Інформація по темі "" | Публікації по тегу
24.07.25
851 7
Друкувати
Обране

Додаткова соцвідпустка на дітей за час декрету: Мінекономіки – проти, Держпраці – за

Працівниця звільняється, не виходячи з відпустки по догляду за дитиною до 3 років. Чи належить їй компенсація за додаткову соціальну відпустку на дітей за час декрету?

Додаткова соцвідпустка на дітей за час декрету: Мінекономіки – проти, Держпраці – за

Відповідь: Так, належить.

Позиція редакції

Згідно з чинним законодавством України (ст. 19 Закону про відпустки), працівниця, яка перебувала у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, має право на компенсацію за невикористану додаткову відпустку на дітей під час звільнення. Важливою умовою для отримання цієї компенсації є те, що батько дітей не скористався даною відпусткою за відповідні роки. Тобто, якщо працівниця не скористалася додатковою відпусткою на дітей під час перебування у відпустці по догляду, вона має право на грошову компенсацію за невикористані дні такої відпустки при звільненні.

З 09.05.2021 формулювання норми змінилось. було “Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років…”, стало “Одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років”. Акценти змістились і важливою умовою стало те, чи використав другий з батьків таку відпустку за відповідний рік.

Тож у ситуації, коли жінка має двох і більше дітей до 15 років і перебувала у відпустці для догляду за дитиною, має право на компенсацію при звільненні за умови, що на ці ж періоди батько дітей не скористався відпусткою. Для отримання компенсації потрібно підтвердити, що батько дітей не отримав таку відпустку. Добре, якщо це буде документальне підтвердження (наприклад, довідкою з місця роботи батька). Але як мінімум, жінка має вказати у заяві про виплату компенсації, що батько дітей не використав додаткову соцвідпустку на дітей за відповідний рік та не отримав за неї компенсацію.

Позиція Мінекономіки

Водночас існує неоднозначна позиція фахівців Мінекономіки, яку вони висловили у листі від 21.05.2025 №4701-05/38102-09.

Право на соціальну відпустку не набувається, якщо жінка весь рік перебувала у відпустці по догляду до 3 років або у «відпустці без збереження» (п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

На думку міністерства, у таких випадках працівниця фактично не працювала, а тому їй не нараховується право на соцвідпустку за цей період.

Лист від 21.05.2025 №4701-05/38102-09

 

листі від 21.05.2025 №4701-05/38102-09

листі від 21.05.2025 №4701-05/38102-09

Позиція Держпраці

Право зберігається навіть без фактичного виконання роботи.

Держпраці заявляє: отримувач соціальної відпустки не обов’язково має працювати. Право на неї має навіть жінка, яка весь рік перебувала в декреті. Ба більше, така мати може “передати” право на соціальну відпустку батькові дитини.

Це трактування спирається на суть ст. 19 Закону про відпустки, де не йдеться про необхідність відпрацювання як умову для надання такої відпустки.

Джерело:
Factor.Academy
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
7
we
24.07.2025
Нагадує байку "Лебідь, рак і щука"
Оксана we
24.07.2025
це той випадок коли - "ноги не знають що каже голова, а голова не розуміє куди несуть ноги"
ЮЮ
24.07.2025
А якщо жінка перебуває у відпустці до 6-ти років? Цікаво, яка "позиція редакції" в цьму випадку? І все ж таки, чиєю "позицією" керуватися щодо порушеного питання?
Оксана ЮЮ
24.07.2025
Законом користуватись. З 21 року прибрано норму щодо "працююча".
Наталя
24.07.2025
А чому роботодавець матері має виплатити компенсацію при звільненні, а можливо батько дитини використає належні йому за законом відпустки, і уже у випадку його звільнення, його роботодавець має виплатити компенсацію. Такого накурудзили з цими відпустками що й профільні міністерства не можуть дійти до єдиної думки.
Оксана Наталя
24.07.2025
Для отримання як відпустки так і компенсації за цей вид відпустки один із батьків зобов'язаний надати документ підтвердження, що інший з батьків не скористався відпусткою або не отримував компенсацію.
натли
24.07.2025
як на мене то вірно то,що жінка не має право під час перебування у декреті ще й на відпуску на 2 х дітей до 15р.
це якийсь бред.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×