UA | RU

Бюджет-2018 — черговий виклик для місцевого самоврядування

Уже другий рік поспіль уряд демонструє нову якість бюджетного процесу. Проект держбюджету на 2018 р. і пакет законодавчих змін до нього подані в парламент вчасно. З 15 вересня цього року розпочалася широка та відкрита дискусія щодо його основних параметрів. Блок місцевого самоврядування не є винятком, адже децентралізація задекларована як один із урядових пріоритетів. Системний аналіз запропонованих змін дає можливість виокремити низку значних ризиків для місцевого самоврядування наступного року.


Про це у статті для DT.UA пишуть Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан  та голова Бюджетного комітету Асоціації міст України Сергій Надал.
 
По-перше, в державному бюджеті на наступний рік у частині міжбюджетних відносин із складу субвенції на оплату житлово-комунальних послуг виключено оплату пільг і залишено фінансування з державного бюджету тільки субсидій. Тобто на рівень місцевих бюджетів передається оплата пільг населенню за житлово-комунальні послуги, що порушує принцип субсидіарності, може значно розбалансувати місцеві бюджети наступного року і в результаті призвести до невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо надання громадянам України соціальних пільг, компенсацій і гарантій, які встановлені законами України.
 
Органи місцевого самоврядування змушені будуть за власний рахунок фінансувати пільгові категорії громадян, перелік яких визначено державою, та відволікати власні кошти, що їх можна було б спрямувати на розвиток власної інфраструктури. Це додатково обтяжить місцеві бюджети на 7 млрд грн. Але найголовніше, не всі муніципалітети зможуть за рахунок своїх грошей профінансувати перекладені на них пільги.
 
Крім передачі на рівень місцевих бюджетів фінансування оплати пільг населенню за житлово-комунальні послуги, в змінах до Бюджетного кодексу (п. 45 прикінцевих положень законопроекту №7116) пропонується здійснити погашення заборгованості за такими послугами, що утворилася за минулі роки, за рахунок коштів місцевих бюджетів. Це призведе до значного погіршення стану виплати пільг за вказані послуги, зростання заборгованості за значного зниження рівня фінансової спроможності місцевих бюджетів. Станом на 1 вересня 2017 р. заборгованість становить 8 млрд грн, а з початком опалювального сезону вона може збільшитися в рази.
 
Таке щорічне вилучення з державних програм щодо соціального захисту населення та перенесення пільг на місцевий рівень без компенсаційних ресурсів (зміни до статей 91, 102 Бюджетного кодексу) є звуженням конституційних гарантій.
 
По-друге, враховуючи значне щорічне навантаження на місцеві бюджети, Мінфін передбачив додаткову дотацію в обсязі 16,5 млрд грн на здійснення переданих із державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я, але без рівного та справедливого підходу до її розподілу. Так,у розрахунок включено тільки обласні бюджети з подальшим перерозподілом коштів обласними державними адміністраціями. Це порушує децентралізаційні принципи, адже громади для того і об'єднувалися, щоб мати прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, і закладає корупційні ризики, оскільки ОДА визначатимуть розподіл коштів самостійно.
 
Це ставить органи місцевого самоврядування базового рівня — об'єднані територіальні громади та міста обласного значення — в значну залежність від обласної влади. Таке рішення про централізацію ресурсів щодо соціально важливих сфер може призвести до гальмування процесу об'єднання громад та означатиме "відкіт назад" децентралізаційної реформи. Крім того, це започатковує негативні тенденції перенесення повноважень на вищий рівень.
 
По-третє, коштів, передбачених місцевим бюджетам за рахунок освітньої та медичної субвенцій, недостатньо для повного забезпечення повноважень, делегованих державою.
Так, обсяг освітньої субвенції становить 61,2 млрд грн (зростання 16,5%), тоді як Кабінет міністрів України заклав збільшення заробітних плат педагогічних працівників на 25%.
 
 
Отже, недофінансування освітньої субвенції може досягати 4,5 млрд грн. У Мінфіні пояснюють це застосуванням нової формули, розробленої МОН. Тому для врегулювання цієї проблеми терміново необхідно здійснити повторне моделювання із застосуванням нових формульних підходів, оскільки і Мінфін, і МОН, і більшість муніципалітетів погоджуються з необхідністю запровадження нової формули. Але муніципалітети наполягають на удосконаленні підходів до її використання, зокрема закладення в неї об'єктивних вихідних даних.
 
У свою чергу, обсяг медичної субвенції на 7 млрд грн менше рівня минулого року, що зумовлено медичною реформою і запланованим фінансуванням первинної медичної допомоги національним оператором виключно медичним установам за надані послуги.
 
Слід зазначити, що запровадження нового підходу до фінансового забезпечення первинної медичної допомоги з 1 січня 2018 р. передбачено законопроектами за реєстр. №6327 і 6604, які ще не ухвалені парламентом. Враховуючи зазначене, запропоновані зміни щодо фінансування первинної медичної допомоги є передчасними, що може призвести до недофінансування в 2018 р. комунальних закладів охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу.
 
Разом із цим у разі схвалення парламентом першого етапу медичної реформи виділених коштів на вторинну і третинну медичну допомогу катастрофічно не вистачатиме. Вже зараз обсяг недофінансування медичної галузі з державного бюджету перевищує 30%. Заборгованість із виплати заробітної плати, за даними МОЗ, становить 2,8 млрд грн.
 
Отже, органи місцевого самоврядування можуть знову опинитися в ситуації, коли необхідно буде дофінансовувати за рахунок власних коштів зарплат учителів, медиків та утримувати зазначені галузі у відносно належному стані.
 
По-четверте, не передбачено врегулювання питання середньострокових позик. Мінфін намагається вирішити цю проблему шляхом прийняття відповідної постанови, що є неправомірним, оскільки відповідно до норм Бюджетного кодексу (п. 21 прикінцевих і перехідних положень) дане питання потрібно врегулювати законодавчо. Тому доцільним є передбачити списання такої заборгованості за рахунок вільного залишку коштів державного бюджету на 1 січня 2018 р., адже борг в обсязі майже 9 млрд грн виник саме через прорахунки в бюджетному плануванні Мінфіном у 2009–2014 рр.
По-п'яте, не передбачено субвенцію на пільгове перевезення окремих категорій громадян. Нагадаємо, що останнім часом катастрофічно зростає заборгованість перед перевізниками та надавачами послуг. Так, "Укрзалізниця" заявила про скасування окремих зупинок, а "Укртелеком" направив численні звернення до судових інстанцій і пригрозив припинити надавати послуги. Додаткове навантаження на місцеві бюджети становитиме 2,5 млрд грн. Слід зазначити, що право на пільгові проїзд і зв'язок закріплено державою, а не органами місцевого самоврядування.
Гарантовані державою пільги фактично надаватимуться, виходячи з фінансової спроможності того чи іншого місцевого бюджету, що порушує основні принципи Бюджетного кодексу щодо справедливого і неупередженого розподілу.
 
По-шосте і найголовніше, бюджетним пакетом пропонується змінити існуючий мотиваційний механізм горизонтального вирівнювання шляхом збільшення з 50 до 80% обсягу вилучення коштів із місцевих бюджетів до державного бюджету (так звана реверсна дотація).Це призведе до необґрунтованого зменшення фінансового ресурсу місцевих бюджетів, які мають рівень надходжень податку на доходи фізичних осіб на одного жителя вище 1,1.
 
Саме в цій пропозиції закладено найбільший ризик для подальшого просування децентралізаційної реформи. Всі вищенаведені новації, крім останньої, пояснюються міністерствами як необхідність закріпити солідарну відповідальність місцевого самоврядування в умовах браку ресурсів у центральної влади. При наявності політичної волі, негативні наслідки від їх запровадження можна перекрити монетизацією пільг, реформуванням системи соціальних стандартів, запровадженням нових формульних підходів фінансування медицини та освіти.
 
Зміна ж механізму горизонтального вирівнювання позбавляє громади мотивації нарощувати фінансові ресурси — що більше ти заробляєш, то більше в тебе заберуть. Водночас стимулює утриманські настрої: навіщо добре працювати, якщо краще нічого не робити і отримати дотацію з державного бюджету за рахунок інших. Така система діяла до 2014 р., коли 96,3% місцевих бюджетів були дотаційними (див. рис.). Завдяки реформі ситуацію вдалося змінити — місцеві бюджети почали демонструвати щорічне зростання. Не хочеться повертатися в минуле…
 
 
 
Залишається сподіватися, що компроміс буде знайдено, і всі вищезазначені ризики для місцевого самоврядування буде знято в держбюджеті-2018.
 


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (17)
оля
10.10.2017
Все як завжди...складається враження що розвиток нікому непотрібний ...одною рукою дають,а іншою забирають.
Лілія оля
10.10.2017
насправді виходить що забирають не однією, а навіть двома руками........
.....
10.10.2017
Знаєте, читаючи це в мене в голові пробігла така картина: Держбюджет - це зажерливий король, який забирає з часом все більше долю, Місцевий бюджет - лорди, яким потрібно більше давати королю, а за цим слідує, що вони збільшать податки з нас, простого народу, який і так не знає, як прожити....
ЛЛЛЛ
10.10.2017
Поки "пани чубляться", то в кінцевому результаті страждають прості українці!
Олександра ЛЛЛЛ
13.10.2017
Вони не "чубляться", вони- діляться.
Яяяяяяяя
10.10.2017
Спочатку збирають в ДБ більшість податків, перекладають на МБ все що можна (профосвіта, пільговий проїзд, тощо), і в той же час виділяють МБ із ДБ багатомільйонні субвенції і дотації... Якось це дивно...
Олег Яяяяяяяя
10.10.2017
От вам і "децентралізація" від влади , доходи нам ,витрати вам.
Ввв
11.10.2017
А чому не має додацій(чи субвенцій) від ОМС ще надавати депутатам на їхні витрати передбачені законом (безкоштовна квартира та комуналька, щорічне санаторне лікавіння його та сім'ї, інші привілегії). Мажливо заховали в пільги, циткю "Органи місцевого самоврядування змушені будуть за власний рахунок фінансувати пільгові категорії громадян, перелік яких визначено державою...."
Елена
12.10.2017
А що ви хотіли? Держава ніколи не випустить із свої рук розподіл фінансування.
Елена
19.10.2017
Местные бюджеты будут кассами по оплате зарплат учителям/врачам, проведениям гос. реформ, частично выплаты пенсий (соц. помощи тем, у кого стажа по новому закону не будет), оплаты многочисленных льгот. Строить-ремонтировать уже не на что будет. То есть деньги вроде бы есть, только дорог , отремонтированных классов (не родителями), нормальных тарифов на воду-тепло мы теперь не увидим. Гос-во скинуло все на места и назвало "децентрализацией". Зато силовикам и адм. Кабмина и Президента в 3 раза увеличивают расходы.
Jake McKinney
13.02.2018
Вам потрібне термінове фінансування? Іди вперед! Ми допоможемо вам. З позикою від 3%, ви можете отримати кредит у розмірі від 3 000 до 100 000 000 доларів США та максимальну тривалість кредиту до 50 років. Місцеположення не є бар'єром. Наш процес кредитування нелегкий. Тому зв'яжіться з нами зараз черезFacebook: https://www.facebook.com/jakemckloans/Електронна пошта: jakemckloanfirm@yahoo.comВЕБ-САЙТ: https://jakemckloanfirm.wixsite.com/financeandloan
Mr Desmond Lee
02.03.2018
Вам потрібен кредит? якщо так, зв'яжіться з паном Десмондлом Лі за допомогою цієї електронної адреси електронної пошти (desmondloaninverstment@hotmail.com)
Henry Osborn
10.03.2018
УВАГА, ВИ ЗАВАЖАЄТЕ СЕРІЮ КАРТКИ, ЩО МАЄ "" БЕЗКОШТОВНУ КАРТКУ КОНФЕРЕНЦІЇ "

Чи знаєте ви, що ви можете зламати будь-яку автоматичну касові машину (банкомат) за допомогою цієї картки банкоматів і знімати гроші ??

Подивіться, як це працює. Це карта, що називається порожньою карткою ATM, ця карта використовується для вилучення готівки в будь-якому банкоматі, карта була запрограмована програмним забезпеченням, щоб зламати будь-яку автоматичну касові апарату (банкомат), тому з цим картки, ви зможете знімати готівку від 5500 до 20 000 євро на день протягом двох років, ці картки поставляються в Visa / MasterCard. Тому він працює на будь-якій банкоматі, яка приймає Visa / MasterCard Worldwide. Замовте для отримання порожньої картки банкомату та отримайте мільйони протягом тижня.

зв'яжіться з нами за допомогою:

Електронна пошта: immaculateblankatmcard@gmail.com
Електронна пошта: immaculateblankatmcard@gmx.us
WhatsApp: +1 (409) 220-1434
Mr TANYA MARK
16.03.2018
Грюссе, Сі, Аль-Артен фон Кредитін, відразу після цього, отримають 3% від загальної суми та мінімальний розмір мінімальної суми. Максимальна ціна - від 1,500 до 10 000 000,00 доларів США за 30 днів. Wenn Sie також входить до Darlehen benötigen, відправлений Sie uns ein vollständiges Antragsformular. _______________ Jahre: _______________ адреса: _______________ штат: _______________ земля: _______________ Erforderliche Betrag: _______________ Monatliches Einkommen: _______________ Dauer: _______________ Telefonnummer: _______________ Телефон: : _______________ Електронна пошта: tanyamarkloanfirm01@gmail.com ,,, З повагою. Пан Таня Марк.


Майн Іст І. П., Таня Марк Вір Бьєтен Дарліен Зінсатц з 3%. Brauchen Sie einen Kredit? Wenn ja, E-Mail: tanyamarkloanfirm01@gmail.com für mehr
Інформація

Назва Воллндродагер:
Darlehensbetrag:
Дауер:
Земля:
Адреса:
Telefonnummer:

E-Mail-Kontakt: tanyamarkloanfirm01@gmail.com
Mr Desmond Lee
21.03.2018
Ви шукаєте законний кредит? Втомилися шукати позики та
Іпотека? Ви були відхилені вашими банками?
теж один раз викрадено? Тоді ваша фінансова травма закінчиться ми
Пропозиція КРЕДИТІВ від $ 1,500.00 мін. до 300 000 000 доларів США Макс. 2%
процентна ставка. Ми сертифіковані та заслуговуємо довіри. ми можемо вам допомогти
з фінансовими зв'язками звертайтеся до нас по електронній пошті
(desmondloaninverstment@hotmail.com) з цією інформацією.
Ім'я заявника
Вік:
Секс:
Місто:
Держава:
Країна:
Адреса:
Професія:
Місячний дохід
Мобільний
Тривалість кредиту:
Потрібна сума кредиту
Будь ласка, зверніть увагу: всі відповіді повинні бути переслані компанії
Електронна пошта: desmondloaninverstment@hotmail.com З повагою, пан Десмонд Лі.
Mr Barry Mike
16.06.2018
Вам потрібна позика для оплати рахунків чи бізнесу? Ви шукали законну компанію, щоб надати вам комерційний або особистий кредит? Вам потрібна термінова позика будь-якого типу? Я хочу інформувати вас про те, що Капітальна Кредитна Організація розташована в NC США пропонує кредит будь-якої суми як компаніям, фірмам та приватним особам за дуже низьку ставку, кредит для оплати рахунків, особистий кредит та бізнес-кредит є всі доступні тут, ми зареєстровані і затверджена організація кредитування, яку позичили так звані кредитори з Африки, тому, якщо вам потрібен будь-який вид кредиту, просто зверніться до: capitalhomefinance@outlook.com або через whatsapp + 15512497307 для отримання додаткової інформації.
europa financial growth
19.06.2018

Привіт усім
Ми допомагаємо здійснити вашу мрію, достатньо вічно, щоб ваша мрія була на рівні 2% на europafinancialgrowth@gmail.com. Зареєструйтеся зараз
Macus
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі