Інформація по темі "" | Публікації по тегу
07.07.22
6601 0
Друкувати
Обране

Як підтвердити неможливість виконувати податкові обов'язки: проєкт наказу Мінфіну

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану від 12.05.2022 № 2260-IX визначено, зокрема, що Мінфін має затвердити Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов’язків та перелік документів на підтвердження.

Цей Закон набрав чинності ще 27 травня, але лише зараз Мінфін оприлюднив проєкт відповідного Порядку

Його прийняття надасть можливість платникам податків, в тому числі і бюджетним установам, подати документи, які підтверджують, зокрема, можливість чи неможливість виконання платником податків свого податкового обов’язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів тощо, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Тож, давайте подивимось, як Мінфін пропонує платникам доводити свою неможливість виконувати податкові обов'язки.

Серед підстав неможливості виконання платниками податків – юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов’язків (у тому числі обов’язків податкових агентів) є, зокрема, такі:

  • втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп’ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ;
  • неможливість використати чи вивезти документи, комп’ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ;
  • використання чи вивезення документів, комп’ютерного або іншого обладнання пов’язане з ризиком для життя чи здоров’я посадової особи платника податків або неможливе у зв’язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади;
  • відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об’єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ;
  • перебування (податкова адреса платника податків та фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями РФ;
  • інші обставини непереборної сили, підтверджені документально.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов’язку, треба подати не пізніше 31 серпня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з підтвердними документами.

У заяві необхідно чітко та стисло обґрунтувати підстави для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів, зазначити які саме обов'язки неможливо виконати та за які періоди.

Подати заяву та документи можна:

  • в електронному вигляді шляхом надсилання через Електронний кабінет, або
  • в паперовому вигляді шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру ДПС або поштою з повідомленням про вручення.

У разі відсутності у платника податків можливості подати заяву та відповідні документи (копії документів), інформації у вищезазначений строк, він подає їх одночасно з набуттям можливості та виконанням одного із податкових обов’язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов’язання тощо) не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.

Платники податків, по яким контролюючим органом прийнятті рішення про неможливість своєчасного виконання податкового обов’язку, та у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки, зобов’язані повідомити контролюючий орган про відновлення можливості виконання податкового обов’язку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей шляхом подання повідомлення довільної форми.

Платники податків, які виконували податкові обов’язки, але у зв'язку із військовою агресією РФ втратили можливість виконувати податкові обов'язки, подають заяву протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем втрати таких можливостей.

Платники податків, які не подали у встановлені строки заяву та відповідні документи, що підтверджують неможливість виконання податкового обов’язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов’язки.

Обов’язок доведення щодо можливості чи неможливості у платника податків своєчасно виконати свій податковий обов’язок покладається на контролюючий орган. ДПС встановлює причинно-наслідковий зв’язок між форс-мажорними обставинами, що сталися в результаті збройної агресії РФ, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов’язку. У процесі розгляду документів, ДПС може запросити у платника додаткові документи.

Своє рішення щодо можливості/неможливості виконувати платником свої обов'язки ДПС надсилає до Електронного кабінету платника податків з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до Електронного кабінету.

Таке рішення може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку.

Мінфін також навів перелік документів, які зможуть підтвердити неможливість платника виконувати свої податкові обов'язки (див нижче).

Цей перелік має рекомендований характер та не є вичерпними.

За наявності інших документів, інформації що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов’язок, платники податків – юридичні особи у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу надають такі документи (копії документів).

 

Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – юридичної особи у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента 

1. Акт, який засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог п. 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою КМУ від 26.12.2003 № 2030.

2. Витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно у разі його знищення, отриманий з урахуванням вимог п. 75 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 № 1127, (затверджена належним чином копія).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог п.п. 14, 15 п. 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 № 326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами невідворотної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв’язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування  оператора поштового зв’язку та/або об’єктів поштового зв’язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями  РФ.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв’язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов’язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв’язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням зазначеним в п. 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Державної казначейської служби України у зв’язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб’єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов’язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронному вигляді (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об’єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (заява до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття  документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно п. 44.5 ст. 44 ПКУ, повідомлення неможливість вивезення первинних документів згідно п. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

18. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, визначений Кабміном або інший нормативно-правовий документ, яким визначено території, 

19. Інші документи, що підтверджують відсутність можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі