Щодо встановлення премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності у 2024 році
Пунктом 12 розділу "Прикінцеві положення" Закону N 3460 установлено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.
Водночас абзацом четвертим пункту 12 розділу "Прикінцеві положення" Закону N 3460 передбачено, що норми Закону України "Про державну службу" щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить Закону N 3460.
Пунктом 4 частини першої статті 7 Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон N 889) передбачено, що державний службовець має право на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).
Частиною третьою статті 50 Закону N 889 визначено, що за результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать: премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу; місячна або квартальна премія за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).
Частиною першою статті 44 Закону N 889 передбачено, що результати службової діяльності державних службовців щороку підлягають оцінюванню для визначення якості виконання поставлених завдань, а також з метою прийняття рішення щодо преміювання, планування їхньої кар'єри.
Відповідно до частини п'ятої статті 44 Закону N 889 за результатами оцінювання службової діяльності державного службовця йому виставляється негативна, позитивна або відмінна оцінка з її обґрунтуванням.
Згідно з частиною дев'ятою статті 44 Закону N 889 державні службовці, які отримали відмінні оцінки за результатами оцінювання службової діяльності, підлягають преміюванню відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 4 розділу II Типового положення про преміювання державних службовців, які займають посади державної служби категорії "А", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 16 грудня 2019 року N 1767, фонд преміювання за результатами щорічного оцінювання службової діяльності визначається відповідним державним органом самостійно в межах річного фонду преміювання державного органу.
Згідно з пунктом 5 Типового положення про преміювання державних службовців органів державної влади, інших державних органів, їхніх апаратів (секретаріатів), затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 13 червня 2016 року N 646, фонд преміювання за результатами щорічного оцінювання службової діяльності визначається відповідним державним органом самостійно в межах річного фонду преміювання державного органу.
Отже, премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності встановлюється лише тим державним службовцям, які отримали відмінну оцінку.
Враховуючи зазначене, а також абзац четвертий пункту 12 розділу "Прикінцеві положення" Закону N 3460 та частину дев'яту статті 44 Закону N 889, на думку НАДС, державним службовцям, які отримали відмінну оцінку, у 2024 році встановлюється премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності.