Інформація по темі "" | Публікації по тегу
07.02.18
7523 4
Друкувати
Обране

Середньострокове бюджетне планування на державному та місцевому рівнях, - переваги пояснює експерт

Минулого тижня Уряд ухвалив проект Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України”, прийняття якого забезпечить законодавчу базу для запровадження в Україні середньострокового бюджетного планування на постійній основі і на усіх рівнях бюджетної системи. Запровадження середньострокового бюджетного планування передбачено Середньостроковим планом дій Уряду до 2020 року, Стратегією реформування системи управління державними фінансами на 2017-2020 роки і є одним із пріоритетних напрямків роботи Уряду та Мінфіну.

Галина Маркович, координатор напрямку «Місцеві бюджети» Проектного офісу секторальної децентралізації у коментарі «Децентралізації» зазначила, що державний бюджет на 2018 рік був сформований, як пілотний проект, на підставі положень Основних напрямків бюджетної політики на 2018-2020 роки, які вперше були розроблені на середньострокову перспективу, і є ключовим елементом середньострокового планування.

«Перехід до середньострокового бюджетного планування в Україні є не просто технічною зміною у формуванні бюджету шляхом додавання ще двох бюджетних періодів до розрахунків, а системною зміною бюджетної політики. Це має забезпечити стратегічний підхід до визначення пріоритетних заходів та відповідний розподіл обмежених ресурсів. Також це посилить бюджетну дисципліну, адже будуть визначатися та відображатися наслідки поточної політики протягом наступних років і буде забезпечуватися дотримання стель видатків. Такий підхід підвищить передбачуваність бюджетних ресурсів та планування заходів політики», - сказала Галина Маркович.

За її словами, модель середньострокового бюджетного планування передбачає посилення зв'язку між стратегічним і бюджетним плануванням, між пріоритетами держави та ресурсними можливостями бюджету, підвищення ефективності і результативності бюджетних витрат.

Зміни до Бюджетного кодексу України, зокрема, передбачають:

  • запровадження Бюджетної декларації на середньостроковий період;
  • оновлення бюджетного календаря;
  • розширення бюджетних правил;
  • узгодження стратегічного та бюджетного планування.

При цьому, крім положень, які щорічно визначалися в Основних напрямах бюджетної політики, Бюджетна декларація буде містити:

  • сукупну стелю видатків та надання кредитів як максимально можливий обсяг бюджетних коштів, який можна отримати за певних економічних умов;
  • стелі для кожного головного розпорядника бюджетних коштів;
  • цілі головних розпорядників та показники результату їх діяльності у межах визначених стель;
  • оцінку фіскальних ризиків.

Таким чином, в Бюджетній декларації передбачатиметься оптимальний розподіл бюджетного ресурсу між галузями на середньострокову перспективу.

В частині запровадження нових бюджетних правил, зокрема, передбачено:

  • дефіцит державного бюджету не може перевищувати 3% ВВП;
  • граничний дефіцит державного бюджету, що встановлюється законом про державний бюджет, не може перевищувати дефіцит, визначений у Бюджетній декларації;
  • граничний обсяг надання державних гарантій не може перевищувати 3 % доходів загального фонду державного бюджету;
  • визначення випадків уточнення стель видатків та надання кредитів з бюджету.

Також передбачено, що Бюджетна декларація і макропоказники економічного і соціального розвитку України схвалюватимуться Кабінетом Міністрів одночасно - не пізніше 1 червня року¸ який передує плановому, що забезпечить комплексне бачення розвитку економіки та бюджетної сфери, взаємозв’язок між пріоритетами держави та ресурсними можливостями бюджету.

Водночас, для забезпечення єдності бюджетної системи передбачено запровадження середньострокового бюджетного планування і на рівні місцевих бюджетів шляхом складання місцевих фінансових планів на три роки, які базуватимуться на Бюджетній декларації.

Експерт поінформувала, що планом заходів з реалізації Стратегії реформування системи управління державними фінансами на 2017-2020 роки передбачено розроблення Міністерством фінансів методичних рекомендацій щодо складання місцевих бюджетів на середньострокову перспективу, які повинні узгоджуватися з методологією середньострокового планування державного бюджету, та доведення їх до місцевих органів влади.

Середньострокове планування бюджетних показників на місцевому рівні сприятиме взаємоузгодженості бюджетної та регіональноїполітики в адміністративно-територіальних одиницях з пріоритетами, визначеними у програмних документах Уряду.

Також у законопроекті передбачено ряд норм щодо удосконалення програмно-цільового методу та підвищення рівня доступності інформації про бюджет.

Слід зазначити, що підвищення ролі середньострокового бюджетного планування, як на державному, так і на місцевому рівні, особливої актуальності набуває в період проведення реформи децентралізації влади та секторальних реформ, оскільки, буде можливість:

  • враховувати ймовірний середньостроковий фінансовий розвиток при щорічному прийнятті бюджетних рішень;
  • при нових заходах, проектах реформ, законах тощо своєчасно розуміти їх повні масштаби;
  • своєчасно оцінити простір дій бюджетної політики на наступні роки;
  • своєчасно розпізнавати несприятливі тенденції у бюджетній політиці та запроваджувати профілактичні заходи;
  • покращити співпрацю між органами, відповідальними за складання бюджету та бюджетного прогнозу центрального та місцевого рівня влади.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
4
Світлана
07.02.2018
Якби той експерт ще спробував запланувати видатки на три попередні роки, а потім їх виконувати, враховуючи зростання цін на бензин, концтовари, зміни в законодавстві задніми числами і т.д.
123
07.02.2018
Давай пятилетки в жизнь! Такие долгосрочные планирования при современном неустойчивом состоянии экономики ничего хорошего не дадут, а только будет отвлекать бухгалтеров от их основной работы. Это придумано для того, чтобы содержать в штатах различных министерств тунеядцев, которые будут собирать никому не нужную (кроме них) и ничего не значащую информацию с мест и вводить в компьютеры для обобщения.
Юлія 123
12.02.2018
+100500 полностью с Вами согласна.
Наталія 123
07.02.2018
Слушайте, Вы так классно сказали!!!!!!!!!!!!
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×