Інформація по темі "" | Публікації по тегу
02.02.16
2720 2
Друкувати
Обране

Лілія Гриневич: Систему профтехосвіти потрібно рятувати негайно

Система професійно-технічної освіти опинилася на межі руйнування внаслідок прийняття Закону «Про Державний бюджет на 2016 рік». Про це йшлося 29 січня на Всеукраїнській нараді з проблем та ризиків подальшого функціонування системи професійно-технічної освіти в контексті прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».

Відповідно до діючого Закону про Держбюджет, з 1 січня 2016 року видатки на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних закладах та інших навчальних закладах, розташованих у містах обласного значення, плануються з 2016 року у відповідних бюджетах міст обласного значення, а на інших територіях - у відповідних обласних бюджетах та бюджеті міста Києва.

Також, згідно із Законом, необхідно забезпечити передачу з державної у комунальну власність майна відповідних установ, закладів та організацій.
Багато міст не мають коштів на утримання професійно-технічних навчальних закладів і вирішили відмовити їм у фінансуванні. Частина міських і обласних рад виділила тільки від 10 до 50 % від минулорічних обсягів фінансування. Багато міськрад відмовляються фінансувати підготовку професій, які не потрібні місцевій економіці, але затребувані на національному ринку праці. Українські діти обмежуються у виборі професії – тими закладами, які є і фінансуються за місцем проживання. Порушується конституційне право, передбачене ч. 3 статті 53 Конституції України - стосовно доступності і безоплатності професійно-технічної освіти.                                   

Зважаючи на гостроту ситуації, до Комітету надійшло понад 100 звернень від міських, обласних рад, колективів професійно-технічних навчальних закладів, роботодавців.

На нараді обговорювалися пропозиції, викладені у відповідних законопроектах, які зареєстровані у Верховній Раді. Зокрема, голова Комітету з питань освіти і науки Лілія Гриневич підкреслила: «Ми повинні передати фінансування професійно-технічних закладів у містах обласного підпорядкування на рівень обласних бюджетів. Тільки навчальні заклади обласних центрів можуть фінансуватися з міських бюджетів, бо в обласних центрів більше фінансових можливостей. При цьому маємо надати для дофінансування професійно-технічної освіти субвенції державного бюджету на отримання середньої освіти та підготовку робітничих кадрів. Адже слід врахувати, що учні у ПТНЗ здобувають загальну середню освіту, а отже на це має надаватися освітня субвенція як і в загальноосвітніх школах. Окрім того слід, принаймні частково, підтримати фінансування професійної підготовки відповідною субвенцією, особливо в частині гостродефіцитних, необхідних для країни професій».

Відповідні зміни до Законів України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», Бюджетного кодексу України Комітет з питань науки та освіти найближчим часом винесе на розгляд Верховної Ради України.                                             

«Під загрозою не просто система підготовки кваліфікованих робітників, а долі десятків тисяч людей. В системі професійно-технічної освіти України – 795 закладів, навчаються 174 тис. учнів. Третина з них – з малозабезпечених сімей, сироти, тощо. Не маємо права забирати в них майбутнє, зробивши заручниками недолугості бюрократів. Систему профтехосвіти слід рятувати негайно», - наголосила голова Комітету з питань науки та освіти Лілія Гриневич.

iportal.rada.gov.ua

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
2
Оксана
02.02.2016
Гриневич молодец, жаль что ее министром образования не назначили. А училища угробили. При этом рассказывают налево и направо о кризисе рабочих профессий. В этом году и техникумы попадали под переход на местный бюджет . Каким то чудом перенесли на 2017 год. Коллектив вздохнул, но все равно- молодые специалисты уходят. Так что и нам хана. Вот тебе и Болонский процесс.
Тетяна
03.02.2016
Що можна говорити. Коли зам міністра освіти не розуміє, що таке профтехосвіта. Питання стоїть дуже гостро. І якщо не буде державних субвенцій профтехосвіта не виживе. Сподіваємось на здоровий глузд нашого керівництва. Але приймати бюджет вночі.... можна ще і нетаке прийняти...
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі