Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
9223 12
Друкувати
Обране

Виплату індексації необхідно довести первинними документами: Верховний суд

Виплата індексації зарплати має підтверджуватися належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами. А відповідно до положень КЗпП та вимог Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВРобов'язок доказування відсутності заборгованості перед позивачем із індексації зарплати покладається на роботодавця, а не на працівника.


На ці моменти звертає увагу Верховний суд (Друга судова палата Касаційного цивільного  суду) в постанові від 06.06.2018 р. у справі № 695/984/16-ц.

Справа полягала в тому, що позивач (колишній працівник) вимагав стягнути із роботодавця невиплачену індексацію зарплати за період роботи 2001-2012 років.

На підтвердження своїх позовних вимог позивач надав розрахункові листи та індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-5 Пенсійного фонду України, та розрахунок індексації зарплати.

Натомість відповідач додав до матеріалів справи копію особового рахунку форми за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2015 року, в якому у відповідній графі детально вказано про нарахування та сплату індексації, визначено її розмір. 

ВС уважає, що апеляційний суд дійшов правильного висновку про відсутність правових  підстав для стягнення з відповідача грошових коштів, оскільки підприємство надало докази нарахування та індексації зарплати позивачу.

При цьому додані позивачем розрахункові листки за період квітень-листопад 2009 року, травень-грудень 2010 року та січень, квітень, травень, серпень, жовтень 2011 року не підписані, не завірені належним чином та не є документами первинного бухгалтерського обліку, тому не є належним доказом цих обставин.

Додані до позовної заяви індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-5 Пенсійного фонду України, унеможливлюють встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, оскільки містять лише звітні дані про загальну суму нарахувань, але не містять даних стосовно структури зарплати.

Отже, надані позивачем розрахунок сум індексації та докази, якими вона підтверджувала свої позовні вимоги, є довільної форми та не містять посилань на бухгалтерські документи, отже, не відповідають вимогам статей 58, 59 ЦПК України у редакції, чинній на час розгляду справи судами.

Судові тяганини, пов’язані з ненарахуванням роботодавцями індексації зарплати, набирають неабияких обертів. Наразі можна знайти безліч рішень судових інстанцій по справах, у яких позивачами є працівники, а відповідачами — роботодавці, або ж позиваються вже роботодавці щодо неправомірних, на їхню думку, штрафів, накладених органами Держпраці.

www.interbuh.com.ua

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі
(12)
Вадим
28.08.2018
А є хоч якісь оф.затверджені чи рекомендовані форми таких первинних документів ?
eMelya Вадим
28.08.2018
Єдині затверджені документи, які відображають нараховану заробітну плату це Форма П-6 (розрахунково-платіжна по працівнику), та П-7 (зведена). Але це не форми, а пародія. Мінімум інформації.
Вася
28.08.2018
розрахунково-платіжними відомостями на ЗП, де видно всі виплати складових ЗП
Таня Вася
28.08.2018
А хто дасть працівникові, який позивається до суду, розрахунково-платіжні відомості? Там, до речі, не тільки дані цього працівника, за розголошення яких бухгалтер отримає по довбешці. Суть розміщеної статті я зрозуміла так: працівник намагався довести, що індексація мала бути наверх мінімалки. А фігушку! Індексація насправді підприємством нарахована, але ніхто її не побачив. Сховалася вона, в мінзарплату.
Вася Таня
28.08.2018
ну там індексацію працівник хтів за 2001-2012 роки...тому справа не в тому що із 2017 року ндексація сидить в МЗП....а в тому що він не довів по документам, що вона не нараховувался, а роботодавець показав особові рахунки, де графою була сума індексації.
Схоже аби судитися треба точно знати, що індексацію не нараховували, тобто уважно дивитися, що нараховують ... голий оклад...чи все таки там ще є нічні, надурочні, та ж індексація.... вимагати від роботодавця довідки про нараховані суми ЗП в розіріз складових ЗП, якщо є сумніви в правильному нарахуванні ЗП за певний період. ніхто ж не відміняв ст. 110 КЗпП..."При кожній виплаті заробітної плати власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці: а) загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат;"
Вася
28.08.2018
"При цьому додані позивачем розрахункові листки за період квітень-листопад 2009 року, травень-грудень 2010 року та січень, квітень, травень, серпень, жовтень 2011 року не підписані, не завірені належним чином та не є документами первинного бухгалтерського обліку, тому не є належним доказом цих обставин."

оце смущає....якщо роботодавець давав дані про наразорвані виплати...але як оказалося вони "фількіна грамота".....нажаль...бо не дотримано формальностей із засвідченням їх підписами, оформленням...


Засоня Вася
29.08.2018
Усе там дотримано. Просто нашим нашим "чудовим" законодавством не передбачено "офіційної" форми розрахункового листа та чи взагалі такий лист має існувати, а лише передбачено, що роботодавець має повідомляти працівника про суму та складові його заробітної плати.
((( Вася
29.08.2018
Якщо більше 100 людей в установі, уявляєте, листок кожного, щомісяця підписи-печатка, і це Верховний суд постановляє, який, по суті, мав би мати здоровий глузд. Це щоб ми сиділи і голову собі ламали над розрахунковими листочками, і не думали про свої жебрацькі зарплати.
Вася (((
29.08.2018
так по суті і не треба щомісячно...якщо я уважаю, що зі мною невірно рохрахувалися, то я візьму його за конкрнтний період або при звільненні...інша справа...що як оказується суд його не візьме як доказ...бо роботодавець покаже рорахункові відомості у нього там тіпа все сходиться і все виплачено
((( Вася
30.08.2018
В моїй станові розрахункові листочки щомісячно віддаєм працівникам 1 примірник, а другий вкладаєм в особову картку. Всі нарахування (індексація також окремою графою, бо не у всіх МЗП, у кого велика зарплата, той індексацію зверху отримував) та утримання розписані, однак щоб їх ще завіряти підписами печатками це занадто.
56
28.08.2018
Жоден спеціаліст не зможе точно розрахувати індексацію за такий великий період (2001-2015 роки). Законодавство багато разів мінялося, купа роз'яснювальних листів, що протирічили один одному.

Злой Бух
29.08.2018
треба карати за таке законодавство, що пригнічує громадян, призводить до знецінення іх праці. За миску супу робимо. Суди, як наслідок гнилої системи.
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд