Щодо відрядження у вихідний день
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 08.07.2020 р. N 3511-06/42443-09
Шановна [...]!
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України розглянуло звернення [...] і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до пункту 13 розділу I Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів від 13.03.98 N 59 (зі змінами), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.03.98 за N 218/2658 (далі - Інструкція), працівнику, який направлений у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу проводиться за всі робочі дні тижня за графіком, установленим за місцем постійної роботи, та відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором.
Згідно з пунктом 10 розділу I Інструкції, якщо працівник відбуває у відрядження у вихідний день, то після повернення з відрядження йому в установленому порядку надається інший день відпочинку.
Також пунктом 11 розділу I Інструкції визначено, якщо наказом про відрядження передбачено повернення працівника з відрядження у вихідний день, то працівникові може надаватися інший день відпочинку відповідно до законодавства у сфері регулювання трудових відносин.
Порядок надання іншого дня відпочинку у цьому випадку законодавством не встановлено.
Разом з тим, надання інших днів відпочинку, обумовлене вибуттям/прибуттям у/з відрядження у вихідні дні, може бути передбачено у колективному договорі підприємства, а порядок надання днів відпочинку може бути регламентований правилами внутрішнього розпорядку. Причому такий порядок не може призводити до збільшення та/або зменшення нормальної тривалості робочого часу за місяць, квартал тощо.
Слід зазначити, що у разі встановлення відповідно до статті 56 Кодексу законів про працю України неповного робочого тижня (наприклад, 3 дні на тиждень) 3 дні є робочими днями, 4 дні - вихідними.
Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах і організаціях регламентується наказом Держкомстату України від 05.12.2008 N 489 "Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці", яким затверджено типову форму табелю обліку використання робочого часу.
Відповідно до зазначеного наказу, у разі якщо працівнику буде надано інший день відпочинку, наприклад, за вибуття у відрядження у вихідний день, то день вибуття, на нашу думку, слід вважати (табелювати) робочим днем (відмітити умовним позначенням "ВД" - відрядження), а інший день відпочинку - вихідним днем (можна відмітити умовним позначенням "ІН" - інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов'язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул і т. ін.).
Згідно з приміткою 2 до табеля ця форма має рекомендаційний характер і складається з мінімальної кількості показників, потрібних для заповнення форм державних статистичних спостережень. За потреби зазначена форма може бути доповнена іншими показниками, потрібними для обліку в установі.
Зазначені дні відпочинку, які надаються відповідно до пунктів 10 та 11 розділу 1 "Загальні положення" Інструкції, не підлягають оплаті, як не оплачуються вихідні дні працівників. Водночас якщо працівник відбуває/прибуває у/з відрядження у вихідний день, то за ці дні йому нараховуються добові.
У разі, якщо працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні, то компенсація за роботу в ці дні виплачується відповідно до чинного законодавства (пункт 9 розділу I Інструкції).
<..>
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
З повагою
Заступник Міністра |
Юлія СВИРИДЕНКО |