Нашi сайти:
1053 0
Друкувати
Обране

НБУ объяснил правила определения платежных признаков и обмена украинских банкнот

Нагадаємо, що не так давно НБУ затвердив нові Правила визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України (постанова від 23.10.2013 р. № 422). Про це ми повідомляли в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 96, с. 3. 



Тепер НБУ в листі від 17.12.2013 р. № 67-008/28340 пояснює деякі практичні аспекти виконання вимог вищезазначених Правил.


1. Щодо визначення банком банкнот, забруднених хімічними та радіоактивними речовинами, будь-якими токсичними органічними субстанціями, які впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров’я людини (п. 8 розд. ІІ Правил) НБУ зазначив таке.

Ця вимога стосується банкнот, які були забруднені внаслідок техногенних аварій (хімічного, радіоактивного характеру тощо) на промислових та інших об’єктах, та банкнот, забруднених токсичними органічними продуктами біологічного походження (екскременти, останки померлих тощо), що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров’я людини.

Пред’явник зазначених пошкоджених банкнот має повідомити про ситуацію, унаслідок якої сталося відповідне забруднення, особливо у випадках наявності на банкнотах, що пред’являються до обміну, явних візуальних та органолептичних ознак забруднення.

У цьому пункті не йдеться про необхідність проведення обов’язкового поаркушного приладового контролю банкнот на наявність радіоактивних, хімічних, біологічних забруднень тощо.

Крім того, для обміну таких банкнот фізичні та юридичні особи зобов’язані звертатися безпосередньо до територіальних управлінь НБУ.


2. Щодо визначення та вилучення банкнот, забруднених спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання у спецпристрій для зберігання цінностей, під час приймання готівки від фізичних і юридичних осіб за всіма видами платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для переказів і передаванняїхв установленому порядку для проведення розслідувань та відповідних досліджень до правоохоронних органів (п. 9 розд. II Правил) НБУ зазначив таке.

Спеціальний розчин, який використовується у спецпристрої для зберігання цінностей, має певні фізико-хімічні характеристики: яскравий колір (малиновий, синій тощо), флуоресценцію в ультрафіолетових променях, стійкість до розчинників (неможливо видалити) та забруднює, як правило, не менше 20–30% банкноти в разі спроби неправомірного заволодіння нею.

Тобто відрізнити банкноти, які будуть забруднені у такий спосіб, від звичайного забруднення банкнот нескладно.

Крім цього, передбачається, що у разі несанкціонованого заволодіння спецпристроєм із банкнотами Національний банк інформуватиме банківську систему та громадськість про можливість появи в обігу банкнот із відповідними ознаками забруднення.


3. Щодо проставляння працівником каси банку на платіжній банкноті напису «до обміну», а з лицьового боку — загальної площі банкноти, що залишилася (у відсотках), дати, підпису та відбитка іменного штампа (коду) працівника каси (п. 1 розд. III Правил).

Ця вимога стосується банкнот, які приймаються безпосередньо від пред’явника. Якщо працівник каси банку впевнений, що банкнота справжня, але втратила частину площі та/або розірвана (розрізана) на дві частини, він має визначити загальну площу банкноти, яка залишилася, та перевірити наявність обох однакових серійних номерів. Після цього, якщо працівник каси визнав банкноту платіжною, він проставляє на ній напис (відбиток штампа) «до обміну», а з лицьового боку — загальну площу банкноти, що залишилася (у відсотках), дату, підпис та відбиток іменного штампа (код) працівника каси.


4. Щодо оформлення банкнот, пошкоджених вогнем, водою, різними рідинами або хімікатами тощо, площа яких під час приймання та оброблення може стати меншою, ніж 55% початкової площі банкноти, якщо такі банкноти виявлені безпосередньо в банку (п. 8 розд. II Правил).

Якщо зазначені банкноти будуть виявлені безпосередньо в банку (пошкодження в банкоматі, сейфі тощо), він має передати їх як сумнівні щодо справжності та платіжності до територіального управління Національного банку для проведення дослідження. При цьому банк повинен повідомити про ситуацію, унаслідок якої здійснено пошкодження банкнот (оформити заяву згідно з додатком 2 до Правил).

Наш сайт корисний для вас?

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

 


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (0)
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі