Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
56811 10
Друкувати
Обране

Премії: види, умови виплати, документальне оформлення

Які бувають премії?
Умовно преміальні виплати можна розділити на категорії: за способами нарахування – індивідуальні й колективні, за періодичністю виплат – систематичні й разові, та за формою виплати – грошові та матеріальні.


 

Кому й скільки?

Зазвичай премії виплачують за високі трудові показники, зразкове виконання працівником своїх обов’язків, освоєння ним нової техніки або технології, за роботу в нічний час тощо. Втім кожна компанія самостійно визначає критерії, за якими вона виплачуватиме премії працівникам, а також умови оцінки результатів праці для отримання такої виплати та її розмір.

Чому важливо все оформити документально?

У статті 13 Кодексу законів про працю України зазначено, що докладну інформацію про виплату надбавок або премій треба обов’язково вказати в колективному договорі компанії. А якщо такого немає, в одному з цих документів:

окремому положенні, погодженому з первинною профспілковою організацією

одному з розділів чинного положення про оплату праці

трудовому договорі або контракті

Найчастіше у положенні про преміювання вказують, що матеріальне заохочення працівників є правом роботодавця і може залежати від багатьох причин. Тобто кожен роботодавець особисто вирішує, виплачувати премії своїм працівникам чи ні.

Але для того, щоб у майбутньому уникнути можливих конфліктів зі своїми працівниками, у трудовому договорі треба чітко розписати, за що на підприємстві виплачують премії, скільки вони становлять, а також порядок виплати.

Якщо в положенні про оплату праці, трудовому договорі або статуті організації не прописано жодних виплат-стимулів, то співробітники не можуть їх вимагати.

Стаття 32 КЗпП визначає, якщо компанія змінює умови або порядок виплат премій, вона зобов’язана повідомити про це працівників не пізніше ніж за 2 місяці.

Як виплачувати премії?

Для виплати премії конкретним працівникам керівник компанії має видати відповідний наказ.

Зазвичай працівникові виплачують премію одночасно із заробітною платою. А от виплати, призначені у зв’язку з винятковими заслугами й мають разовий характер, треба вносити до спеціального розділу трудової книжки. Щодо щоквартальних премій, а також премій з нагоди окремих свят – такі відомості у трудовій книжці не фіксують.

Зазвичай премії виплачують усім працівникам, що працюють у компанії, як штатним, так і позаштатним.

Як і за що можуть позбавити премії?

Невиконання своїх обов’язків, ігнорування норм охорони праці, прогули, поява на роботі в нетверезому стані – це неповний перелік причин, через які працівник може бути позбавлений премії.

Рішення про зменшення розміру заохочувальної виплати або взагалі про її позбавлення керівник підприємства має право прийняти одноосібно й оформити відповідний наказ.

Ба більше, якщо працівник порушив норми трудової дисципліни, не виконував або неналежно виконував свої трудові обов’язки, він може понести дисциплінарну й адміністративну відповідальність. Правила свого внутрішнього трудового розпорядку кожна компанія встановлює самостійно.

Мотивація персоналу – одна з найважливіших функцій керівників і власників бізнесу. Адже здебільшого саме від морального духу працівників залежить результат їхньої роботи, а отже – й успіх компанії. Тому заохочення є одним зі способів мотивації та наснаги. А для керівників важливо обрати ту форму, що є зручною, вигідною та законною.

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі (10)
Злой Бух
31.05.2018
Дуже зраділа прибиральниця:
замість доплати до мінімалки отримала премію. Важливо знати, що тебе цінують, ну і нехай заробітна плата все одно 3723,00 сам факт вражає.
Дикість а не система нарахування з/пл.
Оптиміст Злой Бух
31.05.2018
Хах. У нас якраз така ситуація з діловодом та прибиральницею - що із премією, що без - все одно мінімалка.
Таня
31.05.2018
А при розрахунку відпускних, якщо була в рохрахунковому періоді премія "разова", але все в межах МЗП, що робити - премію виключать із сум, що враховуються при нарахування відпускних?
Роман
31.05.2018
Так давайте премії до державних свят, в такому випадку премія і буде премією
Таня Роман
31.05.2018
Не я преміювала, це було до мене
Віктор
01.06.2018
Люди добрі напишіть петицію (на жаль не вмію) СКАСУВАТИ ПРЕМІЇ НАДБАВКИ.
Хай краще буде достойний оклад ранг та вислуга.
А премії та надбавки не ділять на місцях. Тому що при замовленні в кошторисі вказано що нібито всім працівникам 50% премії, а коли кошти приходять то розподіл відбувається керівництву 100%надбавки 200%премії 2 матеріальні допомоги ,а спеціалістам 10% премії 0% надбавки про матеріальну і мови нема.
Анна Віктор
05.06.2018
В нас, якщо сумлінно працюєш і маєш тоді і премію і надбавку. А за стаж і 30 років можна просто просидіти.
Таня Анна
05.06.2018
Вы сами верите в "якщо сумлінно працюєш, то маєш..." На каждом шагу напоминают про "режим жорсткої економії", материалку на оздоровление не допросишься, а вы про сумлінну працю... У нас все по фен-шую: больше всех в колхозе работала лошадь, но председателем так и не стала.
Катя
21.01.2019
Підскажіть будь ласка чи має право отримати премію за 2018 рік (річну) жінка яка вийшла з дикретної відпустки(01.09.2018року).

Наталя
08.10.2019
Доброго дня. Підкажіть будь ласка, працівник займає посаду фахівця і виконує обовязки бухгалтера. Кожного місяця працівникові виплачується ЗП і доплата за бухгалтерську роботу 50%від посадового окладу. Цього місяця організація хоче виплатити премію усім працівникам до службового свята. Підкажіть мені будь ласка, я маю нарахувати працівникові і доплату і премію чи тільки премію.
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд