Чи потрібен наказ про відпустку по вагітності та пологах
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Лист
від 21.05.2025 № 4701-05/38100-09
Про надання роз’яснення
Міністерство економіки України розглянуло Ваше електронне звернення від 06.05.2025 щодо деяких питань законодавства про працю та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до частини першої статті 179 Кодексу законів про працю України та частини першої статті 17 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504) на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів — 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.
Таким чином, підставою для надання працівниці відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами є факт наявності медичного висновку (вже сформованого листка Непрацездатності) з категорією «Вагітність та пологи», в якому зазначаються дати початку та закінчення його дії. Вважаємо, що саме дати дії медичного висновку відповідають початку та закінченню цієї відпустки.
Також частиною четвертою статті 23 Закону № 504 встановлено, що фінансування допомоги по вагітності та пологах провадиться з коштів державного соціального страхування.
З огляду на зазначене, видання наказу на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами не є обов’язковим. Основною і достатньою підставою для надання такої відпустки є листок тимчасової непрацездатності.
Додатково інформуємо, що відповідно до пункту 15 частини першої статті 1 Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» медичний висновок про тимчасову непрацездатність — електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров’я та містить висновок лікаря до за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності.
Зауважуємо, що пунктом 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за № 1456/10055 (зі змінами) встановлено, що листок непрацездатності це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Крім того, згідно з абзацом шостим пункту 2 розділу II «Формування листків непрацездатності на підставі даних медичних висновків про тимчасову непрацездатність» Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.06.2021 № 1234, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 07.07.2021 за № 890/36512 (зі змінами), сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер.
Заступник Міністра економіки України Т. Бережна