Інформація по темі "" | Публікації по тегу
01.04.16
18474 9
Друкувати
Обране

Порядок роботи за сумісництвом

Відповідно до частини другої статті 21 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Отже, дана норма дає право працівнику працювати за сумісництвом.

Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу (ст. 102-1 КЗпП України). Умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій визначаються Кабінетом Міністрів України. 

Питання роботи за сумісництвом регулюються постановою Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03 квітня 1993 року № 245 (далі - Постанова № 245) та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затверджених наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції та Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43(далі - Положення № 43).

Робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час. 

Для роботи за сумісництвом згоди адміністрації за місцем основної роботи не потрібно. 

Обмеження на сумісництво можуть запроваджуватися керівниками державних підприємств, установ і організацій разом з профспілковими комітетами лише щодо працівників окремих професій та посад, зайнятих на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, додаткова робота яких може призвести до наслідків, що негативно позначаться на стані їхнього здоров'я та безпеці виробництва. Обмеження також поширюються на осіб, які не досягли 18 років, та вагітних жінок. 

Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу. 

При прийомі на роботу за сумісництвом пред’явлення трудової книжки не передбачено. Згідно з частиною третьою пункту 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 р. № 58 (надалі — Інструкція № 58), на осіб, які працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуться тільки за місцем основної роботи. Запис про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника і зазначається у трудовій книжці окремим рядком (пункт 2.14 Інструкції № 58).

Відтак, відповідно до пункту 3 Положення № 43, працівник, який приймається на роботу за сумісництвом на інше підприємство, в установу, організацію, повинен пред’явити власнику або уповноваженому ним органу паспорт. При прийомі на роботу, що вимагає спеціальних знань, власник або уповноважений ним орган має право вимагати від працівника пред’явлення диплома або іншого документа про здобуту освіту чи професійну підготовку.

Керівники державних підприємств, установ, організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів державних підприємств, установ, організацій (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники не мають права працювати за сумісництвом (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності) (пункт 4 Положення № 43).

Відповідно до Положення № 43 усі працівники, крім основної роботи та роботи за сумісництвом, мають право виконувати такі роботи, які відповідно до чинного законодавства не є сумісництвом. Перелік робіт, які не є сумісництвом міститься в Додатку до Положення № 43.

Відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою за основним місцем роботи (ст. 10 Закону України «Про відпустки» та пункт 6 Положення № 43). Оплата відпустки чи виплата компенсації за невикористану відпустку провадиться сумісникам відповідно до чинного законодавства. 

Звільнення з роботи за сумісництвом провадиться з підстав, передбачених законодавством, а також у разі прийняття працівника, який не є сумісником, чи обмеження сумісництва у зв'язку з особливими умовами та режимом праці без виплати вихідної допомоги.

Відповідальність за порушення порядку прийняття на роботу за сумісництвом відповідно до Постанови № 245 та Положення № 43 покладається на власника або уповноважений ним орган державного підприємства, установи, організації, що приймає працівника на роботу за сумісництвом.

Оксана Отрижнюк,
головний державний інспектор
Управління Держпраці в Івано-Франківській області

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
9
ббб
01.04.2016
чи треба подавати інформацію про надання сумісництва у фіскальну службу? (як при принйятті на роботу)
Євген ббб
01.04.2016
https://buhgalter.com.ua/news/zvitnist/chi-potribno-podavati-povidomlennya-u-fiskalnu-sluzhbu-pri-oformlenni/
Олександр
01.04.2016
Якщо це сумісництво (а не суміщення професій), то згідно ст 24 КЗОТ Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. В порядку не прописано, що за основною роботоюі сказано * Категорія особи: 1 — наймані працівники з трудовою книжкою; 2 — наймані працівники без трудової книжки. Тому потрібно подавати до ДФСУ
Тетяна
04.04.2016
А чи може сумісник - прибиральник у сільській раді працювати повний робочий день?
Олександр
04.09.2016
Чи можна, працюючи на ставці лаборанта у ВНЗ працювати в тому ж ВНЗ на чверть ставки викладачем? Якщо можна то за якою статтею тощо.
SVETAnet
09.01.2017
Чи може головний бухгалтер бюджетної установи працювати в іншій бюджетній установі головним бухгалтером?
SVETAnet SVETAnet
09.01.2017
Я маю на увазі роботу за сумісництвом.
Люда
08.12.2017
Чи може головний бухгалтер бюджетної установи працювати головним бухгалтером іншої бюджетної установи за сумісництвом?
Світлана
10.04.2018
чи має прао держслужбовець працювати за сумісництвом в іншій бюджетній установі
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі