В Мін'юсті поділились деталями ліквідації пенітенціарної служби
В рамках реформи також буде створено відділ інспекції установ, який зсередини проводитиме анонімний моніторинг з метою отримання об’єктивної інформацію про можливі порушення прав людини. Замість регіональних управлінь буде створено 5 міжрегіональних управлінь, що дасть можливість оптимізувати структуру і спрямувати кошти на підвищення зарплат.
Як пояснили "ЗіБ" у Мін'юсті, все ці заходи відбудуться в рамках реформи системи виконання покарань, концепцію якої тавідповідний пакет постанов сьогодні підтримав Кабмін. Реформа передбачає відмову від радянських кримінально-виконавчих інспекцій і побудову на їх місці пробаційних центрів на рівні районів. Також буде проведена демілітаризація пенітенціарної системи.
В рамках реформи збираються змістити акцент на психологічну роботу із засудженим через систему пробації. За півроку до того, як особа покидатиме установу, з нею почнуть працювати співробітники, які зможуть підготувати людину до повернення в суспільство.
Запроваджені новації також передбачають оновлення через конкурси кадрового складу. За розрахунками до системи має влитися не менше 20% нових людей.
Окрім того, буде підготовлено нове законодавство у даній сфері з урахуванням найкращих світових зразків та низки європейських нормативно-правових актів.
Також в Мін'юсті збираються перевести усі закупівлі в підприємствах, що працюють в системі виконання покарань, на систему ProZorro та створити єдиний виробничий холдинг, який зможе об’єднати ці підприємства. Керівника такого холдингу буде обрано на незалежній номінаційній комісії.
Що ж стосується самих приміщень, то Мін'юст пропонує схему державно-приватного партнерства, коли інвестор побудує нові заклади утримання ув’язнених в обмін на отримання ділянки, де була стара установа. Пілотним проектом у цьому напрямку було визначене Лук’янівське СІЗО в Києві.
Другим пілотним проектом, який Мін’юст реалізовуватиме разом з партнерами з Норвегії, стане запуск системи пробації по всій Україні.