Інформація по темі "" | Публікації по тегу
23.02.22
22911 1
Друкувати
Обране

В Україні вводять надзвичайний стан: що потрібно знати

Надзвичайний стан в Україні вирішили ввести на засідання Радбезу 23 лютого. Максимальний термін дії НС в Україні становить 60 днів.

Автор: Ирина Гамерская, РБК-Україна.

 

В Україні вводять надзвичайний стан: що потрібно знати

Детальніше про те, які обмеження вводяться в разі надзвичайного стану - в матеріалі РБК-Україна нижче.

Де і коли вводять НС в Україні

Як повідомив на брифінгу секретар РНБО Олексій Данилов, надзвичайний стан вводиться по всій Україні, крім Донецької та Луганської областей. За словами Данилова, в цих областях з 2014 року діє окремий правовий режим (ООС і все керівництво знаходиться у військових, всі правові питання вирішені).

"Обговорювалося (на РНБО, - ред.) питання введення надзвичайного стану, рішення було прийнято, відповідно до закону, Верховна рада має це затвердити протягом 48 годин. Я сьогодні буду мати доповідь у ВР з цього питання", - пояснив він.

Терміни НС в Україні

За словами Данилова надзвичайний стан в Україні вводиться строком на 30 днів з можливістю продовження ще максимум на 30 днів.

Комендантська година

Відповідаючи на питання про те, чи буде вводитися в Україні комендантська година на час надзвичайного стану, Данилов заявив, що це буде залежати від ситуації.

Які обмеження

Можливі обмеження при надзвичайному стані:

 • обмеження в'їзду-виїзду, вільного переміщення громадян територією, де введено надзвичайний стан;
 • обмеження руху транспорту;
 • заборона проведення масових заходів та страйків;
 • примусове вилучення майна у фізичних та юридичних осіб.

Можливі додаткові заходи:

 • комендантська година;
 • перевірка документів, огляд речей, транспорту та житла;
 • заборона військовозобов'язаним і резервістам змінювати місце проживання без повідомлення;
 • обмеження або тимчасова заборона продажу зброї, отруйних і сильнодіючих хімічних речовин;
 • вилучення у громадян зброї, у підприємств - навчальної військової техніки, боєприпасів, отруйних, хімічних, радіоактивних тощо речовин;
 • регулювання роботи телерадіоцентрів, "особливі правила" передачі інформації через комп'ютерні мережі та користування зв'язком;
 • можлива заборона діяльності партій і громадських організацій, в судовому порядку.

Також в законі про надзвичайний стан вказані й інші заходи, на зразок особливого режиму розподілу продуктів харчування, евакуації, квартирної повинності (обов'язки розміщувати у себе евкакуйованих, рятувальників і т.д.) і т. д. - але вони можуть застосовуватися при виникненні стихійних лих, особливо великих пожеж, катастроф, пандемій і подібних лих природного і техногенного характеру.

Важливо: Не обов'язково будуть застосовуватися всі перераховані заходи, тим більше в повному обсязі. Вичерпний перелік таких часових обмежень та їх обґрунтування повинні міститися в указі президента про введення НС, затвердженому Верховною радою.

Порядок введення надзвичайного стану

Рада нацбезпеки і оборони (у разі пандемій, пожеж і т.д. - Кабмін) вносить на розгляд президента пропозицію ввести НС по всій території України або в окремих місцевостях.

Далі президент видає відповідний указ, який протягом двох діб має схвалити Верховна рада. НС вводиться на термін не більше 30 днів по всій Україні, не більше 60 днів - в окремих місцевостях і при необхідності продовжений не більше ніж на місяць.

Режим НС по суті дуже схожий з режимом воєнного стану, головна відмінність -воєнний стан може вводитися безстроково.

Наприкінці 2018 року в ряді регіонів України вже вводився воєнний стан на термін в один місяць, у зв'язку з російською агресією проти українських кораблів у Керченській протоці. При цьому на житті звичайних людей в цих областях режим воєнного стану фактично ніяк не позначився і пройшов майже непоміченим.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
1
NeProzorro
23.02.2022
На час дії надзвичайного стану необхідно дозволити закупівлю комунальних (електроенергія, газ, тепло, вивіз сміття) та інших важливих послуг (охорона, пожежна сигналізація) без закупівельних процедур і оприлюднення.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі