Інформація по темі "" | Публікації по тегу
16465 3
Друкувати
Обране

Про виплату надбавки за класність водіям

Лист Держаудит служби від 08.10.2018 р. N 25-16/490

ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 08.10.2018 р. N 25-16/490

Про виплату надбавки за класність водіям

(Витяг)

Державна аудиторська служба України розглянула <...> звернення <...> щодо проблем застосування законодавства органами Держаудитслужби та повідомляє.

<...> по суті питань, викладених у зверненні, висловлюємо свою позицію, що полягає у такому.

Щодо питання N 1

Відповідно до статті 94 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується. Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 57 КЗпП України час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності до законодавства.

Підпунктом 5 пункту 2 наказу Міністерства культури і туризму України від 18 жовтня 2005 року N 745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки" <...> передбачено, що водіям автотранспортних засобів встановлюються надбавки за класність: водіям 2-го класу - 10 %, водіям 1-го класу - 25 % установленої тарифної ставки за відпрацьований час.

Відповідно до пункту 1.5 Положення про робочий час та час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 7 червня 2010 року N 340 <...> (далі - Положення N 340), робочий час водія - це час, протягом якого водій зобов'язаний виконувати свої обов'язки, встановлені трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Пунктом 2.1 Розділу II Положення N 340 визначені складові робочого часу водія.

Отже, час, витрачений водієм на будь-яку із цих складових, а не лише на керування, є його відпрацьованим часом, за який передбачена наведена надбавка.

Зазначена правова позиція викладена у рішеннях судів у адміністративній справі N 814/3871/13-а.

Щодо питання N 2

В Україні визнається і діє принцип верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України).

Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом (стаття 43 Конституції України).

Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, визначені Законом України "Про оплату праці" (далі - Закон).

Статтею 21 Закону зазначено, що працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.

Суб'єкти організації оплати праці не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами (стаття 22 Закону).

Зважаючи на зазначене, можна дійти висновку, що невиплата водію надбавки за класність та доплати, коли він не здійснює безпосереднє керування автомобілем, може свідчити про необґрунтоване обмеження такого працівника в його праві на належні умови праці, у тому числі щодо отримання заробітної плати, не нижчої від визначеної законом, колективним та трудовим договорами.

Щодо питання N 3

З огляду на зазначене та аналізуючи сукупно обставини, зазначені у запитанні N 3 <...> звернення, можна дійти висновку про наявність законних підстав для здійснення водіям виплати надбавки за класність та доплати за ненормований робочий день, відповідно до положень Кодексу законів про працю України, Закону України "Про оплату праці", наказу Міністерства культури і туризму України від 18 жовтня 2005 року N 745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки", Положення про робочий час та час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 7 червня 2010 року N 340.

Крім того, звертаємо <...> увагу, що державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, узагальнення практики застосування законодавства із зазначених питань, а також організація розгляду звернень громадян з питань, пов'язаних із діяльністю Держпраці України, віднесено до повноважень Державної інспекції України з питань праці, відповідно до Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 386/2011.

<...>

 Голова             Л. Гаврилова




Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
3
Оля
10.09.2019
Супер !!! А у 2012 році ревізор вивела мені у акті зайві нарахування у вигляді надбавки за класність водію, коли ним обовязки водія (безпосереднє керування транспортом) не виконувалось
Анонімус Оля
11.09.2019
То ж був старий ревізор, а тепер же ж новий аудитор. Тож і не диво що думки різніtransparent_pxl.pngНайсмішніше, як завжди, в кінці листа. а саме те, що на думку того ж таки Держаудиту, держнагляд та контроль за оплатою праці ще з 2011 року здіснює Держпраця, а не Дерпжаудит. Тож на яких підстава Аудитслужба перевіряла раніше і перевіряє зараз правильність нарахування заробітної плати?
Олег
16.09.2019
Про верховенство права насмішили, тут формалізм зашкалює, смисли нікому не потрібні.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі