Інформація по темі "" | Публікації по тегу
24.11.23
9137 0
Друкувати
Обране

Читайте у свіжому номері журналу "Оплата праці"

Оплата праці - спеціалізований журнал для бухгалтера і економіста, фахівця відділу кадрів комерційних або бюджетних організацій.

У кожному номері видання на практичних прикладах розглядаються:

  • питання розрахунку заробітної плати та інших виплат працівникам
  • нюанси трудового законодавства
  • деталі розрахунку і виплати відпускних, декретних та лікарняних і багато іншого в сфері оплати праці.

Ми завжди тримаємо зв'язок з державними органами України і оперативно надаємо ексклюзивні офіційні пояснення по гарячих питань читачів.

Велика кількість числових прикладів дозволить вам завжди мати під рукою шпаргалку з розрахунку найзаплутаніших виплат на вашому підприємстві.

Головний редактор журналу «Оплата праці»


Вийшов черговий номер журналу "Оплата праці", листопад, 2023/№ 22 

Премія у закладах освіти: чи платити у місяці неоплачуваної відпустки? Вчитель закладу загальної середньої освіти (далі — ЗСО) з 1 по 7 листопада перебував у відпустці без збереження зарплати. Премія у закладі освіти нараховується у відсотках від посадового окладу. Чи можна нарахувати працівнику премію за листопад у повному розмірі (від цілого посадового окладу)? А якщо працівник майже увесь місяць перебував у відпустці за свій рахунок, чи потрібно позбавляти його премії повністю за цей місяць?

Декретні для гіг-спеціаліста резидента Дія Сіті: нюанси призначення та розрахунку Резидент Дія Сіті може призначити та нарахувати допомогу по вагітності та пологах не лише своїм працівникам (про це ми розповідали у статті «Працівники резидента Дія Сіті: як розрахувати декретні» // «Оплата праці», 2023, № 21*), а й гіг-спеціалістам. Як це зробити та які нюанси врахувати, розкажемо далі.

Табель обліку робочого часу: важливий документ Чи обов’язково вести табель обліку робочого часу? Чи передбачені штрафи за неведення табеля? Відповіді на ці запитання — у статті.

Табель обліку робочого часу: структура, умовні позначення, правила заповнення Зарплату працівникам нараховують на підставі даних табеля обліку робочого часу (далі — табель). На кого покладають відповідальність щодо його ведення? Кого включати в табель? Як його вести? Які є нюанси? Цим питанням присвячена стаття.

Табель обліку робочого часу: приклади заповнення У попередніх статтях* цього випуску ви знайдете всю інформацію щодо обов’язку ведення табеля обліку робочого часу, його форми, позначень тощо. У цій статті ми підготували для вас приклади заповнення табеля з поясненнями.

Нові розміри МЗП у 2024 році: що враховувати роботодавцям Верховна Рада прийняла держбюджет на 2024 рік*. Вже з 1 січня наступного року зросте розмір мінзарплати. У цій статті поговоримо про те, як таке підвищення вплине на зарплатні показники.

Новий прожитмінімум з 01.01.2024: на що вплине підвищення Верховна Рада прийняла держбюджет на 2024 рік. У попередньому матеріалі («Нові розміри МЗП у 2024 році: що враховувати роботодавцям») ми розповіли про підвищення розміру мінзарплати у 2024 році. У цій статті поговоримо про збільшення розміру прожиткового мінімуму з 01.01.2024. З’ясуємо, на що вплине зростання цього показника.

Договір з нефіксованим робочим часом: чи можна укласти з працівником, який вже працює Можливість укладати трудові договори з нефіксованим робочим часом (далі — ТДНЧ) дозволяє роботодавцям залучати до роботи працівників тоді, коли для цього виникає потреба. Якщо приймати на роботу нового працівника, то питань щодо оформлення з ним ТДНЧ не виникає. Але чи можна укласти такий договір з працівником, який вже працює на підприємстві? Зараз розкажемо.

Компенсація: виплата зарплатних боргів у листопаді 2023 року Якщо роботодавець вчасно не виплатив працівникам зарплату, то він зобов’язаний при виплаті такої заборгованості нарахувати і виплатити компенсацію.

Медвисновок категорії «Вагітність та пологи»: дату формування можна змінити МОЗ своїм наказом від 18.10.2023 № 1810 змінив порядок формування медичних висновків категорії «Вагітність та пологи». Навіщо це було зроблено і які наслідки матиме, розкажемо далі.

Трудові медогляди працівників: що треба знати роботодавцю Трудове законодавство передбачає проведення обов’язкових медоглядів для певних категорій працівників. Це дозволяє не тільки визначати, чи може працівник фізично виконувати свої трудові функції, але й попереджувати погіршення стану його здоров’я та уберігати від нещасних випадків. Що це за працівники та коли їм слід проходити медичні огляди? Читайте далі.

Трудові медогляди працівників: порядок проведення Щоб правильно організувати трудовий медогляд працівників, роботодавцю доводиться проходити чималий шлях — від атестації робочих місць до виконання приписів закладу охорони здоров’я. Як його подолати без проблем — розкажемо в цій статті.

Трудові медогляди працівників: як оплатити та оподаткувати Проведення трудового медогяду працівників потребує часу (перш за все — робочого часу працівників) та грошей. Хто покриє такі витрати та оплатить працівникам час проходження медогляду, з’ясуємо у цій статті.

Трудові медогляди працівників: вносимо дані на порталі ПФУ Нещодавно Пенсійний фонд нагадав роботодавцям про їх обов’язок надавати інформацію про працівників, які перебувають з ними у трудових відносинах. Зокрема, й відомості про проходження медичних оглядів працівниками. З чим це пов’язано та як це зробити, розкажемо далі.

Працівник став повнолітнім: режим роботи та тривалість відпустки 21.08.2023 на підприємство було прийнято неповнолітнього працівника. 20.11.2023 йому виповниться 18 років, і він має намір продовжувати працювати. Чи потрібно звільняти такого працівника і наново приймати для того, щоб перевести на нормальну тривалість робочого часу? Як визначати тривалість його щорічної основної відпустки?

Мобілізований працівник: запитання та відповіді Зараз майже кожен роботодавець має у своєму штаті хоча б одного мобілізованого працівника. Відповідно і запитань щодо їх прав та гарантій у наших читачів виникає все більше. Для вашої зручності ми зібрали всі ці запитання і, звісно ж, відповіді на них в одному матеріалі. Тож нехай вся необхідна інформація буде завжди у вас під рукою.

Соцпрацівник + фахівець із соцроботи: виплачуємо надбавку за вислугу років Соціальний працівник терцентру (основне місце роботи, 0,5 ставки) отримує надбавку за вислугу років у розмірі 10 % окладу. Стаж роботи на цій посаді становить 6 років. З 05.11.2023 його прийняли до цієї ж установи за внутрішнім сумісництвом на посаду фахівця із соціальної роботи (0,5 ставки). Чи виплачувати надбавку за вислугу років за сумісництвом?

Додаткова відпустка за стаж: компенсуємо при звільненні Держслужбовець звільняється 27.11.2023. Він не використав 8 к. дн. додаткової відпустки за стаж держслужби, право на які набув з 16.10.2023. Скільки днів такої відпустки компенсувати йому при звільненні? Чи потрібно проводити пропорційний розрахунок?

"Оплата праці", листопад, 2023/№ 22

"Оплата праці", листопад, 2023/№ 21

Переведення на легшу роботу: коли «доплачуємо» працівнику? Працівника за станом здоров’я (є медвисновок) переведено на легшу роботу: з посади водія (оклад — 8000 грн, повна ставка) на посаду гардеробника (оклад — 6700 грн, 0,5 ставки). Чи проводити у цьому випадку доплату до середнього заробітку за попередньою посадою?

Місяць прийняття на роботу & розрахунковий період: нове роз’яснення Мінекономіки При обчисленні відпускних часто виникає запитання: включати у розрахунковий період місяць прийняття на роботу чи ні? Ми отримали свіже роз’яснення від Мінекономіки щодо непростої ситуації, про яку розкажемо у статті.

Додаткова соцвідпустка на дітей: чи надавати протягом навчального року? Вчительку прийняли на роботу 01.09.2023. 25.10.2023 вона звернулась із заявою про надання додаткової соцвідпустки тривалістю 10 к. дн. Працівниця є одинокою матір’ю. Чи можна надати їй таку відпустку не в період канікул, а протягом навчального року?

Трудова доплата до МЗП: основні правила Вимога щодо нарахування зарплати не нижче за мінімальну існує вже давно. Але запитання щодо виконання такої гарантії продовжують надходити. Тому у цій статті нагадаємо про всі нюанси.

Трудова доплата до МЗП: практика застосування У попередній статті цього випуску «Трудова доплата до МЗП: основні правила» ви можете ознайомитися із суттю державної гарантії щодо мінзарплати, правилами визначення трудової доплати та нюансами щодо цього. А зараз час попрактикуватися.

Вимога про сплату ЄСВ з МЗП: коли та як виконувати У цій статті нагадаємо правила, умови, коло осіб та нюанси при виконанні вимоги сплати роботодавцем ЄСВ з мінзарплати.

Трудова доплата VS сплата ЄСВ з МЗП: розбираємо відмінності Новачки часто плутають трудову доплату до МЗП і вимогу про сплату ЄСВ з МЗП. Тому пропонуємо вам загальний довідник, в якому ви знайдете стислі правила та умови застосування цих двох норм законодавства.

Трудова доплата та додаткова база ЄСВ: показуємо у звітності Трудову доплату до МЗП і додаткову базу нарахування ЄСВ об’єднує те, що вони розраховуються виходячи з МЗП. Але у звітності вони відображаються по-різному. Продемонструємо їх відмінність на прикладах.

ФОП та військовий облік: вести чи не вести? Чи може ФОП не вести військовий облік і при цьому не отримати штраф за це? З таким запитанням до нас звернулась наша читачка. Тож давайте розбиратися.

Тренер-викладач ДЮСШ: чи можна надати дві матдопомоги? Тренеру-викладачу ДЮСШ при оформленні щорічної відпустки у липні 2023 року була виплачена допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Чи має він право отримати матдопомогу на вирішення соціально-побутових питань у листопаді чи грудні 2023 року?

Відпускна компенсація виходячи з окладу: роз’яснення Мінекономіки Ситуація: працівник звільняється і має невикористані дні відпустки. Перед звільненням він перебував у трудових відносинах декілька місяців, але не мав заробітку (відпустка без збереження зарплати). Як обчислити відпускну компенсацію?

Працівники резидента Дія Сіті: як розрахувати декретні Продовжуємо розкривати особливості призначення та розрахунку страхових виплат для працівників резидента Дія Сіті. У статті «Захворів працівник резидента Дія Сіті: як призначити та розрахувати лікарняні» // «Оплата праці», 2023, № 20* ви дізналися про нюанси розрахунку лікарняних для таких осіб. Сьогоднішню статтю ми присвятимо декретним виплатам для таких осіб.

Занизили суму лікарняних/декретних: як відкоригувати заяву-розрахунок З 01.01.2023 страхувальники подають заяви-розрахунки на вебпорталі ПФУ. Водночас відкоригувати інформацію, внесену до таких форм, можливості не було. І тільки зараз ця проблема вирішена. У сьогоднішній статті ми розкажемо, як виправити дані у вже поданій заяві-розрахунку. І почнемо з випадку, коли лікарняні/ декретні були занижені.

Завищили суму лікарняних/декретних: виправляємо заяву-розрахунок Уявіть ситуацію: роботодавець нарахував лікарняні/декретні та отримав фінансування від ПФУ. Згодом виявляється, що у розрахунку суми страхових коштів допущена помилка. Як наслідок, працівнику виплачена надміру нарахована сума лікарняних/декретних. Що в такому разі робити роботодавцю та як виправити дані у вже поданій заяві-розрахунку, розкажемо у цій статті.

Несумові помилки у лікарняному листі: виправляємо у заяві-розрахунку Крім сумових помилок, при заповненні заяви-розрахунку роботодавець може допустити й інші (несумові) похибки. Як їх виправити, розкажемо далі.

Повідомлення про виплату лікарняних/декретних: як подати на порталі ПФУ Майже рік минув з того часу, як страхувальники почали подавати заяви-розрахунки на порталі ПФУ. Проте відзвітувати про виплату лікарняних/декретних за допомогою окремого (спеціального) сервісу не було можливості (для цього використовували розділ «Звернення»). Однак нарешті ситуація змінилася. Як подати Повідомлення про виплату страхових коштів сьогодні, розкажемо далі.

Відпускна компенсація: чи включати до середньої? Держслужбовець у вересні 2023 року отримав компенсацію за невикористану додаткову відпустку за держстаж без звільнення. З 27.10.2023 по 02.11.2023 він перебував на лікарняному, а з 03.11.2023 йому надано щорічну основну відпустку. Чи включати суму компенсації до розрахунку відпускних та лікарняних?

Доплата за завідування бібліотекою: кому можна встановити у ЗСО? Як установлюється доплата за завідування бібліотекою у закладі загальної середньої освіти (далі — ЗСО)? Чи можна встановити доплату бібліотекарю та завідувачу бібліотеки?

Добровільна середня мобілізованому: рахуємо відпускні та компенсацію Раніше ми вже розглядали, як урахувати при обчисленні відпускних та компенсації добровільну виплату мобілізованим у вигляді щомісячної матеріальної допомоги*. Сьогодні прийшла черга іншого виду підтримки наших захисників — виплати в розмірі середнього заробітку. Тож поїхали.

Оплата праці, листопад, 2023/№ 21

 

"Оплата праці", жовтень, 2023/№ 20

Переведення працівника: як бути з повідомленням? Працівника буде прийнято на підприємство у порядку переведення з іншого підприємства. Чи потрібно у цьому випадку подавати повідомлення до ДПС?

Повідомлення про прийняття на роботу: практичні кейси Повідомлення про прийняття працівника на роботу (далі — Повідомлення) подається вже більше 8 років. Незважаючи на це, і досі є запитання, з якими до нас часто звертаються читачі. Тож нагадаємо основні правила його подання, розберемо найпопулярніші практичні кейси і визначимося чи змінилося щось на період воєнного стану?

Навчальна відпустка: як бути із сумісником? Працівник, який заочно навчається в університеті, надав до відділу кадрів довідку-виклик на сесію. Він працює на підприємстві за основним місцем роботи та за внутрішнім сумісництвом. Як оформляти такому працівникові відпустку у зв’язку з навчанням?

Покочегаримо: беремо працівника на опалювальний сезон Приймаємо працівника на опалювальний сезон. Як правильно його оформити? Чи є він сезонним або тимчасовим?

Сезонні працівники: кадрові та працеоплатні особливості Досить часто роботодавці незаслужено називають працівників сезонними або тимчасовим. Натомість останні просто є прийнятими за строковим трудовим договором. Сьогодні розповімо, хто ж насправді є сезонними працівниками. А у наступній статті* приділимо увагу тимчасовим.

Тимчасові працівники: кадрові та працеоплатні нюанси Раніше* ми вже розповідали про сезонних працівників та трудові особливості для них. Сьогодні — зірковий час тимчасових працівників.

Компенсація: виплата зарплатних боргів у жовтні 2023 року Якщо роботодавець вчасно не виплатив працівникам зарплату, то він зобов’язаний при виплаті такої заборгованості нарахувати і виплатити компенсацію.

Додаток 4ДФ: оплата навчання, подарунки, аліменти, виплати ФОП… Якщо суб’єкт господарювання виплачує/надає доходи фізособі, то він є податковим агентом. У цій статті розглянемо незарплатні доходи, а також ті доходи, які входять до фонду оплати праці, але мають нюанси в оподаткуванні (ПДФО, ВЗ) і відображенні в додатку 4ДФ.

Купуєте нерухомість або авто у фізособи? Не забудьте сплатити податки і подати 4ДФ У цій статті поговоримо про купівлю юрособою нерухомості та автотранспорту у фізособи. Мова піде про оподаткування доходу фізособи від продажу такого майна та відображення покупцем такого доходу в 4ДФ.

Підвищення кваліфікації сумісника: які гарантії забезпечує роботодавець? У ДЮСШ медсестра працює як зовнішній сумісник. З 06.10.2023 її направлено на курси підвищення кваліфікації. Причому з основного місця роботи, де вона також займає медичну посаду, її на курси не направляють. Хто в цьому випадку оплатить працівниці проїзд, проживання та виплатить добові: роботодавець за основним місцем роботи чи за сумісництвом?

Педзвання та кваліфкатегорія: чи поширюються на все навантаження? Чи поширюється кваліфікаційна категорія та педагогічне звання на все педнавантаження вчителя, якщо в міжатестаційний період його довантажено годинами з інших предметів? Яким може бути міжатестаційний період та порядок подання заяви на позачергову атестацію?

Захворів працівник резидента Дія Сіті: як призначити та розрахувати лікарняні Запровадивши особливий режим оподаткування резидентів Дія Сіті, законодавці передбачили для таких осіб ще й спеціальні норми щодо оплати лікарняних. Сьогодні розберемо найпопулярніші питання щодо застосування таких норм. І почнемо з тих, що стосуються призначення та розрахунку лікарняних для працівників резидентів Дія Сіті.

Захворів гіг-спеціаліст резидента Дія Сіті: особливості розрахунку лікарняних Продовжуємо розмову про особливості призначення та розрахунку лікарняних спеціалістам резидента Дія Сіті. У попередній статті (див. статтю «Захворів працівник резидента Дія Сіті: як призначити та розрахувати лікарняні» цього номера) ми зупинилися на розрахунку лікарняних для працівників Дія Сіті. Тепер час поговорити про розрахунок страхових виплат для гіг-спеціалістів.

Відпустка мобілізованому: чи можна надати під час служби? Працівник служить у лавах ЗСУ. У «цивільного» роботодавця його увільнено від виконання обов’язків зі збереженням місця роботи і посади. Жодних добровільних виплат після 19.07.2022 роботодавець не надає. Чи можна такому працівнику надати основну щорічну відпустку під час його військової служби і, відповідно, виплатити відпускні?

Щомісячна матдопомога мобілізованому: як рахувати відпускні та компенсацію? Уже більше року роботодавці не зобов’язані зберігати середній заробіток за працівниками, які проходять військову службу. Але можна продовжити фінансово підтримувати захисників, надаючи їм, наприклад, щомісячну матдопомогу. І от питання: як врахувати таку виплату при обчисленні відпускних та компенсації за невикористану відпустку? Давайте розбиратись.

«Воєнна» відпустка за свій рахунок: чи включати до педагогічного стажу? Чи зараховується до педагогічного стажу педпрацівника час, коли він перебував у відпустці без збереження зарплати у період воєнного стану?

Відпускна компенсація — 2023: коли немає заробітку чи періоду Нові правила розрахунку відпускної компенсації породили цілу купу запитань. Серед них: як рахувати, якщо у працівника немає виплат у розрахунковому періоді або ж і взагалі немає самого розрахункового періоду?

Середньомісячне число робочих днів: нюанси розрахунку для матдопомоги Держслужбовця прийняли на роботу 15.05.2023. На підставі розпорядження керівника держоргану від 18.10.2023 йому надається допомога на вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної зарплати. Як правильно обчислити суму матдопомоги? При розрахунку середньомісячної кількості робочих днів ураховувати фактичний час роботи чи 12 місяців, що передують місяцю надання допомоги?

Якщо немає роботи: як правильно звільнити працівника? З кожним днем війни кількість руйнувань в Україні збільшується, а з нею росте й завдана шкода. Як бути роботодавцю, якщо внаслідок бойових дій він не може надати роботу працівникам? Чи можна їх звільнити? Як це правильно зробити, щоб не натрапити на судові розбірки? Про це — далі.

Перехід на зимовий час: табельні та оплатні нюанси На підприємстві для охоронників установлений підсумований облік робочого часу. 29.10.2023 годинники переводять на одну годину назад. Як оплачувати нічну зміну, яка припала на час переведення годинників? Чи потрібно факт переведення відображати у табелі?

"Оплата праці", жовтень, 2023/№ 19

Договір з нефіксованим робочим часом: беремо працівника на заміну ФОП сам здійснює роздрібну торгівлю у продуктовому магазині. Графік роботи магазину — щодня з 8:00 до 19:00. ФОП хоче найняти одного працівника (продавцем) для заміни. Графік його роботи — з понеділка по суботу (включно) протягом 2 годин. Але початок роботи — нефіксований і може коливатися залежно від дня тижня. Чи може за таких умов ФОП оформити з працівником трудовий договір з нефіксованим робочим часом?

Договір з нефіксованим робочим часом: оплата праці У статті «Договір з нефіксованим робочим часом: беремо працівника на заміну» ми розглянули всі нюанси укладання такого трудового договору. Тепер час поговорити про особливості оплати праці працівника із нефіксованим робочим часом.

Грошова винагорода педпрацівникам: оподаткування, звітність та середня Навчальний заклад планує до Дня працівників освіти виплатити педагогічним працівникам щорічну грошову винагороду за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків. Як оподатковувати таку виплату? Чи відображати її в Об’єднаному звіті?

Дитині виповнилося 18 років: ПСП за новим місцем роботи Працівницю прийняли на роботу 07.08.2023. Вона має трьох дітей віком 23 роки, 18 років та 8 років. Середня дитина досягла повноліття 20.08.2023. Зарплата працівниці становить 7200 грн. У серпні вона не подавала заяву на ПСП. Чи має вона право на пільгу у вересні 2023 року?

Розрахунковий період для «оздоровчих»: роз’яснення від Мінекономіки Лист Мінекономіки від 29.09.2023 № 4707-05/52588-09, що коментується, — це відповідь на запит нашої редакції щодо визначення події, з якою пов’язаний розрахунок середньомісячної зарплати для нарахування суми матеріальної (грошової) допомоги на оздоровлення.

Доплата завідувачу майстерні: чи обов’язкова виплата у ЗСО? Вчитель трудового навчання закладу загальної середньої освіти (далі — ЗСО) завідує майстернею. Чи обов’язково йому потрібно встановлювати доплату?

Працівник-студент: денне навчання і робота «на повну» Чи може студент закладу вищої освіти денної форми навчання працювати на підприємстві за основним місцем роботи на повну ставку?

Вільний від роботи час для працівника-студента Ваш працівник є студентом? Інколи йому потрібен вільний від роботи час? Є декілька варіантів. Про це сьогодні розповімо.

Призупинення дії трудового договору: чи є в роботодавця шанс виграти справу? Більша частина «трудових» судових рішень за період війни присвячена саме призупиненню трудового договору. Це й не дивно, адже більшість працівників, з якими трудові відносини були поставлені «на паузу», могли і хотіли працювати, але фактично були позбавлені такої можливості. Деякі судові справи дійшли аж до Верховного Суду. Давайте розбиратися, на чий бік він став?

Відпускна компенсація, якщо відсутній розрахунковий період: роз’яснення Мінекономіки З 12 вересня 2023 року змінилися правила розрахунку компенсації за дні невикористаних відпусток. Ці зміни породили купу запитань, зокрема щодо ситуації, коли відсутній розрахунковий період. Ми отримали роз’яснення фахівців Мінекономіки і тепер маємо чітку відповідь на це питання.

Додаток 4ДФ: загальні цікавинки У додатку 4ДФ податковий агент зобов’язаний відображати доходи, які він виплачує фізособам. Коли треба складати цей додаток, коли можна його не складати, як вносити зміни у раніше подані дані? На ці та інші запитання ми відповімо у сьогоднішній статті.

Зарплата, лікарняні, декретні: показуємо в додатку 4ДФ У додатку 4ДФ податкові агенти відображають доходи фізосіб, зокрема зарплату, лікарняні та декретні. Які є підводні камені при цьому? Коли на одну фізособу формуємо два рядки? Охоче відповімо!

Додаток 4ДФ: відображаємо матеріальну допомогу Окрім зарплатних доходів, у додатку 4ДФ знаходять своє відображення такі виплати, як матеріальна допомога, допомога на поховання від ПФУ, поворотна і безповоротна фіндопомога тощо. Коли, як та з якою ознакою доходу їх треба показати, розглянемо у статті.

Виплати за договором страхування працівників: відображаємо в додатку 4ДФ Роботодавці доволі часто практикують добровільне страхування своїх працівників. І власним коштом перераховують страхові платежі за застрахованих працівників страховим компаніям. І в такому випадку мають відображати ці виплати в додатку 4ДФ. Розглянемо найпоширеніші випадки такого страхування і відображення їх у звітності.

Оренда майна у фізособи: відображаємо в 4ДФ Дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду потрапляє до оподатковуваного доходу фізособи-орендодавця. І якщо орендатор є суб’єктом господарювання (юрособою або ФОП), то як податковий агент він має утримати та сплатити податки з цього доходу і правильно відобразити це в додатку 4ДФ. Як саме — читайте в цій статті.

Чи можна звільнити сумісника, щоб прийняти основного працівника? Чи можна розірвати трудовий договір з працівником, який працює в установі на умовах сумісництва, якщо на його посаду претендує працівник, для якого це місце роботи стане основним?

Донорство у вихідний: чи зберігати середню? Працівник установи (стандартна п’ятиденка) здав кров 1 жовтня 2023 року (вихідний день для нього). А 02.10.2023 він виявив бажання використати додатковий день відпочинку. Чи потрібно оплачувати за середнім заробітком день донації та день відпочинку?

Лікарняний у день звільнення: як оплатити Працівник звільняється за власним бажанням 30.09.2023 (у суботу — вихідний день). Через це остаточний розрахунок із ним проведено 29.09.2023 (у п’ятницю). Але згодом з’ясувалося, що у день звільнення працівник захворів (е-лікарняний оформлено 30.09.2023). Чи потрібно оплачувати такий листок непрацездатності? 

Оплата праці, вересень, 2023/№ 18

Зміни у розрахунку середньої зарплати: як визначити компенсацію? Постановою КМУ від 08.09.2023 № 957 урядовці внесли зміни до Порядку № 100*. А 15 вересня на офіційному сайті Мінекономіки з’явилися роз’яснення щодо практичного застосування цих змін. Тож давайте розглянемо, як зараз визначати суму компенсації за невикористану відпустку.

Середня зарплата для матдопомоги: новий порядок розрахунку від Кабміну Кабмін змінив порядок розрахунку середньої зарплати для обчислення суми матеріальної (грошової) допомоги. Як тепер визначити розрахунковий період? Як обчислити середньоденний заробіток? Відповіді на ці та інші запитання — у нашій статті.

Компенсація: виплата зарплатних боргів у вересні 2023 року Якщо роботодавець вчасно не виплатив працівникам зарплату, то він зобов’язаний при виплаті такої заборгованості нарахувати і виплатити компенсацію.

Відрядження у вихідний, робота у день вибуття/прибуття Відрядження у вихідний день — як оплатити? Чи треба працювати у день вибуття у відрядження або повернення з нього? На ці та інші запитання є відповіді у нашій статті. Тож, як то кажуть, wellcomе.

Відрядження в останній день відпустки: чи можна? Працівник перебуває у щорічні основній відпустці. Є необхідність направити його у відрядження в останній день відпустки. Як це правильно оформити?

Харчування у відрядженні: бюджетні та комерційні тонкощі Ми часто отримуємо запитання з приводу харчування у відрядженні: «Чи можна компенсувати сніданок у готельному рахунку або чай у проїзному документі? Чи зменшувати при цьому добові?» Тут все залежить від так би мовити форми власності роботодавця. Давайте розставимо крапки над «і».

Заміна класного керівника: як організувати та оплатити? Вчителю старших класів установлено доплату за класне керівництво у розмірі 25 % посадового окладу. З 12.09.2023 він перебуває на лікарняному. Заміна годин його педагогічного навантаження покладена на іншого вчителя. Чи можна на вчителя, який замінює свого колегу, покласти ще й обов’язки класного керівника з нарахуванням відповідної доплати?

Відпускний стаж мобілізованого педагога: роз’яснення від Держпраці Лист Держпраці від 06.09.2023 № 3099/2/2.1-23а, що коментується, — відповідь на запит нашої редакції щодо включення до відпускного стажу педагогам періоду їх військової служби під час мобілізації із збереженням середнього заробітку.

Лікарняні: все, що потрібно знати для розрахунку Щоб правильно розрахувати суму лікарняних, треба врахувати багато нюансів. Зокрема, правильно визначити розрахунковий період, суму виплат, що візьмуть участь у розрахунку, та страховий стаж працівника (як загальний, так і за останні 12 місяців). Ну а після цього ще й застосувати обмеження. Як це зробити та не заплутатися й не помилитися при розрахунках, ви дізнаєтеся із сьогоднішньої статті.

Лікарняні: якщо цілий рік немає заробітку Зараз часто виникають питання щодо розрахунку лікарняних для працівників, які не мали заробітку у розрахунковому періоді. До речі, причини такої відсутності заробітку можуть бути різними (через відпустки без збереження зарплати, призупинення дії трудового договору, неявки тощо). Але тільки від того, чи є така причина поважною, залежатиме порядок розрахунку лікарняних. Як саме? Розкажемо далі.

Матдопомога одна, а виплати дві: що з ЄСВ? Підприємство вирішило надати працівнику матеріальну допомогу на лікування. Є відповідна заява працівника, виписка з лікарні та чеки на придбання ліків. Згідно з наказом про надання допомоги загальна її сума становить 22000 грн. При цьому вказано, що нарахування і виплату матеріальної допомоги розділено на дві частини: 12000 грн — у вересні та 10000 грн — у жовтні. Чи буде така матеріальна допомога вважатися разовою та не оподатковуватися ЄСВ?

Грошова винагорода педпрацівникам: чи залежить розмір від навантаження? Вчителю закладу загальної середньої освіти (далі — ЗСО) при тарифікації на 2023/2024 навчальний рік встановлено 23 години тижневого педагогічного навантаження. Чи впливає цей факт на розмір щорічної грошової винагороди?

Звільнення у вихідний: коли розрахуватись із працівником? Звільнення працівника заплановано на 30.09.2023. Це субота (вихідний і для працівника, і для роботодавця). Чи можна провести остаточний розрахунок із працівником у п’ятницю 29.09.2023? Чи краще звільнити його 29.09.2023? Але як тоді це вплине на зарплату та ЄСВ, якщо місяць буде відпрацьовано не повністю?

Відпустка з наступним звільненням: нюанси надання та оформлення Чи має право працівник піти у відпустку перед звільненням і в її останній день звільнитися? Як визначити дату звільнення і підрахувати кількість днів невикористаної відпустки? Як оформити? Відповіді на ці запитання розкриємо у статті.

Відпустка з наступним звільненням: розрахунок відпускної середньої З 12 вересня змінився порядок розрахунку середньої зарплати для відпускної компенсації. Проте обчислення середньої для відпускних не змінилося. Якщо працівник іде у відпустку з наступним звільненням, як проводити розрахунок відпускних? Відповідь ви знайдете у статті.

Норма робочого часу для жовтня 2023 року Під час воєнного стану немає святкових та неробочих днів. Як зазначений факт впливає на норму тривалості робочого часу у жовтні 2023 року? Розглянемо найпопулярніший графік роботи — п’ятиденка з двома вихідними днями у суботу та неділю. 

Оплата праці, вересень, 2023/№ 17

Відпустка при народженні дитини: що відображати у табелі? Працівнику, дружина якого народила дитину, надано відпустку тривалістю 14 календарних днів з 21.08.2023. Як таку відпустку відображати у табелі обліку робочого часу?

Лікарняні: хвороба за хворобою Захворів працівник, у якого за останні 12 календарних місяців страховий стаж становить менше 6 місяців. Лікарняні чоловіку були розраховані виходячи з розміру МЗП з розрахунку на один календарний день. Однак через деякий час після відновлення працездатності він знов занедужав. Як тепер оплатити дні тимчасової непрацездатності?

Сумісництво: правила та дозволи Реалізацією права на працю є укладання трудового договору. Якщо трудових договорів декілька, то один з них укладений за основним місцем роботи, а інші — за сумісництвом. Розглянемо загальні правила, обмеження і дозволи при сумісництві.

Сумісники: прийняття на роботу, звільнення, зміна статусу У цій статті розглянемо правила прийняття/звільнення сумісників. Та поговоримо про варіанти оформлення зміни статусу працівника з основного на сумісництво і навпаки.

Внутрішній сумісник: на що звернути увагу Працівник, який працює за основним місцем роботи, укладає на цьому ж підприємстві трудовий договір на роботу за сумісництвом. Таке сумісництво є внутрішнім. На які нюанси треба звернути увагу роботодавцю при внутрішньому сумісництві, розглянемо у статті.

Внутрішній сумісник: оплата праці, оподаткування У попередній статті ми розглянули організаційні моменти роботи за внутрішнім сумісництвом. Продовжуємо обговорювати цю тему і перейдемо до оплати праці внутрішніх сумісників та нюансів оподаткування їх доходу.

Стипендія докторанта: як оподатковувати? Докторант закладу вищої освіти (далі — ЗВО) отримує академічну стипендію. Як правильно оподатковується така виплата?

Вчитель початкових класів: чи можна зменшити навантаження? Вчительці початкових класів після декретної відпустки за рішенням керівника встановили тижневе навантаження 11 годин в 1 класі та 4 години інформатики у 5 класі. Решту годин програми першокласників розподілили між іншими вчителями. Чи правомірні такі дії?

Лікарняний після декретної відпустки: як визначити розрахунковий період 21.06.2023 працівниця вийшла з відпустки для догляду за дитиною до 3 років. Але вже 14.08.2023 — захворіла. Як визначити розрахунковий період для нарахування лікарняних? Це буде повний липень 2023 року чи період з 21.06.2023 по 31.07.2023?

Навчання за рахунок підприємства: що з оподаткуванням? Розпочався новий навчальний рік. До нас надходять запитання з приводу оплати за навчання працівників та їх дітей за рахунок підприємства, а також щодо податкових наслідків в частины ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Тож давайте розберемось у цій темі детально.

Оплата навчання як благодійність Працівник отримав інвалідність. Його донька навчається у приватному закладі загальної середньої освіти. Чи може роботодавець як допомогу оплатити рік такого навчання? Які податкові наслідки з ПДФО, ВЗ та ЄСВ це матиме?

ПСП на дітей: коли можна за двома підставами? 03.08.2023 на підприємство прийнято працівницю, у якої є двоє дітей віком до 18 років. Одна дитина має інвалідність. Оклад працівниці становить 7400 грн. На яку податкову соціальну пільгу вона має право? Що зазначати в заяві на застосування пільги?

Іпотека на житло: як скористатись податковою знижкою Ми вже говорили про податкову знижку при оплаті навчання*. Проте це не єдиний вид витрат, при яких можна отримати компенсацію. Серед інших відсотки по іпотечному кредиту на житло. І сьогодні поговоримо про це детальніше.

ПСП за двома підставами: як відобразити у 4ДФ? Працівниця користується правом на податкову соціальну пільгу (далі — ПСП) на двох дітей до 18 років, у тому числі на дитину з інвалідністю. Як відобразити цей факт у 4ДФ?

Лікарняні: у розрахунковому періоді «пустий» місяць З 1 січня 2023 року правила розрахунку середньої зарплати для оплати днів тимчасової непрацездатності у разі наявності у розрахунковому періоді «пустого» місяця зазнали змін. Поступово з’явилися й роз’яснення ПФУ щодо їх застосування. Щоб «розкласти все по поличках» й нічого не переплутати, пропонуємо вам на числових прикладах розібратися в цьому питанні.

Щорічна основна відпустка працівника з інвалідністю Для працівників з інвалідністю чинним законодавством передбачені певні пільги та гарантії. Стосуються вони також тривалості та порядку надання щорічних основних відпусток. Що це за гарантії та на яких осіб з інвалідністю поширюються, розкажемо в сьогоднішній статті.

Додаткові відпустки працівників з інвалідністю Окрім особливостей надання щорічних основних відпусток (про них ми говорили у статті «Щорічна основна відпустка працівника з інвалідністю»), для працівників з інвалідністю також передбачені пільги та гарантії, що стосуються додаткових відпусток. Про них і поговоримо далі.

Відпустки без збереження зарплати працівників з інвалідністю Окрім щорічних відпусток (основної та додаткових), працівник з інвалідністю може скористатися також і відпусткою без збереження зарплати. Які особливості потрібно врахувати роботодавцю в такому разі, розкажемо далі.

Допомога до відпустки для працівників з інвалідністю Особи з інвалідністю потребують не тільки подовженого відпочинку, але й додаткової фінансової підтримки. На яку допомогу від роботодавця може розраховувати працівник з інвалідністю, що йде у відпустку, поговоримо далі.

Звільнення у 4ДФ та Д5: якщо забули відобразити Працівниця звільнилась за власним бажанням (ст. 38 КЗпП) 30 червня 2023 року. Але цей факт забули відобразити у додатках Д5 та 4ДФ Об’єднаного звіту. Помилку помітили у вересні 2023 року. Як правильно усе виправити?

Кухар із досвідом соцробітника: чи виплачувати «вислужну» надбавку? У терцентрі функціонує відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання. У ньому працює кухар. Зазначений працівник має стаж роботи на цій посаді вже більше 2 років. Також раніше він працював соціальним робітником, стаж — 4 роки і 6 місяців. Чи можна встановити йому надбавку за вислугу років?

Бюджетники у зоні бойових дій: умови встановлення «особливої» надбавки Кабмін установив надбавку за роботу з особливими умовами праці працівникам бюджетних установ, які безпосередньо виконують свої обов’язки на територіях активних та можливих бойових дій. Проаналізуємо, кому та за яких умов установлюється така надбавка.

Оплата праці, серпень, 2023/№ 16

Незароблені відпускні: чи можна утримати при звільненні? Працівника було прийнято на роботу 12.10.2021. За два робочі роки він використав щорічну основну відпустку повної тривалості (по 24. к. дн. за кожен рік). 14.08.2023 працівник звільняється за власним бажанням. Чи можна з нього утримати кошти за дні «перегуляної» відпустки при звільненні?

Допомога на поховання родича: як матеріально підтримати працівника У працівника померла мати. Як ми можемо йому фінансово допомогти? Які будуть податкові наслідки?

Хвороба у відпустці: що треба знати Хвороба може застати зненацька, коли людина перебуває у відпустці. Як діяти роботодавцю в такому випадку? Що буде з відпусткою? Чи оплачувати лікарняні? На всі ці та інші запитання ви знайдете відповідь у цій статті.

Хвороба напередодні відпустки: чи можна скасувати відпустку? У цій статті розглянемо ситуацію, коли щорічну основну відпустку оформлено, але напередодні відпустки працівник захворів. Що робити роботодавцю в такій ситуації?

Юрисконсульт у закладі освіти: визначаємо тарифний розряд До фахового коледжу на посаду юрисконсульта приймаємо працівника, який має вищу юридичну освіту (диплом магістра). Стажу роботи на цій посаді він не має. Який тарифний розряд слід установити такому працівнику?

Відрядження у вихідний день: як оплатити дні службової поїздки Працівника направили у відрядження. Відповідно до наказу він має працювати під час службової поїздки у вихідний день. Як оплатити час відрядження такому працівнику?

Тимчасове заступництво: організаційні та оплатні нюанси Заступник керівника бюджетної установи перебуває у відпустці з 7 по 20 серпня 2023 року (оклад — 8823 грн). На час його відсутності виконання обов’язків покладено на начальника відділу (оклад — 5699 грн) з виплатою різниці в окладах. Начальнику відділу встановлена надбавка за складність і напруженість у роботі у розмірі 50 % посадового окладу. Чи виплачується така надбавка під час тимчасового заступництва? Якщо так, то як правильно її обчислити?

Відпустку продовжено через хворобу: табель, середня, звітність Працівник захворів у відпустці. Відпустку продовжено на кількість днів, які «з’їла» хвороба. Як рахувати середню зарплату, якщо початок продовженої частини відпустки припадає на наступний місяць? Як і коли робити перерахунок? Як відобразити перерахунок у додатку Д1 Податкового розрахунку? На усі ці запитання ви знайдете відповіді у сьогоднішній статті.

У відпустці захворів сумісник: продовжуємо/переносимо відпустку Наразі чимало працівників працюють за сумісництвом. Такі працівники мають право на щорічну відпустку за сумісництвом. А що робити з відпусткою, якщо сумісник захворів? Чи підлягає вона продовженню чи перенесенню, як і за основним місцем роботи? Про це все поговоримо у сьогоднішній статті.

Компенсація: виплата зарплатних боргів у серпні 2023 року Якщо роботодавець вчасно не виплатив працівникам зарплату, то він зобов’язаний при виплаті такої заборгованості нарахувати і виплатити компенсацію.

Почесне та спортивне звання: чи можна дві надбавки одночасно? Тренер центру олімпійської підготовки має почесне звання «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України» та спортивне звання «Заслужений тренер України». Чи можна виплачувати йому одночасно дві надбавки: за почесне та за спортивне звання?

Заміна зарплати на лікарняні: рахуємо середню для лікарняних У бюджетних установах доволі часто проводять сторнування раніше нарахованої зарплати у зв’язку з нарахуванням лікарняних. Як це вплине на розрахунок середньої зарплати для наступних лікарняних, читайте у сьогоднішній статті.

Помилка при утриманні аліментів: як можна виправити? У липні 2023 року з працівника утримали аліменти у сумі меншій, ніж потрібно. Утримання проведено в розмірі 25 % від зарплати (постанова виконавця), але без урахування сум середньої зарплати за період відрядження. Як можна виправити зазначену помилку?

Мобілізований педпрацівник: відпускний стаж за період служби Педагог закладу загальної середньої освіти з травня 2022 року проходить військову службу за призовом під час мобілізації. На час військової служби за ним зберігається середній заробіток. Чи включати цей період до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку?

Мобілізація відпускника: чи можна перенести відпустку? Працівника підприємства у липні 2023 року мобілізували під час щорічної основної відпустки. Він встиг відгуляти тільки 14 к. дн. А 10 к. дн. відпустки у нього ще залишилися. Чи переноситься на інший період залишок щорічної відпустки?

Сплачуєшь за дитсадок, школу, гурток, універ? Отримай податкову знижку! Мало хто замислюється, що частину сплачених за навчання грошей можна повернути. Причому йдеться не тільки про студентів. Платні школи, дитсадочки, школи мистецтв, ДЮСШ — усі в темі. Цікаво? Тоді ця стаття точно для вас.

Оплата праці, серпень, 2023/№ 15

Норма робочого часу для серпня 2023 року Під час воєнного стану немає святкових та неробочих днів. Як зазначений факт впливає на норму тривалості робочого часу у серпні 2023 року? Розглянемо найпопулярніший графік роботи — п’ятиденка з двома вихідними днями у суботу та неділю.

Які лікарі матимуть право формувати медвисновки МОЗ своїм наказом від 05.06.2023 № 1012 (далі — наказ № 1012) вніс зміни до Порядку № 1066* та Порядку № 2136**, тим самим окресливши перелік лікарів, які матимуть право формувати медвисновки про тимчасову непрацездатність та медвисновки про народження. Хто ці щасливчики, розкажемо далі.

Виплата відпускних після початку відпустки Чи можна виплачувати працівнику відпускні вже після початку відпустки в строки для виплати зарплати? Якщо так, то як це треба оформити?

Бронювання працівників: і знову зміни Останнім часом уряд серйозно взявся за удосконалення процедури бронювання працівників. Це ж зрозуміло, адже бронювання — це законний спосіб для працівників — уникнути мобілізації, а для роботодавців — зберегти свій кадровий потенціал. Тож сьогодні — про чергове оновлення в цій процедурі.

Грошова допомога до відпустки: як визначити розрахунковий період? Держслужбовець йде у щорічну відпустку тривалістю 14 календарних днів 01.09.2023 з виплатою грошової допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячної зарплати. Виплату відпускних та допомоги плануємо провести у серпні. Як правильно визначити розрахунковий період для обчислення суми грошової допомоги?

Допомога у розмірі 10 пенсій: чи виплачувати бібліотекарю ЗСО? Чи зараховується час роботи на посаді бібліотекаря школи до спеціального стажу, що дає право на отримання допомоги у розмірі десяти пенсій? Бібліотека є структурним підрозділом закладу загальної середньої освіти (далі — ЗСО).

Забули перевести працівника в Д5: виправляємось Працівника було переведено з однієї посади на іншу в травні 2023 року. Таке переведення не відобразили в додатку Д5 за 2 квартал 2023 року. Як виправитися?

Дитині виповнилось 18: як стягувати аліменти в цьому місяці? Працівник платить аліменти на неповнолітнього сина. На підставі виконавчого листа щомісяця утримують ¼ з його зарплати. 10.08.2023 сину виповниться 18 років. Як правильно визначити суму аліментів за серпень?

Приймаємо на роботу на 0,25 ставки: документальне оформлення Як правильно оформити трудові відносини із працівником для роботи на 0,25 ставки? Чи потрібна заява від працівника, наказ тощо?

Відпускні на межі розрахункового періоду: як розрахувати лікарняні Працівник захворів 12 червня 2023 року. У останньому місяці розрахункового періоду (червень 2022 — травень 2023 року) йому були нараховані «перехідні» відпускні за період з 12 травня по 4 червня 2023 року. Яку суму треба включити до розрахунку середньоденної зарплати: усю суму відпускних чи ту суму відпускних, яка припадає на дні відпустки за травень?

Простій та призупинення: чи можна відтермінувати атестацію? Як визначати строки чергової атестації педагогічних працівників з урахуванням часу їх простою, призупинення трудових відносин в умовах воєнного стану та враховуючи введення з 1 вересня 2023 року нового положення про атестацію?

Медсестра терцентру: чи є право на додаткову відпустку? У територіальному центрі соціального обслуговування (далі — терцентр) функціонує відділення денного перебування. У ньому працює медична сестра. Чи має право така працівниця на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці?

Сумісництво під час призупинення ТД: розраховуємо лікарняні Працівникові відкрито лікарняний 30.06.2023. Як правильно розрахувати лікарняні, якщо в розрахунковому періоді з ним було призупинено трудовий договір (далі — ТД) з 01.09.2022 по 28.02.2023. Крім того, з 01.12.2022 по 28.02.2023 він працював за сумісництвом на іншому підприємстві.

Оновлені святкові дати: 11 друзів бухгалтера Нещодавно Законом № 3258* було оновлено перелік святкових та неробочих днів. Їх знову 11. Але деякі вже не ті, що були раніше.

Класифікатор професій: аналізуємо Зміну № 12 Класифікатор професій знов оновили. Давайте розбиратися, що змінили на цей раз і як бути з цим новим «щастям» роботодавцям.

Працівник-новачок: як оплатити відрядження Працівника прийняли на роботу 01.07.2023. А вже з 24 по 26 липня 2023 року його направили у відрядження. Як оплатити час службової поїздки, якщо за умовами трудового договору працівнику виплачується, крім окладу, ще й щомісячна премія, яка нараховується місяць у місяць?

Працівник суміщає посади: як оплатити відрядження На працівника підприємства, який вже займає посаду «логіст», покладено обов’язки за посадою «водій автотранспортного засобу» у порядку суміщення посад. За це йому встановлена доплата. Крім того, кожен місяць такого працівника направляють у відрядження. Як у такому випадку розраховувати доплату за суміщення посад та оплачувати дні службової поїздки?

Оплата праці, липень, 2023/№ 14

Лікарняний для мобілізованого працівника: хто його має оплатити У грудні 2022 року працівника мобілізували до лав ЗСУ. А у липні 2023 року (коли чоловік проходив військову службу) на порталі Пенсійного фонду з’явився електронний лікарняний, оформлений на такого працівника. Хто має оплатити такий листок непрацездатності?

Компенсація: виплата зарплатних боргів у липні 2023 року Якщо роботодавець вчасно не виплатив працівникам зарплату, то він зобов’язаний при виплаті такої заборгованості нарахувати і виплатити компенсацію.

Працівниця стала вдовою: які трудові гарантії для неї передбачені Запитання: «Реалії сумні, але наша працівниця стала вдовою. У неї двоє дітей (без інвалідності) віком 9 і 16 років. Які трудові гарантії належать працівниці?» Відповідаємо.

Оплата праці вчителя під час канікул Вчителька закладу загальної середньої освіти (далі — ЗСО) з 03.07.2023 пішла у щорічну основну відпустку на 56 календарних днів. 28.08.2023 вона виходить з відпустки. Як у цьому випадку оплачувати робочі дні серпня до початку навчального року?

Додаткова база нарахування ЄСВ: законодавчі вимоги У цій статті пригадаємо правила сплати ЄСВ з МЗП з доходу найманих працівників та відображення у Д1 донарахування ЄСВ до розміру мінімального страхового внеску.

Додаткова база ЄСВ: приклади відображення в Д1 У попередній статті ми нагадали правила визначення та відображення у Д1 додаткової бази ЄСВ. На продовження цієї теми розглянемо практичне застосування таких правил.

Мобілізація та призупинення: шукаємо точки дотику Працівника було мобілізовано до лав ЗСУ у травні 2023 року. У червні підприємство призупинило дію трудових договорів з працівниками через неможливість працювати. Що робити з мобілізованим працівником? Чи призупиняти з ним трудовий договір? Чи можна його звільнити?

Виплати для переселенців: хто залишиться без допомоги? Уряд вирішив скасувати виплати для більшості переселенців. Нововведення запрацюють вже з 1 серпня. Давайте розбиратися кому, за що і як взагалі це відбудеться.

Строк давності для лікарняних: як довго можна подавати заяву-розрахунок Працівник хворів з 2 по 11 січня 2023 року. У тому ж місяці (січні 2023 року) було оформлено наказ про призначення допомоги по тимчасовій втраті працездатності та нараховано суму такої допомоги у бухобліку. Але заява-розрахунок так і лишилася неподаною. Чи можна зараз направити цей документ до ПФУ (пройшло вже більше півроку після одужання працівника)? Чи буде в такому разі профінансована допомога?

Простій у розрахунку лікарняних В установі з 01.03.2022 по 30.09.2022 був оголошений простій, який оплачувався із розрахунку 2/3 окладу. У липні 2023 року працівнику оформлено е-лікарняний за період з 03.07.20223 по 14.07.2023. Чи враховувати при розрахунку лікарняних період оплачуваного простою?

Вагітні зможуть іти в декрет пізніше без втрати допомоги Тепер майбутні матусі самі зможуть обирати: піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами чи ще попрацювати. «І що тут нового?» — запитаєте ви. А те, що відпустку можна буде перенести і використати пізніше, не втративши при цьому ані копійки допомоги. Все завдяки Закону від 13.07.2023 № 3238-ІХ.

Атестація робочих місць: нюанси для воєнного стану У серпні 2023 року закінчується дія результатів проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві. Чи має право роботодавець продовжувати надавати пільги для працівників, зайнятих на роботах із важкими та шкідливими умовами праці?

Поворотна фіндопомога фізособі: коли відображаємо в 4ДФ Ваше підприємство надає поворотну фіндопомогу фізособі? То не забудьте показати її в 4ДФ. Які нюанси при цьому виникають, розглянемо у статті.

Поворотну фіндопомогу надає фізособа: нюанси відображення в 4ДФ Фізособа надала поворотну фінансову допомогу юрособі. Юрособа повертає таку позику частинами. Я показати це в 4ДФ? З’ясуємо у статті.

Вимога ЄСВ з МЗП та додаткова база при внутрішньому сумісництві На підприємстві за основним місцем роботи працівник (без інвалідності, ставка ЄСВ 22 %) займає 0,5 штатної одиниці. І на цьому ж підприємстві він працює за внутрішнім сумісництвом теж на 0,5 штатної одиниці. При виконанні вимоги ЄСВ з МЗП порівнювати з мінзарплатою його сукупний дохід (основне місце роботи + внутрішнє сумісництво) або тільки дохід як основного працівника?

Премія до Дня бухгалтера: що, коли та як ураховувати? Бюджетна установа у липні 2023 року виплатила бухгалтерам премію з нагоди святкування Дня бухгалтера. Чи бере участь ця виплата в розрахунку середньої зарплати для обчислення відпускних та лікарняних? Чи включати її в МЗП?

 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
50
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×