Інформація по темі "" | Публікації по тегу
03.03.20
16722 23
Друкувати
Обране

Кожній дитині - по депозиту: в Раді запропонували давати гроші всім українцям

За 18 років сума може збільшитися більш ніж у 5 разів.

З початку року у Верховній Раді зареєстровано відразу два законопроекти, які передбачають виплату значних сум грошей від держави кожному українцю після його повноліття. Обидва проекти підготовлені депутатами від фракції "Слуга народу", що значно підвищує їхні шанси бути проголосованими, хоча, не виключено, з істотними правками. Що передбачають ці законопроекти?

50 тисяч на майбутнє

Законопроект № 2801 пропонує ввести новий вид державної допомоги сім'ям з дітьми, який називається "дитині на майбутнє". Передбачається, що на ім'я кожної дитини, народженої в Україні, в одному з банків буде відкриватися депозит, куди з держбюджету буде відразу ж перераховано 50 тис. грн як одноразова державна допомога. Ці гроші будуть лежати в банку, обростаючи відсотками, до повноліття дитини. Причому в законопроекті йдеться про те, що процентна ставка за договором депозитного банківського вкладу протягом всього терміну не може бути меншою за облікову ставку Нацбанку. А це значить, що за 18 років вона може потроїтися.

За допомогою таких виплат планується поліпшити демографічну ситуацію в Україні"Внесення запропонованих змін створить більш сприятливе середовище для будівництва сім'ї та планування сімейного життя, створить передумови для підвищення народжуваності в державі і в цілому позитивно вплине на демографічну ситуацію в Україні", – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

У Росії, де дитині після досягнення повноліття вже не перший рік виплачують т. зв. "материнський капітал", строго обумовлено, що гроші від держави можуть бути витрачені тільки на навчання, лікування або покупку нерухомості. Причому на руки їх ніхто не видає, витрачати можна виключно в безготівковій формі. І такі обмеження дозволяють істотно економити бюджетні гроші.

В українському законопроекті будь-яких обмежень на отримання та використання "грошей на майбутнє" не передбачено. Хіба що достроково зняти гроші можна буде тільки в трьох випадках: якщо вони потрібні на лікування, на навчання і якщо з будинком трапився форм-мажор (стихійне лихо тощо) і потрібні кошти на нове житло.

Якщо гроші будуть видавати всім, в тому числі готівкою, на це щороку знадобляться мільярди бюджетних гривень. Наприклад, у 2017 році в Україні народилося понад 350 тис. дітей. Якщо кожному з них тільки відкрити депозит, знадобиться 17 млрд грн.

Автор законопроекту, народний депутат Сергій Гривко пояснює запропонований розмір депозиту так:

"Зараз допомога при народженні дитини становить 41,2 тис. грн. Я хотів зробити суму порівнянною і круглою. Але це тільки для того, щоб почати дискусію. Можливо, це буде 10 мінімальних зарплат, якщо прив'язуватися до цього показника. Або кілька середніх зарплат. Це може обговорюватися", – говорить Сергій Гривко.

За підрахунками народного депутата, за 18 років сума може збільшитися більш ніж у 5 разів, а якщо не забирати її до пенсії, можна стати мільйонером.

"За моїми підрахунками, 50 тисяч під 10% на 18 років – це буде 277 тис. грн на виході. Але з цієї суми держава витратить тільки 50 тис., а решта – це відсотки банків за користування депозитними грошима. Дитина може витратити цю суму на навчання, на машину, на житло. А якщо він вирішить не забирати ці гроші з банку і на них далі будуть нараховуватися відсотки, то через 50 років сума виросте вже до 5,8 млн грн. Зрозуміло, що буде інфляція. Але, з іншого боку, гривня може зміцнитися, і тоді купівельна спроможність цієї суми збільшиться. Якщо не вірити в свою країну, то можна думати про інфляцію. А я вірю в свою країну і роблю так, щоб вона розвивалася", – каже депутат.

Розчаруванням для багатьох може стати та обставина, що відкривати депозити на 50 тисяч передбачається тільки для дітей, які народяться після прийняття закону. Зараз про це в законопроекті не йдеться, але така правка буде.

"Якщо відкривати депозити для всіх дітей, ту суму, яку потрібно буде закладати в бюджеті, потрібно буде збільшувати у 18 разів. Це буде космічна сума. Я прописував законопроект для новонароджених дітей, але в процесі його підготовки ця фраза випала, потрібно буде внести відповідну правку", – говорить Сергій Гривко.

На питання про те, які шанси законопроекту бути прийнятим, він відповідає: головне – знайти необхідні гроші.

"Головне питання стоїть у фінансовому забезпеченні. Тому що якщо це 50 тисяч, а в минулому році народилося 314 тисяч дітей, це треба 15,8 млрд на забезпечення мого законопроекту. До цього законопроекту я не подав фінансово-економічного обґрунтування, тому що він повинен набрати чинності з 2021 року. Але ми зараз приймаємо низку законопроектів, які впливають на збільшення дохідної частини бюджету, можна буде спробувати взяти гроші від цих надходжень. Раніше я також запропонував низку законопроектів, які безпосередньо впливають на доходи бюджету – про стартапи, про міжнародні індустріальні парки, про державну відзнаку за збільшення бюджету, це теж буде мотивувати", – перераховує він.

"Економічний паспорт" нових українців

Другий законопроект, № 2754, пропонує заснувати "економічний паспорт українця" – фактично теж банківський депозит, на який буде нараховуватися частина грошей, виручених від реалізації всіх корисних копалин, добутих на території України.

Про "економічний паспорт українця" йшлося у передвиборчій програмі президента Володимира Зеленського.

"Необхідно заснувати економічний паспорт українця. Кожна дитина матиме право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природних благ (земля, надра і т. д.). Після досягнення повноліття дитина отримає ці накопичення як власний стартовий капітал", – записано в програмі президента.

Законопроект № 2754 конкретизує: особистий рахунок буде відкриватися тільки для українців, народжених після 1 січня 2021 року, якщо вони до повноліття житимуть в Україні. Адмініструвати рахунки і розподіляти гроші на них повинен державний "Фонд майбутнього", який має бути створений Кабміном. На ці рахунки відправлятиметься 1% коштів, виручених від продажу корисних копалин, і розподілятиметься порівну між усіма власниками таких рахунків. Втім, Кабмін може прийняти рішення про збільшення відсотка відрахувань від реалізації корисних копалин. Крім того, Фонду може бути дозволено залучати також гроші будь-яким іншим дозволеним способом.

Про які суми може йти мова, наразі уявити важко. Але передбачається, що ці гроші також можна буде отримати тільки після повноліття разом з відсотками, що набігли.

Чи пов'язані між собою два законопроекти про депозити для ще не народжених українців? Чи планується прийняти їх обидва, чи тільки один з двох? Сергій Гривко каже: буде так, як вирішить Верховна Рада.

"Це два різних законопроекти, вони йдуть паралельно. У кожного депутата своє бачення. Коли народний депутат пише свій законопроект, він просто пропонує ідею для обговорення у Верховній Раді, для того щоб подивитися, який варіант кращий", – говорить Сергій Гривко.

Тим часом керівник Центру правового аналізу та дослідження правових ризиків, представник Національної асоціації адвокатів України у Верховній Раді Михайло Дяденко вважає обидва законопроекти популістськими.

"Хотілося б вітати законодавчі ініціативи народних депутатів, спрямовані на соціальний захист дітей. Однак зміст і концепція зазначених законопроектів викликають багато питань. Перш за все – якою буде ціна питання? Згідно з частиною третьою статті 91 Регламенту Верховної Ради України, в разі внесення законопроекту, проекту іншого акта, прийняття якого призведе до зміни показників бюджету (надходжень бюджету та/або витрат бюджету), суб'єкт права законодавчої ініціативи зобов'язаний додати фінансово-економічне обґрунтування, включаючи відповідні розрахунки . На жаль, розрахунки, як до першого, так і до другого законопроекту не були надані. Якщо взяти навіть орієнтовно, що у 2019 році в Україні народилося 310 тисяч дітей, то тільки на відкриття депозитних рахунків цим дітям необхідно 15,5 млрд грн. А в цілому, якщо взяти до уваги всіх дітей, які не досягли 18-річного віку, то ціна питання буде під 200 млрд грн. Зрозуміло, що у держави немає таких коштів, тому це ініціативи з розряду популістських. Так само, як і законопроект № 2764 "Про економічний паспорті українця", – говорить Михайло Дяденко.

Крім того, пропозиція законопроектів щодо нарахування грошей одним дітям і ненарахування іншим (що народилися раніше, дорослим) юрист вважає антиконституційним.

"Ця концепція суперечить положенню частини першої статті 24 Конституції України, згідно з якою громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Норма, коли право на отримання коштів, які акумулюються в розмірі 1% від реалізації всіх корисних копалин, добутих на території України, отримають тільки громадяни України, народжені в Україні після 1 січня 2021, суперечить принципу соціальної справедливості", – говорить він.

Олександра Романюк, Сьогодні.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
23
Игорь
03.03.2020
Денег в бюджете немерено? Лучше зарплаты вовремя платили бы, задолженность растет, а они решили разделить деньги которых еще нету.
Тетяна Игорь
03.03.2020
Обещать - не значит жениться!
777
03.03.2020
я б сказала не разделить , а раздерибанить . а потом будет как с советскими вкладами .
Енгрібьорд 777
03.03.2020
Виходить не тільки в мене виникла така ж стійка асоціація
Ірина
03.03.2020
свежо предание,но верится с трудом...
Тетяна
03.03.2020
Це дуже добре, що думаєте про молодь, але якщо в країні не поважають старість то грош ціна такій країні, В якій країні ще так знущаються над пенсіонерами, Це вже справжній геноцид над пенсіонерами. Який Янукович не був, але при ньому в мене пенсія була 256 доларів, а зараз вимушена йти працювати , та пенсія разом з заробітною платою ледве досягає 200 доларів.
Тетяна
03.03.2020
В еміратах весь прибуток ділять між всіма жителями країни. І це розумно, а в наших чи умцю не хватає, чи така жадібність ?
Оля
03.03.2020
Теперь алкоголички не по 10 детей будут рожать, а уже по 20 - нормально!
Оксана Оля
04.03.2020
Ще ж планують встановити нові розміри допомоги при народженні дитини (100 тис. грн – на першу дитину, 200 тис. грн – на другу дитину, 400 тис. грн – на третю і кожну наступну дитину).Нехай відшкодують такий розмір допомоги для всіх дітей народжених ще з часів УРСР.
Євген
03.03.2020
Пенсіонери по факту вже щось для держави зробили (працювали і не виїхали з країни), тому заслуговують на подяку від держави, а з молоддю ще невідомо як буде, чи після повноліття молоді люди не виїдуть на ПМП (чи навчання чи роботу) закордон. Держава буде на них витрачати кошти, а користі потім від них для держави не буде жодної.Взагалі то державі потрібно зосередитися на працюючих (середньому поколінні), які працюють тут в країні, щось роблять корисне для держави вже зараз (а не в якомусь прогнозованому майбутньому ще можуть зробити).
бух Євген
03.03.2020
Повністю з Вами погоджуюсь, бо хто ж буде оплачувати весь той бенкет - працюючі в даний час!
бух
03.03.2020
В черговий раз піаряться використовуючи наші податки. Зараз виділять , потім внесуть зміни, або призупинять дію і все ок!
Оксана
03.03.2020
А дитина після повноліття грошики з депозиту зніме, візьме в руки свій "економічний паспорт", (якщо хлопець то ще й "відкосить" від армії) і виїде закордон. І забуде про Батьківщину.
Оля
04.03.2020
Помните шутку: каждой бабе по мужику, каждому мужику по бутылке водки!transparent_pxl.png
Марина
04.03.2020
Кожному пенсіонеру в подарунок від держави по смартфону, а також субсидію для оплати за інтернет, телебачення та мобільний зв'язок.І будуть тоді пенсіонери наші "продвинуті" та "діджіталізовані".
111
04.03.2020
Так дійсно потрібні кошти дітям, а не батькам на пляшку у нас в Україні багато порядних батьків, які використовують дані виплати на дітей, але багато і тих хто не встиг отримати, як бігом за пляшками горілки такі теж є. Тому дійсно потрібно, змінювати систему даної виплати, також кожна працююча людина повинна знати на які цілі витрачаються її податки, а до даного часу ніхто не знає куди витрачаються дані кошти, ТАК-ЩО ШАНОВНІ УКРАЇНЦІ ДАВАЙТЕ БУДЕМО БЕРЕЖНО СТАВИТИСЬ ДО СВОЇХ ВІДРАХОВАНИХ ПОДАТКІВ........
2526
04.03.2020
Скасувати стипендії для всіх студентів ІТ-спеціальностей. Так як вони працюють чи повноцінно працюють вже з 1 чи 2 курсу (часто неофіційно, тобто не платять в бюджет ні копійки, а отримують немалі зарплати).
бух
04.03.2020
Боюсь, что за 18 лет инфляция съест эти деньги, и даже процент депозита ее не перекроет......разве что вклад в долларах открывать)
Лена бух
04.03.2020
а смысл? денег много не будет в долларах, % валютный маленький, да и цена его не маленькая.. здесь не угадать с последствиями ни в каком случае.. надо что-то делать с экономикой - чтоб человеку хватило на "сейчас" и на "депозит"
Лена
04.03.2020
депозит, это, конечно, хорошо, но жить надо сейчас, потому что стабильности никакой
Архів
05.03.2020
Популізм - наше все!
Дмитро
10.03.2020
Всенародна омана триває... Все це було за часів СРСР, діти нічого с цього не мали. По осені вибори та владі необхідно готувати плакати на білболрди... "Ми робимо все для України та дітей". На жаль, як швиденько слуги народу стали оборотнями та почали спікулювати на почуттях до дітей... transparent_pxl.png
Валерій
10.03.2020
Окрім всього вище зазначеного - родина переселенців, яка зараз отримує адресну допомогу, народивши дитину одразу залишиться без цієї допомоги, оскільки згідно діючого законодавства отримання допомоги не допустиме при наявності депозитних вкладів у будь кого з членів родини....
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі