017
Влада олігархату угробила пенсійну систему, тому що роздавала неробам кошти для зміцнення своєї основи.
Ната
19.05.2017
якщо у людини не вистачає стажу значить вона ніде не працює, а звідки ж у неї гроші щоб заплатити за стаж?
Іра
22.05.2017
Якщо людина не працює, то зверніться за субсидією, Вам нарахують такі доходи по дві мінюзарплати в місяць і скажуть що Ви сама багата людина з большими доходами!
Олена
22.05.2017
А міліція теж буде йти в 39 років на пенсію?
Ірина
22.05.2017
Як людина може отримати стаж, якщо з нинішніми цінами і комунальними послугами, вони просто змушені їхати на заробітки, або отримувати з/п в "конвертах", тільки щоб вижити, прокормити своїх дітей. Адже за офіційну з/п в 3000 грн вижити нереально. Спочатку потрібно створити умови праці, гідний заробіток. Щоб людина не покидала свою домівку, дружину, дітей чи навпаки,не їхала на чужину, а жила і розуміла, что зможе зі своєї з/п прогодувати родину і не перейматися за розмір пенсії, а тпер і взагалі її призначення. Чи вони добиваються того, щоб зараз вмерти з голоду, бо потрібно сплатити комунальні послуги, але через 20-30 років отримати пенсію?
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі