Страхування орендованого майна: чи обов'язково?
Продовження договорів оренди
Орендні взаємовідносини регламентовано Законом № 157* та Порядком № 483**.
* Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.
Утім, порядок оренди державного та комунального майна в період дії воєнного стану має свої особливості. Зокрема, ці особливості визначено постановою № 634. Докладно про них ми розповідали у матеріалі «Оренда в умовах воєнного стану: вивчаємо нові правила» // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 22.
У питаннях продовження договорів оренди в період дії воєнного стану слід керуватися п. 5 постанови № 634.
Так, виходячи з цього пункту договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану.
Тобто пролонгація договорів відбувається автоматично.
І для цього ані заява орендаря, ані окреме рішення орендодавця не потрібні.
Винятком є випадок, коли балансоутримувач за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про непродовження договору оренди в зв’язку з тим, що:
1) орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, що обґрунтовано у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю;
2) орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому ч. 2 ст. 18 Закону № 157, не надав звіт про оцінку об’єкта оренди у встановлений строк;
3) орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця;
4) орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців;
5) орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої ч. 6 ст. 18 Закону № 157, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об’єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів;
6) сталися випадки, передбачені ст. 7 Закону № 157.
Крім того, виняток становлять договори, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні й аукціон оголошено до 01.06.2022.
У разі, коли граничний строк для подання заяви про продовження договору оренди припадає на період воєнного стану, цей строк продовжується на строк воєнного стану та три місяці з дати його припинення чи скасування.
Страхування орендованого майна
Якщо в період дії воєнного стану орендарем хоче стати орган держвлади, орган місцевого самоврядування, інші бюджетні установи чи організації, то передача майна таким орендарям здійснюється з урахуванням таких особливостей (п. 6 постанови № 634):
— для цілей укладення відповідних договорів оренди або їх продовження вартістю об’єкта оренди є його балансова вартість станом на останнє число місяця, який передує даті подання заяви про оренду. Якщо балансова вартість об’єкта оренди дорівнює нулю або відсутня, переоцінка такого об’єкта не проводиться;
— страхування об’єкта оренди не здійснюється;
— договір оренди та акт приймання-передачі оприлюднюються в ЕТС протягом одного місяця з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Втім, вищенаведені особливості стосуються укладання нових договорів у період дії воєнного стану.
УВАГА!
Умови договорів оренди, укладених до війни, які були пролонговані в період дії воєнного стану, залишаються чинними
Це повною мірою стосується і вимоги щодо страхування об’єкта оренди для таких договорів.
Таким чином, орендар зобов’язаний постійно поновлювати договір страхування, аби протягом усього строку оренди майно було застраховано.
Застерігаємо: у разі якщо вирішите розірвати старий договір оренди й укласти новий, щоб скористатися можливістю з п. 6 постанови № 634, таке «переукладення» договору неодмінно викличе багато запитань у представників органів контролю.
За матеріалами сайту i.factor.ua