Інформація по темі "" | Публікації по тегу
29.10.15
8817 1
Друкувати
Обране

Особливості оформлення соціальної відпустки

Заступник начальника управління правової роботи ГУ ДФС у Черкаській області Олексій Аполонов окреслив основні моменти, котрі треба враховувати при оформленні соціальної відпустки.

Він зазначив, що питання надання соціальних відпусток врегульовано Законом України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» та Кодексом Законів про працю України.

При цьому, за словами фахівця, належно від конкретних підстав надання та цільового призначення соціальні відпустки поділяють на 4 різновиди:

  1. відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
  2. відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  3. відпустка у зв'язку з усиновленням дитини
  4. додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи.

Оскільки кожна з зазначених відпусток має свої особливості щодо нормативного регулювання, порядку надання, а також тривалості та оплати, Олексій Аполонов пропонує зупинитись на кожні окремо.

Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами 

Статтею 17 Закону про відпустки визначено право жінки отримати відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.

Так, на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю:

  • до пологів - 70 календарних днів;
  • після пологів - 56 календарних днів (70 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів - при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.

 

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 

Статтею 17 Закону про відпустки також визначено право жінки після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за її бажанням жінки отримати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Підприємство за рахунок власних коштів може надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.

Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину та одним із прийомних батьків.

За бажанням жінки або осіб, зазначених у частині третій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

 

Відпустка у зв'язку з усиновленням дитини 

Статтею 181 Закону про відпустки визначено право особи, яка усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, старше трьох років, отримувати одноразову оплачувану відпустку у зв'язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів - при усиновленні двох і більше дітей) без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини (якщо усиновлювачами є подружжя - одному з них на їх розсуд).

Особа, яка усиновила дитину, має право на відпустку у зв'язку з усиновленням дитини за умови, якщо заява про надання відпустки надійшла не пізніше трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини.

 

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи 

Статтею 19 Закону про відпустки визначено, що жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, матері інваліда з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

 

Порядок надання соціальних відпусток 

Порядок надання соціальних відпусток визначено статтею 20 Закону про відпустки.

Так, тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів). Вона надається повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

До відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за заявою жінки приєднати щорічну відпустку незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році. 

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою жінки або осіб, зазначених у частині третій статті 18 цього Закону, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Особам, зазначеним у частині третій статті 18 цього Закону (крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків), відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається працівнику, якщо дитина перебуває на державному утриманні (крім прийомних дітей у прийомних сім'ях).

Відпустка у зв'язку з усиновленням дитини віком старше трьох років надається за заявою особи, яка усиновила дитину, на підставі рішення про усиновлення дитини та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи, надаються понад щорічні відпустки, передбачені статтями 6, 7 і 8 цього Закону, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному статтею 11 цього Закону.

 

Грошова компенсація за невикористану соціальну відпусткуу разі звільнення 

Відповідно до частини першої ст.24 Закону про відпустки у разі звільнення працівника йому ви­плачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додат­кової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи..

Згідно з цією статтею грошова компенсація за таку відпустку допускається лише у випадку звіль­нення працівника. Зазначена від­пустка на відміну від щорічної не підлягає поділу на частини. Водночас якщо працівник має право на таку відпустку за дво­ма підставами, він може спочатку скористатися нею за однією під­ставою, потім — за іншою.

У разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи, виплачується спадкоємцям.

 

Джерело: http://ck.sfs.gov.ua

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
1
Світлана
29.10.2015
Щодо абз.2 останнього розділу - "Водночас якщо працівник має право на таку відпустку за дво­ма підставами, він може спочатку скористатися нею за однією під­ставою, потім — за іншою". Але тривалість буде не більше 17 календарних днів!!!
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі