Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
46137 7
Друкувати
Обране

Доплата за інтенсивність праці: розмір та умови встановлення

Доплати до заробітної плати працівників здійснюються у випадках, передбачених законодавством і колективним договором.


Так, застосовуються доплати, які встановлюються для відшкодування додаткових витрат праці (суміщення професій, розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків відсутнього працівника, за ненормований робочий день, за інтенсивність праці тощо), а також за виконання робіт у певних умовах (за роботу в нічний час, у шкідливих, особливо шкідливих умовах тощо).

У законодавстві немає чіткого визначення поняття «інтенсивність праці», тому при встановленні зазначеної доплати   враховується загальне поняття «інтенсивності праці», а саме: інтенсивність праці –  це напружена робота, яка забезпечує найбільшу продуктивність.

Відповідно до ст. 98 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про оплату праці» підприємства госпрозрахункової сфери (в тому числі комунальні) самостійно в колективному договорі встановлюють умови та розміри оплати праці працівників з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.

Постановою КМУ від 30.08.2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі – постанова) затверджено Єдину тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери,  схему тарифних розрядів посад керівних, наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників, професіоналів, фахівців та інших працівників бюджетних установ, закладів та організацій, схему тарифних розрядів посад (професій) професіоналів, фахівців, керівників інших структурних підрозділів і технічних службовців, загальних для всіх бюджетних установ, закладів та організацій, схему тарифних розрядів посад (професій) робітників, загальних для всіх бюджетних установ, закладів та організацій, ставки погодинної оплати праці працівників усіх галузей економіки за проведення навчальних занять.

Пунктом 3 Постанови установлено розміри надбавок працівникам (до 50 % посадового окладу (ставки заробітної плати, тарифної ставки)) за високі досягнення у праці, за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання), за складність, напруженість у роботі та інші. Граничний розмір зазначених надбавок для одного працівника не повинен перевищувати 50 % посадового окладу. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни зазначені надбавки скасовуються або зменшуються; встановлено  доплати працівникам  у розмірі до 50 % посадового окладу (тарифної ставки) за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників, за суміщення професій (посад), за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт. Зазначені види доплат не встановлюються керівникам бюджетних установ, закладів та організацій, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів цих установ, закладів та організацій, їх заступникам; встановлено  доплати працівникам  у розмірі до 40 % годинної тарифної ставки (посадового окладу) за роботу в нічний час, за кожну годину роботи з 10 години вечора до 6 години ранку, за використання в роботі дезінфікувальних засобів, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів, – у розмірі 10 % посадового (місячного) окладу.

Водіям автотранспортних засобів встановлена надбавки за класність: водіям II класу – 10 %, водіям I класу – 25 % установленої тарифної ставки за відпрацьований час; доплати за ненормований робочий день – у розмірі 25 % тарифної ставки за відпрацьований час.

Пунктом 4 Постанови надано право керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків  установлювати працівникам цих установ, закладів та організацій конкретні розміри посадових окладів та доплат і надбавок до них,  надавати працівникам матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання,  затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів на оплату праці.

Преміювання керівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, встановлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.

Статтею 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» встановлено, що зміст колективного договору визначається сторонами в межах їхньої компетенції, зокрема щодо оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати (окладів, тарифних ставок) та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій тощо).

Відповідно до статті 8 вищезазначеного Закону галузеві норми, зокрема щодо встановлення для підприємств галузі (підгалузі) мінімальних розмірів доплат і надбавок з урахуванням специфіки, умов праці окремих груп і категорій працівників регулюються угодою на галузевому рівні.

Отже, умови встановлення і розміри доплат та надбавок підприємства визначають безпосередньо в колективному договорі.

При визначенні у колективному договорі переліку професій (посад), яким нараховуватиметься і виплачуватиметься доплата за інтенсивність праці, слід враховувати результати професійної діяльності цих працівників.

Застосування доплат й надбавок та їхні розміри визначаються економічною доцільністю і фінансовими можливостями підприємства.

Головне управління Держпраці у Львівській області.

 

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі (7)
Тетяна
19.09.2019
Дуже економічно доцільно виплачувати керівництву та головбуху надбавку 150-200%, а фінансові можливості для цього звісно є - зменшуємо людям премію, і вуаля... Нічого не порушуємо, гроші за рахунок недоплати людям премії наекономили і себе потішили!!!
ААА Тетяна
19.09.2019
У нас керівництво - на держслужбі, а всі інші - по тарифній сітці! Не в усіх така ситуація як у Вас!!! І штат майже 300 чоловік! А в головбуха 10 тарифний розряд, що менше мінімальної зарплати, премії максимально дають 100%, рахуйте скільки буде - 3496+100%(в кращому разі)=6992грн - 19,5%(податки)=5628,56грн - чистими на руки!!!! Це що - зарплата за такий об'єм роботи!!!!!! У прибиральниці - 4200грн чистими, яка в 15.00 йде додому і ні про що не думає!!!!!!
Тетяна ААА
19.09.2019
У нас держслужба, премія максимум 30%, і ту урізають. Лише за звоном монет забувають, що надбавка виплачується за рахунок економії, якої немає, бо премія не складає 30%, і виплачується лише маленькій купкі інтенсивно працюючим сверхлюдям. І наш главбух роздала роботу, а сама отримує немаленькі грошики за те, що фактично робимо ми.
bh ААА
19.09.2019
а как это у уборщицы чистыми столько: минималка+10% от оклада=4400 грязными приблизительно
ААА bh
19.09.2019
У нас прибиральницям ще премію дають! А мінімалка + 10%=4565грн.
Анна ААА
19.09.2019
А где это у вас такие зарплаты у уборщиц? У нас в детском саду уборщик получает 3500 чистыми и премий нет, а 10% идёт от оклада
бухцелюб ААА
19.09.2019
а у нас 550 працюючих, а в главбуха зарплата по 10 т.р. плюс 50%, то на руки менше мінімалки на 5 грн, а в 20 році буде менше на 165 грн, аи про простих бухгалтерів і взагалі не говоримо. А премії взагалі нема. хочаб встановили зарплату на рівні середньої по галузі, а то одні отримують 10-15 тисяч, а інші 5.
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд