Інформація по темі "" | Публікації по тегу
28.07.25
2201 0
Друкувати
Обране

Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів змінено

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів — одна з ключових ланок бюджетного процесу. І ось маємо оновлення: Мінфін наказами № 306* та № 343** уніс зміни до Порядку № 938***. Нумо разом з’ясовувати, що саме змінилося та на що бухгалтерам й економістам варто звернути увагу.

Наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів» від 17.06.2025 № 306.

** Наказ Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 17 червня 2025 року № 306» від 08.07.2025 № 343.

*** Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 23.08.2012 № 938.

Та одразу зазначимо, що наказ № 343 уніс лише косметичні зміни до наказу № 306. Тож зосередимося на змінах, запроваджених саме наказом № 306.

Інформування про невідповідність показників затверджених бюджетів бюджетному законодавству

Вимога щодо повідомлення органами Казначейства про невідповідності показників затверджених бюджетів бюджетному законодавству не нова. Вона й раніше була передбачена п. 2.1 Порядку № 938.

Однак після внесення наказом № 306 змін фахівці територіальних органів Казначейства мають повідомляти про такі випадки також безпосередньо Державну казначейську службу України або головні управління Казначейства у відповідних областях.

Таким чином, відтепер у разі виявлення у процесі казначейського обслуговування невідповідності показників затверджених бюджетів бюджетному законодавству органи Казначейства повинні інформувати:

  • Казначейство, Міністерство фінансів України — щодо бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів і бюджетів міст Києва та Севастополя;
  • головні управління Казначейства, Раду міністрів Автономної Республіки Крим — щодо бюджетів місцевого самоврядування та районних бюджетів Автономної Республіки Крим; обласні державні адміністрації — щодо бюджетів місцевого самоврядування та районних бюджетів; виконавчі органи міських рад — щодо бюджетів районів у містах.

При цьому нормотворці уточнили, що повідомляти про зазначені неузгодженості слід з подальшим інформуванням для ухвалення відповідного рішення в межах установлених повноважень у частині, що не суперечить бюджетному законодавству. Інакше кажучи, тепер недостатньо просто констатувати виявлення таких фактів, потрібно ще й відзвітувати про вжиті заходи для їх усунення. Звісно ж, йдеться про заходи, які органи Казначейства можуть вживати у межах своїх повноважень.

Операції за розрахунками в іноземній валюті

Основні зміни торкнулися операцій з коштами в іноземній валюті. Розглянемо їх.

У розпорядників та одержувачів бюджетних коштів можуть виникати ситуації, коли за договорами необхідно здійснити розрахунки в іноземній валюті. Нові правила таких розрахунків викладено в оновленому п. 11.2 Порядку № 938.

Як і раніше, для здійснення розрахунків в іноземній валюті розпорядники або одержувачі бюджетних коштів мають подати до органу Казначейства платіжну інструкцію на перерахування бюджетних коштів у національній валюті з відповідних рахунків на рахунки, відкриті на їх ім’я в банках, для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку.

Але тепер з’явилася альтернатива — можна узгодити із місцевим фінорганом питання перерахування наявних на рахунках такого фіноргану коштів в іноземній валюті на рахунок відповідного розпорядника (одержувача), відкритий у банку.

При цьому за наявності на такому рахунку необхідної суми коштів в іноземній валюті, за умови узгодження щодо їх перерахування, а також з урахуванням невикористаних коштів на відповідних рахунках розпорядника (одержувача), такий розпорядник (одержувач) у межах одного операційного дня має подати:

  • до органу Казначейства — підтвердні документи в установленому порядку, реєстри бюджетних зобов’язань, бюджетних фінансових зобов’язань та платіжну інструкцію на перерахування з відповідного рахунку, відкритого в Казначействі, гривневого еквівалента іноземної валюти за курсом НБУ на дату перерахування коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету;
  • до місцевого фіноргану — заявку-доручення на здійснення видатків в іноземній валюті. Форма такої заявки наведена у додатку 40 до Порядку № 938.

Того ж дня на підставі реєстрів бюджетних зобов’язань, бюджетних фінансових зобов’язань та платіжної інструкції гривневий еквівалент має бути перерахований з відповідного рахунку розпорядника (одержувача), відкритого в Казначействі, на відповідний рахунок місцевого бюджету.

Зі свого боку, місцевий фінорган того ж дня готує платіжну інструкцію на перерахування коштів в іноземній валюті зі свого рахунку на зазначений у заявці-дорученні рахунок розпорядника (одержувача), відкритий у банку. Підставою є заявка-доручення та інформація за рахунком місцевого бюджету.

При цьому обов’язково необхідно враховувати цільове призначення таких коштів.

Також майте на увазі: у разі проведення операцій в іноземній валюті місцевий фінорган складає довідку про операції за коштами місцевих бюджетів в іноземній валюті. Форму цієї довідки наведено в додатку 10 до Порядку № 938. До речі, в зазначеному додатку наведено не тільки нову форму довідки, а й порядок її заповнення. Ця довідка має бути складена у паперовій або електронній формі. Не пізніше трьох робочих днів після перерахування коштів в іноземній валюті з рахунків у банку слід подати таку довідку до органу Казначейства у двох примірниках для відображення в обліку проведених операцій в іноземній валюті.

Один примірник довідки з відбитком штампа за формою, наведеною у додатку 20 до Порядку № 938, повертається місцевому фіноргану, а інший — зберігається в органі Казначейства.

УВАГА! На момент написання цієї публікації наказ № 306 та внесені ним зміни ще не набрали чинності

Бюджетна бухгалтерія Липень, 2025/№ 28

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×