Інформація по темі "" | Публікації по тегу
23.12.13
1535 0
Друкувати
Обране

НБУ объяснил правила определения платежных признаков и обмена украинских банкнот

Нагадаємо, що не так давно НБУ затвердив нові Правила визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України (постанова від 23.10.2013 р. № 422). Про це ми повідомляли в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 96, с. 3. Тепер НБУ в листі від 17.12.2013 р. № 67-008/28340 пояснює деякі практичні аспекти виконання вимог вищезазначених Правил.


1. Щодо визначення банком банкнот, забруднених хімічними та радіоактивними речовинами, будь-якими токсичними органічними субстанціями, які впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров’я людини (п. 8 розд. ІІ Правил) НБУ зазначив таке.

Ця вимога стосується банкнот, які були забруднені внаслідок техногенних аварій (хімічного, радіоактивного характеру тощо) на промислових та інших об’єктах, та банкнот, забруднених токсичними органічними продуктами біологічного походження (екскременти, останки померлих тощо), що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров’я людини.

Пред’явник зазначених пошкоджених банкнот має повідомити про ситуацію, унаслідок якої сталося відповідне забруднення, особливо у випадках наявності на банкнотах, що пред’являються до обміну, явних візуальних та органолептичних ознак забруднення.

У цьому пункті не йдеться про необхідність проведення обов’язкового поаркушного приладового контролю банкнот на наявність радіоактивних, хімічних, біологічних забруднень тощо.

Крім того, для обміну таких банкнот фізичні та юридичні особи зобов’язані звертатися безпосередньо до територіальних управлінь НБУ.


2. Щодо визначення та вилучення банкнот, забруднених спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання у спецпристрій для зберігання цінностей, під час приймання готівки від фізичних і юридичних осіб за всіма видами платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для переказів і передаванняїхв установленому порядку для проведення розслідувань та відповідних досліджень до правоохоронних органів (п. 9 розд. II Правил) НБУ зазначив таке.

Спеціальний розчин, який використовується у спецпристрої для зберігання цінностей, має певні фізико-хімічні характеристики: яскравий колір (малиновий, синій тощо), флуоресценцію в ультрафіолетових променях, стійкість до розчинників (неможливо видалити) та забруднює, як правило, не менше 20–30% банкноти в разі спроби неправомірного заволодіння нею.

Тобто відрізнити банкноти, які будуть забруднені у такий спосіб, від звичайного забруднення банкнот нескладно.

Крім цього, передбачається, що у разі несанкціонованого заволодіння спецпристроєм із банкнотами Національний банк інформуватиме банківську систему та громадськість про можливість появи в обігу банкнот із відповідними ознаками забруднення.


3. Щодо проставляння працівником каси банку на платіжній банкноті напису «до обміну», а з лицьового боку — загальної площі банкноти, що залишилася (у відсотках), дати, підпису та відбитка іменного штампа (коду) працівника каси (п. 1 розд. III Правил).

Ця вимога стосується банкнот, які приймаються безпосередньо від пред’явника. Якщо працівник каси банку впевнений, що банкнота справжня, але втратила частину площі та/або розірвана (розрізана) на дві частини, він має визначити загальну площу банкноти, яка залишилася, та перевірити наявність обох однакових серійних номерів. Після цього, якщо працівник каси визнав банкноту платіжною, він проставляє на ній напис (відбиток штампа) «до обміну», а з лицьового боку — загальну площу банкноти, що залишилася (у відсотках), дату, підпис та відбиток іменного штампа (код) працівника каси.


4. Щодо оформлення банкнот, пошкоджених вогнем, водою, різними рідинами або хімікатами тощо, площа яких під час приймання та оброблення може стати меншою, ніж 55% початкової площі банкноти, якщо такі банкноти виявлені безпосередньо в банку (п. 8 розд. II Правил).

Якщо зазначені банкноти будуть виявлені безпосередньо в банку (пошкодження в банкоматі, сейфі тощо), він має передати їх як сумнівні щодо справжності та платіжності до територіального управління Національного банку для проведення дослідження. При цьому банк повинен повідомити про ситуацію, унаслідок якої здійснено пошкодження банкнот (оформити заяву згідно з додатком 2 до Правил).

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Шановні колеги!
Довгі роки ми наполегливо працювали, щоб вчасно підставляти плече підтримки всім українським бухгалтерам бюджетного сектору. Ми завжди розуміли, що їм нізвідки чекати допомоги й опори, тому розвивали новинний і консультативний портал власними силами та засобами. За що ви повсякчас віддячуєте нам своєю довірою та прихильністю. Ми дуже цінуємо це!

Та настають складні часи в усьому світі – й дедалі важче стає підтримувати гідний рівень роботи найбільшого в Україні порталу за свій кошт, частково покриваючи витрати завдяки рекламі. Цього вкрай замало!

Buhgalter.com.ua – це не лише стрічка новин із тематичними розділами та корисною інформацією. По той бік монітора щоденно стоять на варті роботи порталу 14 фахівців та чимале технічне забезпечення для безперешкодного функціонування сайту.

Ми сформували максимально комфортну ціну, яка б не «била по кишені», – 30 грн на місяць або 1 грн на день. Передплатники видань «Бюджетна бухгалтерія» та «Оплата праці», як і раніше, продовжують користуватися порталом безкоштовно та без реклами.

Розуміємо, для вас це стало несподіванкою, але в сьогоднішніх умовах ми не можемо діяти інакше. Цілком посильна сума, що дорівнює чашці кави у кав’ярні, підтримає життя вашого улюбленого ресурсу. За це ми віддячимо вам завжди цікавою й важливою інформацією та новими ідеями. Далі буде тільки краще!

Залишайтеся з нами – і давайте підтримувати один одного!

Ваші колеги – команда buhgalter.com.ua
30
грн/
місяц
Це приблизно усього 1 грн/день
Ви можете скасувати в будь-який момент
ic-acc-pay
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн