Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
13444 7
Друкувати
Обране

Щодо відповідальності за ненарахування індексації зарплати та нарахування у меншому розмірі

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) тягне за собою накладення штрафу на юридичну та фізичну особу - підприємця, який використовує найману працю, у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.


Зазначені штрафи накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 р. N 509.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю визначена Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. N 295 (далі - Порядок).

Пунктами 27 - 29 Порядку передбачено, що у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об'єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності. У разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються.

Заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про оплату праці" норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов'язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров'я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв'язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються КЗпП та іншими актами законодавства України.

Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою статті 12 Закону України "Про оплату праці" та КЗпП, є мінімальними державними гарантіями.

Статтею 95 КЗпП передбачено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення встановлені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. N 1078.

Таким чином, ненарахування індексації заробітної плати за наявності підстав є порушенням статті 95 КЗпП та, відповідно, мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Порушення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації є порушенням Порядку індексації, не підпадає під визначення мінімальних державних гарантій в оплаті праці, наведене у статті 12 Закону України "Про оплату праці", та належить до категорії інших порушень.

У разі виявлення такого порушення заходи притягнення до відповідальності будуть застосовані у разі невиконання внесеного припису про усунення виявлених порушень.

Лист Держслужби з питаннь праці від 07.05.2018 р. N 3570/4.1/4.1-ДП-18

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі
(7)
Павло
25.05.2018
Це роз'яснення Держслужби є ще одним доказом того, що індексація заробітної плати не є гарантією в області оплати праці працівників і елементом заробітної плати, а відноситься до гарантій, передбачених ст. 95 КЗпП і Законом України "Про індексацію грошових доходів населення". Це суперечить висновку Мінсоцполітики і неправдивому його твердженню, що сума індексації заробітної плати включається до виплат, які мають враховуватись до заробітної плати при забезпечені її мінімального розміру.
Тетяна
25.05.2018
Ой, нагорі два дубки!.. (читати "міністерства") Хоча, мабуть, не два, а повноцінний дубовий гай... Скільки вже часу спливло із славнозвісного онулення індексації, вибачте, особливого порядку нарахування ? Усі ЦУ були усні і дуже категоричні: робіть без індексації і все! Усі наші доводи, що це різні Закони, ніхто не хотів слухать. Куда тепер засунуть ці роз"яснення? Я думаю, зрозуміло куда. А все оце виходить із однієї чарівної фрази у роз"ясненнях : "лист носить рекомендаційний характер..." Отой "дубовий гай" не відповість за жодне своє роз"яснення. А бухгалтера огребуть як завжди.
Колишній
25.05.2018
Передостанній абзац - ну ЯКАСЬ АБРА-КАДАБРА!!!
Злой Бух
25.05.2018
да отмените её на куй! вибачте
Тетяна Злой Бух
25.05.2018
Ой, та яке "вибачте"! Я тими ж самими буквами це висловлюю при кожному коментарі проведення індексаціїї скажімо так у сучасних умовах.
Bac
25.05.2018
Ті хто дає ці роз'яснення (усні чи інші), всі вони працівники бюджетних установ чи закладів. Бухгалтерам цих організацій пояснюють, щоб з/п нараховувати в межах кошторису. Тимбілше це прописано в самому Порядку 1078 останній абзац п. 6, цитую: "Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік."
Цікаво, а вони отримують з/п з індексацією чи без неї? Чи скаржались б на те, що бухгалтер нарахував їм зарплату без індексації (умовно без 100,00 грн.), а потім прийдуть на перевірку, щоб накласти штраф. Можливо у них є інші доплати в межах їхнього ФОНДУ ОПЛАТИ ПРАЦІ?
бух
29.05.2018
Нормадьних законів і роз*яснень немає, одні тільки штрафи. А листи які мають рекомендаційний характер взагалі не розумію навіщо їх писати , якщо від них ні якого толку. Роби як хочеш і що хочеш, всеодно будеш крайній .
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд