Кредит до зарплати під час пандемії
Багато хто з тих, хто оформив кредит до зарплати під час пандемії в Україні, вирішили не виплачувати його. Причина - кредитні канікули, схвалені державою. Але, як це вплине на їх кредитний рейтинг і що робити, якщо прийшов термін оплати позики, але платити нічим?
Кредитні канікули по кредитах в Україні: що відбувається на практиці
За фактом, держава офіційно дозволив відтермінування по кредитних платежах - банки і МФО не можуть нараховувати штрафи і пеню, а також підвищувати процентну ставку в березні-квітні 2020 року. Однак, такі "канікули" не зупиняють нарахування відсотків, а значить, сума кредиту буде збільшуватися. Тому, виникає питання - "чи вигідно позичальникам не платити кредит під час пандемії?"
Банківський кредит
Якщо ви - один з тих, хто не платить банківський кредит уже другий місяць, варто взяти до уваги, що в травні кредитор може вимагати оплату відразу за 3 місяці. Адже, за внесеними поправками, на відстрочку платежів мають право позичальники, які виконували обов'язки за договором раніше, але в березні і квітні 2020 роки не можуть оплачувати кредит у зв'язку з втратою роботи або зменшенням заробітної плати. Якщо ви не входите в цю групу, є 2 варіанти вирішити ситуацію:
- звернутися в банк з проханням про реструктуризацію, приклавши документи, що підтверджують складну фінансову ситуацію - зробити це потрібно заздалегідь, не чекаючи, поки кредитор зателефонує або надішле лист з вимогами;
- знайти гроші на оплату вже зараз - наприклад, оформити онлайн кредит або взяти потрібну суму в борг у рідних, друзів.
Кредит в МФО
Якщо ви не платили за кредитом в МФО в період березень-квітень 2020 року, штрафи і пені не нараховуються на загальних підставах. Але, дзвінки-нагадування про прострочений кредит відбуваються кожен день.
Також, в мережі деякі юристи посилаються на Закон України "Про споживче кредитування" і стверджують, що кредити на суму менше 4723 грн (сума мінімальної заробітної плати на момент підписання Закону №3220) повинні оплачуватися незалежно від норм змін Податкового Кодексу України.
Але, і плюси є - на відміну від банків, МФО дозволяє продовжувати термін користування кредитом без негативних оцінок в кредитній історії. Також, ця послуга зупинить дзвінки колекторів.
Тому, якщо ви не можете оплачувати кредит в МФО через звільнення з роботи, варто:
- звернутися до кредитора з проханням про реструктуризацію, повідомивши його про складну фінансову ситуацію і гасити кредит відповідно до нового договору;
- скористатися послугою продовження (пролонгації) кредиту;
- спробувати перевести кредит в іншому МФО і погасити прострочений кредит - це поліпшить кредитний рейтинг.
Важливий момент: за кожним простроченим платежом банки і МФО передають інформацію в бюро кредитних історій. Тому, якщо ви хочете завжди мати можливість отримати кредит до зарплати або на покупку дорогого майна, на більш вигідних умовах, потрібно мати високий кредитний рейтинг.
Чи варто оформляти кредит до зарплати під час карантину в Україні?
Підведемо підсумок:
- Під час карантину, оформляти кредит до зарплати в Україні варто на невідкладні потреби і тільки в разі, якщо ви впевнені, що повернете його вчасно.
- Сподіватися на продовження кредитних канікул не варто, адже, внесені поправки до Податкового Кодексу України показали, що є тонкощі в оплатах кредитів, про які може розповісти тільки досвідчений юрист.
- Якщо ви можете оплачувати свій кредит в період пандемії, краще робити це, в іншому випадку, через кредитних канікул в травні потрібно буде зробити платіж відразу за 3 місяці.
- У компаніях, які видають кредити до зарплати, краще користуватися послугою продовження кредиту, якщо оплатити позику вчасно не виходить.