Інформація по темі "" | Публікації по тегу
02.06.21
8718 6
Друкувати
Обране

Незабаром листки непрацездатності будуть видавати по-новому

Незабаром листки непрацездатності будуть видавати по-новому. Отож, електронний лікарняний лист: що потрібно знати працівнику та роботодавцю?

Одним із механізмів вдосконалення контролю за здійсненням видачі первинної медичної документації і виплат матеріального забезпечення залишається впровадження Електронного реєстру листків непрацездатності.

Фондом соціального страхування здійснено всі необхідні кроки для початку роботи Електронного реєстру листків непрацездатності. Спільно з Пенсійним фондом України виконано всі необхідні дії щодо запуску Електронного реєстру. Зокрема, затверджено протоколи інформаційної взаємодії, технічні вимоги, внесено зміни до інформаційної системи Фонду, проведено тестову передачу даних. Крім того, створено службу страхових експертів-лікарів, на яких покладено проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності. Пенсійним фондом створено електронні кабінети закладів охорони здоров'я (лікарів), страхувальників (роботодавців) і застрахованих осіб. Наразі триває тестування системи. 

Що таке електронний лікарняний лист?

Електронний лікарняний, який підтверджує тимчасову непрацездатність працівника - це документ, що зареєстрований в зазначеному МОЗ порядку і має індивідуальний номер в спеціальному реєстрі. Саме він є підставою для нарахування страхових виплат Фондом соціального страхування України. 

До чого готуватися бухгалтеру та кадровику? Як опрацьовувати електронну інформацію про тимчасову непрацездатність? Чи можна й далі приймати паперові лікарняні? Як усе працюватиме? 

1. Медичний заклад на підставі медичного висновку вносить до Реєстру інформацію про тимчасову втрату працездатності та надсилає її Пенсійний фонд України. Лікар, який робить цей запис (відкриває / закриває лікарняний листок), засвідчує його своїм електронним підписом. Уносячи інформацію в Реєстр, лікар має внести до системи найменування страхувальника, у якого працює пацієнт, та його податковий номер в ЄДР.

2. Пенсійний фонд присвоює цьому запису унікальний номер — єдиний реєстраційний номер листка непрацездатності. Із цього моменту можна вважати, що електронний листок непрацездатності вже існує, тобто інформацію про нього може отримати і Фонд соціального страхування, і роботодавець.

3. Роботодавець, з’ясувавши від працівника, що той хворів, далі знаходить про це інформацію в Реєстрі, робить витяг із Реєстру (крім інформації про тимчасову непрацездатність працівника, у ньому буде зазначено присвоєний індексний номер, зафіксовано дату й час формування). Отримати витяг можна буде в електронній формі. Роздрукований витяг вважатиметься лише копією.

З уведенням електронного листка непрацездатності працівнику не потрібно приносити жодних документів на місце роботи, щоб, наприклад, продовжити щорічну відпустку в разі тимчасової непрацездатності. Працівнику достатньо буде повідомити роботодавця будь-яким способом про продовження щорічної відпустки, а про лікарняний роботодавець отримає витяг із Реєстру самостійно.

4. Комісія (уповноважений) із соцстрахування, створена на підприємстві, розглядає листок непрацездатності та ухвалює рішення щодо його оплати, складає протокол комісії із соцстрахування про призначення (відмову) виплат за тимчасової непрацездатності, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

5. Бухгалтерія розраховує та нараховує оплату перших 5 днів тимчасової непрацездатності, суму допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, формує заяву-розрахунок та надсилає її Фонду соціального страхування. Страхувальнику також надається можливість переглядати, формувати та друкувати заяви-розрахунки за листками непрацездатності.

6. Отримавши від ФСС заявлені суми допомоги, роботодавець виплачує їх застрахованим особам, звітує про це ФСС, який вносить відповідну інформацію до Реєстру. 

У зазначеному алгоритмі ще можливі зміни, відбувається узгодження нормативно-правових актів.

Фонд здійснює фінансування на підставі отриманої від роботодавця заяви-розрахунку – саме від дати її подачі, у першу чергу, залежить дата виплати. Вже зараз в он-лайн режимі відбувається опрацювання цього документу, моніторинг та аналіз виданих і продовжених листків непрацездатності з метою дієвого контролю за видатками Фонду на матеріальне забезпечення, упередження нецільового використання коштів. 

Фонд соціального страхування забезпечив перехід в електронний режим подання заяв-розрахунків вже давно. Це дало можливість швидко та ефективно оплачувати лікарняні без фізичних контактів, гарантувати обґрунтованість виплат та економити державні кошти.

Повний відхід від паперових лікарняних планують поступово. Електронний реєстр листків непрацездатності принесе більше прозорості та відкритості в процесі видачі лікарняного, спростить порядок отримання. Все що буде необхідно – це смартфон, ноутбук або електронний планшет. 

Підробити такий лікарняний практично неможливо. Система зможе моніторити кожен листок непрацездатності та визначити лікаря, який його видав, і на яких підставах це було зроблено. Це дозволить автоматизувати процес і дасть можливість відстежити оформлення лікарняного на всіх етапах. 

Григорій Радзіх, заступник начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
6
Лала))
02.06.2021
Звісно, караван іде, собаки гавкають, та саме такою собакою я себе відчуваю, після об'єднаної звітності 1ДФ+ЄСВ. Та чи не буде така ситуація і з електронним лікарняним, паперів ніяких небуде, а якщо лікар невірно зазначить назву організації, ід.код, чи не буде це черговим ге....єм для бухгалтера????
Neka Лала))
02.06.2021
А кого это волнует?? Зайди туда,сделай вытяг з Реєстру..... потом Довідковий отправь... а больничных по 20 шт в неделю.. ДУРДОМ!
Бухгалтер ОСВІТА
02.06.2021
А як бути ц/бухгалтерії управління освіти, мі обслуговуємо 25 закладів освіти, комісія із соц страхування в кожному закладі, а реєстр з лікарнянми тільки через нас проходить, гемор бухгалтеру по з/п, прийдеться в кожний заклад надсилати ці "лікарняні".
Елена
09.06.2021
Сайт ПФУ не дает возможности зайти в электронный кабинет бюджетного учреждения под казначейскими токенами. У кого нибудь есть еще такая проблема. Других ел-ключей у нас нет.
Лариса
10.06.2021
На сайт ПФУ заходим под ключами налоговой.
Таміла
11.06.2021
Заходжу під Приватовськими ключами. Під казначейськими токінами також не вдається.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі