Інформація по темі "" | Публікації по тегу
19.01.21
6820 0
Друкувати
Обране

Щодо соціального захисту під час «декретної відпустки»

Враховуючи суспільний інтерес до питання правильності здійснення розрахунків під час отримання «декретної відпустки», управління Держпраці надає наступне роз’яснення.

Відповідно до ст. 46 Конституції України «громадяни мають право на соціальний захист». Це право включає державне забезпечення в період тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків. До такого періоду відноситься і період перебування в декретній відпустці.

Сам термін «декретна відпустка» об'єднує два окремі види соціальної відпустки:

  • в зв'язку з вагітністю та пологами;
  • відпустка по догляду за дитиною.

Відповідно до ст. 179 КЗпП: «На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів - 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.

Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

За бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.

Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.

Для оформлення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами жінці, яка «офіційно працевлаштована», необхідно отримати медичний висновок у лікаря (у відповідності до ст. 17 Закону України «Про відпустки» та ст. 179 КЗпП. У такому документі має бути зазначено місце роботи жінки, яка народжувала і кількість днів тимчасової непрацездатності. З таким висновком потрібно звернутися до свого роботодавця.

Тривалість такого виду відпустки становить 70 календарних днів до народження дитини і 56 днів після. У разі ускладнень при пологах (наприклад кесарів розтин або інші ускладнення, підтверджені висновками лікаря) або народження двох і більше дітей, передбачено відпустку після пологів на 14 днів довше. І обчислюється вона з дня пологів. Сумарна кількість календарних днів такої відпустки становить 126 - за звичайних обставин або ж 140 - при наявність вище зазначених підстав. Оскільки для виношування дитини потрібно 280 днів (сорок тижнів), то можна і підрахувати на якому тижні йдуть в декрет: це тридцятий тиждень вагітності.

По закінченню відпустки в зв'язку з пологами та вагітністю жінка за своїм бажанням має право "продовжити перебування в декреті", тобто отримати відпустку по догляду за дитиною до трьох років. Для цього необхідно подати заяви роботодавцю, який вже в свою чергу, оформляє відповідним наказом таку відпустку.

Право на отримання грошової виплати у зв'язку з вагітністю та пологами має кожна вагітна жінка (в тому числі неповнолітня), але розмір допомоги, порядок і отримання безпосередньо залежить від статусу одержувача. Йдеться про те - чи працює жінка, вчиться, є приватним підприємцем, військовослужбовцем або безробітною.

Так, для отримання допомоги жінка повинна звернутися до керівника підприємства, в якому вона офіційно працевлаштована з медичними висновками та заявою. Якщо жінка одночасно працює на 2 роботах, то вона має право оформити допомогу як за місцем сумісництва, так і за основним місцем роботи відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

В такому випадку, жінка робить нотаріально завірену копію медичної довідки та відносить її на місце роботи за сумісництвом. Далі, вже справа за підприємством (установою або організацією).

Так, для цього:

  • підприємство повинно відкрити спеціальний рахунок, на який буде зарахована сума лікарняних з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
  • бухгалтерія нараховує лікарняні, виходячи з середньої заробітної плати в день (враховуються нарахування за півроку), ця сума множиться на кількість лікарняних днів;
  • бухгалтерія заповнює спеціально визначений законодавством бланк, де вказує реквізити спеціального рахунку, розрахунок суми лікарняних і відомості про жінку, якій ці лікарняні нараховані;
  • Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в десятиденний термін після одержання цієї заяви перераховує кошти за цим лікарняним;
  • перераховані грошові кошти видаються жінці або в касі бухгалтерії установи згідно видаткового касового ордеру, або ж вони зараховуються на карту.

Так, ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено, що допомога при вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленого в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Постанова КМУ «Про обчислення середньої заробітної плати» від 26.09.2001 р. № 1266 зазначає правила розрахунку середньої заробітної плати.

Зокрема, сума допомоги при вагітності та пологах в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на час настання страхового випадку.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи в місяць, що дорівнює п'ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом на яку нараховується єдиний внесок.

Середня заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за останніх 12 календарних місяців заробітної плати на яку нараховано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на кількість календарних днів зайнятості (підприємницької або іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) в розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.

Ганна Попко, головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпровському регіоні.

Джерело:
ГУ Держпраці у Дніпропетровській області
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі