Інформація по темі "" | Публікації по тегу
24.04.14
1595 0
Друкувати
Обране

Актуальные вопросы оплаты труда педагогов

Пунктом 12 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України № 65 від 01.03. 2014 року «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» передбачено припинення встановлення доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників. У зв’язку з тим, що більшість працівників навчальних закладів поряд з основною роботою виконують додаткову роботу на умовах сумісництва, суміщення, розширеної зони, виконують обов’язки тимчасово відсутніх працівників, надаємо роз’яснення цих понять.
Сумісництво

Сумісництвом є виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації.

Варто зауважити, що робота за сумісництвом виконується поза основний робочий час. Це основна відмінність сумісництва від суміщення, розширеної зони, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Відповідно до ст. 102-1 Кодексу законів про працю України працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу. Оплата відпустки чи виплата компенсації за невикористану відпустку провадиться сумісникам відповідно до чинного законодавства.

Додатком до Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.93р. № 43, визначено перелік робіт, які не є сумісництвом.

Зокрема, не вважається сумісництвом:
- педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більш як 240 годин на рік;
- робота без зайняття штатної посади на тому самому підприємстві, в установі, організації;
- виконання учителями середніх загальноосвітніх та викладачами професійних навчально-освітніх, а також вищих навчальних закладів обов'язків по завідуванню кабінетами, лабораторіями і відділеннями, педагогічна робота керівних та інших працівників учбових закладів, керівництво предметними та цикловими комісіями;
- керівництво виробничим навчанням та практикою учнів і студентів, керівництво гуртками в тому самому навчальному закладі, дошкільному виховному, позашкільному навчально-виховному закладі;
- інша робота, яка виконується в тому разі, коли на основній роботі працівник працює неповний робочий день і відповідно отримує пропорційну оплату праці, за умови, що оплата праці в сумі не перевищує повного посадового окладу за основним місцем роботи.

Суміщення професій чи посад

Суміщення професій чи посад - це виконання працівником поряд з основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією чи посадою на тому самому підприємстві, в установі, організації в основний робочий час. Відповідно наказу МОНУ №557 від 26.09.2005 року в навчальних закладах за суміщення професій (посад) встановлюються доплати у розмірі до 50 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати, тарифної ставки). Така доплата не встановлюються керівникам навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, їх заступникам.

Розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт

Розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт – це виконання працівником поряд з основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за тією ж професією чи посадою на тому самому підприємстві, в установі, організації в основний робочий час. За розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт, як і при суміщенні встановлюються доплати у розмірі до 50 відсотків посадового окладу (окрім керівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, їх заступників, керівників структурних підрозділів навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, їх заступників).

Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника

Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника – це робота, яка виконується поряд з основною роботою, обумовленою трудовим договором, за тимчасово відсутнього у зв’язку з хворобою, відпусткою, відрядженням й з інших причин працівника на тому самому підприємстві, в установі, організації в основний робочий час.


Варто звернути увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України № 65 від 01.03. 2014 року «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» не заборонено здійснювати оплату праці за роботу, виконану на умовах сумісництва, а також встановлювати доплати за суміщення, розширення зони обслуговування або збільшення обсягувиконуваних робіт. Під заборону підпадає лише встановлення доплат за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників.

У зв’язку з такою забороною виникає питання щодо оплати праці педагогічних працівників, які виконують педагогічне навантаження за тимчасово відсутніх працівників.

Умови нарахування заробітної плати працівникам освітянам визначається Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України №102 від 15.04.1993 року.

Пунктом 73 Інструкції передбачено, що за години заміщення тимчасово відсутніх по хворобі або з інших причин вчителів, вихователів, викладачів тощо, яке тривало не більше двох місяців, а також при оплаті працівників підприємств, організацій та установ, які залучаються для педагогічної роботи здійснюється погодинна оплата праці.

Якщо заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педагогічного працівника провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в порядку, передбаченому п.68 Інструкції, тобто виходячи з тарифної ставки.

Вважаємо, що п. 12 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України №65 від 01.03. 2014 року не містить заборони на оплату праці (погодинну чи виходячи зі ставки) вчителів, вихователів, викладачів, інших педагогічних працівників за заміну тимчасово відсутніх освітян, оскільки Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти не визначає оплату праці за заміну тимчасово відсутніхучителівяк "доплату", а встановлює інший порядок оплати праці: (якщо заміна тривала менше двох місяців – здійснюється погодинна оплата та за тарифікацією – якщо заміна тривала більше двох місяців). Зважаючи на особливий порядок оплати праці за години заміщення тимчасово відсутніх по хворобі або з інших причин вчителів, вихователів, викладачів тощо, з ініціативи КМОППОіНУ Комітет Верховної Ради України з питань науки та освіти направив запит до Міністерства фінансів України з проханням надати відповідне роз’яснення.

Окрім того, КМОППОіНУ у листах до Кабінету Міністрів України, під час круглих столів, нарад, прес-конференцій наголошувала на необхідності скасування п. 12 Додатку до постанови КМУ № 65 від 01.03. 2014 року, яким передбачено припинення встановлення доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі