Інформація по темі "" | Публікації по тегу
31.10.19
8660 0
Друкувати
Обране

Що дозволено інспекторам праці в разі перевірки підприємства

Перевірки Держпраці – питання, яке турбує сучасний бізнес. Сьогодні Держпраці має надзвичайно широкі повноваження. Що дозволено інспекторам праці, а що – ні, – давайте розбиратися.

Загальні приписи

Заходи державного контролю за дотриманням законодавства про працю мають бути здійснені у формі інспекційних відвідувань і невиїзних інспектувань. Такі заходи проводять інспектори праці Держпраці та її територіальних органів. Також заходи контролю за дотриманням законодавства про працю здійснюють інспектори праці виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та в повному обсязі оплати праці, дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин).

Контрольні повноваження інспектора праці підтверджує службове посвідчення, що його видає Держпраці. Підставою для видачі службового посвідчення інспектора праці посадовій особі виконавчого органу ради є лист сільського, селищного, міського голови, до якого додається заповнена картка обліку даних інспектора праці.

Що дозволено

Інспектори праці безперешкодно без попереднього повідомлення мають право:

  • під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, у яких використовується наймана праця;
  • ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію з питань, які є предметом інспекційного відвідування;
  • наодинці або в присутності свідків ставити керівнику або працівникам об’єкта відвідування, іншим особам, що володіють необхідною інформацією, запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні або письмові пояснення;
  • за наявності ознак кримінального правопорушення або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів;
  • фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-, фото- та відеотехніки тощо.

Зазначимо, що вимога інспектора праці про надання об’єктом відвідування для ознайомлення документів або їх копій чи витягів з документів, пояснень, доступу до всіх видів приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов’язковою для виконання.

Що не дозволено

Чинний на сьогодні Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі – Порядок контролю) передбачає певні дії, що їх здійснювати інспектору праці заборонено.

Зокрема, це розголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації чи інформації про виробничі процеси; розголошення джерела будь-якої скарги, доведеної до відома інспекторів, на недоліки або порушення; повідомлення об’єкта відвідування; вилучення оригіналів фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, а також комп’ютерів.

Варто нагадати, що відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (далі – Закон № 877), планові та позапланові заходи мають бути здійснені в робочий час суб’єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку. Тому норма Порядку контролю, яка передбачає можливість здійснення інспектування о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону, на наш погляд, суперечить вимогам Закону № 877.

Плановий чи позаплановий захід щодо суб’єкта господарювання – юридичної особи має здійснюватися в присутності керівника або особи, уповноваженої керівником.

Важливі нюанси контролю, про які мусить знати підприємство

Серед принципів державного контролю у ст. 3 Закону № 877 передбачено принцип презумпції правомірності діяльності суб’єкта господарювання. У разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов’язків суб’єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб’єкта господарювання.

Зазначимо також, що відповідно до ст. 10 Закону № 877 суб’єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо останній не затвердив і не оприлюднив на власному офіційному вебсайті уніфіковану форму акта, у якій передбачено перелік питань залежно від ступеня ризику.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі