Інформація по темі "" | Публікації по тегу
05.10.23
4015 2
Друкувати
Обране

Профспілки наполягають на підвищенні розміру мінімальної заробітної плати на 2024 рік до фактичного прожиткового мінімуму

Щороку 7 жовтня відзначається Всесвітній день дій за гідну працю, який за ініціативи Міжнародної конфедерації профспілок (МКП) та підтримки Міжнародної організації праці (МОП) проводиться з 2008 року. Профспілки на всіх континентах традиційно проводять різноманітні заходи, щоб привернути увагу урядів і роботодавців до проблем на ринку праці та соціально-економічного становища робітників і посилити боротьбу за трудові права.

Цього року МКП закликає провести Всесвітній день дій за гідну працю під лозунгом «Настав час для підвищення заробітної плати».

Підтримуючи зазначену ініціативу МКП, СПО об’єднань профспілок вчергове наголошує на необхідності якнайшвидшого вирішення питання підвищення рівня реальних трудових доходів працівників задля недопущення поглиблення бідності серед працюючих, підтримки їхньої платоспроможності та створення умов задля повернення вимушених мігрантів в Україну.

Другий рік поспіль Всесвітній день дій за гідну працю проходить в Україні в умовах розв’язаної рф повномасштабної війни, внаслідок якої:

- понад 3 млн працівників втратили робочі місця;

- рівень бідності виріс з 5,5% до 24,2%, у більшої частки населення (53%) доходи зменшилисяпонад 7 млн українців опинилися за межею бідності;

- через надвисоку інфляцію (126,6%) падіння реальної зарплати у 2022 році сягнуло 12%;

- мінімальну заробітну плату на 2023 рік (6700 грн) «заморожено» на рівні жовтня 2022 року, а посадовий оклад працівника І т.р. ЄТС (2893 грн) – на рівні грудня 2021 року; призупинено індексацію грошових доходів населення. Тоді як прожитковий мінімум для працездатних осіб у цінах серпня ц.р. становив 8015 грн;

- підвищуються ризики порушення трудових прав громадян на своєчасне отримання винагороди за працю.

Критичні руйнування, завдані агресором промисловій, транспортній, соціальній інфраструктурі України, масштабні втрати кваліфікованих кадрів через вбивства військами рф громадян України, масова зовнішня міграція та вимушене переселення українців всередині країни, низький рівень трудових доходів та накопичення зарплатної заборгованості становлять загрозу національній безпеці України.

Водночас, повномасштабна війна російського агресора проти України не змогла стати перешкодою на шляху до європейської інтеграції України, а перспектива членства в ЄС є важливим драйвером доцільних реформ.

Розв’язання проблем у сфері оплати праці набуває особливої важливості для збереження та відновлення трудового потенціалу країни, який конче необхідний для масштабної відбудови європейської України.

Бізнес поступово адаптується до війни, прибуток діючих українських банків у січні-липні 2023 року становив 83,2 млрд грн, що у 24,5 раза більше, ніж за аналогічний період минулого року (3,4 млрд грн). Економіка «поставлена на воєнні рейки» та працює на Перемогу, кожен працівник робить свій вклад в її наближення.

В цих умовах профспілки звертаються до всіх роботодавців державного, приватного і комунального секторів економіки. Шановні соціальні партнери! Давайте згадаємо, як ще до поширення коронавірусу COVID-19 та розв’язання широкомасштабної війни проти України ми спільно зазначали, що брак кваліфікованих робочих рук є одним з ключових бар’єрів для динамічного розвитку нашої держави.

Невже зараз, коли сотні тисяч українських робітників пішли на фронт боронити країну, ті, що лишилися, працюють на межі своїх сил, а мільйони членів їх сімей виїхали за кордон, ми не усвідомлюємо, що низькі зарплати сьогодні – це неповернення наших з вами співвітчизників завтра? Якщо у вас є найменша можливість профінансувати підвищення зарплат працівників – не втрачайте часу. Адже такий крок забезпечить не лише додатковий попит на ваші товари і послуги. Гроші, які ви витратите на підвищення зарплат, фактично стануть інвестиціями у повернення наших співвітчизників в Україну та сигналом, що на них дійсно чекають та за їх роботу готові гідно платити. Це той фундамент, який ми сьогодні маємо закласти у відбудову України після нашої Перемоги.

Шановні урядовці та народні депутати! Зверніть увагу, що проєктом Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» знову передбачено занижені розміри основних державних соціальних стандартів та гарантій.

З метою підвищення трудових доходів та збереження платоспроможності населення, профспілки наполягають:

  • підвищити розмір мінімальної заробітної плати на 2024 рік до фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного рівня інфляції (за попередніми розрахунками – 9257 грн);
  • встановити розмір посадового окладу працівника І т.р. ЄТС на рівні фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
  • забезпечити індексацію грошових доходів населення у повному обсязі, визначеному Законом України «Про індексацію грошових доходів населення»;
  • запровадити  умови для збереження та створення нових робочих місць з гідними умовами праці у промисловості, зокрема у її високотехнологічних галузях.

Встановлення мінімальної заробітної плати на запропонованому профспілками рівні забезпечило б наближення України до європейських трудових стандартів, зокрема до виконання Директиви (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі, яка рекомендує встановлювати її на рівні не нижче 50% від середньої заробітної плати. Вона становитиме в Україні у 2024 році більше 21 тис. грн.

Також, врахування профспілкових пропозицій сприяло б виконанню завдань, поставлених Президентом України Володимиром Зеленським щодо відмови України «від ідеї, нібито дешевизна праці українців – це конкурентна перевага. Мета – досягти такого рівня оплати праці, який можна було б визначити за формулою «сусіди у Євросоюзі плюс 30%».

Саме тому профспілки вчергове наголошують на необхідності єднання всіх органів державної влади, місцевого самоврядування, роботодавців, прогресивного громадянського суспільства навколо розв’язання проблеми неприйнятно низького рівня заробітної плати в нашій європейський державі і забезпечення добробуту працюючих людей – творців матеріальних і духовних благ.  

Джерело:
Федерація професійних спілок України
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
2
999
05.10.2023
Навіщо профспілкам пропонувати таку дурню по 1 т. розряду на рівні прожиткового мінімуму, щоб показати , що вони щось роблять і не даремно отримують зарплатню. Запропонуйте менший 1 т.р., який дійсно може бути реальним.
Вікторія
06.10.2023
Навіщо взагалі ті профспілки потрібні?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі