UA | RU

Лікарні по-новому: частина медпослуг залишиться безкоштовною, на інші введуть два прайси

Поліклінікам дозволили стати підприємствами і створити свій прейскурант платних мед послуг


Українців стануть лікувати по-новому. Рада в цілому ухвалила закон, за яким нинішні держполіклініки і лікарні стануть комунальними або казенними (державними) некомерційними підприємствами, при цьому їх приватизація заборонена. Для клінік і лікарень це означає більше самостійності в поводженні з грошима, а для пацієнтів – створення чіткого прайс-листа медпослуг і лікування. Як зміниться "лікарняне" життя українців, розібралася "Сегодня".

ЩО ПРИЙНЯЛИ. Як роз'яснила один з авторів закону, голова профільного комітету ВР Ольга Богомолець, все держмедустанови отримали право (але не зобов'язані) змінити свій статус, перетворившись з державних на казенні (теж державні, але там не настільки жорстко регламентується порядок витрати держкоштів) або муніципальні. Це дозволить підвищити якість медпослуг для населення. І в тому, і в іншому статусі за медичними зберігається фінансування з держбюджету і місцевих бюджетів, але скасовується постатейне витрачання держкоштів. Припустимо, зараз держлікарні дозволено витратити з виділених бюджетних грошей 10 тис. грн (і ні копійкою більше!) на меблі, 15 тис. – на ліки, 40 тис. – на зарплату тощо. За новим законом, постатейність витрат для казенних і муніципальних лікарень і клінік скасовується. Всіма виділеними грошима розпоряджатиметься головлікар. З ним укладуть контракт на термін не більше 5 років з можливістю як дострокового розірвання, так і продовження, а його роботу проконтролює наглядова рада, що формується власником лікарні чи поліклініки (наприклад, Київрадою). Медустанова залишається неприбутковаю, тому всі бюджетні і зароблені гроші потрібно буде витратити на оновлення обладнання, зарплати персоналу і лікування пацієнтів.

Друге нововведення – заробляння грошей на медпослуги. З'явиться прейскурант, за яким пацієнт зможе, офіційно сплативши до каси, отримати медичну допомогу. Така практика в вигляді "благодійних внесків" є в держструктурах і зараз, але носить неофіційний статус. Очікується, що ціни на послуги виявляться нижчими, ніж в приватних клініках за рахунок відсутності прибутку, оскільки буде врахована лише собівартість лікування.

НЮАНСИ. Як роз'яснив нам експерт реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка, частина медпослуг залишиться безкоштовною (гарантований держпакет послуг), на інші введуть два прайси – лікування за держрахунок коштуватиме скрізь однаково, а за рахунок клініки – всюди по-різному.

"Поки що Кабмін готує переліки медпослуг, які мають затвердити до кінця травня. Але точно відомо, що безкоштовними залишаться відвідування терапевта і педіатра, спостереження за вагітними, ряд типових аналізів: флюорографія, кардіограма, кров, сеча і ще більше десяти позицій, невідкладна допомога, тобто за виклик швидкої платити не треба. Також безкоштовною залишиться паліативна медицина, тобто лікування безнадійних і психічно хворих", – роз'яснив Ябчанка. Остаточно затвердити держпакет медпослуг обіцяють в МОЗ до вересня.

Головна проблема – багатьом лікарям доведеться перебудуватися, перетворившись з роздавальників бюджетних грошей на ефективних організаторів. За словами Ябчанки, це для них складно, і не факт, що багато хто відразу впорається. Тому необхідні тренінги, які повинен буде організувати МОЗ. А ось нардеп і екс-міністр охорони здоров'я Олег Мусій назвав декларативними багато положень закону, насамперед в частині фінансування і обґрунтування пропонованого переліку безкоштовних медпослуг. На його думку, якщо не ввести разом з платними послугами доступне держмедстрахування, то реформування безкоштовних клінік в платні призведе до того, що багатьом небагатим людям лікування виявиться не по кишені.

 
Теги:


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (23)
Катерина
10.04.2017
"багатьом небагатим людям лікування виявиться не по кишені"..
а зараз по кишені?))) страшно, що буде....
Вікторія Катерина
11.04.2017
страшно те, що нічого нового НЕ БУДЕ!!! І це найстрашніше, що може бути. Очікування змін, і абсолютно ніяких змін в результаті очікувань, а всього лиш видимість бурхливої діяльності чиновників... Все, про що написано в статті, давним-давно відбувається в районних поліклініках і лікарнях у провінції! Про що вони говорять?!
Світлана Вікторія
11.04.2017
Так у нас в районі вже давно комунальні некомерційні підприємства ЦРЛ та РЦПМД (районний центр первинної медичної допомоги) ще з 2005 року (це попередня чи минула реформа) за 12 років тої реформи ні медикам ні мешканцям району краще не стало, лише більше поклали на плечі лікарям вирішення проблем з опаленням, заробітною платою, медикаментами , і т.д. З нової реформи для населення також нічого доброго не буде як завжди з усіх реформ, особливо за останні 3 роки.
Мария Катерина
11.04.2017
Будет то, что идет по плану мирового сионизма. Дж. Колеман, бывший высокопоставленный чиновник внешнеполитической английской разведки, работающей в единой упряжке с ЦРУ и ФБР, еще до развала Союза, опубликовал серию статей о тайных планах сионистов по истреблению человечества и книгу: «КОМИТЕТ 300 – тайны мирового правительства».
Когда тайное стало явным, «Римским клубом» (созданным в 1968 году Рокфеллером, как научный, информационно-методический и диверсионный центр сионизма) было поручено «научно обосновать оптимальную численность» населения планеты в условиях ограниченности ресурсов супружеской чете Медоуз. Результаты «их работы» изложены в двух книгах: «Пределы роста» и «За пределами роста». Если же первая из них, еще может быть отнесена к научным трудам, то вторая – только план истребления человечества в разрезе стран до численности Планеты = 1 миллиард чел. («золотой миллиард»). Украинцев лимит в нем - 5 млн. чел. И этот план сионизма успешно реализуется, что отмечают даже аналитики ООН
Карл
10.04.2017
Хай спочатку внесуть зміни в конституцію про відміну безоплатної медицини і проведуть референдум про це. Але про що я ж забув в якій корумпованій країні ми живем... Думаю без нас все порешають, як завжди
Нюша Карл
10.04.2017
О, за це не хвилюйтесь, і зміни внесуть, і референдум, якщо захочуть, проведуть. І все буде знов "по многочисленным просьбам трудящихся" - дайош 1937й!!!
Карл
10.04.2017
Стаття 49 Конституція України
Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.
Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.

Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.
Іванна Карл
10.04.2017
коли це було? зараз що хочуть те і роблять. Медицина і так платна, куди ще платніше?
неКарл Карл
12.04.2017
що таке медична допомога? у якому обсязі медична допомога надається безоплатно?
злая зая
10.04.2017
Красно дякуєм! Тепер двічи доведеться платити - один раз в касу лікарні, а другий - тим раклам в кишеню! А щоб їм триста літ жити, а до завтра не діждати.
добрая злая зая
10.04.2017
А ви не платіть на лапу, хай звикають
ук добрая
11.04.2017
просто давати поради, а як заробите (ттт) щось страшніше за соплі то самі будете у кишені сувати
eMelya
10.04.2017
"Українців стануть лікувати по-новому". Вже одна ця фраза лякає :)
Алина
10.04.2017
та , а хто ж буде розраховувати ці тарифи? Кожна лікарня окремо для себе?
Нюша Алина
10.04.2017
Авже ж! Це ж вільний ринок послуг, хоча ні, в нашому випадку - базар.
яя
10.04.2017
І як це все плясатиме з Конституцією?
Алина яя
10.04.2017
так внесуть зміни, щось придумають, до цього ж недовго
ук Алина
11.04.2017
Це будь хто зможе оскаржити у суді, з Конституцією ніколи не просто
Валентина
10.04.2017
А по вагітності здавати аналізи взагалі не можливо. Кожен раз лікарю 200, + аналізи 500-600 грн.
Коля
10.04.2017
Реально багато хронічних хвороб, які успішно лікують за кордоном, наша медицина лікувати не спроможна. Хіба зміна статусу і назви лікарень вирішує цю проблему?
Лікар-врач
11.04.2017
а хто памятає цю безкоштовну медицину? Якщо зараз заставляють купувати вату, марлю, голки, уколи це те що недороге, а якщо щось дорожче то виписують і не питають. І думаєш куди в аптеку чи на кладовище.
eMelya Лікар-врач
13.04.2017
Десь читав анекдот: "Зайшов чоловік в аптеку купити ліків, подивився на ціни та й вирішив померти. Пішов у ритуальну службу, подивився на ціни та й повернувся в аптеку" :)
Татьяна
24.04.2017
Значит, будем лечиться старыми добрыми сособами - молитвами и самогоном.
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі