Щорічна чи соціальна: яку відпустку надавати першою?
Відповідь: Це залежить від бажання працівника.
Якщо працівник має право на додаткову соціальну відпустку на дітей, ця відпустка надається на підставі заяви працівника і є обов’язковою для надання, тому що роботодавець не має права відмовити у її наданні.
У випадку, якщо працівник має також інші види відпусток, які йому належать, наприклад, щорічну відпустку, то зазвичай вони надаються у порядку, узгодженому між працівником та роботодавцем. У цьому допомагає грфік відпусток.
Вибір, який саме вид відпустки надати першочергово, залежить від бажання працівника та можливостей роботодавця.
Щодо графіка відпусток. КЗпП та Закон «Про відпустки» вимагають включати до графіка лише щорічні відпустки. Тобто це:
- основну (24 календарних дні або більше для окремих категорій);
- додаткову за роботу в шкідливих і важких умовах;
- додаткову за особливий характер праці;
- інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
Але якщо вам зручно, то можна включати у графік і інші відпустки, які реально запланувати. Серед них додаткові соціальні на дітей, учасникам бойових дій тощо. Заборони на це немає.
Але також можете надавати їх окремо через заяву + наказ.
Основні аспекти оформлення соціальної додаткової відпустки на дітей
Право на відпустку: Працівники, які мають право на соціальну відпустку на дітей, можуть подавати заяву на отримання такої відпустки незалежно від відпрацьованого в році часу. Вона надається понад щорічні відпустки.
Порядок оформлення: Працівник подає заяву роботодавцеві, вказуючи бажану дату початку відпустки. Роботодавець видає наказ про надання соціальної відпустки.
Додаткові умови: Якщо працівник має право на кілька видів відпусток (наприклад, щорічну та соціальну), їх можна оформити як однією заявою та одним наказом, так і кількома, залежно від узгодження з роботодавцем.
Термін зберігання наказів про надання додаткової соціальної на дітей не вказаний у Переліку № 578. Відносити їх до наказів про надання відпусток за роботу з важкими, небезпечними, шкідливими умовами праці зі строком зберігання 75 років немає підстав. Тож, на нашу думку, їх достатньо зберігати 5 років. А тому й видавати наказ на надання щорічної відпустки та, наприклад, додаткової соціальної відпустки на дітей можна.