Інформація по темі "" | Публікації по тегу
08.05.25
6508 0
Друкувати
Обране

Читайте у свіжому номері журналу "Оплата праці"

Оплата праці - спеціалізований журнал для бухгалтера і економіста, фахівця відділу кадрів комерційних або бюджетних організацій.

У кожному номері видання на практичних прикладах розглядаються:

  • питання розрахунку заробітної плати та інших виплат працівникам
  • нюанси трудового законодавства
  • деталі розрахунку і виплати відпускних, декретних та лікарняних і багато іншого в сфері оплати праці.

Ми завжди тримаємо зв'язок з державними органами України і оперативно надаємо ексклюзивні офіційні пояснення по гарячих питань читачів.

Велика кількість числових прикладів дозволить вам завжди мати під рукою шпаргалку з розрахунку найзаплутаніших виплат на вашому підприємстві.

Головний редактор журналу «Оплата праці»


Вийшов черговий номер журналу "Оплата праці", травень, 2025/№ 9

Вимога сплати ЄСВ з МЗП у місяці хвороби працівника Ситуація. Працівнику відкрито довготривалий лікарняний з початком в одному місяці і закінченням в наступному. Відповідно лікарняні будуть нараховані тільки у місяці, коли е-лікарняний буде готовий до сплати. У місяці його відкриття зарплата працівника є меншою за МЗП. Чи потрібно виконувати вимогу сплати ЄСВ з МЗП у місяці відкриття лікарняного? Це питання розглянемо у статті.

Доглядова відпустка та стаж держслужби Провідний спеціаліст державного органу з 14.04.2025 оформила відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Чи зараховується час перебування у такій відпустці до стажу державної служби для присвоєння чергового рангу держслужбовця?

Середня для «оздоровчих»: орієнтир — дата відпустки Посадова особа органу місцевого самоврядування (далі — ОМС) з 01.05.2025 йде у щорічну основну відпустку. Розпорядження керівника про надання відпустки з виплатою грошової допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячної зарплати видано 21.04.2025. Як визначити розрахунковий період для обчислення середньої зарплати при нарахуванні «оздоровчих»?

Відпустка працівника перервана лікарняним: план дій роботодавця Майже кожен роботодавець стикався із ситуацією, коли працівник, якому надано відпустку, захворів під час перебування у ній. Розглянемо, що робити роботодавцю в такому випадку.

Період військової служби: чи вносити запис до трудової книжки працівника Працівник був призваний на військову службу під час мобілізації у 2022 році. У квітні 2025 року після звільнення з військової служби він став до роботи. Чи потрібно вносити запис про час служби в ЗСУ у трудову книжку працівника? Давайте розбиратися.

Державна служба — 2025: зміни у класифікації посад Нещодавно законодавці зробили важливий крок до модернізації системи державної служби, впровадивши новий алгоритм класифікації посад. У цій статті коротко проаналізуємо головні аспекти нової класифікації, її практичне застосування та наслідки для держслужбовців.

Щорічна відпустка тільки у вихідні дні: чи можна надати Працівник планує взяти щорічну основну відпустку у травні та червні 2025 року. Спершу він хоче використати 10 днів відпустки, при цьому оформити ці дні на вихідні (суботи та неділі: 9 днів у травні та 1 день у червні). А потім відпочити ще 14 к. дн. поспіль (02.06.2025 — 15.06.2025). Чи можна йому надати відпустку таким чином? Відповідь шукайте в нашій статті.

Коли відпускні при збігу з лікарняним не перераховуємо: чи треба коригувати Д1? Ситуація. Працівник хворів під час щорічної основної відпустки, що підтверджено е-лікарняним. За заявою працівника покриту лікарняними частину відпустки продовжено. Початок продовженої відпустки припадає на той же місяць, що і первинно наданої. Які виникають нюанси при відображенні в Д1 Податкового розрахунку перенесеної відпустки у такому випадку?

Перегуляна щорічна відпустка: чи утримувати під час воєнного стану? Працівник підприємства у березні 2025 року використав щорічну основну відпустку наперед і наразі звільняється за власним бажанням 2 травня 2025 року. Чи потрібно під час воєнного стану утримувати з нього перегуляні відпускні при проведенні остаточного розрахунку?

Повідомлення про прийняття працівників на роботу: з 1 травня за новою формою 01.05.2025 в Електронному кабінеті платника податків нарешті з’явився затверджений формат нової форми Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту. Проте нагадаємо, що нова форма почала діяти ще 26.02.2025. Виникає запитання: чи загрожує роботодавцям відповідальність за подання старої форми Повідомлення після цієї дати? Про це — розповімо далі.

Відпустку продовжено, відпускні перераховано — що в Д1 Податкового розрахунку? Відпустку, яка збіглась із хворобою, за заявою працівника продовжено. Відпускні при цьому перераховано, оскільки початок продовженої і первинної відпустки припали на різні місяці. Як це показати у Д1 Податкового розрахунку? Це питання розберемо у статті.

Працівник-сумісник з інвалідністю: за яких умов можна застосовувати ПСП? До установи 01.05.2025 було прийнято сторожа за зовнішнім сумісництвом на 0,25 ставки. За основним місцем роботи він займає повну ставку. Цей працівник є особою з інвалідністю та отримує пенсію по інвалідності. Чи можна застосовувати податкову соціальну пільгу (далі — ПСП) до його доходу за сумісництвом? Якщо так, то в якому розмірі?

Через хворобу у відпустці з’явилася додаткова база ЄСВ: як заповнити Д1 Податкового розрахунку У квітні 2025 року працівнику надана щорічна основна відпустка на 24 календарних дні. Відпускні нараховані і виплачені. Під час відпустки він хворів. Лікарняні нараховані в травні 2025 року. Частина відпустки, яка збіглась із хворобою, за заявою працівника та згодою роботодавця перенесена на жовтень 2025 року. Чи сторнувати відпускні за час відпустки, що збіглась з хворобою? Як виконувати вимогу сплати ЄСВ з МЗП? Як сторновані відпускні показати у Д1 Податкового розрахунку? Відповіді на ці запитання — у статті.

Єдиний реєстр кваліфікацій і добровільне подання звіту 3-ПН: цікавинки Закону № 4353 02.05.2025 набув чинності Закон № 4353*, який передбачає не тільки створення Єдиного реєстру кваліфікацій, а й скасування обов’язку роботодавців подавати інформацію про попит на робочу силу (вакансії) за формою № 3-ПН. Детальніше про ці зміни — у нашій статті.

Середня для оплати простою: обчислюємо після декрету Працівниця бюджетної установи (повна зайнятість) 01.05.2025 вийшла із відпустки для догляду за дитиною до 3 років. А з 05.05.2025 в установі було запроваджено простій з оплатою у розмірі середньої зарплати. Як оплатити час простою працівниці у цьому випадку?

Звільнення через Центр зайнятості: для кого і коли можливе Із початком війни чимало підприємств опинилися в зоні бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, а їхні працівники змушені були евакуюватися, не встигнувши припинити трудові відносини зі своїми роботодавцями. Добре, цю проблему можна вирішити через Центр зайнятості. Як саме — читайте в нашій статті.

"Оплата праці", квітень, 2025/№ 8

Фінансування страхувальників: ПФУ оприлюднив проєкт свого Порядку 04.04.2025 ПФУ на своєму офіційному сайті* оприлюднив проєкт постанови правління ПФУ «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням». Що це за документ та на що у ньому слід звернути увагу роботодавцям, розповімо далі.

Відпустка за стаж служби в ОМС: чи компенсувати при звільненні Спеціаліст міської ради у липні 2024 року використав додаткову відпустку тривалістю 5 к. дн. за стаж служби понад 10 років, який було досягнуто 3 квітня 2024 року. Якщо працівник планує звільнитися наприкінці квітня 2025 року, то чи має він право використати при звільненні додаткову відпустку за стаж або отримати за неї грошову компенсацію?

Компенсація: виплата зарплатних боргів у квітні 2025 року Якщо роботодавець вчасно не виплатив працівникам зарплату, то він зобов’язаний при виплаті такої заборгованості нарахувати і виплатити компенсацію.

Працівника звільнили, а наступного дня знову прийняли на роботу: заповнюємо Об’єднаний звіт Працівника звільнено і повторно прийнято на роботу у того ж роботодавця. Розглянемо нюанси відображення цієї ситуації у додатках Податкового розрахунку.

Лікарняні для працівника — УБД: якщо посвідчення надано із запізненням Працівник хворів з 08.11.2024 по 15.11.2024. Йому нараховані і виплачені лікарняні виходячи з його фактичного страхового стажу (у розмірі 60 % середньої зарплати). У квітні 2025 року працівник надав роботодавцю посвідчення учасника бойових дій, датоване липнем 2024 року. Чи потрібно тепер перерахувати суму лікарняних за листопад 2024 року?

Вихователь з дипломом бакалавра: чи можна присвоїти першу категорію? Вихователь закладу дошкільної освіти (далі — ЗДО) має диплом бакалавра та педагогічний стаж більше 9 років. Йому встановлено 10-й тарифний розряд за ЄТС. Чи може бути такому педагогічному працівнику за результатами атестації присвоєно першу кваліфікаційну категорію?

Річна винагорода у розрахунку середньої зарплати Надаєте працівникам винагороду за підсумками роботи за рік? А ви впевнені, що не заплутаєтеся при включенні цієї винагороди у розрахунку відпускних, лікарняних, іншої середньої зарплати? Перевірте свої знання, з’ясуйте, чи все робите правильно. Для цього ми підготували статтю із правилами включення річної винагороди для різних випадків розрахунку середньої зарплати.

Працівнику — 60 років: обов’язки роботодавця щодо військового обліку У травні 2025 року одному з працівників підприємства виповниться 60 років. Він є військовозобов’язаним. Що в такому випадку має зробити особа, відповідальна за військовий облік? Чи обов’язково працівнику йти до ТЦКСП? Про це розкажемо у статті.

Середня за час підвищення кваліфікації: чи включати доплату за несприятливі умови? Вчителя направили на курси підвищення кваліфікації з 14 по 18 квітня 2025 року. За час курсів за ним зберігається середня зарплата. З 1 січня 2025 року вчителю виплачується доплата за роботу в несприятливих умовах праці. Чи враховувати таку доплату при оплаті курсів?

Звільняємо кочегара: особливості остаточного розрахунку У квітні 2025 року підприємство звільняє працівника, прийнятого на посаду кочегара на період опалювального сезону. Які нюанси при цьому слід урахувати роботодавцю? Як порахувати відпускну компенсацію такому працівнику?

Середня зарплата для лікарняних: готуємось до змін у Порядку № 1266 Оприлюднено проєкт постанови КМУ «Про внесення змін щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування до деяких постанов Кабінету Міністрів України»*. Його погодження має завершитися до 23.04.2025. І, до речі, цей проєкт має усі шанси стати постановою у незмінному вигляді. Серед постанов, що планується змінити, є постанова щодо розрахунку середньоденної зарплати для лікарняних та декретних (Порядок № 1266**). До чого готуватися страхувальникам, розповімо у статті.

«Оздоровчі» при поділі відпустки: до якої частини можна виплачувати? Медична сестра територіального центру соціального обслуговування (далі — терцентр) з 21.04.2025 йде у щорічну основну відпустку тривалістю 14 к. дн. Чи можна надати працівниці допомогу на оздоровлення до такої частини відпустки? Якщо так, то в якому розмірі?

Бронювання військовозобов’язаних СБУ та розвідки: знайомимось із новим Порядком Постановою № 436* Кабмін вніс чергові зміни до постанови № 76**. Цього разу документ було доповнено Порядком бронювання військовозобов’язаних, які перебувають на обліку в СБУ та розвідувальних органах. Що передбачають ці зміни — розповімо далі.

Заміна зарплати на лікарняні: заповнюємо Д1 та 4ДФ Податкового розрахунку Ситуація, коли працівник захворів наприкінці місяця, а роботодавець вже закрив дні хвороби як відпрацьовані дні та порахував зарплату за такий місяць, трапляються досить часто. Далі, як правило, відбувається рокіровка: зарплату заміняють на лікарняні. Як це відображати у Податковому розрахунку, розкажемо у статті.

Чи індексувати зарплату бюджетникам у травні? Індекс інфляції за березень 2025 року становить 101,5 %. Чи впливає цей показник на індексацію зарплати працівників бюджетних установ у травні 2025 року? Давайте з’ясуємо.

Норма робочого часу у травні 2025 року Під час воєнного стану немає святкових та неробочих днів. Як зазначений факт впливає на норму тривалості робочого часу у травні 2025 року? Розглянемо найпопулярніший графік роботи — п’ятиденка з двома вихідними днями у суботу та неділю.

Лікарняні суміснику: розбираємо приклади З другої половини квітня вже надходять готові до сплати лікарняні, які потрібно оплачувати за рахунок коштів ПФУ також і за сумісництвом. А тому дуже слушно нагадати особливості розрахунку лікарняних для сумісників та навести числові приклади. Тож давайте розбиратися з розрахунком.

Лікарняні для сумісника: без довідки про середню зарплату — ніяк Для оплати лікарняного суміснику останній має надати роботодавцю, у якого працює за сумісництвом, зокрема, довідку про зарплату з основного місця роботи. Сьогодні розкажемо про її важливість та нюанси оформлення.

Довідка про середню зарплату для лікарняних суміснику: приклад заповнення та використання У попередній статті* ми роз’яснили важливість довідки про середню зарплату для обчислення непрацездатних виплат суміснику. Щоб закріпити цю тему, розглянемо практичний приклад.

Відпустка за «ненормованість»: чи надавати дистанційному працівнику? Для працівника підприємства (основне місце роботи, повна зайнятість) колективним договором передбачено надання щорічної додаткової відпустки за ненормований робочий день. Чи має він право на таку відпустку, якщо робота виконується ним дистанційно?

Довідка про доходи для заповнення майнової декларації: як скласти та надати Працівник звернувся з проханням надати йому довідку про доходи для заповнення декларації про майновий стан і доходи. Чи повинен роботодавець видавати такий документ? Чи існує затверджена форма такої довідки? Яку інформацію потрібно в ній зазначити? Відповіді на ці запитання шукайте у нашій статті.

"Оплата праці", квітень, 2025/№ 7

Спецстаж в Об’єднаному звіті: чи відображати період мобілізації? Спеціаліст державного органу проходить військову службу за призовом під час мобілізації. Чи зараховується період військової служби до стажу держслужби? Чи потрібно заповнювати додаток Д6 до Об’єднаного звіту на мобілізованого державного службовця?

Заповнення рядків 101 та 102 Податкового розрахунку: запитання та відповіді У Податковому розрахунку з типом «Звітний» мають бути заповнені рядки 101 та 102 його заголовної частини. В них вказуємо інформацію про середньооблікову кількість штатних працівників (далі — СКШП) та облікову кількість штатних працівників (далі — ОКШП). Питання, що виникають при їх заповненні, розглянемо у статті.

Чисельність працівників: визначаємо ОКШП, СКШП, СКП та СКПЕПЗ Чисельність працівників визначається різними показниками і не тільки для статистичних спостережень. Ці показники допомагають підприємствам та державним органам ефективно аналізувати зайнятість, планувати трудові ресурси та здійснювати контроль за дотриманням трудового законодавства. Загальні правила їх визначення, нормативну базу та нюанси розглянемо у статті. Тут також ви знайдете зручний довідник щодо обчислення чисельності працівників.

Приклади обчислення ОКШП, СКШП, СКП та СКПЕПЗ У попередній статті* ви можете знайти визначення та принцип обчислення чисельності працівників. Також там ви знайдете таблицю-довідник щодо врахування різних категорій працівників при обчисленні показників чисельності. У цій статті покажемо на прикладах, як застосувати теорію на практиці.

Компенсація за невикористану відпустку: як розрахувати, якщо змінився режим роботи Працівниця звільняється за власним бажанням з роботи 31 березня 2025 року. До 31.12.2023 вона працювала у режимі повного робочого часу, а з 1 січня 2024 року була переведена на роботу в режимі неповного робочого часу (20 годин на тиждень — по 4 години на день). Як розрахувати їй суму компенсації за невикористану відпустку, якщо вона має невикористані дні відпустки, які накопичені як до 31.12.2023, так і після?

Доплата педагогам за сертифікацію: розмір, підстави та умови виплати Педагогічним працівникам, які успішно пройшли сертифікацію, виплачується відповідна доплата. У цій статті нагадаємо про нюанси встановлення доплати за сертифікацію.

Працівник виходить на пенсію за віком: дії роботодавця Працівник підприємства ось-ось досягне пенсійного віку? Тоді роботодавцю слід підготуватися. На що саме слід звернути увагу — розповімо в цій статті.

Для водія оформлено простій: розглядаємо оплатні нюанси Для водія сільради з 17.03.2025 запроваджено простій, адже автомобіль перебуває на тривалому ремонті. Чи потрібно при оплаті простою враховувати надбавку за класність та доплату за ненормований робочий день? Чи потрібно оплату простою дотягувати до МЗП?

Працівниця змінила прізвище: дії кадровика та бухгалтера Працівниця вийшла заміж і змінила прізвище. До яких кадрових документів потрібно внести зміни та на які нюанси звернути увагу бухгалтеру? Зараз все розповімо.

Педагогічний працівник-сумісник: обов’язкові надбавки та «оздоровчі» Практичний психолог працює у дитячо-юнацькій спортивній школи (далі — ДЮСШ) за сумісництвом на 0,5 ставки. Чи має право такий працівник на отримання надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки?

Бронювання за Порядком № 45: чи діє відстрочка після 31.03.2025 01.04.2025 сплив строк, протягом якого критично важливі підприємства мали можливість оновити свій статус (якщо він був отриманий до 01.12.2024) та перебронювати своїх працівників за оновленим Порядком № 76*. А чи потрібно переброньовувати працівників, які отримали відстрочку відповідно до Порядку № 45**? Зараз розкажемо.

Між звільненням / прийняттям «і муха не пролетить»: нюанси в розрахунку середньої зарплати Трапляються ситуації, коли для вирішення певних проблем працівника звільняють, а наступного дня знову приймають на роботу до того ж роботодавця. Після таких маніпуляцій часто виникає запитання: як надавати відпустку такому працівнику та обчислювати середню для відпускних? Або ж, як розраховувати іншу середню чи середню для лікарняних, якщо він захворіє? Ці питання розглянемо у статті.

Працівника звільнили і знову прийняли в одному місяці: нюанси нарахування ПДФО та ВЗ Ситуація. Працівника звільнили за власним бажанням, а на наступний день знову прийняли на роботу до того ж роботодавця. Розглянемо податкові наслідки для працівника у місяці, в якому відбулося його звільнення / прийняття на роботу.

Працівника звільнено і знову прийнято в одному місяці: нюанси нарахування ЄСВ У цій статті розглянемо нюанси нарахування ЄСВ на дохід працівника у місяці, в якому відбулося його звільнення, а на наступний день прийняття на роботу в одного роботодавця.

Щорічна додаткова відпустка: чи можна ділити на частини? Тренерам-викладачам дитячо-юнацької спортивної школи (далі — ДЮСШ) надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці. Чи можна таку відпустку ділити на частини протягом року або ж її слід надавати виключно повної тривалості?

Працівник звільняється відразу після хвороби: як виплатити лікарняні Працівник був на лікарняному з 27.03.2025 по 03.04.2025. А 04.04.2025 він вийшов на роботу та написав заяву на звільнення за сімейними обставинами. У день звільнення треба повністю розрахувати працівника. Як виплатити лікарняні, адже усі виплати мають провести в день звільнення?

Допомога на поховання: як оформити та оподаткувати У разі смерті працівника та/або його родичів роботодавець може призначити та виплатити допомогу на поховання від ПФУ. Хто має право отримати таку страхову виплату, на підставі яких документів та в якому порядку, про все це розповімо у нашій статті.

Матдопомога на поховання від роботодавця Окрім допомоги на поховання від ПФУ*, матеріальну допомогу у разі смерті працівника чи його родича може надати і сам роботодавець. Як це зробити і, найголовніше, як такі виплати оподаткувати, розповімо в сьогоднішній статті.

"Оплата праці", березень, 2025/№ 6

Перевищення норми наповнюваності груп: МОН роз’яснює, як обчислити доплату Як здійснювати доплату вихователю закладу дошкільної освіти (далі — ЗДО), який працює у групі з перевищенням норми наповнюваності? Чи потрібно при встановленні доплати обчислювати середню кількість вихованців у день, які відвідували групу протягом місяця?

Лікарняний донора: коли нараховуємо 100 % середньої зарплати Законодавством передбачено надання для донорів низки пільг. Деякі з них мають надавати й роботодавці. Зокрема, оплачувати лікарняні таких осіб у розмірі 100 % середньої зарплати. Хто з працівників-донорів може скористатися такою пільгою та за яких умов — розповімо у цій статті.

Учасник бойових дій: пільги та гарантії від роботодавця Ваш працівник повернувся з військової служби? Тоді обов’язково перевірте, чи не має він статусу учасника бойових дій (далі — УБД). Оскільки для таких осіб законодавством передбачені певні пільги і гарантії, у тому числі й такі, які надаються роботодавцем. Що це за гарантії — розкажемо в нашій статті.

Компенсація: виплата зарплатних боргів у березні 2025 року Якщо роботодавець вчасно не виплатив працівникам зарплату, то він зобов’язаний при виплаті такої заборгованості нарахувати і виплатити компенсацію.

Соціальна стипендія для дітей-сиріт: оподатковуємо та показуємо у звітності Студент-сирота закладу вищої освіти отримує соціальну стипендію у розмірі 4542,00 грн. Як оподатковується сума такої стипендії? Чи потрібно її відображати в Об’єднаному звіті?

Помилка у додатковій базі в Д1 Об’єднаного звіту: як виправитися? У Д1 поданого і прийнятого Податкового розрахунку помилково у січні 2025 року не показали додаткову базу нарахування внеску і ЄСВ на неї, а у лютому 2025 року показали зайву додаткову базу. Як виправити помилки у цих місяцях, якщо коригування відбувається у березні 2025 року до спливу граничного строку подання звіту за лютий 2025 року?

4ДФ Об’єднаного звіту: виправляємо помилки Додаток 4ДФ подаємо у складі Податкового розрахунку. Він містить інформацію про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору. При його заповненні іноді трапляються помилки. Як виправляти самостійно виявлені помилки у 4ДФ поданого та прийнятого Податкового розрахунку, розглянемо у статті.

Виправляємо помилки в Д5 Податкового розрахунку Додаток Д5 не містить сумових показників. У ньому відображаємо початок / закінчення певних подій. На жаль, помилки у цих даних також трапляються. У статті згадаємо механізм їх виправлення та розберемо коригування поширених помилок на прикладах.

Відпускні заброньованому працівнику: як нарахувати, щоб не втратити статус Заброньований працівник іде у щорічну основну відпустку з 24.03.2025 по 06.04.2025 (14 к. дн.). Відпускні йому будуть нараховані загальною сумою за увесь період відпустки у березні 2025 року. Чи не вплине це на бронювання працівника?

Доплата за несприятливі умови праці: чи поєднується з надбавкою за складність? Педагогічним працівникам закладу загальної середньої (далі — ЗСО) виплачується надбавка за складність та напруженість у роботі у розмірі до 50 % посадового окладу. З 1 січня 2025 року чинним законодавством для педагогів ЗСО передбачено доплату за роботу в несприятливих умовах праці. Чи можуть педагогічні працівники одночасно отримувати ці дві виплати?

Середня для вихідної допомоги: кілька днів у розрахунковому періоді Працівнику при звільненні (у зв’язку зі скороченням штату) 24.03.2025 має бути виплачена вихідна допомога у розмірі середньомісячної зарплати. З 18.11.2024 по 14.03.2025 він перебував у відпустці за свій рахунок. Як у цій ситуації обчислити суму вихідної допомоги?

Підтвердження інвалідності для пільгової ставки ЄСВ: Мінфін змінить Інструкцію № 449 12.03.025 на своєму офіційному сайті (mof.gov.ua) Мінфін оприлюднив* проєкт наказу «Про внесення Змін до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Цей документ призначений уточнити порядок застосування роботодавцями пільгової ставки ЄСВ 8,41 %. Як саме? Розповімо в цій статті.

Чи індексувати зарплату бюджетникам у квітні? Індекс інфляції за лютий 2025 року становить 100,8 %. Чи впливає цей показник на індексацію зарплати працівників бюджетних установ у квітні 2025 року? Давайте з’ясуємо.

Переведення на іншу посаду: відпускні нюанси для роботодавця Працівника, який займав посаду економіста із збуту (повна зайнятість, основне місце роботи), з 10.03.2025 було переведено на посаду провідного економіста (повна зайнятість, основне місце роботи). З 01.04.2025 працівник йде в щорічну основну відпустку. Чи впливає факт переведення на визначення розрахункового періоду для обчислення відпускних?

Документи з військового обліку: Мін’юст затвердив строки зберігання Нещодавно Мін’юст затвердив зміни до Переліку № 578/5*. Він не тільки підкоригував строки зберігання документів з військового обліку, але й доповнив перелік таких документів новими статтями. Якими? Дізнайтеся з нашої статті.

Норма робочого часу у квітні 2025 року Під час воєнного стану немає святкових та неробочих днів. Як зазначений факт впливає на норму тривалості робочого часу у квітні 2025 року? Розглянемо найпопулярніший графік роботи — п’ятиденка з двома вихідними днями у суботу та неділю.

"Оплата праці", березень, 2025/№ 5

Доплата за ведення вебсайту в ЗСО: чи залежить від педнавантаження? 26.02.2024 звільнився працівник, який був відповідальний за ведення вебсайту закладу загальної середньої освіти (далі — ЗСО). З 03.03.2025 ці обов’язки будуть покладені на вчителя, який працює у ЗСО з неповним педагогічним навантаженням (16 годин на тиждень). Чи залежить доплата за ведення вебсайту від обсягу педагогічного навантаження?

Курси підвищення кваліфікації: якщо навчання відбувається дистанційно Працівник бюджетної установи з 10 по 14 березня 2025 року проходитиме курси підвищення кваліфікації. Навчання проводитиметься за дистанційною формою. Чи зберігати за працівником гарантії на період курсів (добові, оплата проїзду і проживання, середній заробіток)?

Курси підвищення кваліфікації: обчислюємо середню зарплату Працівник бюджетної установи у березні 2025 року направлений на курси підвищення кваліфікації. Як правильно обчислити середній заробіток за час його навчання на курсах?

Середня за час курсів: чи включається до МЗП? Працівниця бюджетної установи (9-й тарифний розряд за ЄТС) з 3 по 6 березня 2025 року проходила курси підвищення кваліфікації. За цей час їй була нарахована середня зарплата у розмірі 1488,36 грн. Чи включати цю суму до місячної зарплати за березень для порівняння з МЗП?

Витрати на підвищення кваліфікації: оподаткування та відображення у звітності Вчитель з 3 по 7 березня перебував на курсах підвищення кваліфікації. За час курсів за ним зберігалась середня зарплата. Навчання відбувалось в іншому місті. Як оподатковувати витрати на підвищення кваліфікації? Чи потрібно їх відображати в Об’єднаному звіті?

Коригуючий Податковий розрахунок: його форма, тип, період та номер у шапці Практика звітування за місячною формою Об’єднаної звітності вже почала формуватися. Поряд із цим виникають питання щодо виправлення помилок, допущених у Податковому розрахунку та його додатках, як за місяці 2025 року, так і за минулі періоди, коли звітність була квартальною. Їх і розглянемо у статті.

Коригування в Об’єднаному звіт іУ попередній статті* ми розглянули, за якою формою проводити коригування раніше поданих і прийнятих звітів та порядок заповнення періоду та номера коригуючого Податкового розрахунку. У цій статті поговоримо про механізм проведення коригувань самостійно виявленої помилки в поданому та прийнятому контролерами Об’єднаному звіті.

Приклади виправлення несумових помилок у додатку Д1 Об’єднаного звіту Додаток Д1 Податкового розрахунку є найскладнішим у заповненні серед інших додатків. Відповідно у ньому бухгалтери роблять найбільше помилок: як сумових, так і несумових. Проте помилки можна виправити. У цій статті розглянемо виправлення несумових помилок.

Приклади виправлення сумових помилок у додатку Д1 Об’єднаного звіту Як би того не хотілося, але помилки в табличній частині Д1 іноді трапляються. Вони бувають несумовими та сумовими. У попередній статті* ми розглянули приклади несумових помилок і їх виправлення. У цій статті розглянемо, як виправити самостійно виявлену сумову помилку.

Працівнику автоматично продовжено інвалідність: яку ставку ЄСВ застосовувати З 01.01.2025 рішення про встановлення інвалідності та її продовження замість МСЕК приймають експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФ). У перехідний період статус особи з інвалідністю, яка не змогла своєчасно пройти переогляд в ЕКОПФ, продовжується автоматично на певний час. Чи зможе в цей період роботодавець продовжувати застосовувати ставку ЄСВ 8,41 %? Зараз розповімо.

Тривалість додаткової відпустки після внесення змін до колективного договору Окрім щорічної основної відпустки, працівники мають право на щорічні додаткові відпустки. Загальні принципи надання таких відпусток та їх максимальна тривалість установлені законодавством. У той час як конкретний перелік посад, за якими відпустки надаються, та їх тривалість визначаються колективним договором. Певна річ, положення цього документа можуть згодом змінитися. На яку тривалість щорічної додаткової відпустки тоді може розраховувати працівник? Зараз розкажемо.

Порядок бронювання та Критерії критичності: КМУ вніс чергові зміни Кабмін укотре підкоригував правила бронювання працівників (Порядок № 76* та Критерії критичності**). Змінено строки анулювання бронювання, можливості врахування мобілізованих працівників у кількості військовозобов’язаних, визначення зарплатних критеріїв тощо. Детальніше про все — у нашій статті.

Тривалість відпустки педагогів ЗДО: роз’яснення від МОН та Мінекономіки З 1 січня 2025 року для окремих педагогів закладів дошкільної освіти (далі — ЗДО) було збільшено тривалість щорічної основної відпустки. У зв’язку з цим постає питання щодо визначення тривалості відпустки за останній робочий рік. Свої роз’яснення з цього приводу надали фахівці МОН та Мінекономіки. У сьогоднішньому матеріалі розглянемо всі нюанси.

"Оплата праці", лютий, 2025/№ 4

ВЛК для обмежено придатних продовжено до 05.06.2025: Верховна Рада прийняла закон 11.02.2025 Верховна Рада прийняла за основу та в цілому Закон України від 11.02.2025 № 4229-IX, яким продовжила строк проходження повторного ВЛК для обмежено придатних осіб ще на 4 місяці (до 05.06.2025). Які ще зміни передбачені цим документом, розповімо далі.

Зарплатні критерії для бронювання працівників: увага на Об’єднану звітність Критично важливі підприємства, які забронювали або лише мають намір бронювати своїх працівників, повинні дотримуватися встановленого рівня зарплати як заброньованих працівників, так і по підприємству в цілому. Про (не)виконання цих критеріїв можна дізнатись із Об’єднаної звітності підприємства. Про які саме показники йде мова, читайте далі.

Посадова особа ОМС звільняється: чи можна виплатити «оздоровчі»? Провідний спеціаліст органу місцевого самоврядування (далі — ОМС) звільняється за власним бажанням. Щорічна відпустка за останній робочий рік (з 12.02.2024 по 11.02.2025) не використана. Допомогу на оздоровлення у 2025 році працівниця не отримувала. Чи можна виплатити їй допомогу на оздоровлення при звільненні разом із відпускною компенсацією?

Підвищення за «шкідливість»: чи платити перукарю терцентру? Перукар терцентру обслуговує пенсіонерів та осіб зі зниженою руховою активністю. Чи має він право на підвищення посадового окладу у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці? Якщо так, то чи враховувати зазначене підвищення при порівнянні з МЗП?

Компенсація: виплата зарплатних боргів у лютому 2025 року Якщо роботодавець вчасно не виплатив працівникам зарплату, то він зобов’язаний при виплаті такої заборгованості нарахувати і виплатити компенсацію.

Працівник змінив адресу проживання: в яких кадрових документах це врахувати Працівник повідомив роботодавця, що змінив адресу проживання. В яких кадрових документах тепер слід відобразити такі зміни? Розповімо далі.

Працівник змінив адресу проживання: військовий облік, соцвиплати, ВПО-компенсація Якщо працівник змінив адресу проживання, то роботодавцю доведеться не тільки підкоригувати кадрові документи* такого працівника. Певні дії потрібно буде зробити в разі, якщо працівник — військовозобов’язаний, роботодавець отримує ВПО-компенсацію чи оформив медстрахування. Які саме? Розповімо далі.

Витяг із Реєстру ветеранів війни — підстава для оплати лікарняного в розмірі 100 %У  2024 році в осіб, зазначених в абз. 1 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551*, з’явилася можливість отримувати статус учасника бойових дій в автоматичному режимі. Підтвердженням отримання такого статусу в цьому випадку є витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни. А чи може цей документ бути підставою для оплати лікарняних учаснику бойових дій у розмірі 100 % середньої зарплати? Зараз розповімо.

Індексація зарплати бюджетників: чи буде в лютому та березні 2025 року? За даними Держстату, індекс інфляції за січень 2025 року становить 101,2 %. Чи впливає цей показник на індексацію зарплати бюджетників у лютому та березні? Давайте з’ясуємо.

Відпускна компенсація без звільнення: чи включати до середньої зарплати? Державний службовець у грудні 2024 року отримав грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки без звільнення. Чи враховувати суму такої відпускної компенсації при розрахунку середньої зарплати для оплати відпускних та лікарняних?

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами в доглядовій відпустці Працівниця, перебуваючи у відпустці для догляду за першою дитиною до 3 років, іде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Ця відпустка починається наприкінці лютого 2025 року. Але е-лікарняний набуде статусу «готовий до сплати» в березні. Чи переривати доглядову відпустку для надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами? Коли нараховувати допомогу по вагітності та пологах? Як оподаткувати допомогу по вагітності та пологах? Ці запитання розглянемо у статті.

Перехід на неповний робочий час: чи змінюється розмір ПСП? Працівниця підприємства (оклад — 11000 грн) користується податковою соціальною пільгою (далі — ПСП) як мати трьох дітей. З 03.02.2025 їй було встановлено неповний робочий час (4 години на день). Чи потрібно визначати розмір ПСП пропорційно зайнятості?

Відпустка за «ненормованість»: чи впливає простій на тривалість? На підприємстві з 02.09.2024 по 31.12.2024 було запроваджено простій. У березні 2025 року працівник, який був у простої, хоче використати додаткову відпустку за ненормований робочий день. Як визначити її тривалість? Чи включати дні простою до відпускного стажу?

"Оплата праці", лютий, 2025/№ 3

Доплата за вечірні та нічні години: оподаткування, середня, МЗП та індексації Працівнику нарахували доплати за роботу у вечірній та нічний час. Як оподатковувати такі виплати? Чи включати їх до середньої зарплати та МЗП? Чи впливає факт їх нарахування на «базовий» місяць для індексації? Відповіді на ці та інші запитання — у нашій статті.

Нічні години у вихідний день: чи оплачувати у подвійному розмірі? Працівник підприємства (звичайна п’ятиденка, посадовий оклад — 10000 грн) був залучений до роботи в суботу 18.01.2025. Він відпрацював у вихідний день 8 годин, у тому числі 2 години у нічний час. За роботу у вихідний день працівник отримає подвійну оплату. Чи потрібно доплату за нічні години також оплачувати у подвійному розмірі?

Допомога по вагітності та пологах: строки призначення, розрахунок, обмеження Е-лікарняний по вагітності та пологах у кабінеті страхувальника — це сигнал для роботодавця про необхідність чітких дій. Дізнайтеся про строки роботи з таким е-лікарняним. З чого почати, як розрахувати допомогу по вагітності та пологах, як застосувати існуючі обмеження — про все це у статті.

Розраховуємо допомогу по вагітності та пологах: класичні випадки У попередній статті* ми розглянули правила і нюанси розрахунку суми допомоги по вагітності та пологах. Тепер попрактикуємося у її розрахунку на прикладах.

Розраховуємо допомогу по вагітності та пологах: особливі випадки Як обчислити суму допомоги по вагітності та пологах, якщо працівниця працює на неповний робочий час? Як проводити розрахунок, якщо у розрахунковому періоді була неоплачувана хвороба або були донараховані / сторновані виплати? Відповіді на ці запитання ви знайдете у статті.

Доглядова відпустка + робота: як відобразити в табелі? Працівниця підприємства, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, вийшла на роботу в режимі неповного робочого часу (4 години на день). Відпустка при цьому не переривалась. Як правильно заповнювати табель на таку працівницю?

Нові можливості в «Резерв+»: електронне направлення на ВЛК Військовозобов’язані мають періодично проходити медогляд з метою визначення придатності їх до військової служби. Але для цього їм спочатку потрібно отримати направлення на ВЛК. Видає такий документ лише ТЦКСП. А чи є можливість отримати направлення на ВЛК без відвідування військкомату? Про це — далі.

Середня для матдопомоги: обчислюємо після відрядження Спеціаліст сільради у грудні 2024 року перебував у відрядженні, яке було оплачено за денним заробітком. Наприкінці січня 2025 року він звернувся з проханням надати йому матдопомогу на вирішення соціально-побутових питань. Сільський голова погодив її виплату у розмірі середньомісячної зарплати. Як обчислити середню зарплату для виплати матдопомоги?

Норматив працевлаштування осіб з інвалідністю: адміністративно-господарські санкції — 2025 Протягом усього 2024 року роботодавці мали виконувати норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю, встановлений Законом № 875*. Тепер час підбивати підсумки такої роботи. Тому сьогодні ще раз пригадаємо, як розраховувати інвалідний норматив та які наслідки чекають на тих, хто його не виконав.

Довідка МСЕК закінчилася посередині відпустки: яку ставку ЄСВ застосовувати Працівник (особа з інвалідністю) пішов у щорічну основну відпустку з 30.12.2024 по 03.01.2025. Уся сума відпускних була нарахована і виплачена 25.12.2024. Яку ставку ЄСВ застосовувати до такої виплати, якщо строк дії довідки МСЕК — до 01.01.2025?

Педстаж для вислуги років: коли виникає право на надбавку? Викладач працює у дитячій музичній школі з 2 вересня 2024 року. Зазначений педагог також має досвід роботи (2,5 роки) на посаді культорганізатора у міському центрі дитячої та юнацької творчості. Чи зараховується цей період до стажу роботи, який дає право на призначення надбавки за вислугу років? Якщо так, то з якої дати слід установити надбавку?

Допомога по вагітності та пологах: застосовуємо мінімальне і спеціальне обмеження На суму допомоги по вагітності та пологах не впливає загальний страховий стаж. Проте для неї встановлені загальні мінімальне та максимальні обмеження. Крім того, є спеціальне обмеження, яке залежить від страхового стажу протягом останніх 12 місяців перед декретною відпусткою. У цій статті розглянемо, як застосовувати мінімальний та спеціальний обмежувачі при обчисленні суми допомоги.

Обмежуємо допомогу по вагітності та пологах для тих, у кого за 120000… Правила застосування мінімального і спеціального обмежень для допомоги по вагітності та пологах, які більш поширені на практиці, ми розглядали у попередній статті*. Тепер розглянемо максимальне обмеження допомоги по вагітності та пологах для працівниць, у яких дуже великі зарплати. Такиі випадки зустрічаються не у кожного роботодавця, але й ці правила треба знати.

Допомога по вагітності та пологах: коли з окладу, а коли з фактично нарахованої зарплати Часто молоді матусі влаштовуються на роботу незадовго до пологів, щоб отримати від роботодавця допомогу по вагітності та пологах. Законодавство забороняє відмовляти їм у працевлаштуванні. Тому тут усе законно. Але при обчисленні розміру допомоги таким працівницям треба врахувати важливі нюанси. Також специфічною є ситуація, коли працівниця після відпустки по догляду за дитиною до трьох років знову йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Про всі нюанси читайте у статті.

ПСП на дітей: якщо народилася ще одна дитина До 01.01.2025 працівниця користувалася ПСП як мати двох дітей. У січні 2025 року в неї народилася третя дитина. Чи повинен роботодавець з цього моменту починати застосовувати ПСП на трьох дітей до зарплати працівниці? Коли чоловік такої працівниці зможе користуватися правом на ПСП як батько трьох дітей?

Документи для застосування ПСП-2025 Право на застосування податкової соціальної пільги (ПСП) виникає у працівника з дня подання роботодавцю заяви на ПСП та підтверджуючих документів (за необхідності). Що це за документи і хто їх має надати, наведемо в довідничку.

Закінчився строк дії довідки МСЕК: як відображати працівника в Об’єднаній звітності Строк дії довідки МСЕК, наданої працівником з інвалідністю, закінчився 31.12.2024. Нових документів він ще не надав. Чи потрібно відображати такого працівника в додатку Д1 з кодом особи «2» та в рядку 102 загальної частини Об’єднаної звітності?

Підвищення кваліфікації працівників: нюанси для держслужби та ОМС Для державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування (далі — ОМС) чинним законодавством передбачений обов’язок підвищувати свою професійну кваліфікацію. У цьому матеріалі детально розглянемо основні аспекти цього питання.

Підтвердження інвалідності: нові документи для відстрочки та зміни в порядку оцінювання Кабмін підкоригував* перелік документів, що дають право на відстрочку від мобілізації. Одночасно він вніс зміни в критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи та в порядок самого оцінювання. Про усі цікавинки розповімо далі.

Розраховуємо лікарняні працівника-новачка Працівника прийняли на роботу 13.01.2025. У січні він відпрацював лише 5 днів, а потім з 20.01.2025 захворів. Оклад працівника 20000 грн. Загальний страховий стаж більше 8 років, але за останні 12 календарних місяців він виявився меншим за 6 місяців. Як у такому випадку правильно розрахувати лікарняні?

Оплата праці в дошкільній освіті: що змінилось з 01.01.2025 МОН змінило умови оплати праці педагогічних працівників закладів дошкільної освіти (далі — ЗДО). Детальніше про те, що змінилось, поговоримо у сьогоднішньому матеріалі.

"Оплата праці", січень, 2025/№ 1

Довідник зарплатних показників — 2025

Норми робочого часу на 2025 рік для п’ятиденки У цьому матеріалі наведемо норми тривалості робочого часу на 2025 рік, розраховані для п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями в суботу та неділю.

Норми робочого часу на 2025 рік для шестиденки У цьому матеріалі наведемо норми тривалості робочого часу на 2025 рік, розраховані для шестиденного робочого тижня з вихідним днем у неділю.

Оклади за ЄТС у 2025 році: чи відбудеться підвищення? У цій статті поговоримо про оклади працівників, оплата праці яких здійснюється за ЄТС. Зокрема, з’ясуємо, чи очікувати на підвищення їх розмірів у 2025 році.

Оплата праці педагогів: чого очікувати у 2025 році? Чи зміняться умови оплати праці педагогічних працівників у 2025 році? Чи будуть підвищені розміри їх посадових окладів? Відповіді на ці та інші запитання — у нашій статті.

Номенклатура справ: що це за документ та як його заповнити Щорічно (наприкінці року) підприємства, установи, організації переглядають свою номенклатуру справ та складають нову номенклатуру на наступний рік. Як це зробити та які нюанси при цьому врахувати, розповімо у нашій статті.

Номенклатура справ: складаємо на 2025 рік У попередній статті «Номенклатура справ: що це за документ та як його заповнити» // «Оплата праці», 2025, № 1 ми пригадали, що таке номенклатура справ, кому її потрібно складати, за якими формами та як заповнити цей документ. Сьогодні докладно поговоримо про етапи складання номенклатури справ структурного підрозділу та зведеної номенклатури справ.

Передаємо справи в архів підприємства Спочатку документи зберігають за місцем формування справ (у службі діловодства чи інших структурних підрозділах). Згодом справи постійного і тривалого (понад 10 років) зберігання, а також з кадрових питань (особового складу) передають до архіву підприємства. Як це відбувається і за яким порядком, розповімо у сьогоднішній статті.

Оплата праці в держорганах у 2025 році У цій статті розглянемо, на що слід звернути увагу у 2025 році при вирішенні питань оплати праці державних службовців та інших працівників державних органів.

Бронювання працівників держорганів та ОМС Не тільки критично важливі підприємства, установи та організації можуть бронювати своїх працівників за Порядком № 76*. Така можливість є й у держорганів та ОМС. Але з деякими нюансами. Про них і поговоримо в сьогоднішній статті.

Норма робочого часу у січні 2025 року Під час воєнного стану немає святкових та неробочих днів. Як зазначений факт впливає на норму тривалості робочого часу у січні 2025 року? Розглянемо найпопулярніший графік роботи — п’ятиденка з двома вихідними днями у суботу та неділю.

Добровільна виплата мобілізованому: яку ставку військового збору застосовувати З 01.12.2024 запрацював Закон № 4015*, який передбачає, зокрема, підвищення ставки військового збору (ВЗ) з 1,5 до 5 %. Однак до доходів військовослужбовців має і надалі застосовуватись ставка ВЗ 1,5 %. Чи стосується таке послаблення добровільних виплат мобілізованим працівникам?

Як анулювати бронювання працівника З 1 грудня 2024 року Кабмін своєю постановою № 1332* вніс зміни до Порядку № 76*, виклавши його у новій редакції. Тим самим він не тільки оновив порядок бронювання працівників, але й підкоригував порядок анулювання такої відстрочки.

Нова доплата педагогам: МОН роз’яснило нюанси З 1 січня 2025 року педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти (далі — ЗСО) має виплачуватись доплата за роботу в несприятливих умовах праці. У сьогоднішньому матеріалі проаналізуємо умови встановлення такої доплати з урахуванням роз’яснень від МОН.

  

 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×