Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
5853 0
Друкувати
Обране

Орендна плата на період карантину: позиція ФДМУ

ФДМУ на офіційному вебпорталі (www.spfu.gov.ua) оприлюдив роз’яснення щодо нарахування орендної плати на період карантину.


Так, 02.04.2020 р. набрав чинності Закон України від 30.03.2020 р. № 540-IX, яким «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі — ЦКУ) доповнені новим п. 14. Але зазначимо, що цей пункт ЦКУ наразі викладено в новій редакції завдяки Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 р. № 553-IX та виглядає він так:

«Встановити, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286 Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762 Цивільного кодексу України, також є заходи, запроваджені суб’єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб».

Нагадаємо, що ч. 6 ст. 762 ЦКУ передбачено, що «наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає».

З огляду на це, ФДМУ звертає увагу, що для розгляду та ухвалення рішення щодо застосування ст. 762 ЦКУ орендодавцям державного майна необхідно мати докази того, що наймач не використовує майно за призначенням і що між цим рішенням наймача і карантином є причинно-наслідковий зв’язок.

Але у тих випадках, коли введено пряму заборону на використання певних об’єктів, такі докази не вимагаються.

Зокрема, до таких випадків належить використання орендованих приміщень:

  • з метою розміщення закладів освіти;
  • з метою проведення масових заходів (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних і рекламних).

Ці заборонені під час карантину види діяльності прямо згадані в постанові КМУ від 11.03.2020 р. № 211.

В інших випадках орендарі повинні збирати докази. Так, звільнення наймачів, які орендують приміщення державної власності з метою розміщення закладів громадського харчування, торговельно-розважальних центрів, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, від сплати орендної плати можливе за умови, що:

  • у закладах громадського харчування не здійснюється діяльність з надання послуг із застосуванням адресної доставки замовлень;
  • у закладах торговельного і побутового обслуговування населення не здійснюється торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами і виробами медичного призначення.

У цих випадках КМУ дозволяє здійснювати діяльність, і для застосування звільнення, передбаченого ЦКУ, орендодавцю необхідно переконатися, що орендарі припинили діяльність попри те, що користування об’єктом оренди прямо не заборонено.

Також ФДМУ роз’яснив, що для отримання відповідних доказів орендодавцям і балансоутримувачам належить здійснити комісійний огляд об’єкта оренди. Під час комісійного огляду об’єктів оренди слід зафіксувати факт невикористання орендованих приміщень. Зокрема, що об’єкт оренди зачинений в робочий час, всередині об’єкта не перебувають люди, не здійснюються ремонтні роботи тощо. Орендодавцям також необхідно отримати від орендарів інформацію від податкового органу, яка може засвідчити, що орендарі не отримували під час дії карантину доходу від використання об’єкта оренди.

До того ж ФДМУ повідомив, що ініціює зміни для підтримки орендарів на час вимушеної зупинки роботи через карантин. Як тільки такі зміни будуть затверджені Урядом, ми розповімо, як орендарям та орендодавцям державного та комунального майна застосовувати їх на практиці.

БЮДЖЕТНА БУХГАЛТЕРІЯ КВІТЕНЬ, 2020/№ 16

Шановні користувачі! Тепер ви можете дізнаватися всі останні новини порталу Бухгалтер.com.ua першими в TELEGRAM і VIBER спільнотах! Більш детально за посиланням.

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі (0)
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд