Інформація по темі "" | Публікації по тегу
16.01.16
3727 0
Друкувати
Обране

Пам’ятка щодо управління навчальними закладами в об’єднаних громадах

Експерти Дніпропетровського офісу реформ підготували пам’ятку для місцевих органів управління освітою та об’єднаних територіальних громад області, яка може стати у пригоді усім громадам, що об'єдналися.

  На думку експертів офісу, для належної організації функціонування навчальних закладів, розміщених на території новоутворених об’єднаних територіальних громад, враховуючи, що законодавством у сфері освіти не прописано повноваження об’єднаних територіальних громад стосовно управління навчальними закладами, необхідно: 

1. Визначити перелік делегованих повноважень.

Експерти пропонують:

1.1. У разі ліквідації управління (відділу) освіти райдержадміністрації, функції місцевих органів виконавчої влади в галузі загальної освіти, (зокрема виписані ст. 37 закону України «Про загальну середню освіту») має виконувати створений ОТГ орган управління освітою.

1.2. У разі існування відділу освіти райдержадміністрації, до штатного розпису виконавчого органу ОТГ вводяться посади, що за своїм функціоналом відповідатимуть за забезпечення реалізації державної політики у сфері загальної освіти на відповідній території. Зокрема, щодо:

 • забезпечення рівного доступу до якісної освіти;
 • вирішення питання щодо функціонування та удосконалення мережі навчальних закладів;
 • створення умов для здобуття громадянами дошкільної, загальної середньої освіти, позашкільної освіти;
 • забезпечення належного матеріально-технічного стану навчальних закладів; 
 • участі у розробленні та реалізації варіативної складової змісту загальної середньої освіти;
 • забезпечення згідно з чинним законодавством учнів підручниками, посібниками та довідковою літературою;
 • забезпечення дітей та учнів харчування відповідно до чинного законодавства;
 • у разі ліквідації в установленому законодавством порядку загальноосвітнього навчального закладу, заснованого на комунальнійформі власності, вжиття заходів щодо влаштування учнів (вихованців) до інших загальноосвітніх навчальних закладів;
 • створення умов для одержання громадянами повної загальної середньої освіти;
 • сприяння проведенню інноваційної діяльності в системі загальної середньої освіти;
 • забезпечення соціального захисту педагогічних працівників, спеціалістів, які беруть участь в навчально-виховному процесі, учнів (вихованців).

В частині виконання даних функцій підзвітні управлінню (відділу освіти) райдержадміністрації.

1.3. У разі створення ОТГ власного органу управління освітою необхідно забезпечити чіткий розподіл функцій між органами управління освітою ОТГ та райдержадміністрації. В частині виконання делегованих функцій орган управління освітою ОТГ підзвітні органу управління освітою райдержадміністрації.

2. Здійснити заходи щодо передачі навчальних закладів з комунальної власності районних рад до власності ОТГ.

3. Забезпечити належну організації проведення зовнішнього незалежного оцінювання (державної підсумкової атестації) випускниками загальноосвітніх навчальних закладів, отримання документів про освіту. 

З цією метою потрібно в першу чергу:

 • внести зміни до установчих документів загальноосвітніх навчальних закладів (внести зміни до статутів, провести державну реєстрацію, замовити та отримати відомості щодо навчальних закладів з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, тощо);
 • виготовити штампи та печатки з урахуванням внесених змін;
 • надати до уповноваженого органу департаменту освіти і науки облдержадміністрації з питань виготовлення документів про освіту (КПНЗ «ДОЦНТ та ІТУМ», м. Дніпропетровськ, вул.Ульянова, 4) завірені керівниками закладів копії статуту (титульна та перша сторінка), наказу про призначення керівника навчального закладу, відомості з ЄДРПОУ, зразок печатки та підпису керівника.
 • забезпечити проведення державної атестації навчальних закладів відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 30.01.2015 № 67.

4. Вирішити питання щодо атестації педагогічних працівників навчальних закладів, розміщених на території ОТГ.

Згідно з пунктом 2.1. Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06 жовтня 2010 року № 930 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2010 року за №1255/18550 (зі змінами), до 20 вересня 2015 року для організації та проведення атестації педагогічних працівників у навчальних та інших закладах, органах управління освітою було створено атестаційні комісії І, ІІ і ІІІ рівнів. 

З метою врегулювання порядку атестації педагогічних працівників закладів освіти, які з 01.01.2016 року переходять у підпорядкування об’єднаних територіальних громад, та для яких не є можливим, згідно із визначеною законодавством датою утворення після 20.09.2015 нових атестаційних комісій, доцільним буде:

 • відповідно до пункту 6.10. Типового положення делегувати наказом департаменту освіти і науки ОДА атестаційним комісіям ІІ рівня проведення атестації педагогічних працівників закладів освіти об’єднаних територіальних громад Дніпропетровського, Солонянського, Павлоградського, Софіївського та Царичанського районів, щодо яких повинно було прийматись рішення атестаційною комісією ІІ рівня («спеціаліст вищої категорії «та педагогічні звання).
 • відповідно до пункту 6.10. Типового положення наказом департаменту освіти і науки ОДА включити до повноважень атестаційної комісії ІІІ рівня атестацію тих педагогічних працівників закладів освіти об’єднаних територіальних громад Апостоловського району, щодо яких повинно було прийматись рішення атестаційною комісією ІІ рівня відділу освіти Апостоловської РДА («спеціаліст вищої категорії « та педагогічні звання).

Атестацію інших педагогічних працівників провести атестаційними комісіями І рівня.

5. Врегулювати трудові відносини з педагогічними працівниками навчальних закладів, розміщених на території ОТГ.

У разі перейменування навчальних закладів об’єднаних територіальних громад та залишенням без змін їх штатних розписів, до трудових книжок педагогічних працівників вноситься тільки запис про перейменування закладу.

У разі скорочення чисельності або штату працівників, ліквідації, реорганізації закладів, установ освіти, врегулювання трудових відносин здійснюється згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України.

У разі згоди окремих працівників на переведення до іншого навчального закладу врегулювання трудових відносин здійснюється згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП України.

6. В кожній ОТГ створити освітній округ з метою належної організації надання освітніх послуг та оптимізації матеріально-технічних та кадрових ресурсів.

7. Вирішити питання щодо функціонування навчальних закладів, які розміщені на території ОТГ та обслуговують дітей (учнів) всього району.

Можливі варіанти: передати у власність ОТГ за територіальним розміщенням, як правило це територія, з якої найбільше обслуговується дітей (учнів); залишити в оперативному управлінні відділу освіти райдержадміністрації (якщо можливо); ОТГ спільно фінансувати, виходячи з модульного розрахунку вартості однієї дитини.

8. Вирішити питання підвозу дітей, учнів (вихованців) та педагогічних працівників до місця навчання, роботи та у зворотному напрямку.

8.1. При наявності відділу освіти райдержадміністрації вирішити питання щодо спільного складання маршрутів руху автобусів та затвердити видатки на їх обслуговування за рахунок коштів, передбачених плановими асигнуваннями на 2016 рік ОТГ та відділів освіти.

8.2. Необхідно вирішити питання передачі шкільних автобусів на баланс ОТГ, з цією метою першочергово отримати дозволи відповідних органів виконавчої влади або відповідних договорів щодо зберігання з подальшим використанням транспортних засобів.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі