262 0

Исчисляем и уплачиваем налог на прибыль: разъясняют налоговики

Нещодавно Міндоходів України було проведено «гарячу» телефонну лінію на тему «Особливості обчислення та сплати податку на прибуток підприємств».

Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії.  

1. Підприємство придбало основні засоби за допомогою посередника і сплатило суму винагороди. Чи враховується у складі первісної вартості основних засобів сума винагороди, сплачена посереднику?

Сума винагороди, сплачена за посередницькі послуги при придбанні ОЗ, не враховується у складі їх первісної вартості. Такі витрати включаються до складу інших витрат.


2. Підприємство — суб’єкт індустрії програмної продукції, крім діяльності, що підлягає оподаткуванню за пільговою ставкою (5%), провадить іншу діяльність, яка оподатковується за загальними правилами (у 2013 р. — 19%). Як відобразити податкові зобов’язання за такими видами діяльності у Декларації, адже застосовуються різні ставки?

Такі платники податку мають подавати дві декларації. Одну — з визначеним податковим зобов’язанням за ставкою 5%, другу — за загальною ставкою (у 2013 р. — 19%, у 2014 р. — 18%).

При цьому в новій формі Декларації, затвердженій наказом № 872, у розділі 9 «Особливі відмітки» заголовної частини передбачена графа, в якій платник податку робить відмітку про те, що Декларація подається суб’єктом ІТ-індустрії щодо діяльності, прибуток від якої оподатковується за ставкою 5%.

У другій Декларації відображається податкове зобов’язання за діяльністю, що підлягає оподаткуванню за загальними правилами.


3. Як правильно визначаються курсові різниці, якщо підприємство щомісяця сплачує авансові внески з податку на прибуток і подає лише річну Декларацію?

Згідно з п.п. 153.1.4 Податкового кодексу України термін «балансова вартість іноземної валюти» для цілей цього підпункту означає вартість іноземної валюти, визначену за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, на дату звітного балансу або на дату здійснення операції залежно від того, яка дата настала пізніше. Баланс підприємства складається станом на кінець останнього дня кварталу (року), тобто датами звітного балансу є 31 березня, 30 червня, 30 вересня та 31 грудня.

Таким чином, визначення курсових різниць та їх відображення (нарахування) в податковому обліку з податку на прибуток платниками, для яких базовим податковим (звітним) періодом є календарний рік, здійснюється з урахуванням того, що датою звітного балансу є останній операційний (банківський) день звітного року, тобто 31 грудня.


4. За підсумки роботи 2013 р. підприємство планує виплатити дивіденди своїм засновникам у березні 2014 р. За якою ставкою сплачується авансовий внесок із податку на прибуток при їх виплаті — за тією, що діяла в 2013 р. (19%), чи за ставкою, що діє у 2014 р. (18%)?

Оскільки дивіденди за підсумками роботи за 2013 р. виплачуються у 2014 р., то при їх виплаті авансовий внесок нараховується та вноситься до бюджету за ставкою в розмірі 18%. Зазначений платіж необхідно здійснити до або під час такої виплати.


5. Засновник (фізична особа) надав підприємству (юридичній особі) поворотну фінансову допомогу, яка залишилася неповерненою на кінець 2013 р. Чи необхідно включати таку допомогу до складу доходів, які враховуються при визначенні податкового зобов’язання, якщо строк її повернення (365 днів) закінчився в середині 2013 р.?

Якщо поворотна фінансова допомога, надана засновником/учасником (в тому числі нерезидентом), залишилася неповерненою після закінчення 365 календарних днів з дня її отримання, така допомога підлягає оподаткуванню за загальновстановленими правилами. Отже, оподаткування такої операції здійснюється залежно від статусу її надавача. У разі якщо засновник (фізична особа) не є платником податку на прибуток, підприємство включає суму поворотної фінансової допомоги, що залишилася неповерненою на кінець звітного року, до складу інших доходів.


6. Юридична особа — платник щомісячних авансових внесків стала майновим поручителем за кредитним договором свого бізнес-партнера. Банк-кредитор зобов’язав застрахувати заставлене майно. Чи враховується у складі податкових витрат поручителя сума сплачених страхових внесків?

Ні, не враховується. Витрати у вигляді страхових внесків належать до складу витрат страхувальника лише у разі, якщо вони безпосередньо пов’язані з його власною господарською діяльністю.

Отже, сума коштів, сплачена поручителем за страхування заставленого ним майна за кредитним договором іншої особи-боржника, не включається до складу податкових витрат такого поручителя.


7. Підприємство взяте на облік як платник податку в ІІ кварталі 2013 р. Чи вважається таке підприємство новоствореним для цілей сплати щомісячних авансових внесків у 2014 р.?

Ні, не вважається. Для цілей податкового обліку новоствореним вважається платник податку, який зареєстрований протягом базового звітного (податкового) року. Оскільки підприємство взяте на облік як платник податку в ІІ кварталі 2013 р., у 2014 р. такий платник не вважається новоствореним. Податок на прибуток за 2013 р. таким платником сплачується на підставі річної Декларації.


8. У ІІ кварталі 2013 р. підприємство здійснило ремонт орендованих ОЗ. Як визначити 10-відсотковий ліміт витрат на ремонт ОЗ, що враховуються у складі витрат при визначенні об’єкта оподаткування?

10-відсотковий ліміт витрат на ремонт ОЗ, що враховуються у складі податкових витрат, визначається за сукупною балансовою вартістю всіх груп ОЗ, які обліковуються на балансі платника податку на початок звітного року.  



загрузка...
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (0)