Інформація по темі "" | Публікації по тегу
31.08.15
2211 0
Друкувати
Обране

Відкритий лист Виконавчої дирекції Асоціації міст України міським, селищним, сільським головам, щодо ситуації, яка склалася навколо Конституційної реформи в частині децентралізації

До Виконавчої дирекції Асоціації міст України звертаються представники місцевого самоврядування з приводу ситуації, що склалася навколо Конституційної реформи в частині децентралізації.
Минулого тижня Ви та Ваші колеги отримали лист від Заступника Голови Парламенту Оксани Сироїд, в якому ставиться під сумнів доцільність внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади.

Зміст цього листа викликає принаймні здивування, оскільки містить цілу низку тверджень, які спотворюють реальну ситуацію і зміст запропонованих до прийняття конституційних норм.

Перш за все, хотів би наголосити на тому, що питання децентралізації влади настійливо підіймається представниками місцевого самоврядування впродовж усього періоду незалежності нашої держави. Ще в 1999 році було підготовлено відповідні зміни до Конституції України щодо проведення широкомасштабної реформи місцевого самоврядування для створення спроможних територіальних громад. Але тоді не вистачило політичної волі.

Як Ви, очевидно, добре знаєте, подібні реформи були проведені у постсоціалістичних країнах і стали запорукою їх нинішнього успіху. Представники місцевого самоврядування України і наша Асоціація неодноразово звертались до керівництва держави і представників різних політичних сил з ініціативою проведення реформи місцевого самоврядування в Україні.

Врешті-решт Президент України П.Порошенко та Уряд розпочали довгоочікувану реформу. Минулого року Кабінетом Міністрів України була схвалена «Концепція…», яка широко обговорювалась, у тому числі з представниками місцевого самоврядування. На її реалізацію розпочалось напрацювання відповідних законів і, в тому числі, змін до Конституції, які теж широко обговорювались за участю представників місцевого самоврядування і громадськості. Я особисто, як і багато з Вас, був учасником багатьох подібних дискусій.

Тому, на мій погляд, неприпустимо стверджувати, що ці зміни до Конституції – вимога, нав’язана ззовні, і робляться поспіхом. Це, перш за все, вимога українського суспільства, яке вимагає реформ. А серйозні реформи, зокрема щодо децентралізації влади та формування спроможних територіальних громад, не можна провести без внесення змін до Конституції.

В свою чергу, учасники Загальних зборів Асоціація міст України на ХІ Українському муніципальному форумі (22-24 червня 2015 в м. Одесі) у своєму зверненні до вищого керівництва держави закликали терміново прийняти зміни до Конституції в частині децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування.

Хочу також наголосити на тому, що твердження члена Конституційної комісії Оксани Сироїд про «цілковиту відсутність відкритого обговорення» є також неправдою. Я як представник Асоціації міст України був членом Конституційної комісії і брав активну участь в її роботі. Необхідно зазначити, що кожен член Комісії, зокрема і народні депутати з різних політичних сил, мали можливість безпосередньо попрацювати над текстом змін до нової Конституції. На жаль, не всі члени Конституційної комісії мали таке бажання. Дехто, вкинувши пару тез на засіданні, взагалі не приймав участь у роботі. Можливо, тому ці люди і не поінформували свої політичні сили щодо суті конституційних змін і не знають чому вони так вкрай важливі для реформи місцевого самоврядування. І пропонують нам з Вами ще раз їх обговорити, замість того, щоб рухатись далі.

Але найбільше здивування та занепокоєння в мене викликали тези листа про те, що «запропоновані зміни не збільшують повноваження громад». Оскільки це абсолютно не відповідає дійсності. Запропоновані зміни до Конституції імплементують положення Європейської хартії місцевого самоврядування і дозволять громадам бути впевненими, що зі зміною влади повноваження в місцевого самоврядування знову не відберуть. Зміни передбачають розширення фінансової автономії місцевого самоврядування, починаючи від закріплення за місцевим самоврядуванням частини загальнодержавних податків і закінчуючи зобов’язанням держави забезпечити «сумірність фінансових ресурсів та обсягу повноважень органів місцевого самоврядування, визначених Конституцією та законами України». Прямою конституційною нормою стає обов’язок держави змінювати компетенцію органу місцевого самоврядування лише у разі одночасної зміни у розподілі фінансових ресурсів. Без змін до Конституції неможливо буде створити спроможних територіальних громад, які отримують безпосередні міжбюджетні зв’язки з державним бюджетом. Крім того, укрупнення громад забезпечує можливість передачі на рівень громад цілої низки теперішніх повноважень державної влади – наприклад, розпорядження землями за межами населених пунктів та надання громадянам широкого спектру адміністративних послуг. Конституційні зміни відкривають шлях до проведення глибинних секторальних реформ освіти, охорони здоров’я, соціального захисту і вирішення проблеми хронічної незабезпеченості делегованих державою місцевому самоврядуванню повноважень.

Отже, глибоко переконаний, що у разі не схвалення запропонованих змін до Конституції, наша довгоочікувана реформа місцевого самоврядування залишиться ще на десятиліття в наших мріях.

Тому закликаю Вас самим ще раз перечитати текст змін до Конституції і переконатись в тому, що всі інсинуації навколо децентралізації влади вигідні лише нашим ворогам. Сподіваюсь, що 31 серпня 2015 року Парламент зробить перший крок на шляху справжньої децентралізації влади і творення країни заможних громад!

З повагою

Виконавчий директор Асоціації міст України Мирослав Пітцик

www.auc.org.ua

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі