Щодо отримання нотаріальні послуги в ОМС

Відповісти
Аватар користувача
Брусенцова Яна
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 954
З нами з: 03 лютого 2014, 07:44
Регіон: Харків
Подякували: 3 рази
Контактна інформація:

Повідомлення Брусенцова Яна »

14.04.2015 р. комітет з питань правової політики та правосуддя рекомендував Верховній Раді прийняти за основу проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо надання можливості громадянам отримувати нотаріальні послуги в органі місцевого самоврядування села, селища незалежно від наявності нотаріуса).
На засіданні Комітету зазначалося, що метою прийняття законопроекту №1041 є підвищення рівня комфортності проживання у сільській місцевості шляхом надання можливості громадянам отримувати найбільш прості та достатньо запитувані нотаріальні послуги (зокрема, послуги щодо отримання посвідчення, довіреності) в органі місцевого самоврядування села, селища незалежно від наявності нотаріуса.

У цьому зв'язку проектом закону передбачається, що нотаріальні послуги надаватимуться органами місцевого самоврядування сіл та селищ незалежно від того, чи є у відповідному населеному пункті нотаріус.

На думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, внесення відповідних змін до Цивільного кодексу та Закону "Про нотаріат" "надасть можливість полегшити умови проживання у сільській місцевості, зберегти час і кошти мешканцям сіл, селищ, яким потрібні найбільш прості нотаріальні послуги, зміцнити довіру громадян до держави та її органів, позитивно вплинути на розв'язання проблеми з масовим переїздом сільського населення на проживання до міських населених пунктів тощо".

Під час розгляду проекту члени Комітету звернули увагу на те, що його назва не відповідає положенням частини першої статті 3 Закону "Про нотаріат", оскільки нотаріуси не надають нотаріальних послуг громадянам, а здійснюють нотаріальну діяльність та вчиняють нотаріальні дії.

На думку народних депутатів, наділення посадових осіб органів місцевого самоврядування повноваженнями на вчинення нотаріальних дій не узгоджується з природою та основним призначенням служби в органах місцевого самоврядування.

Згідно із статтею 1 Закону "Про службу в органах місцевого самоврядування", під такою службою розуміється професійна на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

На сьогодні посадові особи органів місцевого самоврядування можуть вчиняти лише вичерпний перелік нотаріальних дій, а за умов фактично повного покладення на них повноважень нотаріусів будуть порушуватися принципи діяльності та функціонування органів місцевого самоврядування, що жодним чином не гарантуватиме особі відповідного рівня професійності та безпеки при вчиненні нотаріальних дій.

Водночас, делегування державою повноважень на вчинення нотаріальних дій нотаріусами обумовлено встановленням для них законодавством кваліфікаційних вимог, які гарантують отримання громадянами якісної професійної правової допомоги, компетентної оцінки юридичних фактів під час вчинення нотаріальних дій. Крім того, нотаріус здійснює нотаріальну діяльність на професійній основі від свого імені та несе особисту відповідальність за результат вчиненої ним нотаріальної дії. Нотаріус є безстороннім і неупередженим юридичним радником усіх осіб, які до нього звертаються.

Члени Комітету зазначили, що відповідно до статей 21 та 27 Закону "Про нотаріат", шкода, заподіяна особі внаслідок незаконних або недбалих дій державного нотаріуса, відшкодовується в порядку, передбаченому законодавством України в повному розмірі. Натомість шкода, заподіяна органами місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.

На думку членів Комітету, категоричне положення закону про виключення можливості органів місцевого самоврядування вчиняти нотаріальні дії лише за умови відсутності у населеному пункті нотаріуса суперечить встановленій державній гарантії нотаріальної діяльності щодо забезпечення рівних умов доступу громадян до зайняття нотаріальною діяльністю та рівних можливостей нотаріусам щодо організації та здійснення ними нотаріальної діяльності.

Народні депутати також зазначили, що таких змін потребує і спеціальне законодавство, що регулює повноваження органів місцевого самоврядування, зокрема, Закон "Про місцеве самоврядування в Україні".

За результатами обговорення Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді прийняти проект закону за основу з урахуванням висловлених зауважень та пропозицій.

(За матеріалами офіційного сайту Верховної Ради України: http://www.rada.gov.ua/news/Novyny/107377.html)

Відповісти

Повернутись до “Реформа місцевого самоврядування”