Щодо здійснення харчування вихованців будинку-інтернату
Мінекономрозвитку розглянуло лист <...> щодо здійснення харчування вихованців будинку-інтернату і в межах компетенції повідомляє.
Сьогодні у господарській діяльності підприємств ресторанного господарства можуть застосовуватися Збірник рецептур національних страв та кулінарних виробів для підприємств громадського харчування (наказ МЗЕЗторгу від 06.07.99 р. N 484); Сборник рецептур блюд и кулинарных изделий для предприятий общественного питания (приказ Министерства торговли СССР от 12.12.80 г. N 310); Сборник рецептур блюд для питания школьников (приказ Министерства торговли УССР от 24.12.85 г. N 341); Сборник рецептур блюд диетического питания для предприятий общественного питания (письмо Министерства торговли СССР от 10.07.87 г. N 0132-75); Сборник рецептур на торты, пирожные, кексы и рулеты (М., Пищепром, 1978, ч. I, II, III); Сборник рецептур мучных кондитерских и булочных изделий для предприятий общественного питания (письмо Министерства торговли СССР от 30.12.83 г. N 0176-75) та інші збірники за умови, що вони не суперечать Конституції та законам України.
Довідково: відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. N 1545-XII "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" до ухвалення відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції та законам України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. N 324 "Про затвердження натуральних добових норм харчування в інтернатних установах, навчальних та санаторних закладах сфери управління Міністерства соціальної політики" встановлено, що громадяни, які проживають в інтернатних установах, навчаються у навчальних закладах та відпочивають у санаторіях сфери управління Міністерства праці та соціальної політики, забезпечуються харчуванням відповідно до натуральних добових норм харчування в межах асигнувань, що передбачаються у державному бюджеті та відповідних місцевих бюджетах на утримання установ та закладів.
Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. N 219 затверджені Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, відповідно до пункту 2.2 яких суб'єкти господарської діяльності при виготовленні продукції власного виробництва повинні додержуватися технологічних режимів виробництва продукції (сумісність продуктів, їх взаємозамінність, режим кулінарного оброблення сировини тощо), визначених нормативною документацією (збірниками рецептур страв, кулінарних, борошняних кондитерських і булочних виробів, затвердженими в установленому порядку державними стандартами, технічними умовами, Санітарними правилами).
Суб'єкти господарської діяльності під час користування збірниками рецептур страв та кулінарних виробів мають право заміняти (виключати) у рецептурах відсутні види продовольчої сировини та харчових продуктів (крім основних складників страви) або додатково включати їх у необхідних кількостях, не погіршуючи смакових властивостей страв (виробів), при цьому не допускати порушення Санітарних правил, технологічного режиму виробництва продукції, погіршення споживних властивостей та якості страв (виробів). Зміни до рецептур в обов'язковому порядку вносяться до технологічних і калькуляційних карт.
Суб'єкти господарської діяльності можуть самостійно розробляти та затверджувати фірмові страви та вироби з урахуванням вимог нормативно-правових актів.
Так, відповідно до пункту 6 Порядку розробки та затвердження технологічної документації на фірмові страви, кулінарні та борошняні кондитерські вироби у закладах ресторанного господарства (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства економіки України від 25.09.2000 р. N 210, суб'єктом господарювання у сфері ресторанного господарства на нові фірмові страви і кулінарні та борошняні кондитерські вироби складаються технологічні картки, у яких зазначаються опис технологічного процесу приготування, а також перелік продуктів, продовольчої сировини, речовин і супутніх матеріалів, що застосовуються в процесі приготування, із зазначенням даних про норми їх вмісту в кінцевому харчовому продукті, термін придатності до споживання, умови зберігання та спосіб реалізації (подання) споживачу. Рецептура є власністю виробника.
Пунктом 8 Порядку вставлено, що при розробці технологічної документації на фірмові страви, кулінарні та борошняні кондитерські вироби суб'єкт господарювання повинен провести лабораторні дослідження продукції за бактеріологічними показниками в установах санітарно-епідеміологічної служби або в інших лабораторіях, атестованих МОЗ на право проведення таких досліджень.
Розроблені технологічні карти на фірмові страви або кулінарні вироби погоджуються з територіальною санітарно-епідеміологічною службою та затверджуються керівником суб'єкта господарювання у сфері ресторанного господарства (пункт 10 Порядку).
Водночас повідомляємо, що листи Мінекономрозвитку мають лише роз'яснювальний характер і не встановлюють правових норм.
Заступник директора
Департаменту розвитку торгівлі
Мінекономрозвитку С. Литвиненко