Щодо оформлення трудових відносин зі сторожами та студентами
У Департаменті заробітної плати та умов праці розглянуто <...> звернення і в межах компетенції повідомляється.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 КЗпП України працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Ця норма закону дозволяє працівникам, крім основного трудового договору, укладати трудові договори про роботу за сумісництвом.
Робота за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.93 р. N 245 та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим наказом Мінпраці, Мін'юсту та Мінфіну від 28.06.93 р. N 43, зареєстрованим у Мін'юсті 30.06.93 р. за N 76.
Сумісництво визначається як виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж чи на іншому підприємстві, в установі, організації чи у громадянина за наймом. Тобто працівник не може виконувати в один і той же час (наприклад, з 9:00 до 18:00) роботу як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.
У разі якщо при підсумованому обліку робочого часу (роботі змінами), як у наведеному в листі випадку, в штатному розписі 4 одиниці сторожів, а фактично працює 3, то з цими працівниками можуть укладатися трудові договори про роботу за сумісництвом. При цьому оплата праці має здійснюватись окремо за кожним трудовим договором, тобто за основним трудовим договором і за трудовим договором за сумісництвом. Тому робота сторожів за сумісництвом не може вважатися надурочною.
Надурочним вважається час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період (у межах одного трудового договору), і оплачується згідно зі ст. 106 Кодексу законів про працю України. У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді.
Положенням про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України, затвердженим наказом Міносвіти від 08.04.93 р. N 93 та зареєстрованим у Мін'юсті 30.04.93 р. за N 35, не передбачено умови щодо оформлення трудових відносин зі студентами на період проходження ними практики.
Лише за наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади, якщо робота на них відповідає вимогам програми практики. При цьому не менше 50 відсотків часу відводиться на загальнопрофесійну підготовку за програмою практики (п. 3.7 вищезазначеного Положення).
Директор Департаменту О. Товстенко