Друкувати
Завантажити
3564 0

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності"

Набере чинності з 01.01.2017 р.

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
від 28 грудня 2009 р. N 1541
(у редакції наказу
Міністерства фінансів України
від 24 грудня 2010 р. N 1629)

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 січня 2010 р. за N 103/17398 

 

 

 

 

 

 

Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності"

Наказ Міністерства фінансів України
від 28 грудня 2009 року N 1541

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
28 січня 2010 р. за N 103/17398

Дію попередньої редакції наказу відновлено у зв'язку із зміною 
дати набрання чинності наказами Міністерства фінансів України
від 24 грудня 2010 року N 1629, 
від 29 грудня 2011 року N 1798, 
від 18 травня 2012 року N 568
згідно з наказом Міністерства фінансів України
від 17 грудня 2012 року N 1343

Із змінами і доповненнями, внесеними
наказами Міністерства фінансів України
від 24 грудня 2010 року N 1629,
 від 29 грудня 2011 року N 1798,
від 18 травня 2012 року N 568,
від 17 грудня 2012 року N 1343,
 від 25 листопада 2014 року N 1163,
 від 23 липня 2015 року N 664

(У заголовку та тексті наказу слово "Положення" у всіх відмінках замінено словами "Національне положення" у відповідних відмінках згідно з наказом Міністерства фінансів України від 24 грудня 2010 року N 1629)

 

На виконання Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007 - 2015 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 N 34, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності", схвалене Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України, що додається.

2. Установити, що Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності", затверджене цим наказом, набирає чинності з 01 січня 2016 року.

(пункт 2 із змінами, внесеними згідно з наказами
 Міністерства фінансів України від 17.12.2012 р. N 1343,
 від 25.11.2014 р. N 1163)

3. Управлінню методології бухгалтерського обліку (Пархоменко В. М.) забезпечити подання цього наказу в п'ятиденний строк у встановленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. Департаменту забезпечення діяльності Міністра (патронатна служба) (Змій Ю. М.) після державної реєстрації цього наказу в Міністерстві юстиції України забезпечити його оприлюднення на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів України.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Полудьонного М. М.

 

Перший заступник Міністра  

І. Уманський 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
від 28 грудня 2009 р. N 1541
(у редакції наказу
Міністерства фінансів України
від 24 грудня 2010 р. N 1629)

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 січня 2010 р. за N 103/17398 

 

 

 

 

 

 

 

 

Національне положення (стандарт)
бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності"

I. Загальні положення

1. Це Національне положення (стандарт) визначає склад, форми, принципи підготовки та подання фінансової звітності в державному секторі, загальні вимоги до визнання і розкриття її елементів.

2. Норми цього Національного положення (стандарту) застосовуються суб'єктами бухгалтерського обліку в державному секторі (далі - суб'єкти державного сектору).

3. Фінансова звітність складається у тисячах гривень без десяткових знаків.

У рядках форм фінансової звітності, де не зазначені показники, ставиться прочерк.

4. Терміни, наведені у національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку в державному секторі, мають таке значення:

баланс - звіт про фінансовий стан суб'єкта державного сектору, який відображає на певну дату активи, зобов'язання і власний капітал;

валютний курс -установлений Національним банком України курс грошової одиниці України до грошової одиниці іншої країни;

витрати - зменшення економічних вигід у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власником);

власний капітал - частина в активах суб'єкта державного сектору, що залишається після вирахування зобов'язань;

грошові кошти - готівка, кошти на рахунках в органах Державного казначейства України, у банках та депозити до запитання;

доходи - збільшення економічних вигід у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власника);

еквіваленти грошових коштів - короткострокові, високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни вартості;

економічна група - група суб'єктів державного сектору, до складу якої входять контролюючий суб'єкт державного сектору та один або кілька контрольованих суб'єктів державного сектору;

закордонний суб'єкт державного сектору - контрольований суб'єкт державного сектору або відділення суб'єкта державного сектору, що звітує, діяльність якого базується або провадиться в інший країні, ніж країна цього суб'єкта державного сектору;

звіт про власний капітал - звіт, який відображає зміни у складі власного капіталу суб'єкта державного сектору протягом звітного періоду;

звіт про рух грошових коштів - звіт, який відображає надходження і витрати грошових коштів у результаті діяльності суб'єкта державного сектору у звітному періоді;

звіт про фінансові результати - звіт про доходи, витрати і фінансові результати діяльності суб'єкта державного сектору;

звичайна діяльність - будь-яка діяльність суб'єкта державного сектору, а також операції, що її забезпечують або виникають унаслідок її провадження;

зобов'язання - заборгованість суб'єкта державного сектору, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів суб'єкта державного сектору, що втілюють у собі економічні вигоди або потенціал корисності;

інвестиційна діяльність - придбання та реалізація тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів;

іноземна валюта - валюта інша, ніж валюта звітності;

контролюючий суб'єкт державного сектору - головний розпорядник бюджетних коштів та розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, до сфери управління яких належать розпорядники бюджетних коштів, державні цільові фонди, Державне казначейство України;

контрольований суб'єкт державного сектору - розпорядник бюджетних коштів, органи державних цільових фондів, територіальні органи Державного казначейства України;

користувачі звітності - фізичні та юридичні особи, що потребують інформації про діяльність суб'єктів державного сектору для прийняття рішень;

курсова різниця - різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах;

облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються суб'єктом державного сектору для складання та подання фінансової звітності;

операції пов'язаних сторін - передача активів або зобов'язань однією пов'язаною стороною іншій пов'язаній стороні;

(пункт 4 розділу І доповнено новим абзацом двадцять третім
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2011 р. N 1798)

подія після дати балансу - подія, яка відбувається між датою балансу і датою затвердження уповноваженим органом (посадовою особою) відповідно до законодавства фінансової звітності, яка вплинула або може вплинути на фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів суб'єкта державного сектору;

(пункт 4 розділу І доповнено новим абзацом двадцять четвертим
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2011 р. N 1798,
у зв'язку з цим абзаци двадцять третій - тридцять третій
 вважати відповідно абзацами двадцять п'ятим - тридцять п'ятим)

операційна діяльність - основна діяльність, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю;

примітки до фінансової звітності - сукупність показників і пояснень, яка забезпечує деталізацію і обґрунтованість статей фінансових звітів, а також інша інформація, розкриття якої передбачено відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі;

принцип бухгалтерського обліку - правило, яким слід керуватися при вимірюванні, оцінці та реєстрації господарських операцій і при відображенні їх результатів у фінансовій звітності;

профіцит/дефіцит у результаті звичайної діяльності - різниця, яка залишається після вирахування витрат, що виникають від звичайної діяльності, з доходів, отриманих у результаті звичайної діяльності;

розкриття - надання інформації, яка є суттєвою для користувачів фінансової звітності;

рух грошових коштів - надходження і вибуття грошових коштів та їх еквівалентів;

стаття - елемент фінансового звіту, який відповідає критеріям, установленим цим Національним положенням (стандартом);

суб'єкти державного сектору - суб'єкти бухгалтерського обліку в державному секторі, зокрема розпорядники бюджетних коштів, Державне казначейство та державні цільові фонди;

суттєва інформація - інформація, відсутність якої може вплинути на рішення користувачів фінансової звітності. Суттєвість інформації визначається відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку у державному секторі та керівництвом суб'єктів державного сектору;

фінансова діяльність - діяльність, яка приводить до змін розміру і складу власного капіталу та зобов'язань;

фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів суб'єкта державного сектору за звітний період.

5. Метою складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів суб'єкта державного сектору та бюджету.

6. Порядок подання фінансової звітності користувачам визначається законодавством.

7. Фінансова звітність у державному секторі забезпечує інформаційні потреби користувачів щодо:

джерел надходжень коштів та напрямів їх використання;

результатів діяльності з погляду ефективності та досягнень мети діяльності;

дотримання фінансової дисципліни суб'єктом державного сектору;

цільового використання бюджетних коштів;

оцінки якості управління;

оцінки здатності своєчасно виконувати свої зобов'язання;

придбання, продажу та володіння цінними паперами;

участі в капіталі підприємств;

рівня ресурсів, потрібних для продовження діяльності, ресурсів, які можуть виникнути внаслідок продовження діяльності, а також відповідних ризиків та невизначеностей.

8. У фінансових звітах надається інформація про:

а) активи;

б) зобов'язання;

в) власний капітал;

г) дохід;

ґ) витрати;

д) грошові потоки суб'єкта державного сектору та бюджету.

9. Фінансова звітність повинна задовольняти потреби тих користувачів, які не можуть вимагати звітів, складених з урахуванням їх конкретних інформаційних потреб.

II. Облікова політика

1. Облікова політика визначається на основі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі. Облікова політика суб'єкта державного сектору визначається у розпорядчому документі, в якому мають бути встановлені методи оцінки, обліку, види сегментів та їх пріоритетність і процедури, які має застосовувати суб'єкт державного сектору та щодо яких нормативно-правовими актами з бухгалтерського обліку передбачено більше ніж один варіант.

(абзац перший пункту 1 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 23.07.2015 р. N 664)

Суб'єкт державного сектору має послідовно застосовувати облікову політику таким чином, щоб фінансова звітність відповідала всім вимогам національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі.

2. Якщо національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі передбачено застосування декількох методів оцінки, то суб'єкт державного сектору повинен обрати та послідовно застосовувати один з них.

III. Принципи підготовки та якісні характеристики фінансової звітності

1. Фінансова звітність формується з дотриманням таких принципів:

автономності суб'єкта державного сектору, за яким кожний суб'єкт державного сектору, наділений відповідними повноваженнями щодо використання бюджетних коштів, розглядається відокремленим від суб'єкта державного сектору, який його утворив;

безперервності діяльності, який передбачає оцінку активів і зобов'язань суб'єкта державного сектору виходячи з припущення, що його діяльність триватиме далі;

періодичності,який передбачає розподіл діяльності на певні періоди з метою складання фінансової звітності;

історичної (фактичної) собівартості,за якимпріоритетною є оцінка активів виходячи з витрат на їх виробництво та придбання;

нарахування та відповідності доходів і витрат,за яким для визначення фінансового результату звітного періоду слід зіставити доходи звітного періоду з витратами, які були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в обліку і звітності у момент їх виникнення незалежно від часу надходження і сплати грошей;

повного висвітлення,згідно з яким фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки операцій та подій, яка може вплинути на рішення, що приймаються на її основі;

послідовності,який передбачає постійне (із року в рік) застосування обраної облікової політики. Зміна облікової політики повинна бути обґрунтована і розкрита у фінансовій звітності;

обачності,згідно з яким методи оцінки, що застосовуються в бухгалтерському обліку, повинні запобігати заниженню оцінки зобов'язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів суб'єкта державного сектору;

превалювання змісту над формою,за яким операції повинні обліковуватись відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми;

єдиного грошового вимірника,який передбачає вимірювання та узагальнення всіх операцій у фінансовій звітності в єдиній грошовій одиниці.

2. Інформація, яка надається у фінансових звітах, повинна бути дохідливою і однозначно тлумачитися її користувачами за умови, що вони мають достатні знання та зацікавлені у сприйнятті цієї інформації.

3. Фінансова звітність повинна містити лише доречну інформацію, яка впливає на прийняття рішень користувачами, дає змогу вчасно оцінити минулі, теперішні та майбутні події, підтвердити та скоригувати їхні оцінки, зроблені у минулому.

4. Фінансова звітність повинна надавати можливість користувачам порівнювати:

фінансові звіти суб'єкта державного сектору за різні періоди;

фінансові звіти різних суб'єктів державного сектору.

5. Фінансова звітність повинна бути достовірною. Інформація, наведена у фінансовій звітності, є достовірною, якщо вона не містить помилок та перекручень, які здатні вплинути на рішення користувачів звітності.

6. У фінансовій звітності слід розкривати порівняльну інформацію стосовно попереднього періоду щодо всієї цифрової інформації (якщо це Національне положення (стандарт) не вимагає або не дозволяє іншого), за винятком фінансової звітності за звітний період, до якого це Національне положення (стандарт) застосовується вперше.

7. Звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Баланс суб'єкта державного сектору складається на кінець останнього дня звітного періоду.

Проміжна (місячна, квартальна) звітність, яка охоплює певний період, складається наростаючим підсумком з початку звітного року.

Перший звітний період новоствореного суб'єкта державного сектору може бути меншим, але не більшим за 12 місяців (бюджетного року). Звітним періодом суб'єкта державного сектору, що ліквідується, є період з початку року до моменту ліквідації.

IV. Склад та елементи фінансової звітності

1. Фінансова звітність складається з: балансу, звіту про фінансові результати, звіту про власний капітал, звіту про рух грошових коштів та приміток до звітів.

2. Стаття наводиться у фінансовій звітності, якщо відповідає таким критеріям:

існує ймовірність надходження або вибуття майбутніх економічних вигід або потенціалу корисності, пов'язаних з цією статтею;

оцінка статті може бути достовірно визначена.

3. При ліквідації суб'єкт державного сектору складає фінансовий звіт в обсязі річної фінансової звітності.

V. Баланс

1. Баланс (за формою N 1-дс згідно з додатком 1 до цього Національного положення (стандарту)) як звіт про фінансовий стан відображає активи, зобов'язання і власний капітал суб'єкта державного сектору та/або бюджету на початок року та на кінець звітного періоду на підставі звірених даних бухгалтерського обліку.

Звітні дані статей балансу на початок звітного періоду повинні бути тотожними даним відповідних статей балансу на кінець попереднього звітного періоду з урахуванням на початок звітного періоду даних реорганізації (у разі коли реорганізація відбулася станом на початок року).

2. Згортання статей активів та зобов'язань є неприпустимим, крім випадків, передбачених відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі.

3. Підсумок активів балансу повинен дорівнювати сумі зобов'язань, власного капіталу та фінансового результату.

4. Актив відображається в балансі за умови, що оцінка його може бути достовірно визначена і очікується отримання в майбутньому економічних вигід та потенціалу корисності, пов'язаних з його використанням.

5. Витрати на придбання та створення активу, які відповідно до пункту 4 цього розділу не можуть бути відображені в балансі, включаються до складу витрат звітного періоду у звіті про фінансові результати.

6. Зобов'язання відображається у балансі, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигід або потенціалу корисності у майбутньому внаслідок його погашення.

7. Власний капітал та фінансовий результат відображаються в балансі одночасно з відображенням активів або зобов'язань, які приводять до їх зміни.

8. Оцінка та розкриття статей балансу здійснюються згідно з порядком заповнення форм фінансової звітності в державному секторі, встановленим відповідно до законодавства.

Оцінка та подальше розкриття окремих статей балансу в примітках до фінансової звітності здійснюються згідно з відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі.

VI. Звіт про фінансові результати

1. Звіт про фінансові результати (за формою N 2-дс згідно з додатком 2 до цього Національного положення (стандарту)) відображає інформацію про доходи, витрати, дефіцит/профіцит в результаті діяльності суб'єкта державного сектору та бюджету протягом звітного періоду.

(пункт 1 розділу VI у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

2. Звіт про фінансові результати складається з трьох розділів:

I. Фінансовий результат діяльності;

II. Видатки бюджету (кошторису) за функціональною класифікацією видатків та кредитування бюджету;

III. Виконання бюджету (кошторису).

(пункт 2 розділу VI у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

3. За умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена, дохід відображається у звіті про фінансові результати у разі збільшення економічних вигід та/або потенціалу корисності, зокрема, у вигляді надходження активу або погашення зобов'язання, які приводять до збільшення власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власника).

(пункт 3 розділу VI у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

4. За умови, що оцінка витрат може бути достовірно визначена, витрати відображаються у звіті про фінансові результати у разі зменшення економічних вигід та/або потенціалу корисності, зокрема, у вигляді вибуття активу або збільшення зобов'язання, які приводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власником).

(пункт 4 розділу VI у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

5. Якщо актив забезпечує економічні вигоди протягом кількох звітних періодів, то витрати відображаються у звіті про фінансові результати на основі систематичного та раціонального їх розподілу (наприклад, у вигляді амортизації) протягом тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди.

6. Витрати відображаються у звіті про фінансові результати, у разі якщо економічні вигоди або потенціал корисності не відповідають або перестають відповідати такому стану, за якого вони визнаються активами.

7. Згортання доходів і витрат не дозволяється, крім випадків, передбачених відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі.

8. Розкриття статей звіту про фінансові результати здійснюється згідно з порядком заповнення форм фінансової звітності в державному секторі, встановленим відповідно до законодавства.

9. Додаткові статті слід подавати в звіті про фінансовий стан, коли цього вимагає будь-яке національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі.

10. У розділі II звіту про фінансові результати наводиться інформація про видатки бюджету (кошторису) за функціональною класифікацію видатків та кредитування бюджету за звітний період та попередній звітний період.

(пункт 10 розділу VI у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

11. У розділі III звіту про фінансові результати наводиться інформація про виконання бюджету (кошторису) у розрізі класифікації доходів бюджету та економічної класифікації видатків і кредитування бюджету за загальним та спеціальним фондами у порівнянні із затвердженими показниками плану на звітний період та остаточно скоригованими показниками плану на звітний період з урахуванням змін.

У цьому звіті визначаються різниці між фактичними сумами виконання бюджету (кошторису) (касовими видатками) та остаточно скоригованими показниками плану на звітний період з урахуванням змін.

Фактичні суми виконання (касові видатки) у звіті про фінансові результати слід подавати за методологією складання бюджету (кошторису) за відповідний звітний період.

(розділ VI доповнено пунктом 11 згідно з наказом
Міністерства фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

VII. Звіт про рух грошових коштів

1. Звіт про рух грошових коштів (за формою N 3-дс згідно з додатком 3 до цього Національного положення (стандарту)) відображає рух грошових коштів протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.

2. Якщо рух грошових коштів у результаті однієї операції включає суми, які належать до різних видів діяльності, то ці суми слід наводити окремо у складі відповідних видів діяльності.

3. Суми надходжень та витрат, що виникають у результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, наводяться розгорнуто.

4. Негрошові операції не включаються до звіту про рух грошових коштів.

5. Розкриття статей звіту про рух грошових коштів здійснюється згідно з порядком заповнення форм фінансової звітності в державному секторі, встановленим відповідно до законодавства.

VIII. Звіт про власний капітал

1. Звіт про власний капітал (за формою N 4-дс згідно з додатком 4 до цього Національного положення (стандарту)) розкриває інформацію про зміни у складі власного капіталу.

2. У звіті про власний капітал наводиться інформація про суми власного капіталу відповідно на початок і кінець звітного періоду, а також наводяться дані, які відображають збільшення або зменшення залишку власного капіталу на початок року в результаті зміни облікової політики, виправлення помилок та інших змін у порядку, передбаченому відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі.

3. У звіті про власний капітал розкривається інформація про зміни у складі і сумі власного капіталу, пов'язані з наданням або вилученням активів за рішенням власника.

4. У звіті про власний капітал окремо наводяться дані, які відображають збільшення або зменшення власного капіталу в результаті переоцінки основних засобів та інших активів у порядку, передбаченому відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі.

5. У звіті про власний капітал відображається профіцит/дефіцит, що склався у звітному періоді в результаті діяльності суб'єкта державного сектору.

6. Розкриття статей звіту про власний капітал здійснюється згідно з порядком заповнення форм фінансової звітності в державному секторі, встановленим відповідно до законодавства.

IX. Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін

1. Пов'язаними сторонами є:

1.1. Контролюючий суб'єкт державного сектору та суб'єкт державного сектору, який прямо або опосередковано перебуває під контролем цього суб'єкта державного сектору;

1.2. Контрольований суб'єкт державного сектору та суб'єкт державного сектору, який прямо або опосередковано контролює цей суб'єкт державного сектору;

1.3. Суб'єкт господарювання - одержувач бюджетних коштів та суб'єкт державного сектору - розпорядник бюджетних коштів за бюджетною програмою;

1.4. Суб'єкт господарювання, який належить до сфери управління суб'єкта державного сектору, та суб'єкт державного сектору, у сфері управління якого перебуває цей суб'єкт господарювання.

2. До операцій пов'язаних сторін, зокрема, належать:

2.1 надання та отримання послуг;

2.2 придбання або передача/продаж товарів, робіт, інших активів;

2.3 придбання або передача/продаж нерухомого майна;

2.4 орендні операції;

2.5 фінансові операції;

2.6 передача зобов'язань.

(Національне положення доповнено новим розділом ІХ згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2011 р. N 1798)

X. Події після дати балансу

1. Події після дати балансу, що уточнюють інформацію про операції, відображені у бухгалтерському обліку протягом звітного періоду, яка впливає на визнання та оцінку доходів, витрат, активів та зобов'язань, відображених у фінансовій звітності, можуть потребувати коригування певних статей фінансової звітності або розкриття інформації про ці події у примітках до фінансової звітності. Зокрема, до таких подій належать: переоцінка активів після звітної дати, яка свідчить про суттєве завищення їх вартості, визначеної на дату балансу; продаж запасів, що свідчить про необґрунтоване завищення чистої вартості їх реалізації на дату балансу; прийняття рішення про перерозподіл доходів; прийняття рішення про списання заборгованості, стягнення якої в судовому порядку є неможливим або недоцільним; виявлення помилок або порушень законодавства, що призвели до перекручення даних фінансової звітності, тощо.

2. Події, що відбуваються після дати балансу та вказують на умови, що виникли після цієї дати, не потребують коригування статей фінансової звітності, але розкриваються в примітках до фінансової звітності. Зокрема, до таких подій належать: прийняття рішення щодо реорганізації або припинення діяльності суб'єкта державного сектору; істотні придбання і продаж активів; знищення (втрата) активів суб'єкта державного сектору внаслідок пожежі, аварії, стихійного лиха або іншої події; прийняття законодавчих актів, які впливають на діяльність суб'єкта державного сектору, тощо.

(пункт 2 розділу Х із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

3. Якщо події після дати балансу свідчать про ймовірність припинення діяльності суб'єкта державного сектору або про неможливість її продовження, то фінансова звітність складається без застосування принципу безперервності діяльності.

(Національне положення доповнено новим розділом Х згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2011 р. N 1798,
 у зв'язку з цим розділ IX вважати розділом XI)

XI. Розкриття інформації у фінансовій звітності

1. Для того, щоб фінансова звітність була зрозумілою користувачам, вона повинна містити:

інформацію про суб'єкт державного сектору;

дату звітності та звітний період;

дані про валюту звітності та одиницю її виміру;

відповідну інформацію за звітний період і аналогічний період попереднього року;

інформацію про:

облікову політику суб'єкта державного сектору та її зміни;

консолідацію фінансових звітів;

припинення (ліквідацію) окремих видів діяльності;

обмеження щодо володіння активами;

участь у спільних підприємствах;

виявлені помилки минулих років та пов'язані з ними коригування;

переоцінку статей фінансових звітів;

іншу інформацію, розкриття якої передбачено відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі.

2. Інформація про суб'єкта державного сектору, яка підлягає розкриттю у фінансовій звітності, включає:

найменування, організаційно-правову форму та місцезнаходження суб'єкта державного сектору;

короткий опис основної діяльності суб'єкта державного сектору;

код відомчої класифікації бюджету, назву органу управління, у віданні якого перебуває суб'єкт державного сектору;

середню кількість працівників суб'єкта державного сектору протягом звітного періоду;

дату затвердження звітності та назву суб'єкта державного сектору, що її затвердив.

3. Кожний фінансовий звіт повинен містити дату, станом на яку наведені його показники, або період, який він охоплює. Якщо період, за який складено фінансовий звіт, відрізняється від звітного періоду, передбаченого цим Національним положенням (стандартом), то причини і наслідки цього повинні бути розкриті у примітках до фінансової звітності.

4. У фінансовій звітності повинні бути вказані валюта, в якій відображені елементи звітності, та одиниця її виміру.

Якщо валюта звітності відрізняється від валюти, в якій ведеться бухгалтерський облік, то суб'єкт державного сектору повинен розкривати причини цього та методи, що були використані для переведення фінансових звітів з однієї валюти в іншу.

5. Суб'єкт державного сектору розкриває обрану облікову політику шляхом опису:

5.1. Принципів оцінки статей звітності.

5.2. Методів обліку окремих активів і зобов'язань.

6. Інформація, що підлягає розкриттю, наводиться безпосередньо у фінансовій звітності або у примітках до неї.

7. У примітках до фінансової звітності розкривається:

7.1. Інформація, яка не наведена безпосередньо у фінансовій звітності, але є обов'язковою згідно з відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі.

7.2. Інформація, що містить додатковий аналіз статей звітності, потрібний для забезпечення її зрозумілості та доречності.

7.3. Інформація про орган, який має повноваження згідно із законодавством вносити зміни до фінансової звітності після оприлюднення.

(пункт 7 розділу ХІ доповнено підпунктом 7.3 згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2011 р. N 1798)

7.4. Інформація про зміст події, що відбулася після дати балансу, та оцінку її впливу на фінансовий результат або обґрунтування щодо неможливості проведення такої оцінки.

(пункт 7 розділу ХІ доповнено підпунктом 7.4 згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2011 р. N 1798)

7.5. Інформація про події після дати балансу, які не потребують коригування статей фінансової звітності.

(пункт 7 розділу ХІ доповнено підпунктом 7.5 згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2011 р. N 1798)

7.6. Інформація про виконання бюджету (кошторису) щодо:

різниці між остаточно скоригованими показниками плану на звітний період з урахуванням змін і фактичними сумами виконання (касовими видатками) та причини їх виникнення;

причини відхилення між затвердженими показниками плану на звітний період та остаточно скоригованими показниками плану на звітний період з урахуванням змін.

(пункт 7 розділу ХІ доповнено підпунктом 7.6 згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

7.7. Інформація про виконання бюджету щодо наданих з бюджету кредитів, взаємних розрахунків бюджетів, цінних паперів, фінансування бюджету.

(пункт 7 розділу ХІ доповнено підпунктом 7.7 згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

8. У примітках до фінансової звітності за наявності операцій пов'язаних сторін наводиться така інформація:

8.1. Види та обсяги операцій (сума або частка у загальному обсязі) пов'язаних сторін та характер відносин між такими пов'язаними сторонами.

8.2. Суми дебіторської та кредиторської заборгованостей за операціями пов'язаних сторін.

(розділ ХІ доповнено пунктом 8 згідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 29.12.2011 р. N 1798)

 

 

Начальник Управління
методології бухгалтерського обліку 

О. О. Канцуров 

 


 

 

Додаток 1
до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності"

 

 

 

КОДИ

 

 

01

 

 

 
 

 

 

 

 

Дата (рік, місяць, число)

Установа

___________________________

за ЄДРПОУ

Територія

___________________________

за КОАТУУ

Організаційно-правова форма
господарювання

 
___________________________

 
за КОПФГ

Орган державного управління

___________________________

за КОДУ

Вид економічної діяльності

___________________________

за КВЕД

Одиниця виміру: тис. грн.

 

 

 

БАЛАНС

на ____________ 20__ року

Форма N 1-дс

 

АКТИВ

Код рядка

На початок звітного року

На кінець звітного періоду

1

2

3

4

I. НЕФІНАНСОВІ АКТИВИ

Основні засоби:

 

 

 

       залишкова вартість

010

 

 

       знос

011

 

 

       первісна вартість

012

 

 

Нематеріальні активи:

 

 

 

       залишкова вартість

020

 

 

       накопичена амортизація

021

 

 

       первісна вартість

022

 

 

Незавершені капітальні інвестиції

030

 

 

Запаси

040

 

 

Малоцінні та швидкозношувані предмети

050

 

 

Готова продукція

060

 

 

Інші нефінансові активи

070

 

 

Усього за розділом I

100

 

 

II. ФІНАНСОВІ АКТИВИ

Довгострокова дебіторська заборгованість

110

 

 

Довгострокові фінансові інвестиції

120

 

 

Поточна дебіторська заборгованість:

 

 

 

       за розрахунками з бюджетом

130

 

 

       за розрахунками за товари, роботи, послуги

140

 

 

       за наданими кредитами

150

 

 

       за виданими авансами

160

 

 

       за розрахунками із соціального страхування

170

 

 

       за внутрішніми розрахунками

180

 

 

       інша поточна дебіторська заборгованість

190

 

 

Поточні фінансові інвестиції

200

 

 

Грошові кошти та їх еквіваленти бюджетних установ та державних цільових фондів в:

 

 

 

       національній валюті, у тому числі в:

210

 

 

                     касі

211

 

 

                     казначействі

212

 

 

                     установах банків

213

 

 

       іноземній валюті

220

 

 

Кошти бюджетів та інших клієнтів на:

 

 

 

       єдиному казначейському рахунку

230

 

 

       рахунках в установах банків, у тому числі:

240

 

 

                     у національній валюті

241

 

 

                     в іноземній валюті

242

 

 

Інші фінансові активи

250

 

 

Усього за розділом II

280

 

 

III. ВИТРАТИ МАЙБУТНІХ ПЕРІОДІВ

290

 

 

БАЛАНС

300

 

 

 

ПАСИВ

Код
рядка

На початок звітного року

На кінець звітного періоду

1

2

3

4

I. ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ ТА ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Внесений капітал

330

 

 

Фонд дооцінки

340

 

 

Фінансовий результат

350

 

 

Капітал у підприємства

360

 

 

Резерви

370

 

 

Усього за розділом I

410

 

 

II. ЗОБОВ'ЯЗАННЯ

Довгострокові зобов'язання:

 

 

 

       за цінними паперами

420

 

 

       за кредитами

430

 

 

       інші довгострокові зобов'язання

440

 

 

Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями

450

 

 

Поточні зобов'язання:

 

 

 

       за платежами до бюджету

460

 

 

       за розрахунками за товари, роботи, послуги

470

 

 

       за кредитами

480

 

 

       за одержаними авансами

490

 

 

       за розрахунками з оплати праці

500

 

 

       за розрахунками із соціального страхування

510

 

 

       за внутрішніми розрахунками

520

 

 

       інші поточні зобов'язання

530

 

 

Усього за розділом II

570

 

 

III. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

580

 

 

IV. ДОХОДИ МАЙБУТНІХ ПЕРІОДІВ

590

 

 

БАЛАНС

600

 

 

 

Керівник

 

Головний бухгалтер (бухгалтер)

 

 

(додаток 1 у редакції наказу Міністерства
 фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

 

 

 

Додаток 2
до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності"

 

 

 

 

                                                           Дата (рік, місяць, число)

  

КОДИ

 

 

01

 

 

 
 

 

Установа

________________________________

за ЄДРПОУ

Територія

________________________________

за КОАТУУ

Організаційно-правова форма
господарювання

 
________________________________

 
за КОПФГ

Орган державного управління

________________________________

за КОДУ

Вид економічної діяльності

________________________________

за КВЕД

Одиниця виміру: тис. грн.

 

 

ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

за ____________ 20__ року

I. ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ ДІЯЛЬНОСТІ

Форма N 2-дс

 

Стаття

Код рядка

За звітний період

За попередній період

1

2

3

4

ДОХОДИ

 

 

 

Доходи від обмінних операцій

 

 

 

Бюджетні асигнування

010

 

 

Доходи від надання послуг

020

 

 

Доходи від продажу

030

 

 

Фінансові доходи

040

 

 

Інші доходи від обмінних операцій

050

 

 

Всього доходів від обмінних операцій

080

 

 

Доходи від необмінних операцій

 

 

 

Податкові надходження

090

 

 

Неподаткові надходження (адміністративні збори та платежі)

100

 

 

Трансферти

110

 

 

Надходження до державних цільових фондів

120

 

 

Інші доходи від необмінних операцій

130

 

 

Всього доходів від необмінних операцій

170

 

 

Всього доходів

200

 

 

ВИТРАТИ

 

 

 

Витрати за обмінними операціями

 

 

 

Витрати на оплату праці

210

 

 

Відрахування на соціальні заходи

220

 

 

Матеріальні витрати

230

 

 

Амортизація

240

 

 

Фінансові витрати

250

 

 

Інші витрати за обмінними операціями

260

 

 

Всього витрат за обмінними операціями

290

 

 

Витрати за необмінними операціями

 

 

 

Трансферти

300

 

 

Інші витрати за необмінними операціями

310

 

 

Всього витрат за необмінними операціями

340

 

 

Всього витрат

400

 

 

Профіцит/дефіцит за звітний період

410

 

 

 

II. ВИДАТКИ БЮДЖЕТУ (КОШТОРИСУ) ЗА ФУНКЦІОНАЛЬНОЮ КЛАСИФІКАЦІЄЮ ВИДАТКІВ ТА КРЕДИТУВАННЯ БЮДЖЕТУ

Найменування показника

Код рядка

За звітний період

За попередній період

1

2

3

4

Загальнодержавні функції

440

 

 

Оборона

450

 

 

Громадський порядок, безпека та судова влада

460

 

 

Економічна діяльність

470

 

 

Охорона навколишнього природного середовища

480

 

 

Житлово-комунальне господарство

490

 

 

Охорона здоров'я

500

 

 

Духовний та фізичний розвиток

510

 

 

Освіта

520

 

 

Соціальний захист та соціальне забезпечення

530

 

 

 

III. ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТУ (КОШТОРИСУ)

Стаття

Код рядка

Загальний фонд

Спеціальний фонд

план на звітний період

план на звітний період з урахуванням змін

фактична сума виконання

різниця
(графа 5 мінус графа 4)

план на звітний період

план на звітний період з урахуванням змін

фактична сума виконання

різниця
(графа 9 мінус графа 8)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

ДОХОДИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Податкові надходження

560

 

 

 

 

 

 

 

 

Неподаткові надходження

570

 

 

 

 

 

 

 

 

Доходи від власності та підприємницької діяльності

571

 

 

 

 

 

 

 

 

Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності

572

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші неподаткові надходження

573

 

 

 

 

 

 

 

 

Власні надходження бюджетних установ

574

 

 

 

 

 

 

 

 

Бюджетні асигнування

575

 

 

 

 

 

 

 

 

Доходи від операцій з капіталом

580

 

 

 

 

 

 

 

 

Офіційні трансферти

590

 

 

 

 

 

 

 

 

Надходження державних цільових фондів

600

 

 

 

 

 

 

 

 

Надходження Фонду соціального захисту інвалідів

601

 

 

 

 

 

 

 

 

Надходження Пенсійного фонду України

602

 

 

 

 

 

 

 

 

Надходження Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

603

 

 

 

 

 

 

 

 

Надходження Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

604

 

 

 

 

 

 

 

 

Надходження Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України

605

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші надходження

606

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього доходів

700

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИТРАТИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оплата праці і нарахування на заробітну плату

720

 

 

 

 

 

 

 

 

Використання товарів і послуг

730

 

 

 

 

 

 

 

 

Обслуговування боргових зобов'язань

740

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні трансферти

750

 

 

 

 

 

 

 

 

Соціальне забезпечення

760

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші видатки

770

 

 

 

 

 

 

 

 

Нерозподілені видатки

780

 

 

 

 

 

 

 

 

Придбання основного капіталу

790

 

 

 

 

 

 

 

 

Капітальні трансферти

800

 

 

 

 

 

 

 

 

Надання кредитів

810

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього витрат

830

 

 

 

 

 

 

 

 

Профіцит/дефіцит за звітний період

840

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Керівник

 

Головний бухгалтер (бухгалтер)

 

 

(додаток 2 у редакції наказу Міністерства
 фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

 

 

 

Додаток 3
до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності"

 

 

 

КОДИ

 

 

01

 

 

 
 

 

 

 

Дата (рік, місяць, число)

Установа

___________________________

за ЄДРПОУ

Територія

___________________________

за КОАТУУ

Організаційно-правова форма
господарювання

 
___________________________

 
за КОПФГ

Орган державного управління

___________________________

за КОДУ

Вид економічної діяльності

___________________________

за КВЕД

Одиниця виміру: тис. грн.

 

 

 

ЗВІТ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ

за 20__ рік

Форма N 3-дс

 

Стаття

Код рядка

За звітний період

За попередній період

1

2

3

4

I. Рух коштів у результаті операційної діяльності

Надходження від операційної діяльності, всього

010

 

 

   у тому числі за:
      обмінними операціями:

020

 

 

           бюджетні асигнування

021

 

 

           доходи від надання послуг

022

 

 

           інші надходження від обмінних операцій

023

 

 

      необмінними операціями:

030

 

 

           податкові надходження

031

 

 

           неподаткові надходження

032

 

 

           трансферти

033

 

 

           надходження до державних цільових фондів

034

 

 

           інші надходження від необмінних операцій

035

 

 

Витрати на операційну діяльність, всього

040

 

 

   у тому числі:
      витрати за обмінними операціями:

050

 

 

           витрати на оплату праці

051

 

 

           відрахування на соціальні заходи

052

 

 

           оплата товарів, робіт, послуг

053

 

 

           інші витрати за обмінними операціями

054

 

 

      витрати за необмінними операціями:

060

 

 

           трансферти

061

 

 

           інші витрати за необмінними операціями

062

 

 

Чистий рух коштів від операційної діяльності

070

 

 

II. Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності

Надходження від інвестиційної діяльності за обмінними операціями, всього

080

 

 

   у тому числі від продажу:

090

 

 

           фінансових інвестицій

091

 

 

           основних засобів

092

 

 

           нематеріальних активів

093

 

 

Інші надходження

100

 

 

Витрати на інвестиційну діяльність за обмінними операціями, всього

110

 

 

   у тому числі в результаті придбання:

120

 

 

           фінансових інвестицій

121

 

 

           основних засобів

122

 

 

           нематеріальних активів

123

 

 

Інші витрати

130

 

 

Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності

140

 

 

III. Рух коштів у результаті фінансової діяльності

Надходження від фінансової діяльності за обмінними операціями, всього

150

 

 

   у тому числі від:

160

 

 

           повернення кредитів

161

 

 

           отримання позик

162

 

 

           отримання відсотків (роялті)

163

 

 

Інші надходження

170

 

 

Витрати на фінансову діяльність за обмінними операціями, всього

180

 

 

   у тому числі:

190

 

 

           надання кредитів

191

 

 

           погашення позик

192

 

 

           сплата відсотків

193

 

 

Інші витрати

200

 

 

Чистий рух коштів від фінансової діяльності

210

 

 

Чистий рух коштів за звітний період

220

 

 

Залишок коштів на початок року

230

 

 

Вплив зміни валютних курсів на залишок коштів

240

 

 

Залишок коштів на кінець року

250

 

 

 

Керівник

 

Головний бухгалтер
(бухгалтер)

 

 

(додаток 3 у редакції наказу Міністерства
 фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

 

 

 

 

Додаток 4
до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності"

 

 

 

 

КОДИ

 

 

01

 

 

 
 

 

 

 

Дата (рік, місяць, число)

Установа

________________________

за ЄДРПОУ

Територія

________________________

за КОАТУУ

Організаційно-правова форма господарювання

 
________________________

 
за КОПФГ

Орган державного управління

________________________

за КОДУ

Вид економічної діяльності

________________________

за КВЕД

Одиниця виміру: тис. грн.

 

 

 

 

ЗВІТ ПРО ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ

за 20__ рік

Форма N 4-дс

 

 

Стаття

Код рядка

Внесений капітал

Фонд дооцінки

Фінансовий результат

Капітал у підприємства

Резерви

Разом

 

1

2

3

4

5

6

7

8

 

Залишок на початок року

010

 

 

 

 

 

 

 

Коригування:

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміна облікової політики

020

 

 

 

 

 

 

 

Виправлення помилок

030

 

 

 

 

 

 

 

Інші зміни

040

 

 

 

 

 

 

 

Скоригований залишок на початок року

050

 

 

 

 

 

 

 

Переоцінка активів:

 

 

 

 

 

 

 

 

Дооцінка основних засобів

060

 

 

 

 

 

 

 

Уцінка основних засобів

070

 

 

 

 

 

 

 

Дооцінка незавершеного будівництва

080

 

 

 

 

 

 

 

Уцінка незавершеного будівництва

090

 

 

 

 

 

 

 

Дооцінка нематеріальних активів

100

 

 

 

 

 

 

 

Уцінка нематеріальних активів

110

 

 

 

 

 

 

 

Профіцит/
дефіцит за звітний період

120

 

 

 

 

 

 

 

Збільшення капіталу в підприємства

130

 

 

 

 

 

 

 

Зменшення капіталу в підприємства

140

 

 

 

 

 

 

 

Інші зміни в капіталі

150

 

 

 

 

 

 

 

Разом змін в капіталі

180

 

 

 

 

 

 

 

Залишок на кінець звітного періоду

190

 

 

 

 

 

 


Керівник

 

 

Головний бухгалтер (бухгалтер)

 

 

                     

 

(додаток 4 у редакції наказу Міністерства
 фінансів України від 18.05.2012 р. N 568)

(Національне положення у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 24.12.2010 р. N 1629)

____________

 

 


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі (0)