UA | RU

Як росли доходи українців: чи "з'їв" долар зростання зарплат і коли станемо багатшими

В Україні під час кризи 2014-2015 років заморозили соціальні стандарти. Врезультаті російської агресії українська економіка втратила п'яту частину ВВП ітисячі робочих місць. Мінімальні зарплати не росли, а в приватному секторісередні зарплати за цей же період, згідно з даними Держстату, зросли лише на11,6%, при цьому рівень інфляції склав 68,2%. В цьому році, як заявляє прем'єр-міністр Володимир Гройсман, зростання зарплат значно випередило темпизростання цін, а добробут українців покращився. Сайт "Сегодня" з'ясував, коли"розбагатіють" українці і чи вдалося повернути зарплати на докризовий рівень.

Ціни в Україні з 2013 зросли на 90,2%, мінімальна зарплата на 132%, а середнізарплати - 67,7%

Як змінювались доходи українців

У 2013 році середня зарплата українця досягла 3619 гривень, при цьому ціни в цьомуж році зросли лише на 0,5%. В результаті російської агресії вже в 2014-му інфляціяпідскочила до 24,9%, а індексацію мінімальних зарплат уряду довелося заморозити. Зтого моменту комулятивний (сумарний за чотири роки) рівень інфляції досяг практично100%, розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Зараз українці, згідно з даними Держстату, заробляють в середньому сім тисячгривень. За минулих чотири роки середні зарплати зросли майже на 68%, а мінімальні- на 132%. "Зараз ми знаходимося за рівнем реальної заробітної плати на рівні 2013 року. Але це дуже умовно. Ми беремо тільки інфляційні індекси і не враховуємо іншіпоказники, наприклад, курсовий", - пояснює Олег Устенко.

___-01_2

Якщо спиратися тільки на рівень інфляції, то добробут українців вже повернувся надокризовий рівень. Правда, багато українців досі перераховують свої доходи вдоларах і відчувають себе "ображеними", говорить HR-експерт "работа.ua" ТетянаПашкіна. Так, в середньому українці хотіли б заробляти на 20% більше, ніжпропонують роботодавці.

До курсу долара прив'язані ціни на імпортну техніку, автомобілі, квартири навторинному ринку, авіаквитки і т.д .. Наприклад, в 2013-му українці за середнюзарплату могли купити 440 доларів, а на даний момент середня зарплата в доларах -253 долара .

"Не зовсім правильно дивитися за доларовим показником. Але це може бути одним зорієнтирів реальної заробітної плати. Питання в тому, скільки ти зараз і тоді можешкупити товарів і послуг за свою зарплату. І долар - це теж як товар, який ти можешкупити за свою зарплату", - розповідає Олег Устенко.

"Не совсем правильно смотреть по долларовому показателю. Но это может быть одним из ориентиров реальной заработной платы. Вопрос в том, сколько ты сейчас и тогда можешь купить товаров и услуг за свою зарплату. И доллар – это тоже как товар, который ты можешь купить за свою зарплату", – рассказывает Олег Устенко.

___-02_2

<Зарплату з урахуванням її купівельної спроможності варто рахувати в реальному вираженні, тобто з поправкою на інфляцію, а не в доларах, впевнений старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб. "Фіксована доларова сума, якщо ви її вирішите витратити в Європі зараз, або витрачали б її там на початку року, мала б зовсім різну купівельну спроможність. Крім того, спробуйте порівняти, що можна купити, наприклад, на 1000 доларів в Україні зараз, 10 років тому і 20 років тому. Відразу після розвалу Союзу іноземна валюта була сильно переоцінена, а на суму в 50 доларів можна було прожити місяць", – упевнений експерт.

Коли станемо багатшими

>У наступному році, згідно бюджетної резолюції, мінімальна зарплата в Українізбільшиться на 522 гривні (до 3723 гривень). У 2019 му мінімалку піднімуть до4173, а в 2020-му - до 4425 гривень. Таким чином, щорічно соціальні стандартибудуть піднімати на 6 - 16%. Середня зарплата, за прогнозними оцінкамиМіністерства фінансів, в наступному році досягне 8629 гривень, в 2019-му - 9540гривень, а до 2020-го українці зароблятимуть в середньому 10 537 гривень.

png_84_03

А щоб "наздогнати" докризовий рівень зарплат в доларах, впевнений ОлегУстенко, повинен вирости ВВП в доларовому еквіваленті. "У нас в 2013 всередньому ВВП в доларах становив 170 мільярдів, а зараз - 100 мільярдів", -говорить експерт.

За оцінками Міжнародного фонду Блейзера, в середньому ВВП України вамериканській валюті повинен вирости на 75%, після цього рівень середніх в країнізарплат може досягти докризових 450 доларів. І тут не обійтися без структурнихреформ, зниження адміністративного тиску на бізнес, створення сприятливогоінвестиційного клімату та системної боротьби з корупцією. Детальніше про те, якУкраїна може "наздогнати" економіку Європи.

До речі, в цьому році, згідно з прогнозом МВФ, ВВП України зросте на 2%. "Такимитемпами, щоб повернутися на докризовий рівень, нам знадобляться десятки років. Миповинні рости як мінімум на 5% ВВП на рік, а краще - як десять років зростав Китай -на 10% ВВП, тоді кожні п'ять років можна подвоювати свою економіку", - упевненийОлег Устенко.

У той же час аналітик Вадим Іосуб підрахував: реальна заробітна плата з урахуванням інфляції на даний момент відстає на 14,7% від рівня 2013 року. "Потрібне зростання середньої реальної зарплати з нинішнього рівня на 14,7%, щоб повернутися до рівня добробуту 2013 року. Зростання реальної зарплати на таку величину – непросте завдання для економіки. Для цього потрібне порівнянне зростання ВВП і продуктивності праці. За найоптимістичнішими підрахунками, такого зростання можна домогтися протягом трьох років, якщо кожен рік реальні зарплати будуть показувати зростання близько 5%", – пояснює експерт.

 
Теги:


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (23)
Украинец
14.08.2017
Вы сами верите в так называемую российскую агрессию?
eMelya Украинец
14.08.2017
В отношении политики можно сказать так: мы не первые и не последние. В отношении экономики - "Кому война, а кому мать родна"
Сергій Украинец
14.08.2017
Так я вірю, що українська територія окупована російськими загарбниками, а ваше питання у цій темі взагалі недоречне! Загинуло досить багато людей і це завдяки саме "так называемой", як ви виразилися, російській агресії!
Карл Украинец
14.08.2017
Почитай интервью Стрелкова которые есть в интернете. Это бывший русский офицер который организовал референдум в Крыму, сгоняя оружием депутатов и заставляя их голосовать. А потом то же самое хотел провернуть на Донбассе. Сейчас он почему то участвует в дебатах в России, а не продолжает воевать на стороне оккупантов. Кроме того были нарушены международные законы и также Конституции России и Украины. Де факто идет гибридная война между Россией и Украиной, где русские являются увы агрессорами, потому что война идет на территории Независимой Украины . А верхушка России по международным законам являются преступниками, как организаторы войны и финансирования терроризму.
eMelya
14.08.2017
А средняя зарплата за 2016 год на каждом рисунке разная - это для более эффектного графика?
****
14.08.2017
хоча б дожити до цих блискучих перспектив )
Порохобот
14.08.2017
Вже за 10 років, які я працюю все обіцяють і обіцяють, а віз і нині там. В долларовому еквіваленті навіть стали отримувати менше, люди значно збідніли.
bh
14.08.2017
а че все равняют по средней? пусть сделают ещё 2 таких статьи, в одной - з/п по минималке; во второй - по максимальной з/п))) чтоб было видно, насколько "покращилась" жизнь большинства обычных людей, и на сколько тех, кому з/п увеличили на 900% (понятное дело, что последние могут и не приравнивать свою з/п к доллару - в любом случае им хватает)))
ААА bh
14.08.2017
100 %!!! Межа між бідними і багатими зараз як відстань від Землі до Марса!!! Ті хто жив на мінімалку став ще біднішим, а хто був багатим - то тільки приумножили свої статки, бо й так все в доларах та євро тримали!!!!!!! Короче кажучи - бідні люди працювали на багатих завжди, а сьогодні в Україні бідні люди - це раби багатих, бо нічого не можуть ані сказати, ані зробити, а ті хто може- то вже давно в землі лежать!!!!!!!
АЛЛА
14.08.2017
Одна надежда, что найдется кто то кто безжалостно расстреляет теперешнюю ВСЮ власть
Вікторія
15.08.2017
Что же Вы, люди, верите в эту чушь? Аж обидно. Неужели не понятно, что благодаря "гибридной войне" между Украиной и Россией УКРЕПИЛСЯ ДОЛЛАР на территории большей половины Земли буквально за несколько месяцев в ТРИ раза. Что требовалось для экономики США СРОЧНО!!! Как говорится - ничего личного, пусть даже с такими жертвами как на Украине.
Леха
15.08.2017
Дуже корисна стаття. Скоро заживемо як багаті. Дякую "Майдану Бідності". Здобули для нас перемогу та справжню демократичну владу для "вільного" народу. Слава Україні!
Татуся
15.08.2017
Прикольні картинки. Питання тільки для кого. Вони су....и зовсім страх загубили десь в своїх офшорах. Навіщо це створювати та оприлюднювати, коли у кожного є холодильник, квітанції за комуналку, витрати на ліки та інші необхідні потреби кожної людини, які як барометр їхньої середньої по країні з/п та інших вигадок
Євгенія
15.08.2017
Як будуть виглядати всі ці графіки, якщо не враховувати доходи наших "щирих" олігархів?
Юлія
16.08.2017
Збільшення зарплати це звісно добре, але якби ще ціни при цому не піднімалися швидше за ЗП, то було б ще краще. А так простий нород як був бідним так бідним і залишиться. Тому всі їхні графіки та балачки то пустий звук та замилювання очей.
Лінк
16.08.2017
Згідно зі статисткою, громадяни України витрачають 50% від доходів на їжу, в Німеччині на продукти харчування витрачають 14%, а у Польщі - 25%.
"Коли ми говоримо про те, що німці витрачають (на харчування), 14% а ми 50%, то тут система пріоритетів", - сказав Рева.
Міністр вважає, що ціни на продукти харчування в Німеччині та Україні приблизно однакові. Але німці просто їдять менше, ніж українці.

"Німці їдять трохи по-іншому. У них інший раціон. Їх культура харчування дуже відрізняється від нашої. Враховуючи, що ціни на продукти приблизно однакові в Німеччині та Україні. Вони (німці) їдять менше не тому, що у них немає можливості, а тому що така культура. І тому вони витрачають менше порівняно з нашими людьми", - сказав Рева.
житель України Лінк
16.08.2017
"Придурок" - сказав народ про Реву.
Леха Лінк
16.08.2017
Звісно, 14% від 2500Є це 350 Євро, а українці при сер. з.п. 7100*50= 3550грн= 118Є. Українці при однакових цінах жеруть майже в 3 рази менше німців.
Ося Леха
17.08.2017
Так отож
Ося Лінк
17.08.2017
А пузені в багатьох наших можновладців саме тому, що вони тяжко працюють на благо нашої батьківщини та всього народу України, недоїдають, недосипають...
Що робиться?
19.08.2017
Так, я й сама помічаю, що на свою зароб. плату можу побалувати сім'ю капустою, а м'ясо на св'ята і це після підвищення зар.плат і працюю гол.бухом.....УЯВЛЯЮ, ЯК СТРАЖДАЮТЬ БІДНІ НІМЦІ!!!!
Аня
20.08.2017
А я взагалі 50 відсотків наперед проїдаю, бо в сусідній крамниці в борг дають-мабуть таки від кращого життя і тоже до речі головний бухгалтер
Людмила
23.08.2017
Які 7104грн. Я працюю провідним спеціалістом в держслужбі 15 років з окладом -2649 та 200 ранг а вислуга років від окладу - як доплата до мінімальної заробітньої плати. А прибиральниця в 9 йде до дому в неї оклад 3200грн. де спаведливість?.
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі