Роботодавців зобов’яжуть працевлаштовувати ветеранів
Водночас військові дії не завершені, спрогнозувати реальну кількість осіб, що будуть потребувати працевлаштування та адаптації неможливо. Але вже зараз мова повинна йти про тих учасників бойових дій, що вже демобілізувались. В Україні запроваджено гранти для відкриття власної справи, перекваліфікація ветеранів, соціальні проєкти з адаптації та психологічної реабілітації військових, є профільні проєкти для налагодження співпраці та професійної взаємодії між учасниками бойових дій та цивільними. Окрім соціальних ініціатив необхідно створити передумови для обов’язку працевлаштовувати ветеранів війни, мова йде про системну політику та гарантію найму.
Зазначені питання пропонується вирішити Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на працю ветеранів війни», проєкт якого вже з'явився на сайті ВРУ за № 12398.
Відтак, для роботодавців пропонується запровадити норматив робочих місць для працевлаштування ветеранів війни:
- одного працевлаштованого ветерана війни для підприємств з чисельністю від 8 до 25 осіб;
- 4% робочих місць для підприємств з чисельністю понад 25 осіб.
Роботодавці, які не виконуватимуть зазначений норматив, сплачуватимуть внесок на підтримку працевлаштування ветеранів війни.
Розмір внеску обраховується платником шляхом визначення результату добутку таких показників: 40 відсотків середньомісячної заробітної плати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника; кількість місяців у кварталі; різниця між встановленим нормативом робочих місць для працевлаштування ветеранів війни та середньообліковою кількістю штатних працівників – ветеранів війни за квартал, які працевлаштовані роботодавцем з урахуванням вимог, визначених цією статтею щодо розміру оплати праці.
Розмір внеску розраховується з показників кварталу, за який він сплачується.
Не сплачуватимуть внесок:
- роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить менше восьми працівників;
- роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить вісім і більше працівників, та які в цьому кварталі виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування ветеранів війни, встановленого цією статтею;
- дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав.
Розмір внеску обраховується платником шляхом визначення результату добутку таких показників:
- 40 відсотків середньомісячної заробітної плати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника;
- кількість місяців у кварталі;
- різниця між встановленим нормативом робочих місць для працевлаштування ветеранів війни і середньообліковою кількістю штатних працівників – ветеранів війни за квартал, які працевлаштовані роботодавцем з урахуванням вимог, визначених цією статтею щодо розміру оплати праці.