Друкувати
Завантажити
6244 0

Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ

Постанова КМ, КМ України, від 28.02.2002, № 228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ"

 

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 28 лютого 2002 р. N 228

Київ

Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ

Із змінами і доповненнями, внесеними
 постановами Кабінету Міністрів України
 від 11 квітня 2002 року N 489,
від 24 лютого 2003 року N 211,
від 17 липня 2003 року N 1106,
від 29 квітня 2004 року N 549,
 від 30 листопада 2004 року N 1607,
 від 22 січня 2005 року N 103,
 від 15 лютого 2006 року N 154,
 від 24 січня 2007 року N 63,
 від 25 березня 2009 року N 250,
 від 24 січня 2011 року N 37,
 від 12 грудня 2011 року N 1287,
 від 8 лютого 2012 року N 86,
 від 21 березня 2012 року N 217,
 від 19 червня 2013 року N 465,
 від 26 червня 2013 року N 454,
 від 21 серпня 2013 року N 595,
 від 27 серпня 2014 року N 477,
від 11 травня 2016 року N 331,
від 30 листопада 2016 року N 875

Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ (додаються).

2. Міністерству фінансів затвердити в установленому порядку форми документів, передбачених Порядком, затвердженим цією постановою, а також Інструкцію про складання і виконання розпису Державного бюджету України.

3. Визнати такими, що втратили чинність:

постанову Кабінету Міністрів України від 9 січня 2000 р. N 17 "Про Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги щодо виконання кошторисів доходів і видатків бюджетних установ та організацій" (Офіційний вісник України, 2000 р., N 2, ст. 40);

постанову Кабінету Міністрів України від 7 березня 2001 р. N 222 "Про внесення змін до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог щодо виконання кошторисів доходів і видатків бюджетних установ та організацій" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 11, ст. 435);

постанову Кабінету Міністрів України від 28 січня 2002 р. N 94 "Про внесення змін до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог щодо виконання кошторисів доходів і видатків бюджетних установ та організацій" (Офіційний вісник України, 2002 р., N 5, ст. 192).

 

Прем'єр-міністр України  

А. КІНАХ 


Інд. 34

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 лютого 2002 р. N 228 


ПОРЯДОК
складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ

(У тексті Порядку слова "економічною класифікацією видатків" і "протягом року" замінено відповідно словами "економічною класифікацією видатків бюджету" і "протягом бюджетного періоду", а слова "видатки або надання кредитів", "видатки та/або надання кредитів" і "Державне казначейство" в усіх відмінках замінено відповідно словами "видатки бюджету та надання кредитів", "видатки бюджету та/або надання кредитів" і "Державна казначейська служба" у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2011 року N 37)

(У тексті Порядку слова "вищі навчальні заклади та наукові установи" в усіх відмінках замінено словами "вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я, що надають первинну медичну допомогу," у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2012 року N 86)

(У тексті Порядку та основних вимог слова "Державна казначейська служба" в усіх відмінках замінено словом "Казначейство" у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2012 року N 217)

(Текст Порядку після слів "вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я, що надають первинну медичну допомогу," в усіх відмінках доповнено словами "а також заклади охорони здоров'я, що надають вторинну (спеціалізовану) та екстрену медичну допомогу у пілотних регіонах" у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року N 465)

(У тексті Порядку слова "вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я, що надають первинну медичну допомогу, а також заклади охорони здоров'я, що надають вторинну (спеціалізовану) та екстрену медичну допомогу у пілотних регіонах" у всіх відмінках замінено словами "вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я" у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року N 875)


Загальні положення

1. Кошторис бюджетної установи (далі - кошторис) - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.

(пункт 1 доповнено новим абзацом першим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37,
 у зв'язку з цим абзаци перший - четвертий
 вважати відповідно абзацами другим - п'ятим)

Кошторис має такі складові частини:

(абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією видатків бюджету на виконання бюджетною установою (далі - установа) основних функцій або розподіл надання кредитів з бюджету за класифікацією кредитування бюджету;

спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією видатків бюджету на здійснення відповідних видатків згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій, або розподіл надання кредитів з бюджету згідно із законодавством за класифікацією кредитування бюджету.

Форма кошторису затверджується Мінфіном.

(пункт 1 в редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

2. План асигнувань загального фонду бюджету (за винятком надання кредитів з бюджету) (далі - план асигнувань загального фонду бюджету) - це помісячний розподіл бюджетних асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету), затверджених у загальному фонді кошторису, за скороченою формою економічної класифікації видатків бюджету, який регламентує протягом бюджетного періоду взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів відповідно до зазначених зобов'язань.

(абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 р. N 63,
 від 21.03.2012 р. N 217)

План надання кредитів із загального фонду бюджету - це помісячний розподіл надання кредитів з бюджету, затверджених у загальному фонді кошторису, за класифікацією кредитування бюджету, який регламентує протягом бюджетного періоду взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів відповідно до зазначених зобов'язань.

(абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 р. N 63)

План спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) (далі - план спеціального фонду) - це помісячний розподіл бюджетних асигнувань (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), затверджених у спеціальному фонді кошторису, за скороченою формою економічної класифікації видатків бюджету або класифікацією кредитування бюджету, який регламентує протягом бюджетного періоду взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів відповідно до зазначених зобов'язань, в розрізі доходів бюджету за кодами класифікації доходів бюджету, фінансування бюджету за кодами класифікації фінансування бюджету за типом боргового зобов'язання, повернення кредитів до спеціального фонду бюджету за кодами програмної класифікації видатків та кредитування бюджету і класифікації кредитування бюджету.

(абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 р. N 63,
 від 24.01.2011 р. N 37,
 від 21.03.2012 р. N 217)

План використання бюджетних коштів - це розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі, в розрізі видатків бюджету, структура яких відповідає повній економічній класифікації видатків бюджету та класифікації кредитування бюджету.

(пункт 2 доповнено новим абзацом четвертим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 р. N 63,
 від 24.01.2011 р. N 37,
 від 21.03.2012 р. N 217)

Помісячний план використання бюджетних коштів - помісячний розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі, за скороченою економічною класифікацією видатків бюджету, який регламентує для вищих навчальних закладів I - IV рівня акредитації, наукових установ та закладів охорони здоров'я, що утримуються за рахунок бюджетних коштів (крім закладів охорони здоров'я, видатки на які передбачені у статті 87 Бюджетного кодексу України) (далі - вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я), протягом бюджетного періоду взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів відповідно до зазначених зобов'язань.

(пункт 2 доповнено новим абзацом п'ятим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
 у зв'язку з цим абзац четвертий вважати абзацом шостим,
 абзац п'ятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 р. N 63,
 від 08.02.2012 р. N 86,
 у редакції постанов Кабінету
 Міністрів України від 19.06.2013 р. N 465,
від 30.11.2016 р. N 875)

План асигнувань загального фонду бюджету, план надання кредитів із загального фонду бюджету, план спеціального фонду, план використання бюджетних коштів вищих навчальних закладів та наукових установ, закладів охорони здоров'я, помісячний план використання бюджетних коштів є невід'ємними частинами кошторису і затверджуються разом із цим кошторисом. Форми зазначених планів затверджуються Мінфіном. Затверджені форми плану використання бюджетних коштів і помісячного плану використання бюджетних коштів можуть бути доповнені іншими показниками.

(абзац шостий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
 від 25.03.2009 р. N 250,
 від 24.01.2011 р. N 37)

(пункт 2 в редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

Розрахунки, які обґрунтовують показники видатків бюджету або надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, є невід'ємною частиною кошторису. Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня погоджують форму розрахунків з головним розпорядником бюджетних коштів

(пункт 2 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

3. Установа незалежно від того, чи веде вона бухгалтерський облік самостійно, чи обслуговується централізованою бухгалтерією, для забезпечення своєї діяльності складає індивідуальні кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду за кожною виконуваною нею бюджетною програмою (функцією), а вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я також індивідуальні плани використання бюджетних коштів та індивідуальні помісячні плани використання бюджетних коштів.

(абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 від 21.03.2012 р. N 217)

Кошториси не складаються за бюджетними програмами, призначення за якими встановлюються законом про Державний бюджет України за загальнодержавними витратами та рішенням відповідної ради про затвердження місцевого бюджету у частині міжбюджетних трансфертів, здійснення передачі бюджетних призначень головним розпорядникам бюджетних коштів і бюджетних програм щодо виконання державою гарантійних зобов'язань за кредитами, залученими під державні гарантії, мобілізаційної підготовки галузей національної економіки, резервного фонду місцевих бюджетів, а також за бюджетними програмами щодо виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами.

(пункт 3 доповнено абзацом другим згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
 абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2006 р. N 154,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.01.2007 р. N 63,
 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. N 250,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

4. Зведені кошториси, зведені плани асигнувань загального фонду бюджету, зведені плани надання кредитів із загального фонду бюджету та зведені плани спеціального фонду - це зведення показників індивідуальних кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, що складаються головним розпорядником для подання Мінфіну, Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органам.

(абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
від 29.04.2004 р. N 549,
 від 24.01.2011 р. N 37)

Зведені кошториси не затверджуються.

Зведені плани використання бюджетних коштів і зведені помісячні плани використання бюджетних коштів - це зведення показників індивідуальних планів використання бюджетних коштів та індивідуальних помісячних планів використання бюджетних коштів вищих навчальних закладів та наукових установ, закладів охорони здоров'я - розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, що складаються головним розпорядником бюджетних коштів, через якого вони отримують бюджетні призначення, для подання цих показників Мінфіну, Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органам.

(пункт 4 доповнено абзацом третім згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
 абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

5. Установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, а вищим навчальним закладам та науковим установам, закладам охорони здоров'я також за наявності затверджених планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів.

(абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

Установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, а вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я також установлених затвердженими планами використання бюджетних коштів і помісячними планами використання бюджетних коштів.

(абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або в майбутньому.

6. Для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.

Розпорядники бюджетних коштів (далі - розпорядники) - бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат з бюджету.

(абзац другий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

7. За обсягом наданих прав розпорядники поділяються на головних розпорядників коштів бюджету та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Головні розпорядники бюджетних коштів (далі - головні розпорядники) - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України отримують повноваження шляхом встановлення їм бюджетних призначень.

(абзац другий пункту 7 у редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня (далі - розпорядник нижчого рівня) - розпорядник, який у своїй діяльності підпорядкований відповідному головному розпоряднику та (або) діяльність якого координується через нього.

(абзац третій пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Розпорядники нижчого рівня, до сфери управління яких належать інші розпорядники нижчого рівня, в процесі складання, розгляду, затвердження та виконання кошторисів застосовують до них положення цього Порядку, визначені для головних розпорядників.

8. Одержувач бюджетних коштів (далі - одержувач) - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує для їх здійснення кошти бюджету.

(пункт 8 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 30.11.2004 р. N 1607,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

9. Одержувач використовує бюджетні кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі відповідного розпорядника бюджетних коштів.

(абзац перший пункту 9 у редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Абзац другий пункту 9 виключено

(абзац другий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
виключено згідно з постановою Кабінету
 Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103)

Критеріями визначення одержувача для здійснення заходів бюджетної програми є:

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

досвід роботи за відповідним профілем не менше двох років та наявність відповідної кваліфікації з урахуванням напряму чи заходу бюджетної програми;

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

виробничий потенціал і показники виробничої діяльності, науково-технічної бази (у разі потреби);

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

наявність бездефіцитного фінансового плану на поточний рік, фінансово-економічного розрахунку (обґрунтування) здійснення заходів бюджетної програми;

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

незбиткова діяльність одержувача за останні два роки, відсутність простроченої заборгованості за наданими банками кредитами;

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

(вимоги абзацу сьомого пункту 9 не застосовуються під час визначення в 2011 році одержувачів бюджетних коштів за бюджетною програмою "Заходи з реалізації Державної цільової економічної програми "Ядерне паливо", щодо критеріїв визначення одержувачів бюджетних коштів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2011 р. N 1287)


співвідношення вартості робіт, послуг та їх якості;

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

застосування договірних умов.

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

У разі отримання бюджетних коштів одержувачем платежі здійснюються з рахунка, відкритого в установленому порядку в органах Казначейства.

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Одержувачем не може бути суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яку визнано в установленому порядку банкрутом, стосовно якої порушено справу про банкрутство чи яка перебуває в стадії ліквідації, крім вугледобувних підприємств, щодо яких введено процедуру розпорядження майном.

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

(вимоги абзацу одинадцятого пункту 9 не застосовуються під час визначення в 2011 році одержувачів бюджетних коштів за бюджетною програмою "Заходи з реалізації Державної цільової економічної програми "Ядерне паливо", щодо критеріїв визначення одержувачів бюджетних коштів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2011 р. N 1287)


(абзац одинадцятий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 р. N 454)

(вимоги абзацу одинадцятого пункту 9 не застосовуються під час визначення в 2013 році одержувача бюджетних коштів, передбачених відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 р. N 436, щодо критеріїв визначення одержувача бюджетних коштів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2013 р. N 595)


Критерії та умови відбору одержувача, якому надається державна підтримка, визначаються у порядках використання бюджетних коштів.

(пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Порядок складання проектів кошторисів

10. Мінфін, Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, місцеві фінансові органи доводять до головних розпорядників відомості про граничні обсяги видатків бюджету та надання кредитів з бюджету загального фонду проекту відповідного бюджету на наступний рік, що є підставою для складання проектів кошторисів.

(пункт 10 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
від 24.01.2011 р. N 37)

11. Для правильної та своєчасної організації роботи, пов'язаної із складанням проектів кошторисів, головні розпорядники, керуючись відповідними вказівками Мінфіну, Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, місцевих фінансових органів щодо складання проектів відповідних бюджетів на наступний рік:

встановлюють для розпорядників нижчого рівня граничні обсяги видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету із загального фонду бюджету, термін подання проектів кошторисів і дають вказівки щодо їх складання;

(абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

розробляють і повідомляють розпорядникам нижчого рівня інші показники, яких вони повинні додержуватися відповідно до законодавства і які необхідні для правильного визначення видатків бюджету та надання кредитів з бюджету у проектах кошторисів;

(абзац третій пункту 11 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

забезпечують складення проектів кошторисів на бюджетні програми (функції), що виконуються безпосередньо головними розпорядниками.

12. Головні розпорядники розглядають показники проектів кошторисів розпорядників нижчого рівня щодо законності та правильності розрахунків, доцільності запланованих видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, правильності їх розподілу відповідно до економічної класифікації видатків бюджету або класифікації кредитування бюджету, повноти надходження доходів або повернення кредитів, додержання діючих ставок (посадових окладів), норм, цін, лімітів, а також інших показників відповідно до законодавства та складають проекти зведених кошторисів.

(пункт 12 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 21.03.2012 р. N 217)

13. На основі проектів зведених кошторисів головні розпорядники формують бюджетні запити, які подаються Мінфіну, Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органам для включення до проектів відповідних бюджетів у встановленому ними порядку.

Термін розгляду показників проектів кошторисів розпорядників нижчого рівня встановлюється головними розпорядниками так, щоб проекти зведених кошторисів могли бути своєчасно оформлені як бюджетні запити.

У разі обмеження терміну формування бюджетних запитів головними розпорядниками Мінфін, Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, місцеві фінансові органи надають дозвіл головним розпорядникам самостійно визначати порядок та обсяг одержання необхідних даних для забезпечення своєчасного формування і подання бюджетних запитів.

14. Проекти кошторисів складаються усіма установами на наступний бюджетний рік, якщо ці установи функціонували до початку року, на який плануються видатки бюджету та/або надання кредитів з бюджету. У разі коли установи утворені не з початку року, кошториси складаються і затверджуються для кожної установи з часу її утворення до кінця бюджетного року в загальному порядку.

(пункт 14 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

15. У частині надходжень проектів кошторисів зазначаються планові обсяги, які передбачається спрямувати на здійснення видатків бюджету та надання кредитів з бюджету із загального та спеціального фондів проектів відповідних бюджетів.

(пункт 15 в редакції постанов Кабінету
 Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
 від 29.04.2004 р. N 549)

16. У процесі складання та затвердження проектів кошторисів залишки бюджетних коштів за спеціальним фондом кошторисів не плануються.

(пункт 16 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

17. Обсяги надходжень до спеціального фонду проекту кошторису визначаються на підставі розрахунків, які складаються за кожним джерелом доходів та/або фінансування бюджету чи повернення кредитів до бюджету, що плануються на наступний рік.

(абзац перший пункту 17 в редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

За основу цих розрахунків беруться такі показники:

обсяг надання тих чи інших платних послуг, а також інші розрахункові показники (площа приміщень і вартість обладнання та іншого майна, що здаються в оренду, кількість місць у гуртожитках, кількість відвідувань музеїв, виставок тощо) та розмір плати в розрахунку на одиницю показника, який повинен встановлюватися відповідно до законодавства;

прогнозне надходження зборів (обов'язкових платежів) до спеціального фонду бюджету;

прогнозний обсяг повернення коштів до бюджету, що мають цільове призначення.

(пункт 17 доповнено новим абзацом п'ятим згідно з 
постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 у зв'язку з цим абзац п'ятий вважати абзацом шостим)

На підставі зазначених показників визначається сума надходжень на наступний рік за кожним їх джерелом з урахуванням конкретних умов роботи установи. Під час формування показників, на підставі яких визначаються надходження планового періоду, обов'язково враховується рівень їх фактичного виконання за останній звітний рік, а також очікуваного виконання за період, що передує планованому. Показники повинні наводитися в обсязі, зазначеному в розрахунку, і повністю відповідати показникам бухгалтерської звітності за відповідні періоди.

(абзац шостий пункту 17 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

18. У процесі формування спеціального фонду проекту кошторису планування власних надходжень бюджетних установ здійснюється за групами та підгрупами, визначеними Бюджетним кодексом України, з урахуванням того, що показники власних надходжень формуються:

за першою групою (надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством) - з урахуванням рівня їх фактичного виконання за останній звітний рік, а також очікуваного виконання таких показників за період, що передує планованому;

за першою підгрупою другої групи (благодійні внески, гранти та дарунки) - на підставі договорів, календарних планів проведення централізованих заходів та інших документів, якими передбачено отримання таких внесків, грантів та дарунків;

за третьою підгрупою другої групи (кошти, що отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів, отриманих за надання платних послуг, якщо таким закладам законом надано відповідне право) - за видами надходжень, які передбачається розміщувати на депозитах.

(пункт 18 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217)

19. Спеціальний фонд проекту кошторису передбачає зведення показників за всіма джерелами надходження коштів до цього фонду та відповідними напрямами їх використання.

Розподіл видатків бюджету та надання кредитів з бюджету спеціального фонду проекту кошторису проводиться виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень, запланованих на цю мету в зазначеному фонді.

(абзац другий пункту 19 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

Відповідальність за виникнення заборгованості, що склалася за видатками спеціального фонду, несе виключно розпорядник, з вини якого вона утворилась.

20. Під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.

(абзац перший пункту 20 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
від 29.04.2004 р. N 549)

Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, виплату стипендії, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.

(абзац другий пункту 20 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Мінфін має право визначати на кожний рік порядок врахування у кошторисах обсягів заборгованості, яка виникла внаслідок непогашення бюджетних зобов'язань установ.

(абзац третій пункту 20 в редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211)

21. Бюджетні асигнування на централізовані заходи, які здійснюються головними розпорядниками, включаються до кошторисів тільки у разі, коли проведення таких заходів за рахунок коштів бюджету не суперечить законодавству.

(абзац перший пункту 21 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

До централізованих заходів належать заходи з організації та здійснення безпосередньо апаратом головного розпорядника або апаратом уповноваженого ним розпорядника нижчого рівня або уповноваженою ним установою закупівель товарів, робіт і послуг у рамках реалізації затверджених у встановленому порядку державних цільових програм, а також загальнодержавних заходів програмного характеру з метою забезпечення відповідними товарами, роботами, послугами закладів та установ системи головного розпорядника та/або співвиконавців відповідних державних цільових програм.

(пункт 21 доповнено абзацом другим згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
 абзац другий пункту 21 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2004 р. N 1607)

22. Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків або класифікації кредитування бюджету і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.

(пункт 22 в редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103)

23. Видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються у такій послідовності: за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.

При цьому розпорядник бюджетних коштів здійснює коригування обсягів узятих бюджетних зобов'язань за загальним фондом кошторису для проведення видатків з цих зобов'язань із спеціального фонду кошторису відповідно до бюджетного законодавства.

(пункт 23 в редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211)

24. Кошториси та штатні розписи установ, які належать до сфери управління МЗС і специфіка діяльності яких пов'язана з функціонуванням за кордоном, можуть складатися за окремим порядком, погодженим з Мінфіном.

25. Після затвердження державного та місцевих бюджетів проекти зведених кошторисів приводяться у відповідність з показниками цих бюджетів.

Порядок розгляду і затвердження кошторисів

26. У двотижневий строк з дня прийняття закону про Державний бюджет України, відповідного рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад Мінфін, Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, місцеві фінансові органи доводять до головних розпорядників лімітні довідки про бюджетні асигнування.

(пункт 26 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

27. Лімітна довідка про бюджетні асигнування (далі - лімітна довідка) - це документ, який містить затверджені бюджетні призначення (встановлені бюджетні асигнування) та їх помісячний розподіл, а також інші показники, що згідно із законодавством повинні бути визначені на основі нормативів, і видається відповідно Мінфіном, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органом, головним розпорядником. Показники лімітної довідки доводяться до відома головних розпорядників, розпорядників нижчого рівня для уточнення проектів кошторисів і складання проектів планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів.

(абзац перший пункту 27 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

Форма лімітної довідки затверджується Мінфіном.

28. Розпорядники нижчого рівня уточнюють проекти кошторисів, складають проекти планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувача), помісячних планів використання бюджетних коштів і подають їх головним розпорядникам для уточнення показників проектів зведених кошторисів і складення проектів зведених планів асигнувань загального фонду бюджету, зведених планів надання кредитів із загального фонду бюджету та зведених планів спеціального фонду, а також проектів зведених планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувача) і зведених помісячних планів використання бюджетних коштів.

(абзац перший пункту 28 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Розпорядники свої витрати приводять у відповідність з бюджетними асигнуваннями та іншими показниками, що доведені лімітними довідками. Для цього чисельність працівників установи, що пропонується до затвердження за штатним розписом, повинна бути приведена у відповідність з визначеним фондом оплати праці, а інші витрати - у відповідність з іншими встановленими асигнуваннями таким чином, щоб забезпечити виконання покладених на установу функцій.

Типова форма штатного розпису установи затверджується Мінфіном. У разі потреби міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням з Мінфіном можуть установлювати форму штатного розпису для відповідної галузі. Штатний розпис установ затверджується у порядку, визначеному відповідним міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади.

(абзац третій пункту 28 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 15.02.2006 р. N 154,
 від 24.01.2007 р. N 63)

29. Проекти кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів установ у разі потреби розглядаються головним розпорядником. Головні розпорядники під час розгляду проектів кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів зобов'язані:

(абзац перший пункту 29 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
від 22.01.2005 р. N 103,
 від 24.01.2011 р. N 37)

забезпечити суворе виконання вимог законодавства, а також вказівок щодо складання кошторисів на наступний рік;

додержуватися режиму економії, не допускати включення до кошторисів бюджетних асигнувань, не зумовлених потребою;

(абзац третій пункту 29 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

забезпечити в проектах кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів додержання доведених у лімітних довідках річних обсягів бюджетних асигнувань та їх помісячного розподілу з урахуванням термінів проведення окремих заходів і можливості здійснення відповідних видатків бюджету та надання кредитів з бюджету протягом бюджетного періоду;

(абзац четвертий пункту 29 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 від 24.01.2011 р. N 37)

не допускати прийняття в кошторисах сум, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями.

30. Головні розпорядники після одержання лімітних довідок подають Мінфіну, Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органам уточнені проекти зведених кошторисів, зведених планів асигнувань загального фонду бюджету, зведених планів надання кредитів із загального фонду бюджету, зведених планів спеціального фонду, а головні розпорядники коштів, через які отримують бюджетні призначення вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я також уточнені проекти зведених планів використання бюджетних коштів і зведених помісячних планів використання бюджетних коштів для складання і затвердження згідно з бюджетними призначеннями, встановленими у відповідному бюджеті для загального і спеціального фонду в розрізі головних розпорядників, розпису відповідного бюджету, до якого входять:

(абзац перший пункту 30 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
 від 24.01.2011 р. N 37)

річний розпис асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) відповідного бюджету за повною економічною класифікацією видатків бюджету, що відповідає зведеним показникам усіх кошторисів;

річний розпис повернення кредитів до відповідного бюджету та надання кредитів з відповідного бюджету за класифікацією кредитування бюджету, що відповідає зведеним показникам усіх кошторисів;

річний розпис витрат спеціального фонду з розподілом за видами надходжень за відповідними розділами бюджетної класифікації, що відповідає зведеним показникам усіх кошторисів;

помісячний розпис асигнувань загального фонду відповідного бюджету та помісячний розпис спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) за скороченою економічною класифікацією видатків бюджету та за класифікацією кредитування бюджету, що відповідають зведеним показникам усіх планів асигнувань загального фонду бюджету та планів спеціального фонду;

помісячний розпис повернення кредитів до загального фонду відповідного бюджету та помісячний розпис надання кредитів із загального фонду відповідного бюджету за класифікацією кредитування бюджету, що відповідають зведеним показникам усіх планів надання кредитів із загального фонду бюджету.

Уточнені проекти кошторисів та складені проекти планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів повинні відповідати певним лімітним довідкам.

(абзац сьомий пункту 30 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103)

(пункт 30 в редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

31. Мінфін надсилає Казначейству для реєстрації, обліку та виконання затверджений розпис державного бюджету.

Казначейство протягом трьох робочих днів після затвердження зазначеного розпису доводить до головних розпорядників витяги з його складових частин, які є підставою для затвердження в установленому порядку:

кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів - усіма розпорядниками;

(абзац третій пункту 31 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103)

планів використання бюджетних коштів - одержувачами.

Мінфін надсилає для реєстрації, обліку та виконання помісячний розподіл міжбюджетних трансфертів за кодами бюджетів відповідним місцевим бюджетам згідно із затвердженим розписом державного бюджету Казначейству, яка доводить показники розподілу до органів Казначейства, які, в свою чергу, доводять їх до Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, головних фінансових управлінь обласної, Київської міської та фінансового управління Севастопольської міської державної адміністрації.

(абзац п'ятий пункту 31 у редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Зазначений розподіл є підставою для перерахування органами Казначейства таких трансфертів з державного бюджету до відповідного місцевого бюджету та враховується під час складання помісячного розпису асигнувань загального фонду відповідного місцевого бюджету.

(абзац шостий пункту 31 у редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, місцеві фінансові органи доводять до відповідних органів Казначейства затверджені розписи відповідних місцевих бюджетів, а до головних розпорядників - витяги із зазначених розписів, які є підставою для затвердження в установленому порядку кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету - розпорядниками, планів використання бюджетних коштів - одержувачами.

Кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, помісячні плани використання бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів повинні бути затверджені протягом 30 календарних днів після затвердження розписів відповідних бюджетів.

(абзац восьмий пункту 31 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103)

(пункт 31 в редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

32. Кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, плани використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячні плани використання бюджетних коштів і штатні розписи затверджуються керівником відповідної вищестоящої установи, за винятком кошторисів, зазначених у пункті 33 цього Порядку (якщо законодавством не встановлено інший порядок затвердження).

(пункт 32 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

33. Кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду і штатні розписи окремих установ затверджуються:

(абзац перший пункту 33 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

1) Секретаріату Кабінету Міністрів України - Державним секретарем Кабінету Міністрів України за погодженням з Мінфіном у межах бюджетних асигнувань, передбачених для забезпечення діяльності Секретаріату Кабінету Міністрів України;

(пункт 33 доповнено новим підпунктом 1 згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
 у зв'язку з цим підпункти 1 - 7
 вважати відповідно підпунктами 2 - 8,
підпункт 1 пункту 33 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. N 1106,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217,
 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 27.08.2014 р. N 477,
від 11.05.2016 р. N 331)

2) міністерств за бюджетною програмою "Керівництво та управління" - державним секретарем міністерства за погодженням з Мінфіном, за іншими бюджетними програмами, що виконуються безпосередньо апаратом міністерства, - керівником міністерства; територіальних органів міністерства - державним секретарем міністерства;

(підпункт 2 пункту 33 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217,
із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 11.05.2016 р. N 331)

21) інших центральних органів виконавчої влади за бюджетною програмою "Керівництво та управління" - їх керівниками за погодженням з Мінфіном, за іншими бюджетними програмами, що виконуються безпосередньо апаратом центрального органу виконавчої влади, - керівником центрального органу виконавчої влади; територіальних органів центрального органу виконавчої влади - керівником центрального органу виконавчої влади;

(пункт 33 доповнено підпунктом 21 згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217)

3) обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій - головами відповідних держадміністрацій за погодженням з Мінфіном;

4) міністерств і відомств Автономної Республіки Крим, управлінь, відділів, інших підрозділів обласних, Київської та Севастопольської міських, районних держадміністрацій - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями після погодження з Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, головними обласними і головним Київським міським та Севастопольським міським фінансовими управліннями;

(підпункт 4 пункту 33 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

5) управлінь, відділів, інших підрозділів райдержадміністрацій - райдержадміністраціями після погодження з районними фінансовими управліннями;

(підпункт 5 пункту 33 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

6) президій державних академій наук за бюджетними програмами "Наукова і організаційна діяльність президії" - їх керівниками за погодженням з Мінфіном; за іншими бюджетними програмами, що виконуються безпосередньо апаратом цих установ, - їх керівниками;

(підпункт 6 пункту 33 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211)

7) за бюджетними програмами спеціального фонду державного бюджету, що виконуються за рахунок екологічного податку, - головним розпорядником за погодженням з Мінфіном.

(підпункт 7 пункту 33 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 15.02.2006 р. N 154,
 від 24.01.2011 р. N 37)

71) бюджетних установ, що утримуються за рахунок бюджетів сіл, селищ, міст (у тому числі міст районного значення), - міськими, сільськими, селищними головами або керівниками відповідних структурних підрозділів виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад, до сфери управління яких віднесено бюджетну установу;

(пункт 33 доповнено підпунктом 71 згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 р. N 63,
підпункт 71 пункту 33 у редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

8) підпункт 8 пункту 33 виключено

(згідно з постановою Кабінету
 Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103)

Кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, плани використання бюджетних коштів, помісячні плани використання бюджетних коштів і штатні розписи національних вищих навчальних закладів, яким безпосередньо встановлені призначення у державному бюджеті, затверджуються керівниками цих закладів за погодженням з головним розпорядником, якщо інше не передбачено законодавством.

(пункт 33 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103) 

Кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду і штатні розписи таких установ підписуються керівником фінансового підрозділу або бухгалтерської служби та затверджуються керівником установи, уповноваженої затверджувати такі документи, підпис якого скріплюється гербовою печаткою, із зазначенням дати.

(пункт 33 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37,
абзац пункту 33 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217)

34. Плани використання бюджетних коштів одержувачами затверджуються їх керівниками за погодженням з розпорядниками, через яких вони одержують бюджетні кошти.

35. Кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, плани використання бюджетних коштів і помісячні плани використання бюджетних коштів (для вищих навчальних закладів I - IV рівня акредитації, що утримуються за рахунок бюджетних коштів) і штатні розписи установ, які не мають вищестоящої установи (центральні районні, центральні міські лікарні тощо), затверджуються райдержадміністраціями або виконавчими органами відповідних місцевих рад.

(пункт 35 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103) 

36. Кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, передбачені на проведення централізованих заходів, затверджуються окремо на кожний захід керівниками міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, держадміністрацій та виконавчих органів місцевих рад, що запланували зазначені заходи. Такі кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду можуть бути затверджені за загальним обсягом видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.

(пункт 36 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

Абзац другий пункту 36 виключено

 (згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211)

37. Кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, плани використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячні плани використання бюджетних коштів, а також розрахунки, які обґрунтовують показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, підписуються керівником установи (централізованої бухгалтерії) та керівником її фінансового підрозділу або бухгалтерської служби.

(абзац перший пункту 37 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 від 25.03.2009 р. N 250,
 від 21.03.2012 р. N 217)

Одночасно з кошторисом затверджуються план асигнувань загального фонду бюджету, план надання кредитів із загального фонду бюджету, план спеціального фонду, план використання бюджетних коштів (крім плану використання бюджетних коштів одержувачів), помісячний план використання бюджетних коштів і штатний розпис установи, включаючи структурні підрозділи, які утримуються за рахунок власних надходжень. Зазначені документи, а також розрахунки, які обґрунтовують показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, подаються у двох примірниках, один з яких повертається такій установі, а другий залишається в установі, керівник якої затвердив кошторис.

(абзац другий пункту 37 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 від 25.03.2009 р. N 250,
 від 24.01.2011 р. N 37)

38. Кошторис затверджується за загальним і спеціальним фондами на рік без розподілу за періодами в обсязі, який дорівнює сумі цих фондів.

Кошторис, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, плани використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячні плани використання бюджетних коштів і штатні розписи установ затверджуються керівником установи, уповноваженої затверджувати такі документи, підпис якого скріплюється гербовою печаткою, із зазначенням дати.

(абзац другий пункту 38 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

39. У тижневий термін після затвердження штатних розписів головні розпорядники подають Мінфіну, Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органам зведені показники за мережею, штатними розписами і контингентами установ та одержувачів за формами, встановленими Мінфіном.

40. Управління справами Верховної Ради України, Державне управління справами, Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Рахункова палата, Центральна виборча комісія, Верховний Суд України, Конституційний Суд України, Вища рада юстиції, Вищий господарський суд України та інші установи, яким затверджені бюджетні призначення і які відповідно до законодавства самостійно затверджують кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду і штатні розписи, у тритижневий термін після прийняття державного бюджету подають Мінфіну затверджені кошториси, розрахунки до них, календарні плани, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду і штатні розписи.

(пункт 40 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 24.01.2011 р. N 37)

41. Затвердження кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних кошті, а також здійснення видатків бюджету та надання кредитів з бюджету у сумі, що перевищує встановлені бюджетні призначення, тягне за собою відповідальність згідно із законодавством.

(пункт 41 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

42. Мінфін, Держфінінспекція, Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, місцеві фінансові органи щороку у межах своєї компетенції після прийняття відповідних бюджетів перевіряють правильність складення і затвердження кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів.

(абзац перший пункту 42 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
 від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 від 24.01.2011 р. N 37,
 від 21.03.2012 р. N 217)

Скорочення завищених асигнувань, виявлених у результаті перевірки правильності складення кошторисів, проводиться Мінфіном, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, місцевими фінансовими органами на підставі матеріалів перевірок.

Вивільнені асигнування спрямовуються на проведення інших пріоритетних заходів, що плануються розпорядником, шляхом внесення змін у встановленому порядку до їх кошторисів за рішенням Мінфіну, Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, місцевого фінансового органу на підставі обгрунтованого подання головного розпорядника.

Основні вимоги щодо виконання кошторису

43. Для здійснення контролю за відповідністю бюджетних асигнувань, визначених у кошторисах, планах асигнувань загального фонду бюджету, планах надання кредитів із загального фонду бюджету, планах спеціального фонду, планах використання бюджетних коштів, помісячних планах використання бюджетних коштів розпорядників бюджетним асигнуванням, затвердженим розписами відповідних бюджетів, органи Казначейства обліковують розподіли показників зведених кошторисів, зведених планів асигнувань загального фонду бюджету, зведених планів надання кредитів із загального фонду бюджету, зведених планів спеціального фонду розпорядників бюджетних коштів у розрізі розпорядників нижчого рівня та одержувачів, показників планів використання бюджетних коштів, помісячних планів використання бюджетних коштів.

(абзац перший пункту 43 в редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Розпорядники мають право провадити діяльність виключно в межах бюджетних асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, а вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я також в межах бюджетних асигнувань, затверджених планами використання бюджетних коштів і помісячними планами використання бюджетних коштів, за наявності витягу, доведеного органом Казначейства, що підтверджує відповідність цих документів даним бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів органів Казначейства. З цією метою розпорядники, які отримали від органів Казначейства витяг, повинні подати цим органам розподіли показників зведених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, а також зведених планів використання бюджетних коштів і зведених помісячних планів використання бюджетних коштів у розрізі розпорядників нижчого рівня та одержувачів. Зазначені показники доводяться до відповідних органів Казначейства за місцем розташування розпорядників нижчого рівня та одержувачів.

(абзац другий пункту 43 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 від 24.01.2011 р. N 37,
від 21.03.2012 р. N 217)

Органи Казначейства здійснюють контроль за відповідністю розподілу показників зведених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів даним бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів органів Казначейства.

(абзац третій пункту 43 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 від 21.03.2012 р. N 217)

У разі невідповідності кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів витягу, отриманому від відповідних органів Казначейства, розпорядники повинні перезатвердити зазначені документи згідно з витягом.

(абзац четвертий пункту 43 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

Розпорядники повинні затвердити у кошторисах обсяг коштів для проведення розрахунків за електричну і теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, у повному обсязі в розрахунку на рік з урахуванням коштів загального та спеціального фондів відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України. До кошторисів додаються детальні розрахунки за КЕКВК 1160 "Оплата комунальних послуг та енергоносіїв" на підставі затверджених в установленому порядку лімітів.

(пункт 43 доповнено абзацом п'ятим згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 р. N 63,
абзац п'ятий пункту 43 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

44. Здійснення видатків бюджету та надання кредитів з бюджету без затверджених у встановленому порядку кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду і планів використання бюджетних коштів, помісячних планів використання бюджетних коштів припиняється через 30 календарних днів після затвердження розписів відповідних бюджетів.

(абзац перший пункту 44 в редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103)

До затвердження в установленому порядку кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду і планів використання бюджетних коштів, помісячних планів використання бюджетних коштів підставою для здійснення видатків бюджету та надання кредитів з бюджету є проекти зазначених кошторисів і планів (з довідками про зміни до них у разі їх внесення), засвідчені підписами керівника установи та керівника її фінансового підрозділу або бухгалтерської служби.

(абзац другий пункту 44 в редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
 від 25.03.2009 р. N 250,
 від 21.03.2012 р. N 217)

Після закінчення 30-денного терміну органи Казначейства здійснюють операції з розрахунково-касового обслуговування розпорядників коштів бюджету тільки відповідно до затверджених та зареєстрованих у обліку відповідних органів Казначейства кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів.

(абзац третій пункту 44 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

45. У разі коли бюджетний розпис на наступний рік не затверджено в установлений законодавством термін, в обов'язковому порядку складається тимчасовий розпис бюджету на відповідний період. Бюджетні установи складають на цей період тимчасові індивідуальні кошториси (з довідками про зміни до них у разі їх внесення), а вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я також тимчасові індивідуальні плани використання бюджетних коштів і тимчасові індивідуальні помісячні плани використання бюджетних коштів, які затверджуються їх керівниками. При цьому зведені тимчасові кошториси не складаються. Одержувачі бюджетних коштів складають на зазначений період тимчасові плани використання бюджетних коштів, які затверджуються їх керівниками за погодженням з розпорядниками бюджетних коштів, через яких вони одержують такі кошти. Штатні розписи бюджетних установ затверджуються в установленому порядку у місячний строк з початку року.

(абзац перший пункту 45 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
 від 25.03.2009 р. N 250,
 від 24.01.2011 р. N 37)

Під час складання на наступний рік розписів відповідних бюджетів, кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету та планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів) і помісячних планів використання бюджетних коштів враховуються обсяги здійснених видатків і наданих кредитів з бюджету згідно з тимчасовими розписами відповідних бюджетів та тимчасовими кошторисами, тимчасовими планами використання бюджетних коштів і тимчасовими помісячними планами використання бюджетних коштів. На суму власних надходжень і відповідних видатків, які здійснені згідно з тимчасовими кошторисами та не заплановані в розписі, оформляється довідка про зміни до кошторису в частині спеціального фонду.

(абзац другий пункту 45 в редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. N 103,
 від 24.01.2011 р. N 37)

46. Розпорядники бюджетних коштів мають право брати бюджетні зобов'язання щодо видатків бюджету або надання кредитів з бюджету відповідно до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету та плану спеціального фонду виходячи з потреби у забезпеченні здійснення пріоритетних заходів та з урахуванням платежів, необхідних для погашення зобов'язань минулих періодів, узятих на облік органами Казначейства, якщо інше не передбачено законодавством; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з генеральним державним замовником зазначеної програми (центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України). Розпорядники бюджетних коштів - вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я мають право брати зазначені бюджетні зобов'язання також відповідно до плану використання бюджетних коштів і помісячного плану використання бюджетних коштів.

(абзац перший пункту 46 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 від 15.02.2006 р. N 154,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень до такого фонду (з дотриманням вимог частини другої статті 57 Бюджетного кодексу України), якщо інше не передбачено законодавством.

(пункт 46 доповнено новим абзацом другим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37,
 у зв'язку з цим абзаци другий - четвертий
 вважати відповідно абзацами третім - п'ятим)

Обсяг бюджетних зобов'язань, узятих установою протягом бюджетного періоду, повинен забезпечити зменшення рівня заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих періодів та недопущення виникнення заборгованості за бюджетними зобов'язаннями у поточному році.

У разі скорочення бюджетних асигнувань розпорядники повинні вживати заходів до ліквідації або скорочення обсягу бюджетних зобов'язань, які перевищують уточнені плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, плани використання бюджетних коштів, помісячні плани використання бюджетних коштів.

(абзац четвертий пункту 46 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103,
 від 24.01.2011 р. N 37)

У разі прийняття Мінфіном рішення про внесення змін до розпису за результатами місячного звіту відповідно до частини першої статті 54 Бюджетного кодексу України розпорядники повинні забезпечити приведення обсягів бюджетних зобов'язань у відповідність з таким розписом.

(абзац п'ятий пункту 46 в редакції постанов
 Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
 від 24.01.2011 р. N 37)

47. Зміни до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету та плану спеціального фонду, плану використання бюджетних коштів (крім плану використання бюджетних коштів одержувача), помісячного плану використання бюджетних коштів вносяться у разі:

виникнення потреби у перерозподілі бюджетних асигнувань у розрізі економічної класифікації видатків бюджету в межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою окремо за загальним і спеціальним фондами бюджету;

(абзац другий пункту 47 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217)

передачі бюджетних призначень від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого;

прийняття рішення про зменшення бюджетних призначень головним розпорядникам на суму коштів, витрачених не за цільовим призначенням;

прийняття рішення про перерозподіл видатків у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів за бюджетними програмами, а також збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету);

(абзац п'ятий пункту 47 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217)

прийняття рішення про перерозподіл видатків бюджету на централізовані заходи між адміністративно-територіальними одиницями;

прийняття рішення про передачу нерозподілених бюджетних призначень на визначену в законі про Державний бюджет України мету між головними розпорядниками;

прийняття рішення про скорочення видатків бюджету або надання кредитів за рахунок коштів загального фонду бюджету в цілому на рік;

внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет);

виникнення потреби у збільшенні видатків бюджету або наданні кредитів за рахунок коштів спеціального фонду бюджету внаслідок перевищення надходжень до цього фонду з урахуванням залишків бюджетних коштів на початок року, не використаних у попередньому бюджетному періоді, порівняно з надходженнями, врахованими у бюджеті.

Зміни до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету та плану спеціального фонду, плану використання бюджетних коштів (крім плану використання бюджетних коштів одержувача), помісячного плану використання бюджетних коштів вносяться після внесення змін до розпису відповідного бюджету з урахуванням особливостей спеціального фонду, визначених у пункті 49 цього Порядку.

У разі внесення змін до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету, плану спеціального фонду складаються відповідні довідки, які затверджуються і виконуються у тому ж порядку, що і кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду.

Форма зазначених довідок затверджується Мінфіном.

Зміни до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету, плану спеціального фонду, плану використання бюджетних коштів і помісячного плану використання бюджетних коштів вищих навчальних закладів III - IV рівня акредитації та закладів охорони здоров'я, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, затверджуються керівниками таких закладів.

(абзац чотирнадцятий пункту 47 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217,
від 30.11.2016 р. N 875)

При цьому кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду не перезатверджуються.

Зміни до штатних розписів вносяться у порядку та за формою, встановленими для їх затвердження.

Зміни до планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів (крім вищих навчальних закладів III - IV рівня акредитації) вносяться в порядку, встановленому для їх затвердження, на підставі довідок, форми яких затверджуються Мінфіном. При цьому плани використання бюджетних коштів і помісячні плани використання бюджетних коштів не перезатверджуються.

(пункт 47 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
від 29.04.2004 р. N 549,
від 22.01.2005 р. N 103,
від 15.02.2006 р. N 154,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

48. Бюджетна установа не має права здійснювати запозичення в будь-якій формі (крім випадків, передбачених статтею 16 Бюджетного кодексу України) або надавати юридичним чи фізичним особам кредити з бюджету (якщо не встановлено відповідні бюджетні призначення на надання кредитів з бюджету).

(пункт 48 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 р. N 63,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

49. Видатки бюджету та надання кредитів з бюджету спеціального фонду бюджету провадяться виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до цього фонду на підставі кошторисів з урахуванням внесених до них змін.

(абзац перший пункту 49 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549)

Видатки спеціального фонду кошторису здійснюються у послідовності, передбаченій пунктом 23 цього Порядку для їх планування.

Установи мають право використовувати протягом поточного бюджетного періоду залишки бюджетних коштів, що утворилися на початок року на рахунках спеціального фонду, для здійснення видатків бюджету або надання кредитів з бюджету, передбачених у кошторисах на поточний рік.

(абзац третій пункту 49 із змінами, внесеними згідно з
 постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 25.03.2009 р. N 250,
 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.01.2011 р. N 37)

Зміни до спеціального фонду кошторису вносяться у разі, коли загальний обсяг фактичних надходжень до цього фонду разом з обсягом залишків бюджетних коштів на його рахунках на початок року буде більший, ніж відповідні надходження, враховані у кошторисі на відповідний рік. При цьому в спеціальному фонді кошторису уточнений обсяг видатків бюджету та надання кредитів з бюджету повинен дорівнювати сумі уточненого обсягу доходів і залишків бюджетних коштів на початок року.

(абзац четвертий пункту 49 в редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 24.01.2011 р. N 37)

Протягом бюджетного періоду розпорядники вносять зміни до спеціального фонду кошторису за власними надходженнями на підставі довідки Казначейства про підтвердження надходжень на спеціальні реєстраційні рахунки, що відкриті в органах Казначейства, та довідки про зміни до кошторису без внесення відповідних змін до бюджетного розпису за спеціальним фондом бюджету. Розпорядники нижчого рівня подають розпорядникам вищого рівня завірені відповідним органом Казначейства копії затверджених довідок про внесення змін до спеціального фонду кошторису за власними надходженнями. Розпорядниками вносяться зміни до спеціального фонду кошторису у частині збільшення надходжень та видатків у разі, коли обсяги власних надходжень спеціального фонду кошторису фактично перевищили обсяги, враховані під час затвердження відповідного бюджету, з урахуванням залишків на початок року. Зміни вносяться на підставі розрахунків з відповідним обґрунтуванням. У разі коли фактичний обсяг власних надходжень з урахуванням залишків бюджетних коштів на початок року бюджетних установ менший, ніж плановані показники, враховані у спеціальному фонді кошторису, розпорядники зобов'язані за три тижні до кінця бюджетного періоду внести зміни до спеціального фонду кошторису у частині зменшення надходжень і видатків з урахуванням очікуваного виконання спеціального фонду кошторису у відповідному бюджетному періоді. Розпорядники упорядковують бюджетні зобов'язання з урахуванням внесених до спеціального фонду кошторису змін.

(абзац п'ятий пункту 49 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. N 489,
 в редакції постанов Кабінету
 Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
 від 24.01.2007 р. N 63,
 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. N 250,
 від 24.01.2011 р. N 37)

Органи Казначейства ведуть облік таких змін, провадять видатки спеціального фонду бюджету за власними надходженнями на підставі кошторисів з урахуванням внесених до них змін без внесення змін до бюджетного розпису та відображають у звітності про виконання державного бюджету планові показники за спеціальним фондом бюджету з урахуванням внесених змін до кошторисів.

Зміни до спеціального фонду кошторису за іншими надходженнями (крім власних надходжень бюджетних установ) вносяться у порядку, за яким після внесення відповідних змін до бюджетного розпису складаються довідки про внесення змін до кошторису.

Планові показники за спеціальним фондом кошторису розпорядників у формах звітності повинні відповідати даним обліку, який ведеться органами Казначейства.

Головні розпорядники під час подання зведеної бюджетної та фінансової звітності забезпечують відповідність планових показників за спеціальним фондом кошторисів з урахуванням внесених до них змін даним звітності Казначейства про виконання спеціального фонду державного бюджету.

(абзац дев'ятий пункту 49 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217)

Головні розпорядники під час складання та подання зведеної бюджетної та фінансової звітності враховують дані довідок про внесення змін до кошторису, які є підставою для відображення планових показників за власними надходженнями у зведених звітах про виконання кошторисів. При цьому зазначені дані повинні відповідати даним обліку Казначейства.

(пункт 49 доповнено новим абзацом десятим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211,
 у зв'язку з цим абзаци десятий - дванадцятий
 вважати відповідно абзацами одинадцятим - тринадцятим,
абзац десятий пункту 49 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 р. N 217)

У звітності про виконання державного та місцевих бюджетів за спеціальним фондом відображаються планові показники з урахуванням внесених змін до кошторисів.

(абзац одинадцятий пункту 49 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 211)

У разі внесення змін до спеціального фонду кошторису (бюджетного розпису) зміни до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) не вносяться.

У разі коли виконання робіт за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету здійснювалося за державним замовленням, відповідні зміни вносяться до обсягів державного замовлення.

50. Після розгляду річних звітів про виконання кошторисів за минулий рік уточнюються показники перехідних контингентів станом на 1 січня поточного року виходячи з фактичного виконання плану цих контингентів за минулий рік. За результатами перевірок у разі виявлення завищених асигнувань вносяться зміни до кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів шляхом скорочення їх обсягів.

(пункт 50 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

Право скорочення асигнувань надається Мінфіну, Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органам.

51. Виконання кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів здійснюється наростаючим підсумком з початку року.

(пункт 51 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
 від 22.01.2005 р. N 103)

52. Звіти про виконання кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду і планів використання бюджетних коштів, помісячних планів використання бюджетних коштів подаються у порядку та за формами, встановленими Мінфіном.

(пункт 52 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. N 549,
від 22.01.2005 р. N 103,
 від 21.03.2012 р. N 217)

____________

 


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі (0)