Кому і в яких випадках надаються додаткові оплачувані відпустки «на дітей»

Зазвичай про порядок надання додаткових відпусток, передбачених для догляду за окремими категоріями неповнолітніх дітей, цікавляться працівники бюджетних установ та організацій. Бо чомусь прийнято вважати, що на працівників приватних структур це право не поширюється. Однак така думка є хибною.


Консультацію з цього приводу в рамках проведення Всеукраїнського тижня права, який розпочався 5 грудня,  надає перший заступник начальника Управління Держпраці у Закарпатській області Василь Грицик.

 Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, належить до категорії соціальних відпусток і надається на підставі cт. 19 Закону України «Про відпустки»  (далі Закон). Така щорічна додаткова оплачувана відпустка надається тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. Додаткову відпустку «на дітей» надають працюючим:

1) жінці, яка працює та яка має двох або більше дітей віком до 15 років;

2) жінці, яка має дитину-інваліда;

3) жінці, яка усиновила дитину;

4) одинокій матері;

5) батькові, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);

6) особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному з прийомних батьків.

За наявності кількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. 

Якщо працівниця з будь-яких причин не використала своє право на таку відпустку в році, в якому дитина досягла повноліття, або за кілька попередніх років, вона не втрачає права її використання, а в разі звільнення, незалежно від підстав, має право вимагати від працедавця виплати компенсації за всі дні невикористаних відпусток.

Додаткова відпустка на дітей надається тільки за основним місцем роботи. Законодавець не забороняє надання додаткової соціальної відпустки сумісникам, але й не прописує її обов'язковості. За місцем роботи за сумісництвом працівникові, який за основним місцем роботи перебуває в додатковій відпустці на дітей, на період такої відпустки має бути надано в обов'язковому порядку відпустку без збереження заробітної плати на підставі п. 14 ч. 1 ст. 25 Закону.

Витрати, пов'язані з оплатою соціальних відпусток, здійснюються за рахунок коштів підприємств, призначених на оплату праці відповідно до положень статті 23 Закону.

Соціальна відпустка надається в календарному році, а не за відпрацьований робочий рік, тобто працівник має право на її використання або отримання компенсації за неї при звільненні у повному обсязі незалежно від відпрацьованого часу в цьому році. Це означає, що в разі, якщо працівниця не отримала додаткову відпустку в 2016 р. і вирішила звільнитись, приміром, у січні 2017 р., то вона має право на одержання додаткової відпустки повної тривалості як за 2016, так і за 2017 роки.

 


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (13)
SVETAnet
07.12.2016
Шановні колеги! Допоможіть розібратися в ситуації... З 1 січня на бухгалтерське обслуговування нашої установи передано дитячий садок (з бюджету селищної ради на районний бюджет). В трудових книжках запис про переведення. Зараз звертається працівниця за соціальною відпусткою, невикоритсаною у 2015 році. Компенсація селищною радою в кінці 2015 року їй не виплачувалась. Я так розумію, що не маю права оплатити цю відпустку. Але чим мотивувати, не розумію... Допоможіть..!
Oksana SVETAnet
07.12.2016
На скільки я орієнтуюсь в даному питанні то при переведенні компенсація за невикористані відпустки виплачується за бажання працівника так як це не звільнення.
Зверніться в селищну раду чи була виплачена компенсація
SVETAnet Oksana
08.12.2016
Компенсація виплачена не була, я писала про це... Але, в будь-якому випадку, я вдячна Вам за відповідь.
Анна SVETAnet
07.12.2016
Во первых в кошторисе на 2016 год в вашей установе не предусмотрена ЗП этого работника, во вторых если они перешли к вам по переводу значит должны быть дополнительные ассигнованная на эту установу из райбюджета. ведь просто так без финансирования они вам ее не передали ?
SVETAnet Анна
08.12.2016
Так, звичайно, перейшли з асигнуваннями, в тому числі і на ЗП цього працівника. Але, враховуючи те, що вона погодилась взяти відпустку, а не компенсацію за невикористану відпустку за попередній рік, вирішили її надати. За межі ФОП же не виходимо.
Христина SVETAnet
08.12.2016
Все залежить від того, згідно якої ст. КЗпП було переведення співробітника на Ваше...
Натали
07.12.2016
Скажите, может кто знает, можно ли делить социальный отпуск имея 2 пункта (17 календарных дней)?
Марина Натали
07.12.2016
начнем с того, что должно быть два заявления на соц. отпуск по разным пунктам (например как маме двоих детей 10 дней и как маме одинокой 7 дней) соответственно будет и два приказа, потому делить можно
Мирослава Марина
08.12.2016
Ні!
Відповідно до ст. 12 ЗУ "Про відпустки" поділити можна лише ЩОРІЧНУ відпустку. У ст. 4 вказаного Закону вказані види відпусток.
Немає соціальної відпустки тривалістю 7 днів.
марина Мирослава
08.12.2016
а если положен отпуск по двум пунктам как маме двоих детей до 15 лет и как маме одинокой? можно же дать сначала 10 дней, а потом 7?
Мирослава марина
08.12.2016
Законом передбачено відпустку тривалістю 10 або 17 днів (за наявності декількох підстав). Не може бути потім. Або або А за одиноку мати - це дуже складне питання як довести....
Руслана
08.12.2016
Підкажіть, будь ласка, у якому році втрачається право на отримання соціальної відпустки?
Чи має працівниця право на соціальну відпустку у 2017 році, якщо дітям виповнюється у березні 2017 року 15 років?
Мирослава Руслана
08.12.2016
У 2017 році ще має право
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі