Чи можуть внутрішньо переміщеним особам відмовити в пенсійних виплатах?
Адвокатка поділилася власним досвідом із учасниками та учасницями проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», який впроваджує Мережа правового розвитку за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Уряду Канади. Ця інформація може бути корисна і самим внутрішньо переміщеним особам, щоб розуміти алгоритм дій.
Поновлення або нарахування пенсії
Покинувши тимчасово окуповану територію, переселенці можуть звернутися за нарахуванням пенсії або її поновленням до Пенсійного фонду в тому місті, де вони зареєстровані як внутрішньо переміщені особи.
Для цього потрібно підготувати такий пакет документів:
- заяву про призначення або поновлення пенсії;
- довідку про взяття на облік ВПО;
- документ про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) або свідоцтва про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- трудову книжку або інші документи, що підтверджують наявний трудовий стаж;
- індивідуальні відомості про застраховану особу за період роботи чи довідку про заробітну плату і, за необхідності, документи, що засвідчують особливий статус особи.
«Іноді Пенсійний фонд відмовляється враховувати довідку про заробітну плату, оскільки її не можна перевірити. Це здебільшого випадки, коли переселенець працював на підприємстві, в установі чи організації до окупації, і на момент оформлення пенсійних виплат вони не ліквідовані й далі продовжують функціонувати вже на території, непідконтрольній Уряду України. У таких випадках я посилаюся на «Намібійські винятки», згідно з якими документи, видані окупаційною владою, мають визнаватися, якщо їх невизнання несе за собою серйозне порушення або обмеження прав громадян та за рішенням Європейського суду з прав людини — «вирішити інакше означало б позбавлення навіть мінімального рівня прав, які належать громадянам».
Фактично право на пенсію — це право, яке гарантує держава, і якщо ми не враховуватимемо довідки про заробітну плату, які видаються на тимчасово окупованій території, то переміщені пенсіонери, будуть знаходитися в більш нерівних умовах, аніж ті, які проживають на території, підконтрольній Уряду України. За логікою цього рішення визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав жителів ніяк не легітимізує таку владу. На превеликий жаль, всі ці справи можна вирішити лише в судовому порядку», — ділиться Ольга Семенюк.
Чи обов’язково потрібна довідка ВПО для оформлення пенсійних виплат?
Якщо внутрішньо переміщена особа відмовляється від довідки про взяття на облік, такі відомості беруться з єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Раніше відсутність довідки означала автоматичне припинення виплати пенсії. Зараз же такі випадки стали менш поширеними, але все ж трапляються.
«Варто пам’ятати, що довідка ВПО є правом, а не обов’язком. Іноді в мене бувають справи, коли на підставі відсутності такої довідки Пенсійний фонд відмовляє у виплаті пенсії. Рекомендує для відновлення чи оформлення пенсійних виплат цій особі отримати довідку про взяття на облік в органів соціального захисту та потім із нею звернутися до Пенсійного фонду. Однак у статті 49 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне забезпечення» та в інших законах не передбачено, що відсутність довідки ВПО є підставою для відмови у пенсії.
Коли Пенсійний фонд розглядає це питання, вони посилаються на підзаконні нормативні акти, які суперечать закону. Тож якщо пенсіонеру відмовили у виплаті пенсії через те, що він не може надати певні документи, наприклад, довідки про взяття на облік ВПО, або ж із інших причин, які не зазначені у статті 49, — все це можна і потрібно оскаржувати в суді», — зазначає Ольга Семенюк.
Законодавча база:
- Частина 1 ст. 7; ст. 12 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
- Частина 1 ст. 4;, частина 3 ст. 4 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
- П. 2. 10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій
- Намібійські винятки
- Закон України «Про Загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»