Відповідальність роботодавців за затримку зарплати: законопроєкт прийнято за основу
Законопроєктом передбачається, зокрема:
- зобов’язати роботодавця, у разі затримки виплати заробітної плати на строк більше ніж 15 календарних днів після закінчення місяця, за який здійснюється виплата, сплатити працівникові пеню в розмірі та на умовах, визначених трудовим або колективним договором, але не менше облікової ставки НБУ у розрахунку на рік за кожен день затримки, та виплатити всю суму заборгованості із заробітної плати та суму компенсації відповідно до Закону «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати»;
- надати право працівнику тимчасово припинити виконання роботи у разі затримки виплати заробітної плати на строк більше ніж 15 календарних днів;
Окрім того, документ передбачає створення спеціальної гарантійної установи, яка компенсуватиме борги перед працівниками у випадку банкрутства роботодавця. Компенсація може становити до трьох середньомісячних зарплат, але не більше дванадцяти мінімальних. Цей період також буде зараховуватися до страхового стажу.
Деякі положення законопроєкт рекомендовано вводити в дію тільки після завершення воєнного стану в Україні. Такий підхід є цілком зрозумілим – захист від додаткового навантаження приватних підприємств, які сплачують податки та забезпечують громадян робочими місцями, але інколи мають фінансові труднощі.
Мета даного проєкту закону – зробити економічно невигідним для роботодавця затримувати виплату заробітної плати, створити умови для скорочення обсягів наявної заборгованості та її виплати, підвищити рівень економічного захисту працівника у випадку невчасної оплати праці, а також забезпечення створення механізму компенсації заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця.