Неподання довідки про надходження в натуральній формі: чим це загрожує?
Подання довідки про надходження в натуральній формі
Передусім згадаємо основні правила подання цієї довідки.
Нагадаємо: органи Казначейства ведуть облік усіх надходжень та видатків бюджетних установ. Утім, якщо надходження грошових коштів на рахунки розпорядників бюджетних коштів фахівці Казначейства чітко відслідковують, то безоплатні надходження у натуральній формі (як товари, роботи і послуги) відслідкувати фактично неможливо. Саме для цього розпорядники бюджетних коштів мають подавати Довідку про надходження в натуральній формі.
УВАГА!
У разі проведення операцій у натуральній формі розпорядник бюджетних коштів зобов’язаний не пізніше останнього робочого дня місяця подати до органу Казначейства Довідку про надходження в натуральній формі
Це чорним по білому прописано у п. 12.7 Порядку № 938* для розпорядників коштів місцевих бюджетів та у п. 11.17 Порядку № 1407** для розпорядників коштів державного бюджету.
Таку довідку слід подавати у двох примірниках у паперовій або електронній формі.
Один примірник довідки повертається розпоряднику бюджетних коштів, інший — зберігається в Казначейства.
Форму довідки наведено у додатку 25 до Порядку № 938. Але зверніть увагу: форму довідки було змінено наказом № 477*. Докладно про ці зміни читайте у матеріалі «Казначейське обслуговування місцевих бюджетів: маємо зміни» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 5.
Приклад заповнення нової форми Довідки про надходження в натуральній формі можна переглянути у матеріалі «Благодійна допомога: оформлення та облік (частина 1)» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 28.
Для розпорядників коштів державного бюджету форму довідки наведено у додатку 38 до Порядку № 1407.
Казначейство неодноразово наголошувало на необхідності подання згаданої довідки у всіх випадках безоплатного надходження матеріальних цінностей, робіт та послуг. Зокрема, про це йшлося у листах Держказначейської служби від 12.02.2015 № 17-04/173-2523 (далі — лист № 2523), від 18.01.2016 № 14-04/67-856.
Тож у разі безоплатного отримання LED-ламп в обов’язковому порядку необхідно подати Довідку про надходження у натуральній формі до органу Казначейства. При цьому надходження від безоплатно отриманих активів слід показати за кодом доходів 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки».
До речі, радимо прочитати про порядок оформлення та обліку операцій з обміну ламп розжарювання на LED-лампи у матеріалі «Лампи розжарювання → LED-лампи: обмінюємо та обліковуємо?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 27.
Не подали довідку: чи є порушення?
Так, адже ви не виконали вимоги чинного законодавства.
Як зазначила Держказначейська служба у листі № 2523, нескладання та неподання Довідки про надходження у натуральній формі до органів Казначейства призведуть до невідображення операцій в натуральній формі в бухгалтерському обліку виконання бюджету.
Тоді як бюджетна звітність має відповідати аналогічним даним бухгалтерського обліку та звітності органів Держказначейської служби. Це прямо передбачено п. 3 розд. І Порядку № 44*.
Зауважте: у разі недотримання вимоги Порядку № 44 під час складання форм бюджетної звітності, органи Казначейства застосовують заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, визначені БКУ*. Таким є припис п. 15 розд. І Порядку № 44.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
Порушення бюджетного законодавства наведені у ст. 116 БКУ. Зазначене порушення передбачено п. 33 ч. 1 ст. 116 БКУ, як порушення встановлених вимог щодо ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів. А відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 117 БКУ за таке порушення передбачено такий захід впливу, як зупинення операцій з бюджетними коштами.
Крім того, виходячи з п. 1 ч. 1 ст. 117 БКУ, в усіх випадках виявлення порушень бюджетного законодавства застосовується попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення.
При цьому виявлені порушення бюджетного законодавства мають бути усунені в строк до 30 календарних днів.
За матеріалами сайту i.factor.ua